17.5.13

Recenze: Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama - 50%

Dorota Nvotová je slovenská hudebnice, zpěvačka, herečka, podnikatelka a provozovatelka cestovní kanceláře.

A tento film je dokumentem o... To vlastně není úplně jasné. Podívejme se na trailer.I když by to z upoutávky vypadalo, že se dočkáme něčeho jako Baraky, není tomu tak. Film rozhodně není pohledem na krásy a zajímavosti Nepálu ani jiné části světa.

Film je částečně osobní zpovědí Nvotové, která na kameru vypráví, co se jí kdy přihodilo, ale především o svých obecných pohledech na život. Vypráví to v Nepálu i v Bratislavě, ale na okolním prostředí přitom příliš nezáleží, protože většinou vidíme jen ji a zeď za ní.

Z druhé poloviny je film o tom, jak Nvotová v Nepálu vymítá chudobu a nemoci. Jednak sponzoruje útulek, starající se o děti bez rodičů nebo s chudými rodiči (tedy shání pro něj sponzory v Evropě a dvakrát týdně se tam zajde podívat) a jednak pomáhá náhodným chudákům na ulici - žebračku s nemocným dítětem odveze do nemocnice, fetujícím chlapcům koupí oblečení, atd... I když se toto odehrává v Káthmandů a okolí, z krás a zajímavostí těchto míst uvidíme naprosté minimum (pokud mezi krásy a zajímavosti neřadíme běžné špinavé ulice s běžnými polorozpadlými budovami).


Měl jsem docela problém s tím, že ani jedna ze dvou zmíněných rovin filmu (životní filosofie Nvotové, její dobročinnost na ulicích) mi nepřišla nijak příliš zajímavá nebo zajímavě natočená. Především mi Nvotová připadala strašlivě naivní a kulturně necitlivá, což se se nakonec potvrdilo mírou vrchovatou:

Když totiž v jedné scéně uvidíme šéfa onoho dobročinného domova, žoviálně huláká "Tady je to super, ne? Máme se tady všichni dobře, a hlavně děti, které vůbec netlučeme, že ne?" A přitom se smíchem šťouchá do žeber učitele, který vystrašeně přikyvuje. Prostě, šéf vypadá jako typický jednorozměrný padouch z typického hollywoodského filmu, který neumí lhát.

No a později se ukáže, že ředitel skutečně prováděl v domově něco nechutného, včetně fyzického násilí na dětech (ale bohužel to byla tak hrozná činnost, že není přesně řečeno, co vlastně dělal). A film končí hláškou, že "Uvažuje se o zavření domova, některé děti už podařilo vrátit k rodičům". Ty děti, které Nvotová v průběhu filmu od těch rodičů tahá do onoho domova! Sluší se také konstatovat, že celý tento naprosto zásadní zvrat, který staví většinu filmu do odlišného světla, se stane až po skončení natáčení, když Nvotová už v Nepálu není, takže se ho dozvíme jen zprostředkovaně z vyprávění, a dost nejasně.

Nemám žádné konkrétní námitky k řemeslné nebo technické stránce filmu (jen toho songu, který je v traileru, je na můj vkus v samotném filmu trochu moc). Zásadní - ale opravdu zásadní - problém pro mě spočívá v tom, že Nvotová (o které celý film má být) na mě působí jako typická celebrita, která se snaží cizímu světu (a všem kolem sebe) vnucovat svou představu dobra. Není mi v tomto filmu svým povýšeneckým chováním příliš sympatická (odjinud ji neznám), a není mi ani dostatečně nesympatická na to, aby mě zajímala.

20 komentářů:

 1. Mozna by to zachranil nakej frontal, kdyby tam tak nakej byl.

  OdpovědětVymazat
 2. Nvotovú kedysi spisovateľ Hvorecký označil za "génia priemernosti". Ono je to typické dieťa celebritných rodičov, ktoré v Čechách prezentuje Hanychová a na Slovensku Nvotová. Možno len má alternatívnejší imidž, ale skutočne je to len imidž - minimálne v mojich kruhoch nie je veľa alternatívnych žien, ktoré v jej veku majú za sebou dve manželstvá a tehotenstvo s ženatým milencom.

  OdpovědětVymazat
 3. "ani dostatečně nesympatická na to, aby mě zajímala" :o))))

  OdpovědětVymazat
 4. Nechápu, proč bývalý autor Kompostu neřekne rovnou: je to blbá pipina :-) Asi ho establishment už úplně zkrotil. Jak dlouho už se v recenzi neobjevilo to zvukomalebné slovo "píča"? Nojo... stárneme...

  OdpovědětVymazat
 5. Proč zneužívá děti v Nepálu, to na Slovensku nemaj dost svejch přismahlejch dětí, co neumí číst? To kvůli tomu, aby si zahrála na dobračku musí objet půl zeměkoule, píča?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prečo česká dokumentaristka nakrúca celovečerný film o slovenskej nemanželskej dcére Jara Filipa a Anny Šiškovej - manželky Juraja Nvotu? To nemáte dosť svojich Menzlových alebo Štikových dopyče?!

   Vymazat
  2. Nvotova je dcera Jara Filipa? S tim jsem se kdysi docela kamaradil a Nvotovou jsem teda asi videl kdyz ji bylo okolo 5 let!

   Vymazat
  3. Pravda, je to dcera Filipa.

   Vymazat
  4. takze frantovy prsty znaji vsechny deti.. teda alespon nvotova jo..

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Já bych jen pro upřesnění - ten žoviální pán nebyl šéfem domova, byl jím ten "tichý" pán v kanceláři co tahal papíry..

  OdpovědětVymazat
 8. Vše se děje silou hravosti prostoru. Není nutné se chovat tak jak je nám to lalajnonovano. Málo kdo je schopný vytvořit něco nového ( jiného) bez toho aby ho k tomu dokopalo utrpení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak tak, jenom bych doplnil, ze ta sila se meri pletysmografem

   Vymazat
 9. Autorovi článku odporucam pre nejasnosti uvedene v "recenzii" este raz pozriet dokument. A o com je dokument? Myslim, ze to je uvedene v nazve. Je az smutne, ake obmedzene veci dokazu napisat ludia v diskusii pod clankom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže je to o děvčátku s tenkýma nohama? První co mě u toho názvu napadlo, že tak Nepálci říkali Nvotový...

   Vymazat
  2. Chápu to tak, že tradiční Nepálec má tlusté nohy?

   Vymazat
 10. To mi právě taky není jasný, Necpál snad dovysvětlí.

  OdpovědětVymazat
 11. Koukám, že slovenští "komentátoři" pod články jsou úrovní vyjadřování a myšlenkovými pochody stejní ubožáci jako ti naši... fakt bratia.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.