30.5.13

Recenze: Vězení umění - 40%

Tento český dokument vypráví o zajímavém experimentu, kdy bylo několik (okolo pěti) umělecky založených vězňů "spárováno" s umělecky založenými nevězni, a pak spoluvytvářeli nejrůznější umělecká díla.Vězňové a nevězňové spolu samozřejmě netrávili žádnou výrazně dlouhou dobu. Především si poštou posílali náměty a rozpracovaná díla, a osobně se sešli během celého projektu jen párkrát, pokud vůbec (mám dojem, že v případě dvou párů nevidíme ani jednu scénu, ve které by oba aktéři byli fyzicky spolu).

Většinu filmu tudíž zabírají monology zúčastněných z obou stran, ve kterých se buď vyjadřují o vězení, o sobě, o díle svého protějšku, nebo navzájem čtou své dopisy (což je docela problematické, protože některým z nich čtení moc nejde).

Nejzajímavější účastnicí je psychicky narušené děvče, které si hraje s panenkami (za které mluví), ječí pod mostem s pytlem na hlavě (a nahrává to), aranžuje panenky v lese a říká věci jako "Já jsem normálně bubačka, ale občas taky jsem různý jiný mutanti". Toto děvče ovšem není zavřeno ve vězení ani v jiné instituci, nýbrž na svobodě! A dopisuje si se sympatickým dědouškem, který ve vězení kreslí zmutovaná zvířata zavřená v kufru auta.

Film je (předpokládám, že záměrně) natočen jako "roztříštěná mozaika nesouvisejících střípků" a sám by chtěl být přinejmenším takovým uměním, jaké popisuje. Tudíž se nedozvíme, kdo vlastně za co sedí,  ani kdo je slavný avantgardní umělec a kdo je normální vraždící psychopat, který jenom rád kreslí. Například ve scéně v traileru (viz výše) to vypadá, že vězeň je umělec, zatímco transvestita na návštěvě by si chtěl nechat poradit, jak se umělcem stát, ale v dřívějších scénách filmu se transvestita prochází po galerii a chová se, jako by mu to tam patřilo.

Obecně pro většinu zúčastněných platí, že bych se bál s nimi být delší dobu o samotě a že bych, kdybych byl donucen s nimi komunikovat, musel často používat slova "Promiňte, ale jaký byl gramatický a výrokový smysl vaší věty?" Paradoxně normálněji působí ti, kteří jsou za mřížemi (umělec v traileru nebo nabušený rom, který vytváří obrovský airbrush projekt jako z kolotoče na Matějské).

I když film obsahuje pár zajímavých excesů a WTF monologů ("Teď budu stát rozkročmo, protože trojúhelník dobře přijímá vesmírnou sílu" - zjevně Star Wars fanoušek), rozhodně jich není tolik, aby se film při své nezanedbatelné délce (100 minut) dal pohodově vydržet. Většina času je vyplněna scénami, které nejsou ani bizarní, ani šokující, ani jinak zajímavé, a některé vypadají vyloženě jako výplň ze zoufalství (chlapík stojí minutu s nohama do trojúhelníku).

Pokud se pohybujete mezi českými avantgardními umělci, případně vězni, pravděpodobně budete z filmu o něco moudřejší a dá vám něco víc.

UPDATE: Dodatečně jsem zjistil, že bubačka se nejen umí měnit na mutanty, ale taky umí HTML!

5 komentářů:

 1. Tak alespon ze bubacka nema odporna prsa.

  OdpovědětVymazat
 2. Ženský, co si samy říkaj zdrobnělinou svýho jména, jsou všechno bubačky a mutanti. Na to bacha!
  Muži, co si sami říkají zdrobnělinou sváho jména, to musí být recesisté, protože tak hrozně debilně gej bejt žádnej chlap snad nemůže.

  OdpovědětVymazat
 3. Bubačka má i hudební projekt: http://www.muteme.cz/?id=13 a nahrávku ke stažení: http://www.muteme.cz/?id=22

  Trochu ji znám a řekl bych, že ta její "narušenost" je spíš životní koncept (nebo strategie?), trochu jako Alfred Borden v Dokonalém triku.

  OdpovědětVymazat
 4. Transvestita na návštěvě...já se z tebe pos.eru:)))

  OdpovědětVymazat
 5. Ať je to jak chce,film mluví možná k hrstce. Aléé! Rozhodně nemluví k lidem kteří neví, to totiž nebyl úmysl. Mě osobně hodně pomohl.... zamyslet se.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.