3.12.12

Sacha Baron Cohen: Smějící se bestie

(Tento článek jsem původně napsal na objednávku jistého "exkluzivního lifestylového magazínu" [jejich slova, ne moje], ale nelíbil se jim a já ho nechtěl radikálně předělávat. Takže jsem ho jen doplnil o pár linků a předhazuji ho vám...)

Po hlavních rolích v pouhých čtyřech filmech (přičemž jen tři z nich - Borat, Bruno a Diktátor - byly promítány v USA) je Sacha Baron Cohen hollywoodskou hvězdou prvního stupně a nadějí pro skomírající filmovou legraci ve 21. století. Pro tohoto 41letého Brita je nechutný humor posláním a v rámci honby za další neuvěřitelnou pointou je schopen dělat věci, které by člověk jen kvůli obživě nedělal.

Sacha Baron Cohen: Smějící se bestie


Po působení v modelingu a britských okresních televizích debutoval Baron Cohen celovečerním filmem Ali G Indahouse (2002), který rozvinul postavičku bílého retardovaného rappera Aliho G, vymyšlenou původně pro stejnojmenný televizní pořad. V televizi experimentoval komik s formátem “budu ze sebe dělat idiota a tím zesměšním nic netušící lidi, kteří se domnívají, že jsou chytřejší, než já”. Celovečerní film byl ale stoprocentně hranou záležitostí, bez nic netušících “obětí”, a především byl založen na velmi specifickém lokálním humoru. Přiznejme si, že na slovním spojení “Bílý rapper, šéfující bandě Da West Staines Massiv” nenajde neBrit mnoho vtipného. O vlivu Barona Cohena už v této rané fázi jeho kariéry ale svědčí skutečnost, že se městečko Staines kvůli nechtěné publicitě nakonec nechalo přejmenovat (na “Staines nad Temží”, čímž tomu moc nepomohli).Formát “dělám ze sebe idiota” poprvé na filmovém plátně použil až v Boratovi (také na motivy svého stejnojmenného televizního hrdiny). Přesněji řečeno, ve filmu s kompletním českým názvem Borat: Nakoukání do amerycké [sic] kultůry [sic] na obědnávku [sic] slavnoj kazašskoj národu (2006). V tomto filmu se kazašský reportér vydává poznávat krásy (a hrůzy) Spojených států a dělat si strašlivou prču z jejich obyvatel. Tedy, prču si dělá Sacha Baron Cohen, který ani na okamžik nevypadne z role xenofobního sexistického nemytého (a spousta dalších přívlastků) vagabunda.

Co je možné udělat v rámci “nevypadnutí z role”? Například se mnoho týdnů neoholit. Nebo nosit oblek, který jste záměrně několik měsíců nevyčistili. Nebo zapásit před kamerou a stovkami neznámých lidí nahý. Nebo obtěžovat náhodné kolemjdoucí. Nebo přinést na večírek skutečné lejno v pytlíku. Nebo nabízet skutečnému, nic netušícímu politikovi “sýr z mléka z cecku mé ženy”...


Dost se mluví o tom, že Baron Cohen prostřednictvím Borata - a o tři roky později prostřednictvím rakouského gay kadeřníka a supermodela Bruna (2009) - nastavuje zrcadlo xenofobii, rasismu a omezenosti běžných lidí. Ale s tímto tvrzením bych byl značně opatrný, protože jeho filmy zdaleka nejsou tak dokumentární, jak na první pohled vypadají.


Představte si, že nic netušícího, trošičku rasistického provozovatele rodea v té trošičku rasističtější části USA jednoho dne navštíví seriózně vyhlížející americký producent s následující nabídkou: “Zastupujeme kazašskou státní televizi a její reportér, ve své vlasti velká celebrita, by s vámi rád natočil rozhovor a reportáž o rodeu. Je sice trochu divný, to víte, je to Kazachstán (to je ve Švédsku, poblíž Austrálie), ale dostal byste za to slušně zaplaceno.”
Provozovatel rodea souhlasí a těší se na prašule.

V den konání rodea pak dorazí početný filmový štáb a v nastalém zmatku je provozovateli rodea předložena tlustá smluva, kterou musí rychle podepsat, aniž by měl čas si ji pořádně přečíst. Ve smlouvě se mimo jiné uvádí, že podepisující souhlasí s tím, že bude natáčen libovolně dlouho a libovolnými metodami, a že takto natočený materiál může být použit v celovečerním komediálním filmu, promítaném v amerických kinech, včetně toho, že může být sestříhán a upraven tak, aby z něj vyplývaly věci, které podepisující při natáčení neřekl, následkem čehož může být zesměšněn nebo zobrazen ve špatném světle.


Provozovatel rodea to samozřejmě podepíše bez čtení, protože se musí právě starat o neklidné býky a navíc nemá brýle. A o půl roku později zjistí, že je hvězdou filmu, o jehož existenci neměl ani tušení, a že v něm říká jednak věci, které ve skutečnosti tak nemyslel, a jednak věci, které sice tak myslel, ale netušil, že je přitom natáčen.


Cohenův Borat a Bruno nejsou tradiční hrané filmy (v každém z nich je jen pár profesionálních, přiznaných herců), ale těžko se dají označit za dokumenty, protože většina humoru vzniká až ve střižně, kdy se scény přestříhají a zkombinují s dotáčkami tak, aby byl maximalizován komediální potenciál. Například jedna z klíčových epizod Borata vypráví zdánlivě o studentech, kteří odvážného Kazacha svezli ve svém karavanu a předvedli mu v průběhu jízdy to nejhorší, co se v americké mládeži skrývá. Ve skutečnosti sice šlo o americké studenty, ale karavan patřil filmařům a studenti dostali zaplaceno za to, že v něm pojedou a nechají se opít.


Ledaskomu může takový způsob natáčení připadat krajně neetický. Rozhodně připadá neetický lidem (včetně senátorů a prezidentských kandidátů), kteří se objevili v Cohenových filmech v nepříznivém světle a následně na něj podali doslova desítky žalob, z nichž - sluší se podotknout - dosud nikdo žádnou nevyhrál.

Cohenovi je to ale jedno a v zájmu humoru udělá opravdu téměř cokoliv, přičemž se občas ocitne i v nebezpečí života. Jako například když pořizoval (jako Bruno) rozhovor se skutečnými blízkovýchodními teroristy. Nebo když předváděl gay sex ve velké hale plné vidláků, kteří se těšili na stoprocentní hetero wrestling. Nejblíže k smrti ale měl (podle vlastních slov), když ho na Blízkém východě pronásledovala skupina ortodoxních Židů, kterým se nelíbilo, že má na sobě kombinaci jejich tradičního oděvu a vyzývavého gay kostýmku.


Skutečnost, že něco takového potkalo zrovna Barona Cohena, který je praktikující Žid, by mohla být velmi ironická, kdyby celá jeho profesionální kariéra nebyla plná přinejmenším stejně ironických zvratů.


Sacha Baron Cohen totiž ironické zvraty doslova přivolává a do značné míry na nich staví svůj image a publicitu svých filmů.


Ani při svém zatím posledním filmu Diktátor (2012) si neodpustil kampaň, ve které se prolínala realita s fikcí. Takže rozhovory opět neposkytoval Sacha Baron Cohen, nýbrž “jeho eminence, admirálgenerál Háfiz Aladín”. Když se měl Baron Cohen zúčastnit oscarového ceremoniálu (protože hrál ve filmu Hugo a jeho velký objev), organizátoři mu zaslali dopis, ve kterém ho upozorňovali, že si nepřejí, aby se na ceremoniálu objevil v převleku a tropil tam neplechu. Na to Baron Cohen reagoval tím, že zveřejnil videonahrávku, ve které (jako Aladín) varoval “akademii filmových sionistů”, že pokud nedostane lístky, následky budou strašné. Lístky nakonec dostal, na červený koberec dorazil v diktátorské uniformě a na jednoho z netušících reportérů v přímém přenosu vysypal “urnu s ostatky mého přítele Kim Čong-ila”. Mission accomplished.


Je vzácná událost, pokud Sacha Baron Cohen poskytne rozhovor nikoliv jako jedna ze svých postav, ale jako Sacha Baron Cohen. Pokud se to stane (jako například v případě neortodoxního rozhlasového moderátora Howarda Sterna, jeho idola), máme možnost vidět člověka, který se snaží jít ve svém kumštu dál a dál, bez ohledu na útrapy s tím spojené, a přinášet i nejvyšší oběti - například zlomený prst po natáčení sadomasochistické scény se skutečnou BDSM prostitutkou (v Brunovi).Kolik takových komiků z historie známe? Pár jich bude. Ale většinou už nežijí. Kolik jich známe z tohoto století? Kolik komiků se dokázalo dostat do mainstreamu a přitom stále generovat humor, který je nekompromisní, politicky nekorektní, bez jakýchkoliv zábran, promyšlený do nejmenších detailů a - především - vtipný? A nebude to jen tím, že (jak tvrdí Baron Cohen) “Židi mají po těch všech patáliích přirozenou tendenci být vtipní”. Například Adam Sandler nebo Karol Sidon skoro vůbec vtipní nejsou.

Sacha Baron Cohen si dále opatrně upevňuje své unikátní postavení a kromě svých vlastních zásadních projektů nemá problém s účinkováním v menších roličkách v cizích filmech (v původním znění namluvil například hlavního lemura v animovaných Madagaskarech a hraje Thénardiera v nejnovější verzi Bídníků). Když ve Sweeney Toddovi Tima Burtona poprvé dokázal, že umí i zpívat, přineslo mu to zatím nejzásadnější hereckou nabídku: Bude hrát hlavní roli v životopisném filmu o Freddiem Mercurym, protože - jak řekl jeden z producentů - je víc Freddie Mercury než Freddie Mercury.


Takže se ukáže, zda je schopen ztvárnit i tak neuvěřitelně náročnou roli, jakou je bisexuální zpívající Ind s AIDS, který nemá být skoro vůbec k smíchu...

60 komentářů:

 1. "Kolik komiků se dokázalo dostat do mainstreamu a přitom stále generovat humor, který je nekompromisní, politicky nekorektní, bez jakýchkoliv zábran, promyšlený do nejmenších detailů a - především - vtipný?" Po tomhle popisu se mi okamžitě vybavil Ricky Gervais

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tam jsem jaksi automaticky předpokládal, že se rozumí celosvětový, tj. hollywoodský mainstream. Pro neBrity je Gervais "ten cizinec, co napodobuje Steve Carella".

   Vymazat
  2. Eh, asi jsem byl na drogách. Místo "neBrity" mělo být "Američany".

   Vymazat
  3. Proč ten minulý čas, před námi se přece stydět nemusíš...!

   Vymazat
  4. Franto, Franto, nic proti Sachovi, mám ho rád, ale Gervais svým vystoupením na Golden Globe Awards nasral tolik lidí, že si o tom Cohen s Diktátorem mohl nechat jenom zdát. Takže teď už existuje jen málo lidí v Hollywoodu, kteří si ho nepamatují.
   Navíc, mě osobně je vlastně jedno jestli je ten člověk známej v USA, VB, nebo třeba Dánsku, důležité je, co dělá a jestli je to dobrý. Gervaisova další série po Extras, která se jmenuje Life´s too short, je opět skvělá. Gervais je hvězda stejné velikosti jako Sacha, navíc byl v Americe i se svou stand-up comedy, která je také skvělá. Když ho v USA nikdo nezná, tak proč byl o jeho komediální šňůru takový zájem?

   Vymazat
  5. Piper P: To skoro vypadá jako by sis myslel, že nějaké Američany zajímá, co to jsou Zlaté glóby a dokonce že se na ně záměrně dívají...

   Vymazat
 2. Na tomto článku sa mi páči najviac fakt, že bulvovné ktoré vyprodukuje, bude pravdepodobne vyššie ako honorár čo ponúkal "exkluzívny lifestylový magazín". A je dosť pravdepodobné, že bude mať aj väčšiu čítanosť ako vo vyššie spomenutom plátku. Pure ownage ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po prečítaní chápem, s čím mali páni redaktori problém, ...čo už. Sweeney Todda som nevidel, ale po vypočutí výstupu Sashu Barona, sa na Freddieho Mercuryho v jeho podaní začínam *NESKUTOČNE* tešiť. Podľa mňa to bude totálny box office hit.

   Vymazat
  2. honorar! kdeze! pochvala od Chleba ve tvaru komentare a reakce na vlastni komentar! that's what counts

   Vymazat
  3. a tebe jeden bodík do pribežného hodnotenia

   Vymazat
  4. Taky se těším, až bude Cohen hrát Mercuryho při těch mega bisexuálních orgiích, který se děly u něj doma při lovu na AIDS (později úspěšném), nepochybuju, že si předvádění sexu s muži užije. Roman se na to těší zcela jistě z podobného důvodu. ;-)

   Vymazat
  5. Bez debaty, síce ma sex dvoch mužov nevzrušuje, ale ani mi nevadí, takže úplne v pohode. Omnoho ťažšie nesiem keď sa dvaja muži bozkávajú, nie že by mi to vadilo ako také. Po rozumovej stránke to akceptujem, ale podvedomie funguje. Som z toho akýsi nesvoj. Ešte štastie, že nežijem v čechách, počul som, že tam je to oproti zaostalému slovensku celkom bežné. Predpokladám, že aj ty sa bežne na verejnosti bozkávaš so svojím priateľom.

   Vymazat
  6. Chlebec - ty jsi ale blbec.

   (teď vidím, že se mi povedlo hezké haiku! Vidiš, i idiot může sloužit jako inspirace umělci!)

   Vymazat
  7. Jo, jak říkaj bisexuálové ve starověkém Římě, "lúbiť muža je perfektné pokavaď sa nebozkáte, bozky patrí len manželke a Boh nás tady vo východnej Europe hlídá".

   Kdepák, na veřejnosti ne, ono je tady v Praze moc Slováků, kteří se nedokážou uživit doma, tak je nikdo nechce trápit. :)

   Vymazat
  8. Ešte štastie, že k nim neptarím. Vyhadzuje sa mi husia koža pri predstave, že tam niekde beháš ty s tvojou príšernou retardovanou slovenčinou a tvárou posiatou akné.

   Vymazat
 3. Z tohoto století jednoznačně Andy Kaufman.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda z toho minulýho samozřejmě :-)

   Vymazat
  2. Protože neumřel v roce 1984 a vystupuje dále pod pseudonymem!

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Cohen je hrdina. Neriskuje zbrkle a nikdy nepřestanu fuckovat osud, že neklapnul ten únos Pamely :). Navzdory tomu se v tu chvíli rodila legenda a můj WTF moment v kine od té doby nebyl překonán.

  OdpovědětVymazat
 6. Asi je v tom článku moc rozumných informací a málo senzací a špíny na nějaký časák.
  Jinak docela ucházející chlap, ale starej, na tu roli Mercuryho se hodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a znám řadu skvělých komiků. Jen u nás třeba Rytmuse, Žito, Okamůru, Chleba a i takový Gott už začíná s první ligou humoru..

   Vymazat
  2. Možná by ten článek vzala A2, až budou mít příhodné téma. Ale tam to zas chce dopnit o slovíčka jako: kauzalita, gender, technooptimistický a tak podobně.

   Vymazat
  3. Chleba: NZ
   Ještě jsem vynechal slova prekariát a nobilita, která by tam musela být použita minimálně dvakrát, aby to bylo dost na intektuální úrovni.

   Vymazat
  4. Zabudla si to podstatné. Vynechať slová žid, židi a židů. A hlavne fakt že Adam Sandler je žid a napriek tomu nie je vtipný.

   Vymazat
  5. To je blbost. Intelektuálové smí vyslovovat slovo žid a Žid a dokonce ho i skloňovat a připojovat k němu různá ujetá přídavná jména a další podivná slova jako konsekvence, participace, konformní, hegemonie a tak. Intelektuálové mohou vyslovovat i různé fakt podivné myšlenky a názory a říkat jim prostě filozofie.
   Problém vidím jen v tom, že to zní přiliš prvoplánově...prostě jak od tepláka.
   Slovo "napriek" by cdtělo nahradit něčím zvučnějším a méně srozumitelným, prostě něčím, co si musíš třikrát vygůglit, než si to zapamatuješ a slovo "vtipný" taky.

   Vymazat
  6. Chleby, ty zase perlíš, až pod náma vlídností praskaj kancelářský židle. Adam Sandler v roli sestry ve filmu "Jack and Jill" je proti tobě vtipálek roku. Ve starší reakci na článek jsi psal, že jsem Don Quijote bojující proti větrnému mlýnu, zdá se to při tvé natvrdlosti skoro geniální metaforou, ale pravda je taková, že ty jsi ten pošetilý Don Quijote, bojující s vlastní nepopularitou a nepochopením, bohužel neporazitelnou tak jako větrný mlýn pro senilního starého vola. :-)

   Vymazat
  7. Trošku mimo misu, ale pohoda. Mimochodom, o tej popularite Andy Warhol povedal celkom vtipnú vec: "Don't pay any attention to what they write about you. Just measure it in inches.".

   Vymazat
  8. Jak říká Chlebec "Alespoň niekde som nameril spústa centimetrov keď ne ve svojom rozkroku, ďakujem ti Kverulant muoj! Musím to povedat manželke!"

   Vymazat
  9. Proč bych se učil bezvýznamný jazyk bývalé maďarské kolonie, proboha.

   Vymazat
  10. Aby dedko tvojej duševnej dvojičky Filmového Znalce nerotoval v hrobe zakaždým keď vytiahneš ruky z trenírok.

   Vymazat
  11. Filmový Znalec je zcela jistě můj duchovní zpřízněnec, ale rozdíl je v tom, že já mám perfektní znalost slovenského jazyka.

   Aha, takže na Slovensku je nezvyklé onanovat a pálit mrtvoly? Oba mí dědové absolvovali krematuritu, takže leda chrastí v urně, ale to já neslyším, jsem 90km od nich. Poslyš Peči, už jsme skoro kámoši, jak to máte doma? Onanuješ nebo lezeš na manželku? Povídej. Dáš si kafe?

   Vymazat
  12. Perfektný znalosť slovenského jazyka je zjavne jeden z mnohých tvojich sebaklamov.

   Odpovede na tvoje otázky. Nie, nie. Dobre. Aj, aj. Už som mal. Ešte nejaké otázky?

   Vymazat
 7. Tak pro mě je jasná jednička postava Aliho G. Nemyslím hraný film ale jeho interview a scénky který u nás nejsou moc známý.
  Např. http://www.youtube.com/watch?v=kOZlJiOvXsU nebo http://www.youtube.com/watch?v=eB5VXJXxnNU Něco tak drsnýho, břitkýho a vtipnýho se jen tak nevidí.
  Let's increase the peace and keep it real :)

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. R-E-S-T-E-C-P! Do you even know what that spells?
  Na tohle se těším, až uděláme v naší poslanecké sněmovně...
  http://www.youtube.com/watch?v=klz6IVHfHpY

  OdpovědětVymazat
 10. ...sýr z mléka z cecku mé "sestry", ne?

  OdpovědětVymazat
 11. Když už pan Fuku začal se sociálním experimentem a teď se a posteriori řeší co s chlapcem Chlebcem apod., nebylo by špatné dotáhnout to ještě dál a po vzoru bývalých cpressáckých webů živě/mobilmania atd. dovolit každému jen jeden příspěvek pod článek (v nejvyšší úrovni, reakce ve vláknech už se neřeší). Akorát pod bloggerem to asi tak snadno ohnout nepůjde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A taky by jsme si tu mohli rovnou zavést nějaká ta + a - a na konci měsíce by ten s nejvíce mínus dostal ban a ten s nejvíce + 10% bulvovného. :D
   (Tím chci říct, že jedno blbé pravidlo zcela kastrující kdys záživnou diskuzi už snad stačí až dost a i pečiva je zapotřebí.)

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Ja vam bez exkrementalni terminologie nerozumim. Uz jsem myslel ze jsem Prekariat ale ABZ slovnik to mel blbe (chybne) a nekdo to tam opravil do sloziteho vykladu. Dost Justovanych Rejzkovinek!

   Vymazat
 12. Jo, přesně kvůli takovejm článkům bulvím solám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ne ne ne..Fffilm má na víc, avšak díky takovým, jako jsi ty, to víc nedostaneme a budeme se muset spokojit s google PR a recyklovanými články z onadnes...škoda

   Vymazat
  2. nesolím, protože chci, aby byl fffilm lepší a nesral anonymního

   Vymazat
 13. Proboha, Freddie Mercury a Ind? Peršan.

  OdpovědětVymazat
 14. Presne tak, Minem isemem Bulat je typicke perske jmeno.

  OdpovědětVymazat
 15. musim se priznat, ze po zhlednuti Diktatora uplne nerozumim tak nadsenym ohlasum; popravde mi to tou konstrukci deje pripominalo Kamenak (prehanim), Borat i Bruno pro me maji o dimenzi vic, jsou zivejsi a i pro byt naaranzovane pointy pravdivejsi

  OdpovědětVymazat
 16. Naprosto rozumim proc ten casak tento neobjektivni fanouskovskej blabol neotiskl. Ali G, Borat, vyborny. V Hugovi ale joo, byl dobrej. Vsechno ostatni jsou ovsem totalni precenovany sracky ktery Adamu Sandlerovi nesahaj ani po kolena. Na toho Mercuryho jsem zvedavej taky.

  OdpovědětVymazat
 17. Nemám ráda ani Cohena, ani Mercuryho... Takže ho může hrát klidně slovenský Chlebec a stejně na to nepůjdu. Cohena může hrát prozměnu Horák.

  OdpovědětVymazat
 18. Za "v nebezpečí života" velký nedík, to je formulace, za kterou si běžnou mediální mrdku zařazuju na index, u Fuxofta mě to mrzí a zkazilo mi to cestu do Lidic.

  OdpovědětVymazat
 19. Cohen je asi můj vůbec nejoblíbenější současný komik. Díky za tenhle článek - jsem rád, že se objevil zde a ne v tom časopisu pro šampóny!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.