2.2.15

Recenze: Bílý bůh [Fehér Isten / White God] - 40%

Mno, tak z které strany to uchopit...

Asi bych dříve, než začnu psát něco o ději (což bude dost obtížné) konstatoval, že tento film natočili lidé, kteří mají nezanedbatelné filmařské schopnosti, ale jejich představa o tom, co je to "film, který stojí za to vidět" se naprosto diametrálně liší od mé. Zjevně chtějí svým filmem říct něco, co považují za naprosto zásadní sdělení, ale říkají to způsobem, který mě většinou nezaujal a občas se mi hnusil.


A teď k ději:

Mladá Lili hraje na trubku a žije v Budapešti s matkou, která ale musí na pár dní odjet kamsi na kongres a Lili nechá u svého exmanžela (jejího otce). Lili má s sebou velikého psa, ale otec nechce platit poplatek za jeho bydlení v činžáku, takže psa uváže někde u silnice. Zatímco nešťastná Lili psa všude hledá (marně), ten začne žít divokým životem s ostatními budapešťskými zatoulanými psy. Najdou se ještě někdy, nebo ne?


To, co jsem zatím napsal, zní jako naprosto typický rodinný film o zatoulaném psovi, jako byl třeba Bílý Bím Černé UchoGoro bílý pes nebo asi 20 filmů od Disneyho na stejné téma.

A větší část filmu opravdu vypadá jako kdyby to byl úplně klasický, čistě komerční rodinný film o velké lásce psa a holčičky. Netradiční mi přišly pouze dva elementy:

 • Hlavní hrdinka, holčička Lili, na mě působila ve všech ohledech jako rozmazlený spratek, a její "zlý" tatínek jako víceméně rozumný člověk, který už neví co s tím rozmazleným spratkem dělat.
 • Hudba byla místy strašlivě přehnaná, až mi to připadalo směšné: Například pes běží ulicemi a k tomu hudba jako když Bruce Willis odpaluje asteroid velikosti Texasu.Druhá polovina filmu ale odbočí někam zcela stranou:

Pes se dostane k chlapíkovi, který pořádá psí zápasy. Začne z psa cvičit zabijáka a pak ho nasadí do brutálních psích zápasů. To vše je znázorněno VELMI naturalisticky - Pes je bit, ponižován, jsou mu píchány nějaké dopingové látky, pak z něj při zápasech na život a na smrt stříká krev... Je to velmi profesionálně a realisticky natočeno, bylo mi značně nepříjemné se na to dívat a rozhodně, v žádném případě to není vhodné pro děti! Film je mládeži nepřístupný a přijde mi naprosto šílené, že český distributor na něj láká touto roztomilou upoutávkou.

Pak se pes dostane do útulku, odkud se mu podaří utéct s několika stovkami dalších psů, začnou terorizovat město a způsobí, že je během několika hodin vysídlena velká část Budapešti! Dochází ke scénám, kdy se psi střetávají s obrněnými policejními jednotkami na barikádách a speciálně vybavení těžkooděnci jsou jimi nemilosrdně zazakusováni, neboť nikoho z nich nenapadne vylézt např. na střechu dodávky, nebo se někde zavřít a odtamtud střílet. Nebo některý z pěti dalších způsobů, jak se uprostřed města ubránit smečce psů. Musím zbaběle přiznat, že v tuto chvíli jsem byl dosti zmaten a nebyl jsem schopen odhadnout, jestli tyto scény jsou zamýšleny jako černý humor, nebo jako realistické živočišné drama.

(Následuje spoiler konce filmu, ale stejně mi ho asi nebudete věřit) No a pak všichni psi přiběhnou k Lili a jejímu otci, vypadá to, že je chtějí sežrat, ale Lili začne hrát na trubku, všichni psi si lehnou na zem, Lili s otcem si taky lehnou na zem a je konec filmu. Když film skončil, jeden člověk v sále začal bouřlivě tleskat, ale rychle přestal, protože se k němu nikdo nepřidal, někteří spali a někteří se na něj zle podívali (např. já).

A aby to nebylo málo, několik minut ze závěrečné části filmu (smečka psů pronásleduje Lili po městě) je v nezměněné podobě zkopírováno a přilepeno na úplný začátek filmu, takže je uvidíme dvakrát, ale napoprvé nebudeme vědět, co to má znamenat.

Nesnažil jsem se tentokrát nic znevažovat nebo zesměšňovat, film na mě opravdu působil takhle bizarně nesourodě, jako kdyby někdo vzal typický rodinný, ničím nezajímavý film o zatoulaném psovi, a přestříhal ho na cosi divného.

Film je zjevně "velké umění", ve kterém máme hledat paralely, z nichž ta hlavní pravděpodobně spočívá v tom, že zatoulaní psi symbolizují nějakou maďarskou národnostní menšinu a název filmu odkazuje k faktu, že čistokrevný Maďar je "Bůh", který může tu menšinu utlačovat. A když pak jeden rom (Arab, Islanďan) je vyhozen svým bílým majitelem z domu a je jiným bělochem brutálně cvičen k boji, tak s ostatními romy zahájí povstání, které dokáže zastavit jen hra na truku... Protože trubka symbolizuje podporu v nezaměstnanosti, asi...

Nevím, ať se na to dívám z jakékoliv stránky a ať o tom uvažuji jakkoliv oklikou, žádnou smysluplnou paralelu ve filmu nevidím. A měl jsem věru hodně času ty paralely hledat, neboť film je značně rozvleklý. Ne že by se v něm nic nedělo, ale vždy, když začne nějaká scéna (např. "Pes je ztracen", "Pes je týrán", "Lili jde do nočního klubu", "Psi běží ulicemi"), je většinou tato scéna hrozně dlouhá a děje se v ní pořád totéž dokola, mnoho minut, pořád stejně.

To znamená, že jakmile začala scéna (například) "Psi běží ulicemi", bylo jasné, že příštích 5-10 minut budou psi běhat ulicemi, nebude to nijak gradovat, nestanou se více nebo méně nebezpečnými, nevznikne žádný konflikt s lidmi, jen se budou střídat různé úhly kamery a hudba bude pořád stejně zimmerovsky burácet. Ne, toto není pro mě a když už, Michael Bay to točí zajímavěji.

Ale pro některé diváky to zcela jistě je to pravé ořechové, například pro toho, co po projekci tleskal, nebo pro porotu v Cannes.

15 komentářů:

 1. BRUCE Willis odpaloval asteroid velikosti Texasu. Jeho mladší brácha Burce Willis odpálil asteroid velikosti mexického dolaru. Zazakusoval přitom osm rajčat, z toho žádné shnilé, a hrál na truku. Na atolu Truku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak, a Burce je mrtev. Fuka ho odpravil. Opravil. Poopravil. Popravil.

   Vymazat
  2. Ripre mel bys vedet, ze uz to neni Truk, ale Chuuk.

   Vymazat
  3. Já vím, ale nemohl jsem to použít. Jedině až Rusové natočí velkofilm "Čuk a Gek" a nějaký distributor to sem koupí. Kromě toho mohl Burce hrát v nějakém válečném filmu a být sestřelen nad Trukem.

   Vymazat
  4. tyvole dete cist nektery tvy komenty fyzicky boli

   Vymazat
  5. Ledviny? Játra? Páteř? Naughty bits?

   Vymazat
 2. Děkuji, děkuji, děkuji. Část od výhybky jsem předčítal nahlas s dosti slušným ohlasem a potlesk na závěr nebyl osamocený a nikdo se na nikoho zle nedíval.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak v tomhle najde skrytý smysl jen Kamil Fila. Nebo Igor Chaun.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja jsem asi nasel v Igorovi Chaunovi skryteho Kamila Filu.

   Vymazat
  2. Jj, Kamil nad tím určitě pěkně pohoní.

   Vymazat
  3. Kamil to zasadi do kontextu totiž a najde racionalni argumenty cili no way potom

   Vymazat
 4. Hele, Franto a bylo na konci to obligátní "při natáčení tohoto filmu nebyl žádný pes zraněn ani týrán", nebo něco podobnýho? Protože z toho, co píšeš, ten naturalismus mohl být docílený buď šikovným střihem, nebo skutečným fyzickým/psychickým týráním těch psů. Páč dva herci uměj sehrát, že si daj po hubě a stříká u toho kečup, ale chtějte něco sehrát po psech. To samo o sobě by byl důvod, proč bych takovýmu filmu dál já málo procent, abych odradil od návštěvy, přestože jinak by ten film byl třeba super.

  OdpovědětVymazat
 5. vacsina psov v tomto filme sa nezmesti fukovy do slipov, preto tak malo percent.

  to plemeno, ktore hra hlavneho hrdinu by v psich zapasoch neprezilo ani 10 sekund. Takze sa ukludnime a budeme sa tesit z dobrej trikovej postprodukcie.

  OdpovědětVymazat
 6. Musím se zeptat, zdali je FF pořád zamilovanej, když se mu nelíbí film o pejskách?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.