22.5.13

Recenze: No - 40%

Tento film bohužel není prequelem k bondonvce Dr. No (z doby, kdy protagonista ještě nebyl doktor).

Rok 1988. V Chile vládne Pinochet (pro vás mladší: to byl něco jako Hitler, ale měl nižší skóre než 6 milionů). Pinochet chce legitimizovat svou diktaturu a pod tlakem zbytku světa povolí v zemi referendum ohledně své další vlády. Opozice dostane šanci 15 minut denně v televizi přesvědčovat lid, aby hlasoval "Ne", tzn. proti Pinochetově vládě.

Gael Garcia Bernal hraje René Saavedru, reklamního experta, který je opozicí najat, aby jim vymyslel super kampaň.Film je natočen na motivy skutečných událostí, ale velmi volně - referendum v Chile skutečně bylo, reklamní kampaň opozice také, ale například neexistovala postava hlavního hrdiny.

Vzhledem k tomu, že si scenáristé mohli vymyslet skoro jakoukoliv podzápletku, je velmi překvapivé, jak málo zajímavého se ve filmu děje. Obě strany debatují o svých kampaních, nějaké kampaně vyrobí, odvysílají je, a referendum nějak dopadne. Nedojde přitom k žádným neočekávaným zvratům. Vzpomínám si jen na to, že se opozici různě vyhrožuje, že dojde k nějakému protestu, kde policie někoho ztluče, a že Pinochetův tábor udělá zásadní kampaňovou chybu - začnou ve své kampani vyvracet spoty opozice, místo aby se věnovali vlastní propagandě.

Kromě toho se dozvíme, že hlavní hrdina má syna a partnerku, že si doma hraje s vláčky, a že různí členové politických týmů mají různé názory na to, jak má vypadat kampaň. To je opravdu všechno. Konkrétně musím upozornit, že film rozhodně není komedie, jak by se mohlo zdát.

Je to slušně zahráno, má to realistickou dobovou výpravu, a z nějakého důvodu je KOMPLETNĚ CELÝ FILM natočen na starou U-Matic videokazetu, takže je rozmazaný a všechno má duhové obrysy. Možná to je pokus o to, aby celý film ladil s pár skutečnými dokumetárními záběry, které v něm jsou, ale to je celkem zbytečná snaha, protože herci vůbec nejsou podobní skutečným postavám, které hrají (tzn. vidíme skutečného Pinocheta a o chvíli později stejně zrnitého herce, který hraje Pinocheta a není mu vůbec podobný).

Nejzajímavější jsou skutečné dobové reklamy, které ve filmu uvidíme, a které oba tábory vyprodukovaly. Je jich jen pár minut a jsou z dnešního hlediska roztomile naivní. Ale to je asi tak všechno, co mě na filmu opravdu zaujalo.

Je mi to docela líto, protože se film slušně rozjížděl, rozjížděl, rozjížděl, a pak byl konec... Je na něm hodně vidět, že vznikl podle divadelní hry a s filmey jako Vrtěti psem nebo Bulworth se nemůže měřit ani omylem.

V souvslosti s názvem filmu bych vás chtěl ještě upozornit na tento zcela nesouvisející detail vteřinového záběru v celovečerním South Parku:

12 komentářů:

 1. To mi přijde jako super nápad natočit to video :)) Ty duhové barvy - asi myslíš chromatickou aberaci, že?

  OdpovědětVymazat
 2. Tak úvodním přirovnáním Pinocheta k Hitlerovi se u mě FF nadobro shodil a již jeho obecné názory nemohu uznávat. To je tak typicky levičácký výpad (řekl bych až fanatický), který nemá obdoby. Nikdo nepopírá vybrané zločiny té doby, ale vždy je nutné vše posuzovat v kontextu proti čemu stály. Nebýt Pinocheta, je z Chile nyní komunistická země na úrovni Kuby s mnohonásobně více mrtvými a ne jedna z nejvyspělejších zemí Jižní Ameriky. To byl tak ubohý výpad (asi na úrovni sudetských němců prohlašující poválečný odsun za gennocidu - bez jakékoliv vazby na co to byla reakce), že mi to od FF zvláště zklamalo. Pokud je to z neznalosti historie, tak je to ubohý a pokud se znalostí, tak smutný...

  PS: A to referendum o své vládě sám na začátku slíbil uskutečnit, dodržel to a když jen velmi-velmi těsně prohrál, dopbrovolně odstoupil. Typický diktátor-Hitler, že.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čuměním na filmy holt nezchytříš.

   Vymazat
  2. Dobre, ze to vime. Dost zasadne to napr. meni muj pohled na dekadentni atmosferu long islandskych vecirku.

   Vymazat
  3. se moc nevzrušuj, mailtome
   FF se dopustil pouze drobné generalizace za účelem ochrany duševní integrity těch později narozených a momentálně zaostalých, no a co?

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Tak si to zhrňme, milý mailtome@seznam.cz, vole.
   Hitler : Pinochet, hajzlbody
   vítežství ve volbách Hitler ano: Pinochet ne 0:1
   nějaké ty války Hitler ano: Pinochet ne 1:1
   koncentráky Hitler ano : Pinochet ano 2:2
   tanky v ulicích proti vlastním Hitler ne : Pinochet ano 2:3
   tanky proti cizím Hitler ano : Pinochet ane 3:3
   bombardování vlastního města Hitler ne : Pinochet ano 3:4
   bombardování cizích měst Hitler ano : Pinochet ne 4:4
   vybíjení komunistů, demokratů a intelektuálů Hitler ano: Pinochet ano 5:5
   Vybíjení ostatních Hitler ano: Pinochet ne 6:5
   Počet mrtvých Hitler bonus 3 body
   Celkově Hitler 9 = zkurvenej hajzl a masový vrah, Pinochet 5 = hajzl a masový vrah.
   Spokojenej? A ještě jedno, ta neuvěřitelně stupidní věta "Nikdo nepopírá vybrané zločiny té doby, ale vždy je nutné vše posuzovat v kontextu proti čemu stály" je ve své dřeni čirý fašismus, který v podstatě říká, že život nějakýho chudáka levičáka je míň než život nějaký jinýho chudáka, co není komouš. S tím běž do hajzlu, debile vole kreténe mailtome@sezname!Ty sám zasloužíš jít ke zdi, fašoune blbá.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Naprostý souhlas s Filmovým znalcem. Dík za bodování.

   Vymazat
  8. +2 H / -1 (tedy nikoli nula!) P za zbusob umrti; neni nic trapnejsiho, nez aspirovat na achievement diktatora a pritom chcipnout v domacim vezeni; naproti tomu Hitler s sebou vzal i tu svoji nazi (bonus) bitch a da se predpokladat, ze tesne pred tim sukali (vetsi bonus)

   Vymazat
 3. Franto, teďka půjde do kin Big Lebowski. Retro recenze?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.