5.2.15

Recenze: Jupiter vychází [Jupiter Ascending] - 30%

Ruská imigrantka - uklízečka s divným jménem Jupiter (Mila Kunisová) jde jednoho dne darovat svá vajíčka na kliniku, ale přitom ji přepadnou mimozemšťané a chtějí ji zabít. Naštěstí ji zachrání vlko-člověk s létajícími botami Caine (Channig Tatum) a vysvětlí jí, že ona je potomkem mocného kosmického rodu a královnou Země. Země, která je jen jednou z mnoha planet, osídlených lidmi, a shodou okolností jednou z těch zaostalejších a méně důležitých.

Nicméně, několik mocných vesmírných vládců má o Zemi z různých důvodů zájem, ale to už jsem bohužel přestal chápat kdo a proč je s kým proti komu...


Jupiter vychází, nejnovější opus sourozenců Wachovských, je bohužel definitivním důkazem, že se oba dostali na nějakou mentální úroveň zcela mimo naše čtyři rozměry.


Nejdříve k tomu, co asi tento film měl být. Asi.

Tedy, měla to asi být spektakulární kosmická fantasy (spíše fantasy, než sci-fi) ve stylu Star Wars. odehrávající se v do posledního detailu propracovaném světě, ve kterém pak vznikne pět dalších filmů, 100dílný seriál a tři videohry, osmnáct comicsů a 3000stránková encyklopedie.

Asi.


A teď už k tomu, co tento film JE:

 • Je to snaha zkopírovat úspěch Star Wars, ale myslet si přitom, že se píše rok 1975, Star Wars nikdo nezná a nikoho dosud nenapadlo, že by se film s mimozemšťany a vesmírnými loděmi dal natočit s velkým rozpočtem.
 • Je to snaha natočit novou Dunu, ze které omylem vylezlo něco mezi Flashem Gordonem a Super Mario Bros.
 • Je to film, u kterého by bylo hrozně zábavné a dadaistické detailně popsat jeho děj, ale bohužel jsem po 20 minutách přestal cokoliv chápat. Vůbec jsem netušil, co jsou zač ty postavy, kdo je s kým proti komu, co znamenají ta slova, která používají, a které scény jsou myšleny vážně. Zapamatoval jsem si jen větu "Včely neznají žádnou přetvářku".
 • Je to space opera, které by místo standardního soundtracku Michaela Giacchina prospěly řízné songy od Army of Lovers nebo Marie Pojkarové.
 • Je to nepodařená adaptace tisícistránkového románu (neexistujícího), která je zhuštěna do dvou hodin.
 • Je to triumf výpravy a trikových technologií, ale ani jedno si pořádně nevychutnáme, neboť kamera téměř neustále psychedelicky krouží a poskakuje náhodnými směry, takže se není možno v ničem orientovat.
 • Je to mega sci-fi, obsahující také odlehčenou komedii o ruských imigrantech v Chicagu ve stylu Woodyho Allena a také adaptaci Kafkova Procesu.
 • Je to film, ve kterém hraje Sean Bean a (spoiler) neumře!
 • Je to film o tisících civilizací, které jsou tisíckrát starší, než Země, ale 99 procent jejich obyvatel mluví a píše anglicky.
 • Je to série vydařených cutscén z výpravné videohry, která je jako celek možná kvalitní, ale nikdy se to nedozvíme, protože nevidíme polovinu těch cutscén a ani sekundu samotné hry. Ale máme tušení, že ty nepochopitelné scény mohou být teoreticky součástí něčeho velkolepého.
 • Je to s největší pravděpodobností konec velkorozpočtové filmové kariéry sourozenců Wachovských a utrží to méně, než SpongeBob Squarepants.
Je to fascinující filmová katastrofa, která je k nepřežití, ale současně od ní nemůžete odtrhnout oči, protože nemůžete uvěřit, že něco takového mohlo vzniknout. Za 175 milionů dolarů.

To všechno je Jupiter vychází. Ale celý film se nedozvíme, odkud že ta Jupiter vychází a proč tam nezůstala.

31 komentářů:

 1. Full frontaly? Kozy? Neco?
  K cemu je pak takova recenze...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K čemu fullfrontál zrovna Míly. Ale tato recenze je stylisticky zdařilá, je vidět, že Fuka pocítil emoci a byl inspirován - proto také zklamaných 30 procent. Lze dodat jen to, že dát dívce jméno Jupiter může jen přešitá transka.

   Vymazat
  2. Ohledné transky - Kde je kabukimo, když ji/ho potřebuji? Jupiter je sqělý jméno pro psa - Vzpomínám si, že generál Charles Cornwallis měl jednoho.

   Vymazat
  3. nebyl to spíš generál Attorney?

   Vymazat
  4. Tipuju si, že nemůžeme očekávat full frontal Mily ve filmu, kde je i model Tatum vytuněnej do podoby ultra-ultragaye s namelírovanejma fousama.

   Vymazat
  5. je tam full rear Tuppence Middleton (spíš asi dublérka), nic víc

   Vymazat
  6. Kde bych byl, koukal jsem na twins a jeden ten herec byl vrah, celkem hezkej kluk verzatilní. Zabil pornoproducenta. Zajímavá storka. Teď díky tomu znám umělecká jména jako Brent Everett. No, myslím, že to bylo zajímavější než tahle filmová nuda...

   Vymazat
 2. "Jupiter vychází, nejnovější opus sourozenců Wachovských, je bohužel definitivním důkazem, že se oba dostali na nějakou mentální úroveň zcela mimo naše čtyři rozměry."
  tohle je, Františku, dost podařená věta, zrovna tak, jako celá recenze, palec hore

  OdpovědětVymazat
 3. Jesť chaotičnaja recenzia podpragovým odkázem na zmatéčnosť děla? Tak potom jo.
  "...o tisících civilizací, které jsou tisíckrát starší, než Země"? Změ je civilizace? nemyslí se lidstvo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. WTF? Když napíšu "Slepice v tomto kurníku jsou mnohem mladší než můj pes", vyplývá z toho, že můj pes je slepice???

   Vymazat
  2. No tak slepice rozhodně nejsou kurník. Na tom se asi shodneme všichni.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. aha, a ja ze co sa mi to vzdy na tych tvojich psoch nezdalo. a oni su to v skutocnosti sliepky....

   Vymazat
  5. Čistě autisticky má Unknown pravdu. Ta věta v recenzi neodpovídá našim znalostem o Vesmíru. Stáří Země je něco přes 4 miliardy let, tj. ty tisíce civilizací by musely být starší než 4 biliony let - ale Vesmír má jen něco přes 13 miliard let, takže se scénárista filmu nebo Franta v recenzi dostává na tenký led.

   Vymazat
  6. Odpovídá našim znalostem o vesmíru člověko-vlk s létajícíma botama? Just asking...

   Vymazat
  7. SPOILER: nezapomeň že ten vlko-člověk měl nakonci ještě křídla aby v tom nebyl zmatek

   Vymazat
  8. WTF? V Palcích sis to rozmyslel?

   Vymazat
 4. Takže to je něco jako Pátý element? To na mne působilo úplně stejně jako tato recenze. :-) (a nelíbilo se mi to)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani náhodou. Spíš John Carter nebo Flash Gordon

   Vymazat
  2. s patym elementem to muze srovnavat leda picus s hrebama v ocich, usich a s hnisavym nadorem na mozku

   Vymazat
  3. Čača: ty jsi šmudla, viď? nestýská se ti po mončičácích?

   John Carter se mi líbil. Blboučký film, který si ale ze sebe dělal legraci a pobavil.

   Vymazat
  4. no reks to sam, "john carter se mi libil"

   Vymazat
 5. Jako a jsou to ještě bratři? Ti Wachovští?
  http://www.imdb.com/name/nm0905154/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a není to konec konců jedno, když už o nich nikdo nikdy neuslyší? :-)

   Vymazat
 6. Wachovští už jsou očividně za zenitem své tvorby. Druhý díl téhle space-Popelky by klidně mohl natočit režisér Troška a nikdo by nepoznal že to není od Wachovských. A mohlo by se to jmenovat třeba "Jupiter vs Saturnin".

  OdpovědětVymazat
 7. Komentář pro tento den:

  Pokud někdo tvrdí, že se neorientuje ve filmu, který má ani ne dvacet výraznějších postav a jen čtyři proti sobě pracující plány, je to jen jeho problém a smutný důkaz chronické poruchy soustředěnosti.

  celý článek: http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/recenze-filmu-jupiter-vychazi/r~61ad75acae0811e4a7d8002590604f2e/

  OdpovědětVymazat
 8. Při té recenzi se mi dost vybavila Andromeda: http://www.csfd.cz/film/72006-andromeda/

  OdpovědětVymazat
 9. jupiter vychazi=70% konec a je vymalovano + je tam tatum a kunis co chtit vic??

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Poslouchala jsem Palce a vyznělo to, že jde o nějaký totálně WTF filmeček s velkými efekty:D A proč porát Mila? Ukrajinskou verzi krásy nám poslední dobou cpou horem dolem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.