6.12.12

Recenze: Ladíme! [Pitch Perfect] - 40%

Beca (Anna Kendricková) přijíždí studovat na novou školu, kde zuří souboj mezi čtyřmi zdejšími vokálními soubory (to znamená, že performují písničky pouze svými ústy, bez hudebních nástrojů). Beca se stane členkou jednoho z nich a snaží se své spolusborovnice dovést k vítězství ve školní i celostátní soutěži, pochopitelně. A mezitím se možná zamiluje a vyřeší nějaké něčí osobní problémy, pochopitelně...Ladíme! není tak strašný film, jak by se mohlo zdát z traileru, ale dobrý opravdu není.

Je milé, že obsahuje různé příjemné anarchistické a politicky nekorektní momenty.

Například jedna asijská studentka je takový nesmělý tichošlápek, a když je někým na něco dotázána, vždy odpovíd něco bizarně nesouvisejícího, například "Chcete vidět mrtvolu?" nebo "V děloze jsem snědla své dvojče." Celý film není ani jednou větou naznačeno, proč to dělá, a nic z toho nevyplyne. Vlastně je to jediná věc, kterou celý film dělá (kromě zpívání). Vlastně, ještě v jedné scéně spadne do tlusté vrstvy zvratků a začne v nich labužnicky dělat končetinami "blicí andílky"...

Nebo jiná (nesouvisející) asijská studentka: Celý film nemluví a neodpovídá na dotazy, jen se nasraně kouká.

Nebo když jedou děcka na pěveckou soutěž, komentují ji dva nóbl oblečení konferenciéři (muž a žena), kteří své komentování prokládají bizarními infantilními sexuálními obraty jako "No a teď si musím odskočit na záchod, propleskat si čičinku", a podobně. Nikdo ve filmu se nad tím nepozastaví, nikdo to v průběhu filmu nevysvětlí.

A ještě jsem si vzpomněl, že hlavní hrdinka, která chce být DJkou, radostně přicupitá ke stolku označenému "DJ Society", aby zjistila, že jde o "Deaf Jews Society"...

Tyto dadaistické momenty nejsou špatné a skoro připomínají Sachu Barona Cohena, South Park nebo staré bratry Zuckerovy.

Celý se ale rozhodně nenese v tomto duchu, a nejméně polovina je ho hraná zcela "na vážno", jako všechny ty strašné filmy o školácích, kteří dospívají, hledají sami sebe, a tak dále. Místy je to tak nesnesitelné, že jsem byl na vážných pochybách, zda to celé není myšleno jako parodie, ale opravdu si myslím, že nikoliv, a že to pouze režisér (debutující) tak strašně nezvládl.


No a značnou část filmu (asi 30 minut) tvoří záznamy pěveckých vystoupení, která mají co nejsložitější fyzicky možnou choreografii a hudební aranžmá, ale - co naplat - poměrně záhy to bez hudebních nástrojů začne být stereotypní, i když se interpreti odvážně snaží generovat svými ústy i bicí nástroje a jiné zvukové efekty.

Je to celkem škoda, protože většina herců a hereček (včetně těch neznámých) působí velmi sympatickým dojmem, a mají komediální nadání (nemluvě o tom, že mají čisté zuby, vyholená podpaždí a správně vycpaná prsa).

Kdyby se chirurgicky vystříhala většina nezáživných meditování a poučení, mohla z toho být svěží podívaná s délkou pod 60 minut. V této téměř dvouhodinové podobě jde ale spíš o podivnost.

P.S: Písničky nejsou VŮBEC otitulkované, přestože chvílemi posunují děj.

23 komentářů:

 1. Hmmm... tak oni dělají ústy různé nástroje... Ale vsadím se, že to nedělají tak dobře jako tihle:

  http://www.youtube.com/watch?v=UPUNdwRhuMA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom videu to jsou skutečné bicí. V "ladíme" to dělají všechno na pusu. A jsou to i žánry podobné tomuto.

   Vymazat
  2. Že by v teenfilmu s tím hloupoučkým názvem zazněl heavy metal? Tak to začíná znít (samozřejmě ne lákavě) ale přímo bizarně...

   Vymazat
  3. Heh, pokud by tam jen polovina songu byla tvrdsiho razeni, tak by stalo za to film videt. I kdyz van Canto to asi dela nejlepe, bez skutecnych bicich rock/metal nezni tak dobre, kopak nebo cinel neudela hubou ani Michael Winslow

   Vymazat
 2. na tyhle snímky mám sílu jenom v televizi, a to ještě po několikadenní depresi (která se tím zákonitě prodlouží)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si to dala minulý týden z internetů k jízdě na rotopedu.

   Vymazat
 3. jinak chystáte se Františku na Hobita? Na recenzi jsem opravdu zvědavý; kdyby nějaká sázková kancelář vypsala kurz na hodnocení, s chutí bych si tipnul :-) Tuším 40 nebo 50%...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já tipuju 70, možná 80. Přidá se někdo?

   Vymazat
  2. 90%. Nejake chybejici civavy tam budou..

   Vymazat
  3. myslim, ze hodnoceni (predchozi trilogie) Kevina Smithe z Clerks 2 bude plusminus sedet i Hobita
   je to smutne, ale predstava, ze bych na to sel do kina, me desi jeste o neco vic, nez ze bych cumel na idealizovany tynejdzry, jak fajtujou o blaho vesmiru prostrednictvim zpevu zrepovanych krestanskych sexi blabolu
   imho si nikdo nedovoli dat nizke hodnoceni, protoze uz tech 60-70% bude delat kvalitni "remeslo" (vyprava, kamera, herci atd.)

   Vymazat
  4. FFFilm.name Recenze: The Hobbit: An Unexpected Journey - 50%
   Jednoho dne se k hobitovi Bilbovi nakvartýruje asi patnáct dalších kumpánů, přičemž ten nejstarší z nich ho přemluví, aby s nimi vyrazil na cestu za pokladem. Cestu zažijí mnohá dobrodružství, na kterých není absolutně nic zajímavého ani výjimečného, kromě toho, že to točil Peter Jackson. Ano, TEN Jackson, který natočil toto.
   [trailer na Braindead].
   Předem upozorňuji, že jsem knihu nečetl, takže hodnotím pouze filmové dílo, nikoli zdařilost adaptace předlohy. A dílo samotné ve mně dobrý dojem nezanechalo. Především, daleko více než u předchozí, tedy vlastně dějově následující trilogie, z něj čiší dojem televizní adaptace. Nemám tím na mysli dekorace, které jsou díky nové technologii natáčení ještě papundeklovější, nebo snad tlustou vrstvu gumy na obličeji trpaslíků, ale především děj. Ten se utápí v košatých podružnostech, jak je tomu u seriálů obvyklé, a nespěje k cíli, nýbrž k místu, kde v nejlepším film skončí. Ani nějaký vývoj postav jsem nepozoroval, jsou vláčeny osudem a scénářem z jedné lokace do druhé. V počítačové hře je takový postup akceptovatelný, neboť náhradou nabízí alespoň jakés takés zdání interaktivity, ve filmu nikoli. Nemá smysl rozebírat příběh podrobněji, ztratil jsem se v množství postav hned na začátku, a ani jich neubývalo tak rychle, jak jsem předpokládal.
   Je to prostě nenáročná, ale poněkud zdlouhavá podívaná. Kdyby se z toho nastříhal seriál s hodinovými epizodami, které bych si pouštěl k večeři, bylo by to možná stravitelnější. 3D bylo přítomné, ale v té tmě jsem ho ani nepozoroval. Viditelného CGI je zde znatelně méně, o to však více je toho neviditelného, tam kde při natáčení bylo zelené plátno. Český dabing svými rozhýkanými hlasy tradičně nepotěšil, překlad byl naštěstí slušný, nicméně s původním zněním bych se možná rozmýšlel nad 60%.
   P.S. Full frontalu se nedočkáte.

   Zapomněl jsi, že Fuka vždycky rozebírá nelogičnosti a díry ve scénáři. Nějak takhle:

   - V jednu chvíli se Frodovi Bilbovi dostane do rukou kouzelný prsten (ano, ten prsten, okolo něhož se točí celý Pán prstenů a který činí svého majitele neviditelným). Těšíte se, co se z toho vyvine, ale ono se nevyvine vůbec nic! Bilbo si jej strčí do kapsy a až do konce filmu už o něm nepadne ani slovo!

   - Hobití nora vypadá zvenčí jako malý kopeček hlíny, po projití dveřmi se ale zřejmě dostaneme do jiného časoprostoru, protože jsou zde obrovské hodovní síně, kam se bez problémů vejde 13 trpaslíků (nezapomínejme, že ač se to podle jména nezdá, trpaslíci jsou VĚTŠÍ než hobiti!)

   - Postava elfky Tauriel v podání hollywoodské supermodelky Evangeline Lillyové (Smrt čeká všude) je ve filmu úplně zbytečná a vypadá to, jako by tu byla jen proto, aby všechny postavy nebyly tak ošklivé a chlupaté. Čtenářům předlohy asi dává její přítomnost ve filmu smysl, ale já jako filmový divák požaduji něco víc.

   Created by Zerryk and Dadel

   Vymazat
  5. "Lillyové" :-D
   Super recenze, kam mam poslat bulvovné?

   Vymazat
  6. DellEthing: Poměrně kvalitní práce, která velmi dobře vystihuje recenzentovu momentální tvůrčí krizi. Snad ho přiměje k zamyšlení a prohlédnutí, načež zasune čivavu zpět do tepláků, kam čivava patří, nakopne Kubíka do koulí a začne znovu pořádně psát...

   Vymazat
  7. To je úžasné, nepoznala bych, že to nepsal Fuka :-)

   Vymazat
  8. DellEthing - Skvostná paródia. *Tlieskam*

   Vymazat
  9. vynikajici recenze, ani samotnej guru by nepoznal ze to nepsal on. Hod sem nakej ten carovej kod neboco a posilam kilo.

   Vymazat
 4. "Ladíme! není tak strašný film, jak by se mohlo zdát z traileru, ale dobrý opravdu není."

  Chlebec s manzelkou taky nejsou Kate & William, no a?

  OdpovědětVymazat
 5. akoze fuka a to ti zrazu nevadi, ze hlavna predstavitelka je len dalsia zidlofka s konskym xichtom a vyjavenou pusinkou ?

  OdpovědětVymazat
 6. Říká se sboristky, ne sborovince...

  OdpovědětVymazat
 7. Udělal jsem titulky, kde jsem přeložil i písničky. Už jsou k dispozici víte kde. Vše bylo hotové za nějakých 30 hodin. Moc nechápu distributora, proč se rozhodl titulky k písním nepřekládat. Nechoďte na to do kina, a ukradněte to. Třeba se distributor chytne za nos a zaměstná mě :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.