22.12.12

Jak prostrkávat mince a končetiny skrz stolní desku

Dnes se při odhalování magie podíváme až do daleké Číny (tedy doufám, že to je Čína), a naučíme se prostrkávat předměty skrz desku stolu.Pečlivý rozbor první části (prohazování mincí skrz stolní desku) by zabral hodně času, takže jen pár nápověd, na jejichž základě většinu triků snadno odhalíte sami.

Přestože se zdá, že předvádí jen drobné variace stejného triku, ve skutečnosti jde o kombinaci několika metod. Kromě kouzelníkových hbitých prstů přijdou ke slovu:

1) Magnety (v kouzelníkových masivních prstenech), pomocí kterých dokáže udržet minci POD SKLEM i když magnetem pohybuje nad sklem. (Pokud náhodou čínské mince nejsou magnetické, pak má samozřejmě vyrobené jejich magnetické napodobeniny.) Viz například vysvětlení zde.

2) Speciálně vyrobená "dvoumince", ve které je pružina a po úderu se složí v jednu minci. Všimněte si ve 2:58, kdy položí na stůl tři mince, že prostřední a pravá z nich jsou ve skutečnosti jeden objekt, který se po úderu složí do jedné mince. Druhou minci drží celou dobu pod stolem.
Sólokapr nastává po 4:00, kdy hezky pomalu a zřetelně prostrčí ruku sklem. Je to působivý trik, který není až tak složitý na provedení (pokud máte poměrně drahé rekvizity, ehm). Nejdřív několik nápověd, pokud na něj chcete přijít sami:

1) Nejde o kamerový trik / střih / digitální efekty atd. (ve 4:50 na chvíli vypadne obraz, ale to je jen náhodná porucha, která není k ničemu potřeba)

2) Kouzelník si musel přinést vlastní stůl.

3) Živí diváci v sále sedí tak, aby neviděli deksu stolu zespodu, ale ani ne moc shora.

4) Kouzelník musel být domluvený s kameramanem a se všemi kolem stolu.

5) Proč tam sedí ti lidi vzadu, kteří celou dobu zvědavě koukají a přitom nemůžou nic vidět?

6) Bez čaje na stole by bylo kouzlo výrazně složitější.

VYSVĚTLENÍ

Ve skleněné desce stolu je díra o průměru kouzelníkovy ruky. Skleněná deska se může otáčet dokola.

Tuto skleněnou desku ovšem vidíme jen v devadesátistupňovém segmentu, který je nejblíž ke kameře. Ve zbytku stolu je ještě jedna vrstva skla nad tou původní. Takže když se sklem otáčí, všechno kromě nejbližšího segmentu zůstává na svém místě.

V celé první polovině vystoupení je díra ukryta pod čajovou konvičkou vpravo. Všimněte si, že tato konvička je přesně stejně daleko od kraje stolu, jako je pak kouzelníkova ruka, prostrčená stolem.

Ve 4:35 dá misku pryč z výseče, protože sklo ve výseči bude za chvíli jezdit, tudíž by jezdila i miska.

V 5:22 důchodce, sedící zcela vzadu, otočí celým sklem o přibližně 90 stupňů po směru hodinových ručiček, takže se díra od konvičky přesune před kouzelníka. Sklo jede mnohem rychleji, než po něm kouzelník posunuje ruku, to je jen zastírací manévr. Kameraman v tu chvíli zabírá stůl téměř přesně zepředu, aby pohyb skla nebyl vidět. Hosté u stolu ten pohyb samozřejmě vidí a dělají, že ho nevidí.

V 5:26 už je díra na svém místě a kouzelník jí prostrčí ruku.

V 5:58 kouzelník vezme misku, stojící na nehybné části stolu, zaklepe s ní zcela zbytečně na sklo, a postaví ji zpět na jiné místo - na okraj přední výseče, do místa, které se bude za chvíli pohybovat.

Klíčový okamžik nastane v 6:17 až 6:20, kdy se toho semele hodně najednou. Pokud bedlivě sledujete v záběru viditelnou ruku zadního důchodce, tak uvidíte, že tato opustí svou defaultní pozici na jeho koleně, aby rychle otočila skleněnou deskou zpět do původní polohy, takže se díra vrátí pod konvičku. V tutéž chvíli moderátorka v zelených šatech svou pravou rukou poněkud křečovitě maskuje výhled, aby nebylo vidět, že se miska trochu pohnula (protože pod ní ujíždělo sklo a miska se zasekla o dřevěný předěl). A současně si všimněte, že to kouzelník trochu nezvládl a jedoucí sklo mu nepřirozeně trhlo s jeho (z našeho pohledu) pravou rukou.

Pokud nás náhodou v tuto chvíli napadne "Aha, ta nejbližší výseč stolu se otáčela", máme si v duchu říct "Ale to je blbost, protože pak by se pohybovala ta miska".

UPDATE: Jak upozornil Onřej Franěk v diskusi, je docela dobře možné, že už ve 4:44 díra vyjede do přední výseče a od té chvíle ji musí kouzelník zakrývat rukou. Není mi ale moc jasné, proč to dělá tak složitě, protože těsně před prostrčením ruky stejně musí kamera opět najet dolů, aby nebyl vidět pohyb skla...

Pokud máte nějaké zajímavé kouzelné video, které chcete vysvětlit, tak mi o něm napište. Pokud jste si jisti, že to není kamerový trik, nebo domluvení "náhodní okolostojící" (což prakticky vylučuje skoro všechno od Dynama, Crisse Angela a většinu věcí od Davida Copperfielda).

P.S: Doprovodná hudba ve finále je soundtrack Jerryho Goldsmithe z filmu Powder.

36 komentářů:

 1. Raději, ať Fuku přeloží, co znamená šešeleon šešešešééé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Xie xie (šé šé) je čínsky "děkuji" takže to bude nějaká velká děkovačka.

   Vymazat
 2. Řekl bych, že je deska pootočená už od 4:44 (kamera jde k zemi) a kouzelník zakrývá díru rukou až do těch 5:22 (s rukou celou dobu nehýbe), a pak si sklo sám nastaví tím pomalým pohybem ruky (který tím pádem není zastírací manévr) tak, aby byla díra na správném místě. Ale je to jenom takový bezvýznamný detail :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoznačný důvod, proč by to měl provádět tímto komplikovanějším způsobem mě nenapadá (možná je pro něj důležité vědět přesně, kdy se začne sklo hýbat a kde se zastaví), ale ta ruka na stole a ten nápadný pohyb v 5:22 si o to vyloženě říkají.

   Vymazat
  2. Deska mohla být pootočena až v moment, kdy kamera změnila pozici, aby vlivem perspektivy nebyl pohyb skel na stole vidět. Loutky mohli být všichni. :-)

   Vymazat
 3. Většina Copperfieldových triků jsou kamerové triky nebo dohodnutí s lidmi? To je dost odvážné tvrzení. Jelikož vystupuje v divadle, tak se kamerové triky vylučují (jo, pár kouzel udělal bez lidí, procentuálně naprosté minimum) a co se týče dohody s diváky - občas jo, to uznávám, ale kde může, tam vybírá náhodně. (Opravdu náhodně, jednou vybral i mého bratra, s ním opravdu domluven nebyl.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tohle pobavilo. Vole debile... za tohle zasolíš. Hezké Vánoce.

   Vymazat
  2. Televizni porad DC typicky sestava s nekolika casti. Je tam divadelni predstaveni, je tam 'kouzlo u vas doma' a je tam 'zlaty hreb programu', typicky provadeny v exterieru.
   Divadelni predstaveni byvaji klasicke triky. Nektere z nich vyzaduji spojence v publiku, jine ne. Vzdy se jedna o mix.
   Zlaty hreb programu vyzaduje spojence v publiku (coz uz ale neni divadlo) prakticky vzdy. Kamerove triky taky. To nutne neznamena ze je tam nejaky strih behem ktereho nekdo zmeni kulisy, nebo ze je do obrazu primichavano CGI nebo tak neco. Uz to ze kamera zabira scenu z jedineho spravneho uhlu bych nazval trikem.
   Casto se taky pouzivaji dvojnici, nebo i trojnici. Poradne kouzlo pak samozrejme spojuje vsechno ostatni.
   To ze pak nekdy vybere DC v divadle tveho bratra, je jen soucast triku, protoze clovek pak i podvedome predpoklada, ze v dalsim triku jde o nahodne lidi.

   Vymazat
  3. Já stále čtu "většina". Copperfield dělá (nebo aspoň před pár lety dělal) zhruba 500 představení ročně. V divadle. Co se týče pomoci z publika, potřeboval nějaké lidi na zhruba čtvrtinu triků, už si nepamatuju. Co se týče "clovek pak i podvedome predpoklada, ze v dalsim triku jde o nahodne lidi" — já to nepředpokládám. Sám říkám, že někdy vybírá nenáhodně, to připouštím (ať už kvůli pomoci nebo třeba pro lepší humor), ale někdy vybírá opravdu náhodně — když mu je zrovna fuk, kdo tam bude. Žádné iluze o náhodnosti si nedělám.

   Obecně je o dost jednodušší říct, že to jsou všechno nakoupení lidé a kamerové triky, pokud nevíte, jak se ty triky dělají. Nevím, jak Copperfield dost triků dělá, ale u většiny bych věděl.

   (Také nechápu, proč František nechce vysvětlovat kouzla, kde jsou domluvení lidé... přitom jedno takové právě vysvětlil.)

   Vymazat
  4. Vetsina tech, co jsou v televizi, s tim se myslim da souhlasit. V divadle bych veril, ze nedela kamerovy trik ani jeden.

   Vymazat
 4. František je rasista a ani ne moc skrytej. Podle něj je každý šikmovočko číňan.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není otázka rasismu, ale pravděpodobnosti.

   Vymazat
  2. Mno, video se jmenuje Chinese Coin Magician, všichni tam mluví čínsky, vlevo nahoře je logo CCTV a vpravo nahoře je čínsky napsáno „přímý přenos.“ To dává docela velkou pravděpodobnost...

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Frantisek hlavne rad objasnuje jak neco nekam prostrkavat...

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Stejně to jsou borci ten kompars u stolu společně s moderátorkou - Oscary za vedlejší role!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Pravděpodobnosti, že je rasista nebo není. Máš pravdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Linkpyči, nauč se postovat do správně konverzační větve, ty větviči. Ty nedovtipný čuribrčko, vole, tys tady chyběl, jsi z děcáku? Hezké svátky.

   Vymazat
  2. A na to si přišel jak, že bych měl být z děcáku? Že v děcáku děti neumí postovat do té správné konverzační větve? O tom tedy nic nevím, nejsem z děcáku, promiň. Já na rozdíl od tebe nepotřebuji vylévat srdíčko tím, že na někoho budu za takovou prkotinu nadávat. Bohatého Ježíška tam někde v děcáku, nebo odkud vlastně naznačuješ svůj původ, ti přeji taktéž.

   Vymazat
  3. Me treba nasli v krabici pod kulecnikovym stolem a taky se zato nestydim...

   Vymazat
  4. Tam prý Horák jednou v opilosti něco malého živého odstrčil, ubohý Wnorine...

   Vymazat
  5. Filmoveho znalce si nevsimejte. Jakmile se nekde pise o otvorech, do kterych se neco strka, vzdycky se celej rozvasni.

   Vymazat
  6. Znalec, mutuj si muj nick jak chces ale proboha prestan cist ten bulvar mas zkreslene informace...

   Vymazat
 8. Nicméně tohle taky není špatný http://www.youtube.com/watch?v=4A0WAsCDMGw

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už mě nebaví takové prostinké triky. Měl to v rukávu.

   Vymazat
  2. Moderátorka je kouzelníkova loutka a do misky "vykvajzne" spolu s obsahem vejce i prsten, který skrývá v ruce.

   Vymazat
 9. kde jsou mince a kde je dira, to uhadne kazdej. Ale kde je ryba? http://www.youtube.com/watch?v=1Uvt83YWWWY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak ryba, ale kde je letadlo, které mělo narazit do Pentagonu? Jeho zmizení byl ten největší trik, který kdy kdo předvedl!

   Vymazat
 10. Mně by zajímalo, jak se dělá tohle kouzlo:

  http://www.metacafe.com/watch/745639/stripper_magician_girl_her_handkerchief/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...nebo kostým splývající s tělem.

   Vymazat
  2. Prostetická ňadra (skutečná jsou menší) nebo...

   Vymazat
  3. Nemluvě o tom, že ta ženská je tak škaredá až to odvádí pozornost do té míry, že se na ní pořádně nikdo nedívá. :-)

   Vymazat
 11. Fuxoft: Vždycky mě zajímalo, jak jsou dělaný ty triky s holubama. Např. http://www.youtube.com/watch?v=CIn07RfZ_4E (viděl jsem i mnohem lepší kousky, ale ty teď nemůžu najít).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Holubi bohužel mají tu smůlu, že jsou velmi skladní. Dají se smáčknout do chuchvalce menšího než tenisák, přežijou to a jsou zticha.

   Vymazat
  2. Prý přežijou to... František asi neviděl Dokonalý trik / The Prestige :-)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.