7.5.13

SS Mann - Takoví jsme byli před 12 lety

Dnes je tomu přesně 12 let, co byla spuštěna doména www.SS-Mann.cz (dnes už nefungující).

Rád bych těm z vás, kteří jsou mladí a nepamatují počátky českých internetů, připomněl tyto památné dny.

Krátce předtím jsme s Tomášem Baldýnským a Lukášem Vychopněm založili server Kompost.cz (dnes už mnoho let neupdatovaný a zahnívající), kde jsme provozovali humor, který se nám líbil.

Když jsme se na přelomu dubna a května 2001 náhodou sešli na jakési oslavě Seznamu.cz, napadlo nás že by byla dobrá sranda udělat server "Největší řeský vyhlazovač SS-Mann", který by vypadal graficky skoro jako "Největší český vyhledávač Seznam", ale ne úplně. Protože jsme tehdy neměli problém s uváděním blbých infantilních nápadů v realitu, okamžitě jsme se na párty vyfotili s nic netušícím Ivem Lukačovičem, jako kdybychom s ním právě podepsali nějakou smlouvu.

Následně stačilo jen pár minut s Photoshopem (náhrada loga), aby vzniklo následující...


A patřičný doprovodný článek na Kompostu.

A co že to vlastně bylo na oné razantní doméně? Bylo tam toto (archivovaná klikatelná HTML verze).


Dnes už zřejmě mnohé souvislosti nebudou příliš jasné, ale šlo o přesnou kopii tehdejší podoby homepage Seznam.cz, jen s mírně tematicky upravenými texty a grafikou. Naprostá většina odkazů byla nefunkčních, s výjimkou těch v pravém sloupci.

Výsledkem byla na tehdejší dobu neuvěřitelná návštěvnost a extrémní reakce ze všech stran, které vyvrcholily touto bizarní reportáží na dnes už neexistující televizní stanici TV3:


Všimněte si, že Vladimír Špidla si myslí, že za doménou SS-Mann.cz jsou miliony mrtvých - tím výrazně podcenil (nebo přecenil?) naše HTML schopnosti.

Nikdo z Policie ČR se nám samozřejmě nikdy neozval.

Takhle to pár dní pokračovalo, my jsme čekali, kam to dospěje, a ve chvíli, kdy se objevili v německém tisku článek "Kein Spaß mit dem SS-Mann", jsme došli k názoru, že už by to stačilo a provedli jsme "hack serveru", tzn. na doméně SS-Mann.cz se objevilo toto.

Tehdy bylo možné registrovat si novou doménu a zaplatit za ni až po měsíci používání. Což bylo přesně to, co jsme udělali s SS-Mannem, po měsíci jsme za něj samozřejmě nezaplatili, takže zmizel v propadlišti dějin...

Bylo to super, ale současně trochu smutné, protože nám bylo jasné, že ať s Kompostem dokážeme v příštích letech cokoliv, tohle už trumfneme těžko...

O 4 měsíce později narazila dvě letadla do World Trade Center. Náhoda?

14 komentářů:

 1. "Policie už ví, že takový server existuje a kolegové, kteří se zabývají kriminalitou prostřednictvím a na síti Internet, tuto stránku předali expertům kriminálního úřadu policejního presidia."
  Jinými slovy, i u policajtů to našli, smáli se a přeposílali si to :)

  OdpovědětVymazat
 2. 11. září má svátek Denisa, Denisu znám dobře, je pěkná mrcha. Náhoda?

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za to, o tomhle jsem nevěděl a skvěle jsem se po ránu v práci pobavil! Ten hax je prostě vynikající :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten hack je trochu průhledný, protože ten h4x0r má stejné poznávací znamení jako Franta, neznalost psaní procent v češtině ;)

   (Viz Far Cry - 90% (90procentní), "A ještě důležité vysvětlení k tomu, co znamená oněch "devadesátiprocentní" v nadpisu" a všechny další recenze...)

   Vymazat
  2. Programátoři se správným psaním % občas mají problémy, i když u publicisty bych čekal, že to znát bude.

   Vymazat
 4. Nejlepší je stejně ta reportáž ... a neříkej, že jste jim tenkrát sami nedodali text :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Lukas Vychopen, neni to ten zoufalec z hovno pada dolu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. povrchne soude dle tveho niku - je to ten zoufalec, co ma 2x vyssi iq nez ty; a s tim souvisejici dusledky..

   Vymazat
 6. prej: "All your vlasy are belong to us" :D to jsem neznal; reportáž taky ne, ss-manna samozřejmě jo! ... jó, to byly tenkrát internety - kompost, Touristguy po 9/11, obšťastník české hulící komory Hondzik apod.

  OdpovědětVymazat
 7. Tyjo, ja si myslel ze ten clovek na fotce uplne vlevo je Zdenek Skromach. A on je to Baldynsky. Neskutecna zmena!

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.