2.12.12

Všichni hurá do cloudu (s Chromebookem?)

(Tento post není o filmu)

Původně jsem chtěl napsat něco jako recenzi konkrétního Chromebooku, který jsem dostal zapůjčený od Google ČR (díky Janu Gemrichovi), abych konečně zjistil, jak to funguje v praxi.

Posléze se z toho vyvinulo trochu obecnější zamyšlení nad cloudem, operačními systémy a podobnými věcmi. Totiž tak:

Každý, kdo používá počítač (a tím myslím opravdu každý) má nějaké vlastní dokumenty, o které nechce přijít. Nemusí být rovnou podvojné účetnictví, mohou to klidně být třeba jen bookmarky v browseru nebo fotografie vnoučat / psů.

Pokud o tyto dokumenty nechcete přijít, musíte si je zálohovat. Zálohovat si je musíte do nějakého úložiště, přičemž máte dvě možnosti:

1) Mít to úložiště doma, nějakým způsobem přimontované k počítači (nebo do počítače).

2) Mít to úložiště online, u nějaké firmy, v cloudu.

Cloud (ilustrační foto, zdroj: síť Internet)

V současné době například mám ještě pořád úložiště doma. Je to jednoduchá RAID 1 krabice se dvěma 1 TB disky, kterou mám namountovanou k hlavnímu počítači jako externí disk. Hlavní počítač nevypínám a vždycky v pět ráno se mi všechno v něm zazálohuje automaticky na RAID. Takové řešení nebylo příliš drahé a složité (pro mě) a kromě zálohování tento RAID plní také úlohu centrálního úložiště multimédií pro celou domácnost.

Je tu ale lákadlo: "Co kdybych k těm svým datům mohl nejen ze všech pokojů svého bytu, ale skoro odevšad na světě (kde je Internet)?"

Tedy, já můžu odevšad na světě i k datům na tom svém RAIDu (protože mám dynamicky updatovanou adresu subdomény pro svůj domácí router-server, a skrz něj se dostanu na ten RAID), ale mám teď na mysli o něco normálnější uživatele.

Vícero firem vám dnes nabízí cloudové služby (od úschovy fotek vašich vnoučat / psů až po virtuální servery, kam si nainstalujete co chcete) a já používám převážně ty, které mi nabízí Google. Že jsem si vybral právě Google, k tomu jsem došel následující jednoduchou úvahou:

1) Aby byla moje data v bezpečí proti smazání / poškození, musí být u velké, zavedené firmy, s mnoha datacentry, velkou zkušeností a kapitálem. U někoho, kdo se nepohybuje na hraně zákona a u koho nehrozí, že ze dne na den přestane existovat, ať už následkem finančních, technických, nebo právních problémů (viz MegaUpload). Musí to být firma, u které jsou má aspoň tak bezpečná, jako data v externím disku na mém stole. To znamená, že potenciální kandidáty spočítám na prstech jedné ruky: Google, Microsoft, Yahoo, Amazon, Facebook... Ještě někdo?

2) Když jsem si to naposled ověřoval, Google má z nich zdaleka nejlepší politiku pro případ, že bych s jejich službami chtěl skončit. Pokud bych se z jakéhokoliv důvodu chtěl s Googlem rozloučit, pak mi stačí navštívit adresu google.com/takeout, kde si mohu stáhnout naprostou většinu svých dat ve formátech, které mi umožní snadno si je převést do nějakého jiného systému. Včetně všech videí, která jsem kdy uploadoval na YouTube V JEJICH PŮVODNÍCH FORMÁTECH, včetně všeho, co jsem kdy napsal na Google Plus, včetně celé své geohistorie v Google Latitude, a tak dále. Google má tým lidí, kteří se starají pouze o to, že si svá data mohu kdykoliv stáhnout, bez nějakých komplikací, a snaží se držet obecných standardů (většinou XML). Takže pokud bych se teoreticky s Googlem rozešel, můžu po pár úpravách (byť ne zcela triviálních) například nadále používat stejnou e-mail adresu a stejného chat klienta se stejnou konfigurací, a většina mých přátel ani nepozná, že už to nedělám prostřednictvím služeb Google na své doméně, ale prostřednictvím vlastního serveru na vlastní doméně. Když jsem si to naposled ověřoval, nikdo z "velké pětky" neposkytoval nic ani vzdáleně podobného (ale už je to nějaký ten rok).

3) Problémy "Ale všichni u nás v práci používají mail / kalendář / voice chat / systém XY, tudíž i já musím" pro mě naštěstí nejsou relevantní.

4) Námitky o "Velkém bratru Googlu" jsou mi k smíchu. Skutečnost, že Google je megakorporace s pevnou zaměstnaneckou hierarchií znamená, že kdyby se zde měla organizovaně zneužívat data uživatelů, muselo by o tom vědět vícero lidí na vícero postech (někdo by musel někomu přikázat, aby to implementoval a provozoval), a kterýkoliv z nich by se mohl jednoho dne naštvat, prozradit to, a Google by měl obrovský průser, ze kterého by se těžko mohl vzpamatovat (pokud si myslíte, že to není pravda, pak si také asi myslíte, že následkem nárazu dvou letadel nemohou spadnout tři mrakodrapy a nemá smysl vás přesvědčovat). A pokud chce má soukromá data zneužívat jeden šílený zaměstnanec Googlu, je to pro něj mnohem těžší, než kdyby chtěl totéž udělat jeden šílený zaměstnanec mého internetového providera nebo mé hostingové firmy (což vím na základě soukromých kamarádských pohovorů se zaměstnanci Googlu na nejrůznějších postech).

4b) Někomu může být proti srsti, že Google využívá jistá má soukromá data jistými ne zcela transparentními způsoby, ale takoví lidé jen nemají čas a dostatečnou intelektuální kapacitu k tomu, aby si přečetli a pochopili, co přesně Google s jejich daty může dělat a jak se proti tomu "bránit", pokud se mi to nelíbí (většinou to jde prostě vypnout). Všechno je to pochopitelně a logicky vysvětleno v dokumentaci, naprostá většina z toho mi vůbec nevadí a velkou část z toho pokládám za užitečnou - například kontextové reklamy v GMailu nebo záznam historie mého vyhledávání a mého pohybu po světě.

5) Samozřejmě, je mi naprosto jasné, že by Google hrozně chtěl získat co nejvíce detailů z mého soukromého života. Ale získává je způsobem, který je pro mě transparentní a vím přesně, do čeho jdu. Například ne každý si je vědom toho, že Google o vašich zájmech ví toto, a že to ví pouze proto, že jste mu to dovolili. Pokud nechcete, aby to věděl, můžete mu to zakázat. Pokud chcete tyto informace uvést na pravou míru, můžete. Pokud vás překvapuje, že tam uvidíte spousty soukromých informací o sobě, je pouze vaše blbost, že jste to povolili, aniž byste si pořádně přečetli, co povolujete (a rozhodně nešlo o 10 stránek nestravitelného právnického textu). Všechno toto je v příkrém kontrastu s tím, co dělá například Facebook (který vám cpe nos do soukromí mnohem víc a přitom se snaží aktivně tajit, co a jak přesně dělá).
Skoro se Google trefil. Skoro.

S přihlédnutím ke všem těmto okolnostem už delší dobu mám většinu svých dat na serverech Googlu: e-maily, kontakty, kalendáře, hudbu, legální videa, spousty textů a tabulek.

Jedinou výjimkou jsou mé fotografie, které si (úplně všechny) v originální velikosti zálohuji na Flickru, protože Google zatím nepodporuje neomezené úložiště pro velké fotky, a to ani za peníze. (Nicméně už teď Google nabízí neomezené úložiště zdarma pro fotografie do velikosti 2048x2048 pixelů, což ledaskomu může stačit.)

K pohodovému, snadnému přístupu k většině těchto dat mi stačí telefon s operačním systémem Android, nebo libovolný moderní internetový prohlížeč. Přičemž bezpečnost přístupu k osobním datům z cizího, potenciálně zavirovaného počítače, má Google vyřešenu také celkem solidně.

Dnešní internetové browsery již umožňují provozování poměrně pokročilých aplikací. Prohlížení fotek, přehrávání hudby nebo psaní textů je bez problémů a nyní se nacházíme v době, kdy pomalu, pomaloučku začíná být možné provádět v browseru například střih videa, skládání hudby, 3D hry nebo vývoj a debugování složitého softwaru. Stále není úplně jednoduché dostat svá data do cloudu a z cloudu, nicméně všechno spěje ke stavu, kdy data budou až na vzácné výjimky POUZE V CLOUDU, čímž se všechno zase posune na další level. Víte třeba o tom, že už dnes můžete během jedné sekundy přidat ke svému e-mailu přílohu o velikosti 10 GB? Ne, to jsem se neupsal, opravdu 10 GB s "G".

Z toho všeho vyplývá zajímavá skutečnost. Totiž ta, že operační systém vašeho počítače je čím dál méně a méně důležitý. Přesněji řečeno, browser se stává operačním systémem. Dnes už je to naprosto evidentní a je zřejmé, proč se tento vývoj nelíbí Microsoftu a proč přináší vzrušující možnosti a vidinu tržeb všem IT firmám, které nejsou Microsoft.

Jedním z hlavních průkopníkům oněch vzrušujících možností je bezpochyby Google, a to nejen proto, že se nemá rád s Microsoftem a že má vidinu tržeb.

Google přišel s browsererm Chrome, který kromě toho, že je přívětivý, rychlý atd., umožňuje snadnou a rychlou instalaci rozšíření, která se pak automaticky aktualizují a mohou toho dělat opravdu hodně. Což mi vyhovuje. Mnohem raději si do browseru nainstaluji takový RSS reader a takový slovník, jaký se mi líbí (takže si ho musím nejdřív najít a ověřit si, zda je pro mě opravdu nejlepší), než abych tam měl nějaké defaultně předistalované. Toto je ovšem čistě osobní preference, a proto také mám telefon Android, kde to funguje podobně. Někdo má jiné osobní preference, není na tom nic špatného, a proto má iPhone nebo dokonce snad Windows Mobile. iPhone vám jede (myslím) stále stejně hladce a svižně. Já dávám přednost tomu, že si mohu do Androida nainstalovat tolik multitaskujících aplikací, že mi začne viditelně drhnout. S Chromem je to trochu podobné.

Toto je skutečná lišta mého browseru. Ne, nepřechází mi z toho zrak a není to na úkor šířky adresního řádku (mám dost široký monitor). Mám tam ještě několik dalších rozšíření, která nemají viditelné ikony.

Stejně jako u ostatních Google služeb se vaše rozšíření, bookmarky, nastavení, historie a další browserové věci mohou synchronizovat do cloudu. Takže pro mě je reálné (a také to dělám), že si někde sednu k cizímu počítači, nahodím Chrome, naloguji se do svého účtu a pracuji / bavím se, jako kdybych seděl doma. Skutečnost, že na svém počítači doma mám jiný operační systém (Linux), je téměř zcela irelevantní!

No a tím se konečně dostáváme k tomu ChromeOS.

Google by chtěl, abyste ChromeOS chápali přibližně takhle:ChromeOS je - zjednodušeně řečeno - osekaná linuxová distribuce, ve které běží pouze Chrome a jeho rozšíření. Rozdíl mezi funkčností ChromeOS a Chrome prohlížeče na vašem domácím počítači je opravdu minimální (tedy - měl by být minimální, ale o tom až za chvíli). ChromeOS má navíc jen jednoduchého správce souborů a základní systémovou konfiguraci (rychlost myši, správu uživatelů atd.), přičemž není úplně rozpoznatelné, co z toho je vlastně speciální rozšíření pro Chrome a co je součástí základního operační systému (tzn. té části ChromeOS, která není Chrome). Ikony aplikací jsou jen naprosto normální bookmarky (odkazující na webovou stránku nebo na rozšíření Chromu), které se naprosto normálně otevřou v Chrome! (Můžete vybrat, zda v novém okně, v novém tabu, a podobně.) Chrome v tomto případě opravdu je operačním systémem, i když to celé běží na Linuxu, což je zajímavé jen pro haxxory. Podobně jako skutečnost, že celý Android běží na Linuxu, což dělá z Linuxu pravděpodobně nejpoužívanější operační systém celosvětově, muhahaha.

Čímž se konečně dostáváme k tomu, že jsem dostal od Googlu zapůjčen starší model Chromebooku, konkrétně tento Samsung Series 5.
Hned na začátku jsem musel předvést jaký jsem haxxor, protože přede mnou ho měl půjčený jistý "mart.bem", který v něm zůstal zaregistrovaný jako správce a já samozřejmě neznal jeho heslo. Takže jsem musel najít správný "panenský" image a flashnout Chromebook do továrního nastavení. Čímž jsem se rovnou seznámil s tím, jak je v něm řešeno haxxorování: Pod krytem, po straně Chromebooku, je malý dobře ukrytý přepínač. V defaultní poloze je Chromebook odolný proti hackování, nedostanete se k příkazové řádce, nemůžete se hrabat v linuxovém filesystému, atd. Pokud přepínač přepnete do polohy "odjištěno", Chromebook hned po startu naběhne do odlišného režimu, kdy jste upozorněni, že nyní je "vše dovoleno" a můžete si hackovat do alelujá, včetně nainstalování zcela nového firmwaru / operačního systému. Podotýkám, že mně osobně je takové řešení velmi sympatické.

Pro jistotu dodávám, že pokud by vám někdo Chromebook ukradl a přepnul ho do developerského módu, nepomůže mu to dostat se k vašim souborům, protože obsahy uživatelských adresářů jsou encryptované vaším přihlašovacím heslem.

Ovšem, moc vašich dat by zloděj v Chromebooku stejně nenašel, protože většina jich je v Google cloudu. Vy si jen koupíte nový Chromebook, zadáte své heslo, a budete mít téměř vše přesně v tom stavu, v jakém jste to měli na tom ukradeném. Načež jistě ti bystřejší z vás upozorní, že v tom případě je Chromebook pěkně na nic, když ho můžu používat pouze online.

A zde to začíná být zajímavé.

Do některých modelů Chromebooků můžete zasunout SIM kartu a používat v nich mobilní internet. To je při současné kvalitě, rychlosti a cenách mobilního internetu v našich končinách víceméně k ničemu (protože nemůžete nijak moc kontrolovat, jaká kvanta dat smí Chromebook kdy přenést), ale pro jistotu jsem to zmínil.

Zajímavější je, že rozšíření pro Chromebook mohou být psaná tak, aby fungovala offline, používala lokální SD úložiště, a synchronizovala se automaticky s cloudem poté, co se Chromebook připojí k internetu.

V praxi to funguje následovně: Dejme tomu, že v Chromebooku máte ikonku "GMail", což je ve skutečnosti jen úplně normální bookmark, odkazující na "www.gmail.com". Pokud nejste online a kliknete na ni, dozvíte se úplně klasicky, že "Nemohu zobrazit stránku www.gmail.com protože nejede Internet." Pokud si ovšem nainstalujete rozšíření Gmail Offline, při běžném surfování se vám bude pošta z GMailu v pozadí synchronizovat lokálně do Chromebooku. A pokud následně budete offline a navštívíte "www.gmail.com", rozšíření to pozná a zobrazí vám offline rozhraní, kde můžete číst a psát e-maily, které se pak automaticky sesynchronizují až se opět připojíte! Podobně to má fungovat pro  další online služby.

Toto je úžasná myšlenka, která je ovšem stále ve stádiu "beta", a to jak pro GMail, tak pro Google Drive (dříve Google Docs).

V praxi to vypadá tak, že můžete psát a číst e-maily, nebo vytvářet textové dokumenty i offline, ale uživatelské rozhraní se v offline verzi liší od normální verze (u GMailu velmi zásadně) a pokud se v průběhu psaní odpojíte nebo připojíte k Internetu, tak musíte být opatrní, protože se mohou začít dít divné věci. Koneckonců, můžete si to snadno vyzkoušet sami, protože zmíněná rozšíření můžete používat stejně snadno v normálním desktopovém Chromu.

To znamená, že tento systém zatím není použitelný pro "běžného BFU uživatele".

Běžný uživatel PC (ilustrační foto, zdroj: síť Internet)

Což ostatně platí o Chromebooku celkově. Pokud většina obyčejných lidí dnes neví, co je to "internetový prohlížeč" a neví, co je to "operační systém", pak můžeme těžko očekávat, že pochopí fungování Google cloudu (nebo jakéhokoliv cloudu), rozdíly mezi online a offline úschovou, problematiku "aplikace versus rozšíření prohlížeče" a tak dále... Tudíž Google musí ve svých kampaních propagovat především to, že "se vám to nezaviruje a nemusíte to updatovat, protože se to updatuje automaticky".

Čímž se dostáváme k tomu, že tento konkrétní model Chromebooku by update potřeboval, a to především update svého hardwaru. Přestože jde o teprve rok a půl starý model, mnoho běžně používaných webů a Chrome rozšíření na něm běží velmi ztuha. Nejlépe se to samozřejmě dokumentuje na hrách. I všemi oblíbení "Angry Birds", kteří jsou jakýmsi základním benchmarkem každé platformy byli na tomto Chromebooku pomalí na hranici použitelnosti (pod 10 FPS i při přepnutí na Lo-Res verzi). A to nemluvím o složitějších hrách pro Chrome, z nichž většina je na tomto modelu zcela nepoužitelná. Buď se animují rychlostí okoro jednoho snímku za sekundu, nebo vám při pokusu o spuštění rovnou nahlásí nějakou legrační hlášku, například "máte špatný browser, stáhněte si místo něj Chrome", nebo "aktualizujte ovladače své grafické karty"! Vrcholem pak byla hra, která mě při prvním spuštění prostě přesměrovala na server, kde mi vnucovala ke stažení soubor "setup.exe"...

"Oops", přesně tak

Já se těmto věcem zasměju (protože jsem za ten Chromebook neplatil, měl jsem ho půjčený), ale pro BFU je toto zásadní problém a myslím, že je to naprosto nepřijatelné u produktu, který má být masově používán. Pokud mám zařízení, do kterého instaluji aplikace z centrálně spravovaného katalogu (a tento katalog přesně ví, jaké zařízení mám), pak je na správci tohoto katalogu, aby mi v něm nenabízel aplikace, které na svém zařízení nemohu spustit (nebo aby mě aspoň varoval dříve, než než je zkusím spustit "na vlastní nebezpečí").

Mnohé z těchto problémů (kromě toho se "setup.exe") se pravděpodobně vyřeší zakoupením nového, výkonnějšího Chromebooku, ale tento model rozhodně působí dojmem, jako kdyby to byl nějaký interní testovací projekt v beta stádiu a ne masově prodávané zařízení do každé rodiny. Mně osobně se ale takový přístup líbí a raději si vyzkouším co jde a co nejde, než abych musel po submitnutí své browserové hry do Google katalogu čekat, až ji někdo vyzkouší a schválí, například.

Pro "běžné" informační a tvořivé účely je Chromebook dostačující a elegantně vymyšlený, ale je tomu tak pouze proto, že většina mého života už je na Google serverech a že vím, co se kam ukládá, jaký je rozdíl mezi externím USB diskem, interní flash pamětí a Google Drivem, a podobně. Z BFU uživatelů bych toto zařízení doporučil pouze těm, kteří jsou totálně nezkušení a "používání počítače" pro ně pozůstává jen z toho, že kliknou na maličký glóbus a tím se jim objeví Seznam.cz. A nevědí, co je ICQ a Skype (v Chromebooku bezproblémově funguje Google Chat včetně audia a videa).

Google se tím ocitá v zajímavé situaci, kdy aktivně vyvíjí dva operační systémy (Android a ChromeOS), které toho nemají moc společného, a například všechny "základní Google aplikace" musejí být vyvíjeny zvlášť pro Androida a zvlášť pro Chrome (existuje Chrome browser pro Android, ale ten vůbec nepodporuje rozšíření).

V současné době je pro mě rozhodně užitečnější Android tablet než Chromebook. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že i slušně výkonný Android telefon je pro mě užitečnější, než Chromebook, a mohu z něj provádět téměř všechno, čím se normálně u počítače zabývám. Jediný případ, kdy bych dal přednost Chromebooku, je situace, kdy bych potřeboval psát delší texty. A i v tomto případě by asi bylo výhodnější vzít si s sebou Android telefon/tablet a k němu příjemnou Bluetooth klávesnici od Microsoftu, která s ním bezproblémově funguje (hardware vyrábějí u Microsoftu fakt kvalitní). Ovládání Chromebooku pomocí klávesnice a myši (i když je externí) je výrazně méně příjemné, než dotyková obrazovka telefonu / tabletu (zde jde jen o rozhodnutí, zda chci spíš něco malého, co mohu ovládat jednou rukou [telefon], nebo něco s větším displejem a výdrží baterie [tablet]).

ChromeOS tedy zatím jen "z povzdálí sleduji", ale jsem velmi potěšen z toho, že už teď se nachází má data ve stavu, kdy se k většině z nich dostanu skoro odkudkoliv, ze skoro jakéhokoliv zařízení. A to vůbec nemluvím o době, kdy bude všude rychlý Internet, takže aplikace a hry budou fungovat prostě takto. Žijeme v úžasné době, jen tak dál!


P.S: I když mně zapůjčený Chromebook neměl na klávesách české znaky, doinstalování českého klávesnicového layoutu a přepínání pomocí Alt-Shift fungovalo naprosto bezproblémově a bez jakéhokoliv hackování.

55 komentářů:

 1. Geniální článek, díky! Plně se ztotožňuji s autorem, Google služby používám obdobně, dále vlastním Androidí mobil, Asus Transformera a teď k tomu nového Chromebooka a co se týká zkušeností a názorů, jen žasnu, jak se kryjí s autorem! K mé spokojenosti bych potřeboval ještě funkčnost tabulkového editoru v offline a cz titulky k filmům , jinak již nyní je to pro mne rozumně využitelný stroj...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tabulkový editor už offline funguje v Androidu (je to asi týden) :)

   Vymazat
  2. + cz titulky umi přehrávače jako MX Player a VLC

   Vymazat
  3. ad Frantisek: kdepak, v Androidim disku žádný editor offline nefunguje - jsou to jen viewery :-(

   ad Unknown: ale tyto přehrávače nejsou v Chromu, zajímá mne výhradně řešení pro Chromebook...

   Vymazat
  4. JL: Ale fakt jo! http://www.androidpolice.com/2012/11/28/google-drive-update-brings-spreadsheet-editing-and-do-you-really-even-care-what-else-because-theres-more/

   Vymazat
  5. FF: no tak to jsem asi úplný androtrotl ale v offline mám prostě smůlu - mohu si Google tabulku jen prohlédnout, stejně tak textový dokument. Jak to nemá spojení s Bratrem, tak to nedá nic (což mi přijde i pochopitelné, protože naprogramovat do androidího klienta všech cca 360 funkcí bude náročné a robustnější, než to poslat na server a zpátky dosadit do buňky výsledek).
   Mohu tedy poprosit o nápovědu? Zkouším to jak na tabletu (Transformer Prime s vypnutou WiFi), tak na mobilu v modu Letadlo. Jinak samosebou mám aktualizováno a editor tabulek si online užívám s chutí, jen ten offline mod sucks, už je to pěkných pár měsíců, co G koupil QuickOffice, ale blýskání ani svítání žádné. Nebo jsem fakt totálně slepý a neumím si to nastavit? Díky za jakékoli postrčení...

   Vymazat
  6. Pardon, zpet, ja jsem trotl. Celou dobu jsem to chapal jako "editace v mobilu / tabletu", nejak mi nedoslo, co znamena "offline" :)

   Vymazat
  7. Ale daleko raději bych neměl pravdu já, protože bych tak mohl lépe editovat svou cloud agendu - v Čechách je to celkem jedno, ale na cestách v zahraničí je to omezující nejen kvůli datovému roamingu. Takhle si holt dělám poznámky v G Tasks :| Snad jsme jenom krůček od nějakého řešení - zvláště když ve Chromu jede offline texťák báječně, tak nechápu, proč pod Androidem nemá textový editor i třeba jen ty základní úpravy v G Disku k dispozici i offline. Škoda...

   Vymazat
 2. Já se rozhodně neztotožňuji s nenormálností uživatelů s přístupem na vlastní RAID přes internet. Z čistě osobních důvodů :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nechybí u "Skoro se Google trefil. Skoro." obrázek?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechybí. To jen tvůj AdBlock Plus se mylně domnívá, že je to reklamní banner, tak ho vyrušil...

   Vymazat
 4. Já budu soubory ukládat jedině tam, kam je ukládá Chlebec

  OdpovědětVymazat
 5. Já používám toto http://www.synology.cz/products/product.php?product_name=DS411j&lang=csy, dostanu se na to ze všech zařízení doma buď přes drát nebo wifi - PS3, iphone, notebook, PC, macbook, v nejbližší době i TV. Kdybych si poplatil i veřejnou IP adresu, dostnu se k datům i zvenku...
  Sledování velkým bratrem mě sice nechává v klidu a hysterikům v téhle oblasti se taky směju, ale co mě trápí je pomalej upload... Takže já si v google cloudu můžu max. upravit pár dokumentů (bohužel jejich funkčnosti se offlinovým officům stále nevyrovnají) a tím to víceméně končí.
  Googlí dokumenty používáme akorát kvůli sdílení s vícero lidma... Ale protože z těch lidí je také dost BFU uživatelů, stejně to skončí většinou tak, že dokument oběhne mejlem X uživatelů a já ho pak uploadnu do google dokumentů...
  Asi ještě dlouho zůstanu fandou normální stanice (ať PC nebo MAC), kde mi vedle sebe poběží bez problémů Photoshop, Cubase, Excel, Premiere, Apache, MySQL, GTA, Assassins Creed, YouTube, podle toho, na co budu mít zrovna náladu... A taky, že z té stanice můžu bez problémů tisknout nebo hrát na klávesy a zároveň to promítat rodince na monitoru, TV nebo plátně...
  Pokud někomu přijde rozpor v tom, že mám PS3 a píšu, že hraju hry na stanici, není to rozpor... Hry na PS3 nehraju.

  OdpovědětVymazat
 6. zrovna tenhle chromebook je z první generace co byla v prodeji ...

  Ted nedavno Google zacal v spolupraci s Samsungem a ACERem prodávat nové chromebooky a k tomu ten od samsungu na ARMu.. přesněji Exynos5

  OdpovědětVymazat
 7. Máte pravdu Franto, že tohle je asi budoucnost, ale nemám z toho takovou nekritickou radost jako Vy. Že to Google využívá pro cílení reklamy, budiž. Přiznám se, že když mi reklamní systém začal posílat bannery inzerující dětské postýlky poté, co jsem po internetu kupoval plenky, připadalo mi to dosti vlezlé (pamatujete si na tu scénu z Minority Reportu, jak Cruise jde metrem a mluvící billboardy mu cpou na tělo šité nabídky?). Nicméně je fakt, že vypnout se to dá a to více způsoby. Problém ovšem je, že ta data někde prostě existují a je jen otázka času, kdy o ně projeví zájem vlády (spíš už se tak děje). Může to znít paranoidně, možná to je paranoidní, ale já si prostě myslím, že určitý stupeň anonymity a soukromí je neoddělitelnou součástí svobodné společnosti, takže z tohoto trendu šťastný nejsem.

  OdpovědětVymazat
 8. Zálohování: Pro BFU je zálohování peklo. Tak třeba ta moje babka - nejdřív má jeden soubor. Ten si zálohuje tak, že usb klíčenku strčí do noťase a na ni jej nakopíruje.
  Tu USB klíčenku pak strčí do PC, kde si to zálohuje.

  Teď to podstatný: Jednou soubor upravuje na noŤasovi, jednou na PC, jednou na mém noťasovi (na té usb klíčence).

  Takže pak v tom má takový bordel (těch souborů denně napíše klidně 10 nových), že neví, kde jí hlava stojí.

  Jasně - většinou to nějak zmákne, ale čím starší soubor, tím víc neví, který je platný.

  Naštěstí se řídí datem poslední úložky. Ale pro jistotu (!!!) uchovává vždy všecko, takže má vše nejméně 3x.

  A to ještě jednou dělá v OOo (u mě a na PC) jednou ve MS produktech (její noťas).

  Takže cloud je řešení, ale:
  VONA SE BOJÍ, ŽE TO BUDE ZNAMENAT 4. VERZI SOUBORŮ. Což při jejím stylu práce a "systému" docela hrozí.

  Budete mě kamenovat, že jako správněj IT dědek bych to měl babce vysvětlit.

  ALE VYSVĚTLUJTE NĚCO BABCE.

  OdpovědětVymazat
 9. Kopírování dat na RAID úložiště připojené k zálohovanému stroji _není_ zálohování. Když bude přepětí v elektrické síti nebo byt vyhoří, je po záloze. Když si člověk smaže data a přijde na to pozdě (po jejich odzrcadlení na RAID), je po záloze. Když člověku vykradou byt, tak si vezmou obojí a je po záloze... Pokud to má sloužit jako zálohování, tak je třeba to úložné zařízení po zálohování odpojit od datové i elektrické sítě a optimálně ho mít uložené někde hodně daleko od zálohovaného stroje (kvůli požáru, záplavě apod.). Tzn. chce to mít víc disků, které točit a používat na zálohy např. jednou za týden (nejlépe nějakým nástrojem zachovávajícím i starší verze dat – skvělý je rdiff-backup – http://www.root.cz/clanky/zaloha-dat-pomoci-rdiff-backup/) a pro denní zálohování to posílat po síti např. na nějaký server v jiné části města.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Doma kromě NASu na (redundantní) zálohování používám externí disk, který se připojuje jen po dobu zápisu, a jinak je stále uložen v jiné části domu. Další zálohy mám online na vlastních a firemních housinzích, kterým věřím víc než cloudům zdarma (gdrive, skydrive, ...). Z cloudů vlastně víc používám jen dropbox, a i to primárně na jednoduché přenášení dat, nebo nasdílení dokumentů, ale ne zálohování.

   Vymazat
 10. S napětím čekám co z chrome os nakonec vyleze. Data mám synchronně v dropboxu i v google drive. MS Office používám už jen když ukazuji nebo nastavuji něco zákazníkovi u něj. Google Docs používám od začátku a ve spojení s gmailem a google apps je nemožné o něco přijít. Včetně toho že dohromady otevřou cokoliv a editují většinu. Trochu mi vadí že se spoustou věcí musím čekat na googlem protože 3. straně v telefonu nebo tabletu přístup k účtům prostě nedávám. Jestě, že právě udělali user profily, takže se nemusím bát dát tablet z ruky ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Google Docs používám od začátku a ve spojení s gmailem a google apps je nemožné o něco přijít"

   Jen občas dokumenty neotevřeš, když se zrovna provádí update na novou verzi (stalo se i u placených gapps), nebo pár týdnů nefunguje kódování češtiny v e-mailech gmailu, ... ale to jsou detaily, člověk s tím nepotřebuje pracovat, stačí, že je "nemožné" o to přijít, co ;)

   Vymazat
 11. Já bych snad do seznamu bezpečných cloudů přidal i Dropbox.

  OdpovědětVymazat
 12. Záleží na pracovním zaměření. Pátý měsíc mám k naprosté spokojenosti jako hlavní pracovní a domácí počítač Chromebox, který doplňuje 11,6" malý NTB s Win7 (nutný zatím i kvůli klientům, ale asi by mi stačil terminálový přístup k MS serveru). Chromebook jsem měl taky půjčený a zřejmě jeho novou verzi budu používat jako hlavní mobilní stroj. Tablety mě zatím ještě "nedostaly" a stále používám 4 roky starý iPhone ;-)

  Archiv mám na externím 1TB disku (zajímavé, že jsem ho připojil k Chromeboxu až teď) a část z nich budu kopírovat v nejbližší době na 100GB Google Drive a další úložiště Google.
  OdpovědětVymazat
 13. Jiste jiste, vsechny ty CLOUDy jsou desne fajn a za chvili uz ani nebudeme mit lokalni data...
  No..a pro zacatek doporucuji si precist toto:
  http://www.lupa.cz/clanky/jak-microsoft-bojuje-proti-nahote-na-privatni-skydrive-nesmi-ani-kreslene-nadro/
  Ja jen, at vite, do ceho lezete a jaka skvela budoucnost vas ceka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lojza: No vidis. Kdezto na Flickr takovy obsah dat MUZU (pokud nebude verejny). A haky ho tam mam. U Googlu jsem si to zatim neoveroval.

   Vymazat
  2. Vyckej casu, jako husa klasu :-)))
   Nevidim jediny duvod, proc by podobne prusery nakonec nemely byt vsude. Proste proto, ze demokracie -> vetsina -> detske porno/cokoliv podobneho -> profit....teda, chapes:-))
   Svet se tim smerem riti, nakonec asi ti neutekla tato zprava : http://www.lidovky.cz/cesko-se-v-dubaji-postavi-proti-zpoplatneni-internetu-p1z-/ln-media.asp?c=A121201_124534_ln-media_khu

   Nedelam z takovych veci vedu ani si nemyslim, ze by zitra prestal byt internet svobodny, no trend je jasny a to, ze si dnes neco jeste ani neumime predstavit neznamena, ze za 10-20 let se to nestane. A vetsina tomu bude tleskat, samozrejme...A svet bude zachranen pred pedofilama a nelegalnim obsahem a kdo vi cim vsim jeste, uvidis...my 2 se toho jeste dozijem, obavam se

   Vymazat
  3. To je velmi přesné - a vsadil bych se, že to ani těch 10 let nepotrvá. Z toho důvodu mě cloud neláká. Nejsem až takový paranoik, abych viděl v Google detašované pracoviště CIA, ale nedokážu pominout fakt, že nad daty v cloudu nemám primární kontrolu já, ale ten, komu cloud patří. A když ten, kdo má zas kontrolu nad ním řekne, že musí vyházet všechny fotky s x-procenty nahé kůže, nebo šmírovat všechen potenciálně "nelegální" (podle právě platné definice) obsah, no tak to prostě udělá. A udělá i další věci, COKOLIV se mu zamane nebo bude muset. Dokud mi ten NAS s disky stojí v obýváku, mám aspoň jistotu, že by to nešlo tak snadno. Podporováním cloudu se vzdáváte IMHO až moc velké části KONTROLY ve prospěch až moc malé části pohodlí, a to mi vadí.

   Vymazat
 14. Díky za článek. Já používám na zálohování http://www.crashplan.com , ale není zadarmo (pro cloud úložiště). Mám doma několik strojů s linuxem a celkem mne štve, že se nedají automaticky přenášet data a nastavení k mému profilu. Jak vidím, cloud OS by mohl pomoci.

  PS: máš tam drobný překlep ve slově "browserem".

  OdpovědětVymazat
 15. By mě zajímalo, co tak děsně důležitě všichni zálohují. Minulost je třeba mazat a je jen dobře, že když to nezvládnete, udělá to něco za vás. Internet ma už i tak zbytečně velkou pamět.
  Všichni mají zřejmě pocit, že jejich vesměs zbytečná prace a debilní ksichty jsou strašně důležitý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a líbil se mi vždycky Squall.

   Vymazat
  2. ..a chodili jsme spolu.
   http://img35.imageshack.us/img35/886/squall03.jpg

   Vymazat
  3. Dohání tě současnost! Proč tady píšeš, ač žena, v můžským rodě, he?

   Vymazat
  4. jeji personalita od zavrzeni Meduzy osciluje mezi nadrazenym gayem intelektualem a drsnackou drsnejsi nez odvracena strana myci houbicky

   Vymazat
  5. protoze se ji libi squal. kdyby byla muz, chtela by aeris.:-)

   Vymazat
  6. Protože bych chtěl být chlapem, aby valná část z vás vůbec věděla, jak má chlap vůbec vypadat.
   A navíc jsem zrovna jeden z mála těch, co jejich ksichty a dokonce možná i něco málo z jejich vědomí, stojí za to, aby to bylo chvilku zachováno. Rozhodně tedy víc, než držky a snadno nahraditelné entity většiny ostatních...a stejně je to příliš, příliš málo.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Prostě nezálohujte a smažte se..v obojím smyslu toho slova.
   Také se mažu. Protože to čím jsem dnes je lepší, než čím jsem býval a není důvod kdejakou volovinu uchovávat navěky.

   Vymazat
  9. Ka..: "jak ma chlap vubec vypadat" to je nejvic metagay, co tu kdy zaznelo

   Vymazat
  10. Lejnem se mazati, we wznešené společnosti welké cti dojdeš 915.

   Vymazat
  11. Vypadat chlap prej... No nic. Jelikož Médeu odkopal její FB profil a jeden post na masakrech, musím osazenstvu sdělit, že ač má dvě děti, za hřích by stála... Samozřejmě jako žena, nikoliv jako gay.

   Vymazat
  12. Každá stojí za hřích, ale záleží na tom, za který. Některé za nezesmilníš, jiná za nezabiješ...

   Vymazat
 16. Tohle je sice hezký, ale mě by spíš zajímalo, jak je to s pojištěním proti ztrátě dat ze strany provozovatele cloudu? Mám u Googlu záruku, že když se jim tam něco rozseká, že budou moje data zálohována a beze ztráty je dokážou obnovit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne. U placených služeb v případě výpadku dostanete jako kompenzaci určitý počet dnů navíc zdarma. V případě služeb zdarma vlastně taky :)

   Vymazat
 17. hmm, nechce se mi googlovat, ale - z myho pohledu prakticky vsechno tohle by resil libovolnej poskytovatel diskovyho prostoru na internetu + doplnek OS, co tento prostor pripoji jako virtualni disk a zajistuje synchronizaci a reseni online/offline; a razem mi funguji VSECHNY aplikace, co pracuji s daty, cloudove a ne jen ty, do kterych se to google rozhodl doprogramovat
  v budoucnu (paklize uz ne) budou existovat free reseni jak serverove casti tak te na stanici
  vidim jen same vyhody

  OdpovědětVymazat
 18. a fundamentalni dotaz: jakou vyhodu pro uzivatele ma, kdyz vse bezi v browseru? krom nejakeho extatickeho zenoveho pocitu? oproti beznym sedym aplikacim..
  a jakou vyhodu to ma pro programatora?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. si přečti ten Františkův článek - právě v situacích, kdy se Ti nechce starat o všechny ty šedivé aplikace na přirozeně stárnoucím HW - tak si uděláš domeček v cloudu ;)
   Je to podobný, jako když má někdo telefonní čísla stále na SIM kartě nebo kalendář "jenom" v telefonu...

   Vymazat
  2. I bez zenoveho pocitu myslim napriklad neco v tomto smyslu:
   "Takže pro mě je reálné (a také to dělám), že si někde sednu k cizímu počítači, nahodím Chrome, naloguji se do svého účtu a pracuji / bavím se, jako kdybych seděl doma."
   nebo
   "Vy si jen koupíte nový Chromebook, zadáte své heslo, a budete mít téměř vše přesně v tom stavu, v jakém jste to měli na tom ukradeném."

   Vymazat
  3. cili pro typicky use case = "caste sedani k cizimu pocitaci za ucelem chatovani pres google chat a psani dokumentu pres google janevimjaksetojmenuje office"?
   divne, ve svem okoli nemam nikoho s takovymito potrebami
   "vsechny ty sedive aplikace" pro ktere ma google nahradu = asi 5, ke kazde existuje rada alternativ jejichz instalace/zprovozneni a provoz na jakemkoli hw zabere nula nula nic s vyhodou "mohu si vybrat, co chci, a nejsem vazan na jednu omezenou implementaci, jen abych mel nejaky pocit"
   "Vy si jen koupíte nový Chromebook, zadáte své heslo, a budete mít téměř vše přesně v tom stavu, v jakém jste to měli na tom ukradeném." .. vidim jako vyhodu u stareho mobilu s napojenim na exchange, od osobniho pocitace vyzaduje preci jen o dost vice, napr. aby to jelo offline je vlastnost naprosto elementarni (a pokud ten google excel opravdu pocita veci na serveru a uzivateli jen zobrazuje, pak dodat tuto funkcionalitu nebude trivialni)
   nepouzivam Apple, ale tusim, ze jejich icloud ma vse, co oznacujete za vyhody + nema ta nesmyslna omezeni na browserove aplikace

   Vymazat
 19. Dropbox je také zajímavá varianta cloudu, má oproti G nějaké zajímavé výhody, ale je to jen úložiště bez propojení na další služby.
  (skvělá je třeba sdílená složka pomocí které si se známými vyměňujeme soubory, jednoduchá okamžitá galerie fotek atd)

  OdpovědětVymazat
 20. Díky, ten úvod o Google je skvělý a budu ho linkovat. Taky jsem na něj před šesti lety vsadil a nikdy toho nelitoval.

  ChromeOS nemám, vřele ale doporučuju jolicloud.com který je také založen na Chromiu a v principu cloudový. Svižně běží, rychle startuje (ve srovnání s netbookovou distribucí Ubuntu) a základní věci (u mne kvůli dětem Dropbox, Skype, VLC Player, Malování) zvládá na jedničku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jak to resi ty aplikace? bezi pak nativne? nebo nejaky plugin, co zprostredkovava remote display uvnitr browseru? sorry, muj browser je moc malo kul, aby se mi jejich stranka zobrazovala korektne nebo reagovala na klikani na relevantni objekty

   Vymazat
 21. zajímalo by mě rovněž, kolik asi bulvám solí google, protože takový do očí blíjící PR o hovnech se může směle postavit i vedle legendárního hulánova webu... z toho "článku" jsem se vlastně dozvěděl jen to, že Fuku si o víkendu hrál s nějakým zastaralým a v podstatě zcela nefunkčním kusem hardwaru od googlu..takže znovu - WTF???

  OdpovědětVymazat
 22. Odpovědi
  1. Normalni bookmarky v Chrome. Ty se mi synchronizuji samy do ostatnich Chromu (i na mobilu).

   Vymazat
 23. Jak to dělám já: http://www.darba.cz/2012/12/fotograf-na-cestach-zalohovani.html

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.