21.5.13

Recenze: Rychle a zběsile 6 [The Fast and the Furious 6 / Fast 6] - 80%

Policista Hobbs (Dwayne Johnson) kontaktuje Toretta (Vin Diesel) a jeho tým s nabídkou, která se neodmítá: Když se jim podaří dopadnout nebezpečného mezinárodního závodního padoucha Shawa (ex-SEAL, hardcore, marine, Afghánistán bůhvíco) a jeho tým, dostanou všichni amnestii. Bonusový přesvědčovací fakt: Pracuje pro něj Letty (Michelle Rodriguezová), která zdánlivě zemřela ve třetím díle (nebo v kolikátém), ale nyní žije a ztratila pamět!

Kromě Shawa a jeho evil týmu je nováčkem na scéně také Hobbsova kolegyně (Gina Caranová).Rychle zběsilá šestka se odehrává především v Evropě, a to hlavně v Londýně a na španělské vojenské základně, kde shodou okolností mají 30 kilometrů dlouhou přistávací dráhu, což se sakra hodí a je to zatraceně šťastná náhoda. Podobně šťastná náhoda je, když naslepo skočíte z jednoho mostu na druhý a náhodou tudy jede auto, jehož přední sklo ztlumí váš let. V tomto filmu je vůbec spousta šťastných náhod, takže valná většina hrdinů v rozporu se zákony pravděpodobnosti neumře!

Pátý díl mě velice příjemně překvapil, a pokud se vám taky líbil, šestka je něco velice podobného. To znamená, že to je kombinace megalomanského akčního nářezu a docela sofistikované parodie na megalomanský akční nářez. Režisér rozhodně není idiot, ví co a jak natočit, ví jak šibalsky pomrkávat na diváka, který se vyzná, a dokáže i padesátou havárii a třicátý skok ozvláštnit nějakým originálnějším pohybem kamery nebo kompozicí záběru. A velice oceňuji, že i když jsou kaskadérské kousky naprosto šílené, lidé i stroje v nich vypadají jako že mají patřičnou hmotnost a setrvačnost. Vzhledem k natáčeným šílenostem v centru Londýna bych se nedivil, kdyby většina honiček byla stoprocentně CGI, ale výsledek je každopádně bezchybný a lepší než v leckteré drahé kosmické sci-fi.

Film má bohužel tu nevýhodu, že to krásné, co v něm je, je do značné míry totéž krásné, co bylo v pětce. Epické záběry na svaly a plešaté hlavy, zadumané pohledy svalovců do dáli, zpomaleně se kroutící dámské zadečky, řvoucí auta létající vzduchem... To všechno je fajn a šlape to, ale je to jen "více téhož".

No a pak mi připadalo trochu méně vyvážené tempo. Zatímco pětka šlapala od začátku do konce, v šestce jsou tři - čtyři naprosto MEGA akční scény, které jsou proloženy desítkami neakčních minut, kdy se koná černošský humor a chlapské přátelství (film má přes dvě hodiny).

Zatímco v prvních dílech byli hrdinové série outsideři, v šestce jsou to multimilionáři, což se projevuje tím, že film si v ničem nezadá s nějakým Bondem nebo Mission: Impossible. Pro děcka každého věku je to naprosto super. Nechápu, když máme oficiální filmy podle G.I. Joe, Battleship nebo Monopoly, proč se na tuhle sérii prostě nenalepí oficiální nálepka "Matchbox" nebo "Hot Wheels"?

P.S: Na konci filmu je jednak naznačeno, o čem bude sedmička (včetně představení nového záporáka), a jednak je konečně plus-mínus vyžehleno, že díly 4, 5 a 6 se odehrávají chronologicky PŘED dílem 3 (Tokyo Drift). Ale ne, úplný smysl to z hlediska dějové návaznosti pořád nedává a už nikdy dávat nebude.

7 komentářů:

 1. Fuku dal osmdesatku? Tak to se tesim kua. Willis i Arnie nesplnili ocekavani letos, tak snad tohle bude jak petka.

  OdpovědětVymazat
 2. "Vzhledem k natáčeným šílenostem v centru Londýna bych se nedivil, kdyby většina honiček byla stoprocentně CGI..." - you tube, fast furious 6 behind scenes, ziadne cgi.

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, prosím Vás nevíte někdo, jak při tomhle filmu neusnout (prej je to težký : http://alenaprokopova.blogspot.cz/2013/05/vitejte-ve-4d.html#comment-form))??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přilep si víčka vteřiňákem, do kapes kalhot nasyp pár špendlíků a připínáčků a na prsty navlíkni sušený meruňky.

   Vymazat
  2. bizarni fun fact je, ze to v tom 4D kine nedavaj 3D

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.