14.12.12

Recenze: Hra o kámen - 40%

Na hřbitově v Novém Boru byl před několika lety postaven pomník osmi německým civilistům, kteří byli na zdejším náměstí mučeni a popraveni těsně po skončení války. Proti pomníku v posledních letech brojí někteří novoborští občané, kteří tvrdí, že si nacisti a esesáci nezasluhují památník. Tento dokument se snaží dokumentovat činnost "protipomníkářů" i některých ostatních občanů, včetně starosty.

Události, které se před téměř 70 lety v Novém boru udály, byly jistě zajímavé, dramatické a komplikované. Tento český dokument se ale VŮBEC nevěnuje zjišťování toho, co se tehdy doopravdy stalo (odbyde to víceméně stejnými třemi větami, jako jsem napsal v perexu), takže ve filmu zachycená argumentace obou stran je víceméně irelevantní, protože netušíme, která se aspoň trochu blíží pravdě.

Nedozvíme se žádné objektivní informace o tom, zda někdo z popravených opravdu byl v SS a co dělali ošklivého Čechům. Nedozvíme se, kdo z politiků je opravdu pro a proti. Nedozvíme se, jak se na celou situaci dívá historik nebo kdokoliv jiný kvalifikovaný. Nedozvíme se, zda ta věc na hřbitově je hrob, pomník nebo památník (docela bych souhlasil s názorem, že i esesák může mít na českém hřbitově hrob, ale neměl by tam mít památník), a dokonce se celý film ani nedozvíme, co přesně je na té věci na hřbitově vlastně napsáno a proti čemu tudíž "protipomníkáři" protestují.

Která ze stran má jakou část pravdy, to tvůrce naprosto nezajímá. Naprostá většina filmu je věnována tomu, aby z "protipomníkářů" dělala nevéprávné kretény a z "propomníkářů" hodné lidi, obětavé sousedy atd.

Aby bylo jasno: Netvrdím, že "protipomníkáři" nejsou nesvéprávní kreténi. Ledaskteré jejich komunikační výplody znějí jako něco z úst současných demonstrantů na Václaváku (například zcela volně zaměňují pojmy "nacista", "fašista" a "esesák"). Je možné, a dokonce pravděpodobné, že v průměru jsou "protipomníkáři" mnohem větší dementni, než ti ostatní. Nic z toho ale nedává tvůrcům filmu právo cíleně je celý film zesměšňovat, a to i pomocí mírného překrucování skutečnosti - například vystřižením části věty, aby to, co zůstane, působilo dementněji, nebo nastřižením klimbajícího Miloše Zemana tak, aby to vypadalo, že klimbal při proslovu jednoho z "protipomníkářů". Nebo zabíráním jejich hlášení se o slovo na schůzi pod takovým úhlem, aby to vypadalo jako že hajlují...


Na druhou stranu "ti ostatní" jsou hodní lidé, protože mají vrásčité staré ruce, smutný pohled, a organizují ve městě divadelní představení o masakru z roku 1945, což je kultura.

Tvůrci filmu se vpodstatě dopouštějí téhož, co kritizují na "protipomníkářích". Vytrhávají věci z kontextu, trivializují složitou problematiku a sugerují divákovi, co si má myslet. "Oni" jsou přece idioti, protože různí z nich fandí straně Zemanovců, Klausovi a Bobošíkové, mají vadu řeči, vyrábějí kýčovité vázy a tisknou samizdat o příhodách svého psa. Proto logicky nesmíme přikládat váhu jejich názorům na událost z roku 1945...

Rozhodně netrvám na objektivitě a korektnosti ve filmových dílech. Z toho důvodu dávám filmu poměrně vysoké hodnocení, protože je trochu zábavný podobným způsobem jako Borat nebo Bruno - "vezmeme pár mentálně zaostalejších lidí, budeme jim tvrdit že je dokumentujeme, a jejich důvěru a své filmařské schopnosti použijeme k tomu, abychom je co nejvíc zesměšnili". Z tohoto pohledu film občas funguje a pokud jste dostatečně zvrhlí a například rádi kopete do bezdomovců s rakovinou, budete se chvílemi dobře bavit. Humor je těžen dokonce i z to, že jeden z těch zaostalých nebožáků protestoval tak vehementně, až dostal infarkt a zemřel. Filmařská zručnost tvůrců je ale výrazně menší než u Borata nebo Bruna a technické apekty filmu (především digitální lo-res obraz) jsou strašné.

Takže: Trocha perverzního nekorektního humoru, ano. Ale jako sonda do společenské situace nebo do historie tento film nefunguje ani omylem, a je značně rozvleklý i když má jen necelou hodinu.

30 komentářů:

 1. Nedozvíme se, zda někdo z civilistů byl v SS???

  OdpovědětVymazat
 2. Pravděpodobně myšleno tak, že se nedozvíme, jestli civilisté byly skutečně civilisté ...

  Jinak třeba Albert Speer se stal členem SS, když pod SS an-block přešel jeho sportovní oddíl. Po následné čistce si ho Himmler v SS ponechal, protože Speerova hvězda mezitím vystoupala vzhůru a Himmler stál o jeho spojenectví. Speer přesto nikdy šéfovi SS nepodléhal a celou válku byl defakto civilista. Sem tam se podobné případy vyskytovali v různých pomocných přidružených, často vědeckých nebo jinak odborných oddílech, všelijak spletitě začleněných do SS. Takže čistě teoreticky i osoba na první pohled civilní, mohla být na nějaký způsob chápána jako spadají pod SS.

  OdpovědětVymazat
 3. https://www.youtube.com/watch?v=A12d9CuFBY8&list=FLrjEnkHCzKLnvAPgzI1BV4Q

  OdpovědětVymazat
 4. Jeden z nejslavnejsich horolezcu, vynikajici sportovec, Heinrich Harrer byl taky clen NSDAP a jednotek SS. Presto byl do konce zivota osobni pritel Dalajlamy. A velmi respektovana osoba. Historie neni cernobila a lidi v Nemecku za valky netusili co se deje venku. Po dlouhy dobe se zase tesim na nakej dokument. Dik Franto. Chleba posli 10 ecek, delej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Povedz pšenici, vyzerá to tak, že tá solí.

   Vymazat
  2. Víš, Romane, trochu jsem existencialisticky přemýšlel a trochu mě mrzí, že nemáš ani takovou hodnotu, jako zablešenej podělanej ježek (slovensky pichliak). Filozofický důkaz:
   Ježek ježek ježek, měl pět koloběžek. Kdekdo škemral - ježku - půjč mi koloběžku.
   A teď s tebou:
   Chlebec chlebec chlebec, měl pět koloběžek. Kdekdo škemral - kurva chlebec - půjč mi tu podělanou koloběžku.
   Vidíš?! S tebou to nefunguje, ty šuline!

   Vymazat
  3. Víš Romane, zkurveně mě sere, jak ty jsi vulgární... a ta odpověď... copak jsme nějaké malé pojebané děti, ty kokot?

   Vymazat
  4. A čo si čakal, že ti napíšem, že po slovensky sa ježek povie ježko, ty sopliak. ;-)

   Vymazat
 5. Upřímně doufám, že sem zas napíše některý z tvůrců filmu, to je vždycky sranda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předpokládáš, že každý ucho za kamerou a kdejaký taktrlík z produkce umějí číst a psát? U nás jsou filmové štáby, kde umí číst a psát jen skriptérka a scénárista (a i ten jen slovensky, což je vlastně jen půl řeči)

   Vymazat
 6. Vanocni diskuze zacinaji mit opet uroven.
  Doufam ze to nebude docasny stav a nasi oblibeni Anonymni (alkoholici) zase neodtahnou do teplych (teplakovych) kraju.

  OdpovědětVymazat
 7. Naprosta většina zdejších diskutujících jsou ještě větší dementi než "protipomnikari" ve filmu.

  OdpovědětVymazat
 8. Já byl na premieře v Novém Boru,narozdíl od recenzenta.Film nebyl historickým dokumentem,jak si plete recenzent,tomu byl v NB věnován seminář.Autor jasně řekl,že šlo o to,jak tema pomníku využívají politici-Pavel Danys,novoborský multifunkcionář,který se vehementně třetí volební období cpe na radnici a politici Bobošíková a Zeman,kteří si přijeli přihřát předvolební polívčičku.Mimochodem Danys se u Zemanovců ohřál pouze rok,dnes je u Babiše-jeho čtvrtá strana.
  Hlavní hrdina Danys se navíc vyjadřuje jasně o tom že jeho projevy nebyly nijak stříhány,jak nám vnucujete,ale děkoval,že byl pojat necenzurovaně tak,jaký je.
  Recenzi ano,ale se znalosti věci,pane Fuko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když autor něco jasně řekne svů cíl, hned může účelové kroutit realitu? Kdyby to uměl jako Michael Moore, snad ano. Ale ty tu nemel o té kurvě Danysovi, ty vole georges... leda bys zasolil. Pak ano.

   Vymazat
 9. Zkusme se bavit slušně.V čem kroutí realitu?Ten pomník byl vztyčen jako symbolický,protože žádný hrob neměli.Byli zahrabáni někde v místech,kde byli popraveni z rozhodnutí stanného soudu´vůdci Rumburské vzpoury.I to svědčí o tom,proč byli zavražděni.Paradoxem bylo,že památník Rumburských vzbouřenců udržovali za první republiky Sud.němci,protože mnozí z nich se té vzpoury účastnili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, georges sem postuje spoustu zajímavých informací o této události, o kterých ovšem ve filmu samotném není ani slovo. Což je to, co mu vytýkám.

   Vymazat
  2. Georges, zkusme to tedy slušně, do chuje. Koho vole zajímá dneska Rumburk, Krucemburk, Habsburg, Schwarzenburg? Kde žiješ? Vole, dneska hýbá světem Hobit, 3D televize, modní tepláky, bělení análu... ne hrabání se v historických análech. Abys měl představu, mrkni sem:
   http://www.youtube.com/watch?v=PRzkeBhbqqQ
   A všechno to musí být dobré řemeslo! Kurvadrát.

   Vymazat
  3. Tady tohlento je filmová recenze. A pokud v tom filmu nejsou žádné pořádné informace, zabývá se jen dementností politiků a ještě je to blbě natočený, tak ten film je na prd, ať to bylo, jak to bylo. A zrovna by mě to zajímalo, ale se půjdu podívat jinam.

   Vymazat
 10. Toto je srandovný článok s takou správnou kompostovou príchuťou. Diskusia mi dosť pripominula diskusie tuná ;-)

  http://www.topky.sk/cl/13/1333019/Kruty-sexomyl--Matka--28--spravila-oral-nespravnemu-ucitelovi

  blbec: tak preto moja stará chodila tak rada na združenia...

  ....

  assap: Kua,uz nikdy nepustim zenu do skoly,na rodicovske budem chodit sam.
  traktorista: Tak sa striedajte. Raz mu dá fajku ona a raz ty.

  ;-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Chlebec, chtel bych vam velmi podekovat.Jiz dlouho hledam verohodny zdroj informaci na internetu, zda se ze jsem konecne nasel to prave...hezke vanoce at vam pristi rok poradne stoji!

   Vymazat
  2. Wzorin, ako si na toto preboha došiel. Čo si nečítal prvú vetu môjho príspevku? Nevieš čo je kompost? Načo zbytočne reaguješ keď nechápeš. Tak či onak dík za pekné želanie.

   Vymazat
  3. Chlebec, táhni se svýma článokama. Nezajímá to nás ani Františka. Seš jak vosina v prdeli. Rádi bychom se tě zbavili a ty tu pořád zasíráš fórum. Máš tu už zase 5 nebo 6 příspěvků a všechny mimo téma, bez tepláků, zkrátka o hovně.

   Doplňující (téměř řečnická otázka): tohle byl cíl tvého experimentu Františku? Pěstovat tu opruzence Chlebce, který se sám postará o pětinu příspěvků diskuze? Komu to prospěje?

   Vymazat
  4. a este porataj kolko prispevkov a nickov obsahuje nejaku narazku na mna. potom sa zamysli, ci niekde sudruhovia neurobili chybu. ked ta chleba nebavi tak skus vynadat kazdemu kto ho "vyvolava" robota, co? mimochodom, solis? ja hej. podakuj bohumilovi . kvoli nemu este cca rok aj trstvrte ... pyrhoňovo vítezství.

   Vymazat
  5. A ty si fakt myslíš, že by sem bez registrace nepsal?

   Vymazat
  6. pyrhoňovo vítezství? wtf, chleba, to je nejaka meta, ne? Tohle neni spravne ani cesky, ani slovensky, ani madarsky, ani polsky..! Prestan narusovat zazity predstavy o tvoji narodnosti!

   Vymazat
  7. No jo koupil jsem tenkrát zajíce v pytli. Sorry Franto. Takový pečivo za ty prachy nestojí.

   Vymazat
  8. Nad touhle diskusí si leda tak vypyrhoňit vítězáka.
   A k Romaňonci buďte hodní, šák hón to bulevné cálil jářku i s náma!

   Vymazat
 11. Do 13. ledna to lze shlédnout zdarma na dafilms.com
  Bohužel má František takřka ve všem pravdu - škoda času a peněz všech zúčastněných. Při doplnění mezititulků či lépe pár rozhovorů s historiky by z toho mohl být relativně slušný dokument. Takhle se to slimáčí odnikud nikam a po hodině nejsem o nic moudřejší než před ní.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.