24.2.15

Recenze: Asterix - Sídliště bohů [Astérix - Le Domaine des Dieux] - 80%

Nejnovější francouzsko belgický animovaný s Asterixem a Obelixem vypráví o tom, jak se Caesar pokusí použít proti Galům novou strategii: Postavit těsně u jejich vesnice římské sídliště a tím Galy asimiliovat!

Samozřejmě to dopadně všechno jinak...


Jde o adaptaci comicsu z počátku 70. let, který jsem dosud neznal, takže pro mě byl příběh poměrně originální a různá sociální satira (sídliště / politici / přistěhovalci / turistický ruch) mi nepřipadala nijak zastaralá.


3D CGI podoba se pro Asterixe a Obelixe výborně hodí. Film vypadá po výtvarné stránce prvotřídně (plně srovnatelný s Dreamworks nebo Blue Sky a skoro tak dobrý jako Pixar) a mimika i choreografie jsou perfektní. Dávají postavičkám mnohem bohatší výrazové prostředky, než kdy mohli Depardieu, Clavier (a další živí herci) za pomoci vizuálních efektů.Z těch přibližně deseti celovečerních Asterixů, které jsem kdy viděl, je tento bezpochyby nejvtipnější, nejvýpravnější a celkově nejlépe "šlape". Samozřejmě, je to film především pro děti, a většina humoru tomu odpovídá, ale párkrát jsem se opravdu od srdce zasmál a skoro jsem se nenudil. Skoro.

Film je samozřejmě dabovaný a v některých okamžicích je velmi jasně patrné, že jsme právě měli být svědky nějakého vtipu, ale v dabingu ten vtip nefunguje. Spousta humoru je verbální a ne vždycky se s tím dá něco dělat. A málokterý z českých dabérů odvádí top výkon a dává si záležet na vtipné intonaci. Důkazem budiž to, že mi některé hlášky připadaly vtipnější ve francouzském traileru, než v česky dabovaném filmu - přestože neumím francouzsky!

20 komentářů:

 1. Francouzsko-belgický film. Asimilovat. A po dvojtečce dávat malé písmeno, verdammt nochmal!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nesmyslná věta: "než kdy mohli Depardieu, Clavier (a další živí herci) za pomoci vizuálních efektů"
   přebývající čárka: "pro děti, a většina humoru"

   Vymazat
  2. Tak zrovna ta první věta smysl dává a ta druhá je podle mě větně taky správně ;-) Přečíst znovu a pořádně :-)

   Vymazat
  3. Jj, teď to čtu a sám sobě se divím :)
   V druhé je ale čárka navíc...

   Vymazat
  4. osobne sa naydavam, ze "a většina humoru tomu odpovídá" je pristavok, cize ciarka je povolena aj pred spojkou "a".

   Vymazat
  5. francouzsko-belgický, proč velké F, goddammit!

   Vymazat
  6. Tak se kurva s Františkem domluvte, že mu před zveřejněním každý recenze uděláte korekturu, tohle je k hovnu.

   Vymazat
  7. nepovažuju sice gramatiku za zbytečnou, ani v psaném projevu na internetu, ale tady se mi zdá, že se snažíte trumfnout rekord v počtu zbytečných příspěvků v diskusi pod filmem

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Všichni, co přispěli pod kokota Ripera jsou kokoti. Kromě Farkaše, to je pojebaný kokot.

   Vymazat
 3. To jsou dva tradiční vrcholy příspěvků na této stránce: brutální recenze a ještě brutálnější komenty. Kdyby to recenzent neunesl, nerecenzoval by, takže brutalita komentů je přiměřená.

  OdpovědětVymazat
 4. fero - je to vtipnejsie ako "Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre" ? / ten bol zatial najvtipnejsi. /

  OdpovědětVymazat
 5. Tady to je zas jak v obecné škole... Tak se nestyďte a řekněte tuhle Františkovi, že ho tajně milujete, přestaňte mu máčet copy v kalamáři a pozvěte ho do cukrárny.
  A buďte rádi, že své recenze nepíše na mobilu jedním prstem, takže byste se museli prodírat větami bez interpunkce a diakritiky, jak už to tak v podobných případech bývá.

  Ad Asterix: díky za dojmy, jdu posbírat děti a hurá do kina :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Videl som a bolo to fajn. Určite lepšie a konzistentnejšie ako rôzne Peabody a Sherman, a podobné prešponované emerické produkcie.

  OdpovědětVymazat
 7. S tím českým dabingem to nevidím takhle zle. Byl dost slušnej. Dialogy jsou někdy dost rychlé, je tam hodně změn v tempu,výrazu a barvě. Francouzi si s tím dali dost práce, šlape to, a nasadili laťku vysoko...

  ..ale souhlasím s tím,že by se měl Fuka naučit francouzsky.
  Hlasuju ANO... Fuka do školy na fráninu........Je někdo proti??

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Ještě koukám, že recenze vznikla 10 dní před českou premiérou (5.3.2015), takže Fuka buď slyšel Asterixe česky z toho "zpíchnutého" minutového traileru, který dělali úplně jiný lidi než výsledný dabing filmu...

  ..nebo se Fuka dostal v přestrojení na novinářskou předpremiéru...? Podivné...a znepokojující....

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.