20.5.13

Recenze videohry: Terraria - 100%

Dnes se s vámi rád podělím o svou radost ze hry, která je pravděpodobně největší zábava a nejlepší odreagování, jaké jsem u videohry (dlouhodobě) zažil za posledních několik let.

Jde o hru jménem Terraria, která už předloni vyšla pro PC a letos i pro konzole. PC verzi jsem nehrál, ale podle dostupných informací obsahují konzolové verze oproti PC jisté věci navíc. Screenshoty jsou převážně z PC verze, ale ta je od konzolové téměř nerozeznatelná.

Věděl jsem o existenci Terrarie už mnoho měsíců, ale překvapilo mě, že ani dnes nejeden "herní profesionál" vůbec netuší, že tato hra existuje.

Zjednodušeně řečeno, je to Minecraft s jedním ubraným rozměrem, takže vypadá jako Jet Set Willy. To je ale příliš zjednodušené. Už z toho důvodu, že Minecraft jsem zkoušel a nebavil mě ANI ZDALEKA tolik jako Terraria.Terraria je kombinace sandboxu, hopsačky a RPG. Celý svět je zabíraný z boku a je složený z jasně definových čtvercových bloků. Hráčův sprajt odpovídá svou velikostí výšce 3 bloků a šířce 2 bloků a když se pohybuje, celý svět plynule scrolluje kolem něj (a hráč je stále uprostřed obrazovky).

Herní svět má tvar obdélníku o stranách velkých několik tisíc bloků. Nahoře je nebe, lesy, džungle, jezera atd., směrem dolů pak následují ložiska nerostů, jeskyně, podzemní jezera a úplně dole je peklo s démony a lávovými jezery. Přičemž "úplně dole" znamená "kdybyste padali volným pádem, budete tam padat několik desítek sekund".

Na počátku hry se objevíte někde na louce nebo v lese a máte u sebe jen pár předmětů, z nichž nejdůležitější je málo výkonná sekera, malý mečík a laciný krumpáč. Okolo vás je ticho, jen občas poskakuje kolem koule slizu, která vám může ublížit, ale dá se poměrně snadno zabít tím malým mečíkem. No a pak se poblíž potuluje nějaký chlapík ("Průvodce"), který vám poradí, že než se setmí, měli byste si postavit obydlí.

No a v tuto chvíli už je na vás, jak, kde a z čeho si to obydlí uděláte. Nebo si ho vlastně ani dělat nemusíte, můžete se na Průvodcovy rady vykašlat, a dělat si něco jiného.

Sekerou můžete sekat stromy a získávat z nich dřevo a žaludy. Krumpáčem můžete "těžit" zeminu,což není jen hlína a kámen, ale také různé druhy rudy, drahé nerosty atd. atd...

Další věci se jen tak povalují po lese (kytičky, houbičky), další jsou v podzemí (truhly a vázy s poklady), další vypadávají ze zabitých nepřátel. Celkem je v Terrarii určitě více než 100 různých typů surovin a předmětů, které můžete najít, vytěžit nebo si je vyrobit z jiných předmětů (starý známý "crafting").

Většinu těchto objektů můžete umisťovat zpět do herního světa. Ten de facto pozůstává z dvou vrstev, takže je možné si například v popředí postavit místnost s dveřmi a nábytkem a v pozadí postavit její zeď a okna.

Takže během pár minut můžete nasekat dřevo, vyrobit z něj několik bloků dřevěných zdí, stůl, židli a dveře (to vše pouze z dřeva) a postavit třeba toto:


Jen na pochodeň potřebujete kromě dřeva taky trochu slizu z poskakujících blobů, protože je hořlavý.

Všimněte si na zdech a zadní stěně, že přestože jsou složeny z bloků, hra sama od sebe inteligentně dynamicky spojí bloky stejného typu do větších celků, takže zdi boční zdi a podlaha vypadají jako zdi a podlaha, nikoliv jako několik shodných čtverečků u sebe (i když to de facto JE několik shodných čtverečků u sebe). Různé zdroje světla navíc dávají interiérům velmi příjemnou ambientní atmosféru.

Za geniální považuji rozhodnutí mít všechnu grafiku záměrně "low resolution" a viditelně hranatou, protože pak je toto "inteligentní vyhlazování" plně dostačující a výsledek nepůsobí fádně. V méně stylizované grafice by to nefungovalo, protože hráč může zkombinovat různé bloky v obou plánech tisíci možných způsobů.

No a až nasbíráte, vytěžíte, ulovíte a vyrobíte více surovin, můžete si postavit něco trochu většího, například:
Ale to (hodně) předbíhám.

Terraria má něco jako cíl hry, a pravděpodobně to znamená zabít několik bossů, kteří se v ní vyskytují. Píšu "pravděpodobně", protože jsem si záměrně nevyhledával detailní informace na internetu a schválně hraju jen na základě toho, co mi říká Průvodce a co je v helptextu uvnitř hry - který vám rozhodně doporučuji si pořádně přečíst, protože obsahuje jisté velmi zásadní věci, na které sami od sebe nemůžete přijít. Stejně tak je dobré bavit se s NPC postavami, které se postupně objevují, pokud pro ně připravíte vhodné obytné prostory, a poskytují vám pak různé služby / zboží / rady.

V inventáři máte místo pro 40 předmětů, respektive pro 40 typů předmětů. Jedna pochodeň vám zabere jeden slot, 27 židlí vám zabere také jeden slot (počty jsou omezeny, takže např. nemůžete mít v jednom slotu více než 250 kamenných bloků nebo více než 99 pochodní).

Omezená velikost inventáře je zásadním herním principem, protože když se vydáváte na nebezpečnější výpravy v pokročilých fázích hry, nesete s sebou zpravidla nejméně 10 typů užitečných předmětů, a velmi brzy najdete 30 dalších typů předmětů, takže se vám inventář zaplní a budete muset reorganizovat / zahazovat. A když to děláte, hra stále běží a něco vás může zabít. Tudíž je vhodné dělat si průběžně "operační zásobárny", tj. malé místnosti v podzemí, kde se v klidu zavřete a máte tam několik truhel / sudů, ve kterých si všechno schováváte.

Asi není překvapením, že můžete "equipovat" různé zbraně, bonusy a brnění. Všechno je to ale krásně jednoduché a většinou okamžitě vidíte, co vám dává jaký bonus.

Důležitým prvkem hry je, že jisté bloky ve světě jen tak statisky nevisí, ale různě reagují na přítomnost / nepřítomnost dalších bloků kolem sebe. To znamená, že voda a láva tečou (když se střetnou, vznikne speciální tvrdý nerost), písek se sype, a když třeba aplikujete předmět "semínko houby" na blok typu "hlína", vyroste tam po chvíli houba, kterou můžete sklidit. Pokud to byla svítící houba, začne svítit i hlína. A takových zákonitostí a herních mechanismů jsou ve hře tuny, některé zjevné, jiné méně.

To znamená, že můžete strávit hodiny experimentováním v těsném okolí svého prvního domečku. Ale když se pak vydáte dál a najdete vzácnější předměty, objeví se vám v craftovacím menu nové příslušné recepty (kterých je mnoho desítek).

Potíž je v tom, že když se jen tak nazdařbůh vydáte do divočiny, časem přijde noc, nebo neplánovaně spadnete někam do neznáma, a v obiou případech vás něco osklivého zabije, často velmi rychle. V závislosti na nastavené obtížnosti přitom buď přijdete o část peněz, nebo o všechno co máte u sebe, nebo HRA ZCELA SKONČÍ (obtížnost "hardcore"), což překonává i Dark Souls.

Mým oblíbeným Dark Souls je Terraria opravdu hodně podobná, ale z herního hlediska je snad ještě zajímavější. Nejen, že je z 95 procent nelineární a můžete se v ní vydat kam chcete - navíc máte téměř nekonečný počet různých způsobů, jak se tam dostat a jak na nepřátele vyzrát. Například můžete vletět do jeskyně s mečem v ruce a začít mlátit na všechny strany, nebo se můžete prokopat okolo jeskyně a vyhnout se jejím nebezpečím. Nebo: Když mě překvapila invaze skřetů do mého hlavního sídla, odvážně jsem se jim postavil se zbraní v ruce. Ale také jsem mohl věnovat více času tomu, abych dům opevnil a nainstaloval v něm různé pasti, jako tento člověk


Vaše postava je definována jen svým pohlavím a zjevem (což anijedno nemá vliv na hru), a pak svými hit pointy (srdíčka vpravo nahoře) a magickou energií (sloupec hvězdiček vpravo). Srdíčka i hvězdičky získáváte poměrně složitě a musíte mít dost času i štěstí, abyste je získali. Všechny ostatní vaše schopnosti jsou určeny pouze předměty, které máte u sebe, a které můžete odložit a schovat do truhly.

Což je zajímavé v souvislosti s tím, že "herní svět" a "herní postava" jsou v Terrarii dvě zcela nezávislé věci. Můžete mít třeba 10 různých postav a 10 různých herních světů (různě velkých) a s libovolnou postavou můžete navštívit libovolný svět a zde používat např. výstroj a výzbroj, které tam uschovala jiná postava, a odnést je odtud do jiného světa.Tvůrci hry zjevně čtou FFFILM a milují jeho logo.

Terraria dokonce podporuje na konzolích i lokální multiplayer, kdy mohou hrát až 4 lidé na jedné obrazovce (která se rozdělí na 4 okna, tudíž potřebujete HD televizi). A také online multiplayer až pro 8 lidí, který jsem nezkoušel.

Nevím, jestli je obtížnost bossů a výkonnost zbraní v PC verzi identická. Na gamepadu PS3 je nutno přepínat mezi "přibližným pseudointeligentním kurzorem" a "precizním ručním kurzorem", což funguje překvapivě dobře, ale ovládání myší musí PC hráči umožňovat mnohem odvážnější a hbitější kousky.

Takže - nezkoušel jsem pořádně multiplayer a zdaleka jsem neprozkoumal celý svět, natož abych zabil všechny bosse. Mám hlavní domek s pěti NPC kamarády a dvě menší zásobárny na jiných místech mapy (jednu v hlubokém podzemí skoro u pekla, druhou na povrchu u vchodu do dungeonu, kam se zatím nemohu dostat vchodem ani prokopáním). Našel jsem několik míst, kde mě okamžitě něco zabije jednou ranou. Jedna z postav mi řekla, že vysoko v oblacích jsou plovoucí ostrovy, ale zatím neumím létat a nechce se mi stavět dlouhý žebřík do nebe. Našel jsem zdi, na které žádný můj krumpáč nestačí. Vykopal jsem kilometrový tunel (přesněji řečeno, spojil jsem soustavou tunelů existující jeskyně), kterým teče voda z oceánu až pekla (kde se vypařuje horkem). Zkusil jsem kladivem praštit do divné koule hluboko v podzemí, čímž jsem údajně způsobil, že někde na povrchu spadl meteorit. Mám nejméně 10 receptů, které nemohu zrealizovat, protože jsem zatím nenašel jejich ingredience a netuším, kde je najdu. Objevil jsem zcela náhodně nejméně tři podzemní "podoblasti", kde jsou zcela jiné suroviny, monstra a hudba. A to jsem zatím věnoval hře okolo 50 hodin času a mám prozkoumánu asi pětinu mapy.

Bylo to 50 hodin nonstop zábavy, kdy jsem měl onen krásný pocit, že si konečně můžu v nějaké hře dělat víceméně cokoliv. Až hru dohraju, všechno prozkoumám a tento svět mě přestane bavit, mohu svou nabušenou postavu přenést do nového světa, který může být několikanásobně větší, než současný svět (který je "small", tzn. nejmenší velikost ze tří). Možná dokonce zkusím i vyšší herní obtížnost.

Pokud to nebylo z předchozího popisu jasné: Každý vygenerovaný svět je jiný a unikátní! Zřejmě v něm budou stejní bossové a stejné druhy itemů, ale nemyslím, že by mu to ubíralo na zajímavosti. Prostě si půjdu cílevědomějí a informovaněji za svým cílem, a budu lépe chápat, co a proč dělám.

A taková třešnička na dortu: Celá hra má jen asi 50 megabajtů, přičemž tak polovina z toho bude hudba a zvukové efekty...

21 komentářů:

 1. na to jde napsat jen STARYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

  OdpovědětVymazat
 2. Já si v Terrarii kdysi postavil iglů v pekle a na povrchu obrovský zlatý penis. Good times.

  OdpovědětVymazat
 3. v cem se to lisi od Minecraftu (nehral jsem ani jedno, zajima me to) a v cem je to zabavnejsi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Minecraft minus jeden rozmer. Nenasel jsem v clanku nic, co by se teto definici vymykalo. Jo, v minecraftu muze mit v jednom slotu 64 predmetu stejneho typu, tady 99.
   A teda pokud vim, Teraria byla prvni .. nebo aspon nejaka jina hra, ktera takhle fungovala .. akorat myslim mela horsi grafiku, a nejmenovala se Teraria .. ale mozna se pletu ..
   Coz by ovsem znamenalo ze Minecraft je Teraria s rozmerem navic.

   Vymazat
  2. První byl infiniminer, což byl jen takový koncept, tím se inspiroval Notch při tvorbě minecraftu. A na základě úspěchu minecraftu pak vznikla Terraria.

   Vymazat
  3. Dik ! V tom pripade je to tedy Teraria, ktera inovativnosti neoplyva, a Minecraft proste vykrada ..

   Vymazat
  4. podle stejne logiky vsechny RTS vykradaji Dunu II. takze tvoje logika si nezada s tvoji gramatikou...

   Vymazat
  5. Mezi beznyma RTS a Dunou 2 jsou tuny rozdilu .. tady je ten rozdil jeden .. 3D vs. 2D. Jinak je to jak pres kopirak .. jo ja vim, az na ten pocet itemu v jednom policku ..

   Vymazat
  6. Napriklad v Minecraftu kdyz stojis pred nepruhlednou zdi (kterych je vetsina), netusis co je za ni. Kdyz stojis pred takovou zdi v Terrarii, tak presne vis, co je 5-10 policek za ni, podle sveho vybaveni. To je dost zasadni zmena herniho principu. Jedna z mnoha.

   Vymazat
  7. Mistr Marvn: A Dunu I jsi hrál? Protože prvky RTS byly už tam, ale kdejaký hipster hrál až Dunu II a teď dělá machry jaký to byl počátek RTS ;)

   Dr.Sid, Fuku: Stejně tak pohyb v prostředí, útočení na nepřátele je logicky v Terrarii přehlednější, v Minecraftu si člověk musí otáčet pohledem a často neví, co mu zrovna skáče do zad. Klíčový gameplay prvek je ale ten obsah, v Terrarii je bohatý od začátku, v Minecraftu přibývá postupně, ale nic tak epického tam stejně není.

   Vymazat
 4. Tak to doporucuji se podivat na http://playstarbound.com, nova hra od tvrucu terrarie tentokrat ve vesmiru...

  OdpovědětVymazat
 5. Jo Terraria je skvělá, hráli jsme ji někdy před rokem a půl v menší partě (1-4 hráči) a první dva-tři týdny to byla úplná závislost (takže chápu Frantovo nadšení), zvlášť ten multiplayer rozhodně doporučuju zkusit!

  Potom jsme získali lepší equip a pobili hlavní bosse a atraktivnost se celkem rychle vytratila. Člověk si zkusil ještě nějaké megalomanské projekty (skript na automatické kopání chodeb a osazování pochodněmi, automatickou ražbu tunelů atd.), ale už to nebylo ono, obsah byl zkonzumován.

  Minecraft mě zdaleka tolik nechytil, ten spíš baví naše děti, že si tam mohou stavět domečky atd., Terraria je spíš víc o tom contentu, a když se vyčerpá, nadšení rychle vyprchá.

  OdpovědětVymazat
 6. Tahle hra hrala jednu z hlavnich "kulis" v jednom dilu serialu community, s03e20, opravdu doporucuju..:)

  OdpovědětVymazat
 7. podle mě to herní prostředí z onoho dílu community nebylo z terrarie, protože tam bylo několik herních prvků, která v té hře nejsou, ale třeba se pletu. Nicméně parta lidí se snaží ono herní prostředí vytvořit - http://www.reddit.com/r/hawkthorne/

  OdpovědětVymazat
 8. ano je to spis "mustr" upraveny do serialu , ale podobnost neni ciste nahodna :)

  OdpovědětVymazat
 9. Starej gamesník objevil terrarii z roku 2011 lol, nejeden "herní profesionál" vůbec netuší, že tato hra existuje. Tak to už bys měl Františku změnit zařazení pro kamarády, už to žádní profesionálové nejsou páč já neznám žádného hráče a už vůbec ne profesionála co by neznal Terrarii to je jako říct že herní profesionál nezná v roce 2013 Minecraft to by byl fakt "profesionál"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudu jmenovat, ale starý harcovník z dob Score a Excaliburu, provozující vlastní Minecraft server, do minulého měsíce netušil, co je Terraria. Já ji znal, ale hrát jsem ji nemohl, protože nemám Windows.

   Vymazat
  2. Terraria se da spustit v Linuxu v Mono, s trochou googleni jde najit navody. Naposled, kdyz jsem to zkousel (coz je tak rok), byl tam akorat trochu problem s rozlisenim (neslo moc zvetsit okno s hrou), ale jinak to fungovalo naprosto ok.

   Vymazat
 10. A co rikate na Starseed Pilgrim?

  OdpovědětVymazat
 11. když v podzemí zníčíš tři ty koule (koule stínů) vyvolá se ti jeden boss obří červ ale můžeš si ho vyvolat normálně (worm food) a do duengonu tak tam tě zabil na jednu ránů ztrážce kobky aby se ti to nestalo tak před duengonem musíš v noci zabít NPC které před ním je tak že na něj klikneš pravim a klikneš na curse (to je tam jenom v noci) a vyvolá se ti boss skeletron ktterého musíš zabít pak máš přístup do duengonu volný a nic se nevyvolá. v nové verzi můžeš objevit buď crimson a nebocoruption ale nikdy ne obje dvě v jednom světě věci v crimson sou lepší a liší se také bossem mají brain of chutullu zatímco coruption má eater of worlds. jinak pěkné to byli jenom takové doplňujcí věci a jinak není to invaze skřetů ale goblinů a modli se aby si tam neměl invazi pirátů je nesnesitelně těžká a nemusíš lítat trvale stačí si vyrobit nápoj který ti umožní létat myslím na tři minuti

  OdpovědětVymazat
 12. Prosím jak postavit žebřík děkuji

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.