3.5.13

Recenze: Isabel - 0%

Ve městě stojí podivný hostinec, do kterého chodí podivní lidé. A pod ním se skrývá vchod do jiného světa. Mají zde sídlo "hodní" upíři, kteří se snaží zbavit své závislosti na krvi a vede je jakýsi Morel.

Jejich protivníkem pak je královna všech upírů (v koženém obleku, samozřejmě), která by pořád jen prokusovala. A hlídá ji goth školačka ve skotské sukni.

A do tohoto temného světa se zaplete krásná novinářka a její přítel. Ale NENÍ ÚNIKU!

Producenti se často snaží vypíchnout ve svém filmu nějakou "specialitku". Většinou je to účast nějaké superhvězdy, zfilmování slavné knižní předlohy, nahá prsa a tak podobně.

Tvůrci tohoto upírského psycho-hororu mají také svou specialitku: Celý jejich film se odehrává v Ostravě (!!!).Tagline "Upírský psycho-horor z Ostravy (!!!)" má jistě potenciál přilákat nezanedbatelný počet zvědavých diváků, takže mi dovolte hlouběji se do toho unikátního eposu ponořit (a přitom už tradičně spoilerovat, protože tento film si zaslouží podrobnější analýzu).

V prvních minutách jsem upřímně nevěděl, co si mám o filmu myslet. Nějaký směšný zarostlý chlapík v ostravagoth oblečení se prochází po náměstí, a k tomu skáčou titulky jako od Davida Finchera a hraje nikoliv nezajímavá psycho-ambient hudba. Následuje probuzení krásné novinářky v její posteli (probouzí se pochopitelně učesaná, nalíčená a vyholená [v podpaždí]). Ta se vydává vyzvednout přítele z nemocnice (měl nehodu při rozvozu pizzy, ale už je OK), dá si tam s ním divoký sex na lehátku a téhož dne večer vyrážejí do akce do zlověstné hospody.

Jak zlověstná je? Řekněme to takhle: Hospodského v ní dělá Norbert Lichý a jedinými hosty v ní jsou Nohavica a ten člověk, co píše humorné texty jako "Ostravski (!!!) Ostravak (!!!)" (neznám jeho obličej, ale bylo mi to vysvětleno po filmu). Tudíž je jasné, že THIS AIN'T GONNA BE NO PICNIC.
UPDATE: Tak možná to nebyl "Ostravski (!!!) Ostravak (!!!)", ale "Ruda z Ostravy (!!!)". Nevěděl jsem, že to jsou dva různí lidi, nesleduji ani jednoho.
A taky že ano. Reportérka (jménem Isabel, odtud název filmu) záhy zabloudí z pánských záchodků do kanalizačních chodeb, zde chvíli panicky pobíhá (vypadá to, že pořád jednou chodbou tam a zpět) a pak už je konečně unesena upírem Morelem a odtažena do tajného upírského sídla, které vypadá úplně jako pingpongová místnost / prádelna v běžném starším paneláku.

Zde kromě Morela žije také upírka Ewa (která s Morelem kdysi před 70 lety něco měla) a pak zde mají jednoho upíra na léčení: Jmenuje se Azael, je připoutaný k lehátku ostnatým drátem, nadává občas španělsky a občas česky a škube sebou jako strašidla v japonských hororech.
Odbočka: Opravdu nadává krásně čistě česky, stejně jako všichni ostatní v tomto filmu. Všechny postavy mluví (respektive jsou ne úplně dobře předabovány) krásnou středočeskou češtinou, nikoliv ostravsky. A to prosím ve filmu, jehož propagační balíček pro novináře vypadá takto...

Ale zpět k ději:

Ewa ve sklepě nemá do čeho píchnout (citát: "Sex mě nudí, ani pletení mě nebaví, takze jsem ztratila smysl života"). Takže sbalí Isabel (souvětím "Vidím ti v očích, že jsi ztratila oba rodiče. Začínáš se mi čím dál víc líbit. Máš nějaké schopnosti?") a má s ní krátkou lesbickou scénu (oblečenou, stejně jako úvodní heterosoulož v nemocnici).

Mezitím venku u hospody malá bledá holčička v bílých šatech strašidelně ukáže na Isabelina snoubence Adama a ten je unesen velkou bílou limuzínou do sídla Vory, královny všech upírů. Nebo aspoň těch ostravských (!!!).

Načež se Ewa, Isabel i Morel vydávají autem tam, kde Vora sídlí, přičemž se odehraje dialog:

Isabel: "Kdy už tam budeme?"
Ewa: "Brzo. Do prdele, kam to vlastně jedeme?"

Nicméně záhy přijedou ke starému dřevěnému mlýnu na okraji Ostravy (!!!). Vylezou do jeho vrchního patra, zde odklopí kámen na podlaze a vlezou do velké jeskyně (která se tudíž musí nacházet v přízemí malého mlýna). Tudy dojdou až k Voře, hlídané onou výše zmíněnou goth školačkou ve skotské sukni, která nemluví, jen se lascivně olizuje.

Pak jsem se trochu ztratil, protože někdo někoho prokousl, někdo někoho probodl vidlemi, někdo se upálil a někdo byl dálkově uškrcen kouzelným prstenem, ale následně byla konfigurace živých a mrtvých postav poněkud jiná, než jsem po těch akcích očekával.

Královna upírů. S vidlemi. Před mlýnem.

Pak ale dojde k zásadní změně filmového paradigmatu, protože se Isabel probudí (ve stejné posteli a ve stejný den jako v úvodu filmu) a ukáže se, že se nic z toho, co jsme dosud viděli, ve skutečnosti nestalo. Adam se totiž při rozvozu pizzy na skůtru zabil, Isabel se z toho zbláznila, královna Vora je ve skutečnosti její doktorka Voráková a ta školačka ve skotské sukni je sestřička z nemocnice. A Isabel narozdíl od svého snu nechodí v sexy sukničce, ale ve hnusných teplákách.

Isabel tedy vyleze na střechu nemocnice, tam se jí znovu zjeví upíři, symbolizující její vnitřní démony, ona se s nimi vyrovná ("Kdo jsi, ty děvko, že se odvažuješ brát mi Morela?" - "Jsi hovno královna. Nemám strach."), pak skočí ze střechy, zabije se a je konec filmu...

Mno, jak toto dílo uchopit...

Dle mého názoru má obrovské koule každý tvůrce / producent, který přijde na magistrát města Ostravy (!!!), požádá zde o dotaci na upírský film a dostane ji. K takovému člověku prostě cítím RESTECP. Pokud ty peníze neukradne, nezmizí na Barbados a opravdu ten film natočí, cítím dvojitý RESTECP.
UPDATE: Na žádost producenta upřesňuji, že Ostrava (!!!) nedala na tento film žádný cash, jen různé služby a posluhy.
Film Isabel měl rozpočet 3 milióny Kč, což není mnoho, a je to na něm vidět. Na druhou stranu jsou některé jeho aspekty skutečně libové.

Především musím vyzdvihnout hudbu, kterou složil Ondřej Konvička. Ten skládal hudbu už k půl tuctu jiných filmů, ale bohužel jsem žádný z nich neviděl, takže nemám nejmenší tušení, jestli umí tak sofistikovaně parodovat, nebo to myslí vážně. Každopádně jeho hudba jako kdyby vypadla z nějakého autentického italského hororu z 80. let, je ve filmu téměř nonstop (a jsou to různé motivy, nikoliv opakování pár minut dokola!) a obrovsky pomáhá tomu, že film není nudný. Dokonce bych ji docela rád měl jako soundtrack.

Také kameraman a střihač se vyřádili mnohem více, než by se u podobného filmu dalo očekávat. Já vím, že v dnešní době malých digitálních kamer a Adobe After Effects už všechny ty střihové efekty, umělé zrnění a post-procesingy nejsou tak komplikované jako před 20 lety na MTV, ale mnoho scén má vizuální KOULE, což je v úžasném kontrastu se superdementním dějem a neexistující výpravou, absolutně se to k tomuto filmu nehodí, ale činí ho to zábavným! Mnohem zajímavěji zábavným, než je třeba toto video, která má námětem a stylem k Isabel hodně blízko...

Co se týče herců, hlavní hrdinka vypadá velmi sympaticky a - nestydím se to říct - sexy, zatímco její snoubenec vypadá trochu jako mladý Ash z původního Evil Deadu (náhoda?). Upíři a upírky jsou obsazeni povětšinou tragicky, protože tvůrci asi chtěli mít ve filmu dobré (divadelní) herce místo cool motherfuckerů.


Což se ne úplně povedlo, protože pokud někdo náhodou dobře hrál, většinou to zabily amatérské postsynchrony. Tudíž, čím více se ve filmu mluví a čím méně hraje hudba, tím je nudnější (což souvisí samozřejmě i s tím, že většina dialogů nedává žádný smysl).

Film Isabel je úžasná podívaná. Je úplně jedno, které jeho scény jsou vtipné záměrně a které omylem. Kdyby byl zdarma na YouTube ve standardním rozlišení a HD verze by byla bez DRM ke stažení za 29 Kč, z celého srdce bych obojí každému doporučil. Ale uvádět něco takového v kině za 169 Kč, to mi trochu zavání šílenstvím a/nebo podvodem.

Přijde do kin dost ostravských patriotů na to, aby mohl vzniknout druhý díl?

UPDATE: Oficiální videoklip!


25 komentářů:

 1. Pegasfim a Magnusfilm mají celkem podobná loga. Náhoda? Nevěřím!

  OdpovědětVymazat
 2. Já myslel, že Ostravak Ostravski je stále anonymní?!

  OdpovědětVymazat
 3. Přijdou, lidi na to přijdou a nebude jich málo. Je to přeci český film a to stačí...

  OdpovědětVymazat
 4. Telenovela efekt
  Ahoj, poslední dobou je často u filmů v tmavších scénách, takovej divnej obraz, něco jako tv inscenace. Public Enemies byl takovej celej. Je to umělecký záměr, nebo to jinak, z digitálními kamerami, nejde?

  OdpovědětVymazat
 5. Že by si Ostravak Ostravski skutečně pro své odhalení vybral tento projekt, když ho k tomu nezlákala ani práce na ostravské úpravě muzikálu Donaha (Holé dupy)? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha. Tak možná to byl "Ruda z Ostravy", to je někdo jiný? Myslel jsem, že je to tentýž člověk, nesleduju ani jednoho.

   Vymazat
  2. Bohužel jsou skutečně dva, jeden Ostravak nestačí.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. on jeden z tech dvou opravdu je ostravak a pise mistnim vesmes zapomenutym dialektem a je "v utajeni", kdezto druhy je vykonstruovana estradova karikatura pro pobaveni. ale dle recenze se trefili spravne.

   Vymazat
 6. Banik pyčo bo neni čas kurde no ni?

  OdpovědětVymazat
 7. Voráková je http://www.csfd.cz/film/288082-vor-v-zakone-vladce-podsveti/, to je jasný, dyž je ten vládce podsvětí :D

  OdpovědětVymazat
 8. Co se s tou K.K. stalo, já myslel, že gravidita nemá takhle degenerativní účinky na soudnost.

  OdpovědětVymazat
 9. Ten děj dost kopíruje The Darkness II, parádní gamesu a vlastně i jedinou gamesu, kde si užijete přibití ke kříži z vlastního pohledu. Samotnej singl zabere asi šest hodin, takže to do jednoho ze dvou konců dotáhne snad i Norbert Lichý...

  OdpovědětVymazat
 10. Koukám, že se v tom filmu objevila téměř půlka všech ostraváků. Chybí akorát ten Ostravski, Krajčo a Baroš. Nikdo jinej podle mě v Ostravě nežije.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ti nevím jestli se najde dost Ostraváků, aby film vydělal na druhý díl, když v něm většina z nich hrála :D

   Vymazat
  2. Film si ani nemusí vydělat... stačí nějakej osvícenej pohlavár na ostravski radnici, kterej zadotuje (ať mame vic kulturi než pražacy pyčo).
   Možná teda nevznikne druhej díl, ale něco jinýho, ještě víc cool a víc ostravskiho.

   Vymazat
 11. Zas jedna z tak velkejch chujovin, že k tomu nemůže být asi ani žádný komentář tak (ne)vtipný, aby to překonal.
  Film určitě potěší tupé ostravské heterosexuální muže přes čtyřicet.
  Možná i pan režisér je jedním z nich.

  OdpovědětVymazat
 12. Za co, Pane Bože, za co, trestáš tento prostý lid?

  OdpovědětVymazat
 13. One of my rules is Never explain.
  A writer is a lot like a magician, if you explain how the trick works then a lot of the magic turns mundane

  OdpovědětVymazat
 14. Mozno staci pozriet crash course o literature (Great Gatsby diel)
  http://www.youtube.com/watch?v=cn0WZ8-0Z1Y

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.