9.12.12

Recenze: Frankenweenie - Domácí mazlíček [Frankenweenie] - 70%

Malý Victor Frankenstein žije v americkém městě New Holland a miluje svého psa Sparkyho. Když Sparkyho přejede auto, Victor se s tím nehodlá smířit a vzpomene si, co říkal jeho pološílený učitel fyziky: "Život je pouze elektřina!" Sparkyho oživí a začnou se dít věci. Drama vyplývá především z toho, že spolužáci mu závidí úspěch a pokusí se ho napodobit..."Film Tima Burtona" už je zřejmě žánr sám pro sebe. A Frankenweenie (což je film Tima Burtona) vypadá, jako kdyby se někdo za každou cenu co nejpřesněji napodobit typický Burtonův film. Je v něm totiž naházena spousta odkazů jednak na staré horory a jednak na Burtonovo starší dílo (takže jde vlastně o meta počin). Například:

Vlevo Frankensteinova nevěsta ze stejnojmenného starého filmu, vpravo pudlice z Frankenweenieho:


Vlevo Burtonův oblíbenec, hvězda starých hororů Vincent Price (jedna z jeho posledních rolí byl vynálezce ve Střihorukém Edwardovi), vpravo profesor z Frankenweenieho:


Vlevo taťka z Burtonovy Mrtvé nevěsty, vpravo starosta z Frankenweenieho:


Vlevo "Staring Girl" z patnáct let staré knížky Burtonových básniček, vpravo mladá věštkyně z Frankenweenieho:


Podobných odkazů jsou ve filmu spousty. Ale zatímco třeba hlava té pudlice má smysluplnou vtipnou pointu, v jiných případech ty odkazy nedávají moc smysl. Proč jeden ze žáků vypadá jako Frankensteinovo monstrum? Prostě proto. Ve filmu nedělá ani neříká nic, co by k Frankensteinovu monstru odkazovalo. Většina těch odkazů na staré horory není využita k ničemu vtipnějšímu. Jsou něco jako přísliby potenciálně skvělých vtipů, kterým chybí pointa.

Frankenweenie je remake černobílého hraného filmu, který Tim Burton natočil skoro před 30 lety a který můžete vidět tady. Má 25 minut a je to délka tak akorát. Když jsem se na něj dnes znovu podíval (po mnoha letech), překvapilo mě, kolik scén v novém filmu je přesně zkopírováno z toho starého.

Ale aby se z 25minutového filmu mohl udělat 90minutový, byla přidána celá podzápletka s dalšími spolužáky a dalšími oživlými (a zmutovanými) zvířaty. Rozhodně doporučuji si před kinem nastudovat toto a toto. No a následkem té nové podzápletky (která je vpodstatě non-stop parodie na monstrfilmy) poněkud ztratila svou působivost ta původní zápletka o malému klukovi a jeho milovaném psovi (který, jak už vám možná došlo, má ledacos společného s Albertem).

Když se ve filmu objeví nápaditá scéna s pointou (například profesorův proslov na schůzi Rodičovského sdružení, ve kterém rodičům vysvětlí, že jsou omezení idioti), je to dost bolestné připomenutí toho, jak průměrná je většina ostatních scén.

Přestože se ve filmu dost mluví (zaplaťpánbůh NENÍ DABOVANÝ!), uvědomil jsem si, že by se dala celá tahle story natočit bez větších problémů jako němý film! A bylo by to krásně stylové. Místo toho ale postavy musí vysvětlovat své motivace a nálady slovně, jako by nestačily jejich výrazy a řeč těla. Často to postrádá šmrnc. Což se dá říct i o mnoha dalších aspektech filmu.

Vzhledem k tomu, že je film animován opravdu ručně a s loutkami (tedy má méně než 24 různých políček za sekundu) a že převod do 3D byl dodatečný, jsou poněkud problematické akční scény, ve kterých se něco má rychle pohybovat. Například když má něco proletět za pětinu sekundy přes plátno, objeví se to jen dvou-třech různých polohách, což je ve spojení s 3D docela nápor na bulvy. Celkově se nemohu ubránit dojmu, že po technické stránce je celá animace nejen slabší než nedávný Paranorman, ale dokonce slabší, než Nightmare Before Christmas nebo Mrtvá nevěsta, jako kdyby šlo o nějaký nízkorozpočtový film...


Ale nechápejte mě špatně: Frankenweenie stojí za vidění. Je to stylová pocta filmům minulých let a slušně úchylný mix dětského filmu s rozhodně nedětskými motivy. Je to úlet, který si natočil Burton pro svoje zvrhlé potěšení a vy máte to štěstí, že se na něj můžete taky podívat. Nemějte ale přehnaná očekávání.

14 komentářů:

 1. Tim Burton je velmi přeceňovaný režizér a nemám ho vůbec rád. Ještě míň než Chlebce, a to je co říct

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jeho slataniny se muzou libit tak akorat vyznavacum stylu EMO a prebubertalnim fanouskum sagy Twiligt(Horak a spol.)

   Vymazat
  2. Myslím, že jsi cílovou skupinu odhadl správně. Ale proti tomu nic - každý zboží má svého kupce. Akorát mi to přijde jako plýtvání prostředkama, který se do těch filmů nasypou jenom kvůli pobavení takových jelit.

   Vymazat
  3. Sleepy Hollow je báječná stylová pohádka

   Vymazat
 2. na to, ze tvoj kroschivava cokel ma nieco spolocne s bulterierom si prisiel rovnako awesome postupom ako, ze to burton natocil pre svoje potesenie ?

  OdpovědětVymazat
 3. Ce měl Chucky s packou? - Odkoukáno z Instagram fotek.
  A ta věc okolo hlavy fungovala? - Náš vypasený jezevčík si jí byl schopen sundat během 5 minut.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl na operaci anální žlázy. DO packy dostával infuzi. http://www.flickr.com/photos/fuxoft/sets/72157632062757074/with/8203519933/

   Vymazat
  2. Nyní tedy dokáže analyzovat efektivněji?

   Vymazat
  3. Aspoň mu nevypadává oko z důlku, to jsem taky u podobnýho "psa" viděl...napadá mě i jistá spojitost s Burtonem.

   Vymazat
  4. tenhle problem ma sousedovic cokl, resp. tvari se tak, ty voci mu tam drzej prekvapive pevne

   Vymazat
 4. Skutecne se nejedna o 70% na individualni stupnici Tima Burtona? Jde o 70 procent obecnych?

  U me v ramci zanru, nebo lepe vizualni prace nejlip sedla Coraline. A jestli je Frankenweenie horsi nez Corpse Bride mi nijak nevychyluje merak.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Prosímtě kde se dá koupit ta věc, na které tady leží Chuckie?
  http://www.flickr.com/photos/fuxoft/8216608001/in/set-72157632062757074/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo to koupené v pražské Ikee, ale je to už dost let nazpátek.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.