17.12.12

Retro Recenze: Indiana Jones a poslední křížová výprava [Indiana Jones and the Last Crusade] - 90%

Blíží se vánoční svátky, venku je zima, tak jsem si chtěl udělat hezký večer...

Indy hledá svatý grál! V historicky posledním Spielbergově filmu s komickými nacisty. V historicky nejlepším filmu s Indianou Jonesem.Mimochodem, tento trailer vznikl tak, že jakýsi fanoušek sestříhal z BluRay disku s kompletním filmem trailer, který obsahuje přesně stejné záběry jako původní trailer z roku 1989 (a stejný zvuk). Udělal to jen proto, aby měl původní trailer v lepší obrazové kvalitě a širokoúhlý. To jen tak na ilustraci, jak důležitý je tento film pro některé lidi...

Koukl jsem se před pár dny na třetího Indyho znovu, po několika letech, a opět mě udivilo, jak se můj přístup k těmhle "starým klasikám" mění.

Když se k nám film dostal do kin poprvé, tak jsem ho měl "sjetý" mnohokrát na málo kvalitním videu a musel jsem v kině přetrpět málo kvalitní český dabing. V tom byl například dialog "It belongs to a museum! - So do you!" přeložen nezapomenutelně jako "Patří to do muzea! - Tak to udělejte!" a Indy v něm vykal Marcusu Brodyovi, kterému o tři roky předtím v českém dabingu tykal.

Tehdy ale byla představa "Nového Indyho" něco téměř pohádkového. Vzpomínám si, že jsem se o existenci třetího filmu poprvé dozvěděl až díky tomu, že se o hře, která vznikla na jeho motivy, psalo v časopise Your Sinclair, který mi strýček (emigrant) laskavě předplatil. Je to asi těžko představitelné, ale tehdy nebyl Internet, nebyla satelitní televize, takže jsem se o existenci nových filmů dozvídal až následkem toho, že se o nich psalo ve "100+1 zahraničních zajímavostí" nebo mluvilo v Československé televizi. Díky lstivosti Ronalda Reagana se tehdy dostalo do naší televize neuvěřitelné množství ukázek ze Star Wars, protože jimi bylo často dokumentováno, jak si imperialisté představují třetí světovou válku.

Z prvního Indiany Jonese (tedy z Dobyvatel ztracené archy) jsem byl v tehdejší době tak nadšen, že jsem naprogramoval "Chrám zkázy", aniž bych viděl sekundu z tohoto filmu (což je při jejím hraní dost patrné). Do kina jsem pak šel na každý z filmů nejméně desetkrát, protože to prostě bylo pro tehdejšího komunistického teenagera něco totálně "z jiného vesmíru" a v jakémkoliv filmovém aspektu se tomu nic nevyrovnalo.

(Mimochodem, analogicky můj "Indiana Jones 3" není podle Poslední křížové výpravy, ale jsou v něm jisté podobné elementy, například otec a vzducholoď).

(Mimochodem 2: Podle Indyho 3 vznikly dvě různé oficiální hry. Jedna akční a jedna adventura.)

No a když se na třetího Indyho dívám dnes, tak jasně vidím, jak byli filmaři při natáčení omezeni tím, že digitální triky byly ještě v plenkách (je jich v celém filmu jen pár sekund), a jak museli stavět modýlky a kulisy a vynalézavě stříhat, aby akční scény nevypadaly trapně. Tehdy, na přelomu 80. a 90. let končilo období "poctivé filmařiny" a začínala éra digitálu, kdy natočíte cokoliv a nemůže se vám při tom ani pořádně přizabít kaskadér...


Zatímco tehdy před lety mi všechno v Indym přišlo neuvěřitelně cool a bylo mi vpodstatě jedno, o čem si povídají, dnes je to roztomilé retro, které má překvapivě břitké a vtipné dialogy, které není úplně jednoduché přeložit, aby zůstaly zachovány všechny dvojsmysly. Musím přiznat, že při dřívějším sledování jsem si ani nevšiml, kolikrát oba Jonesové udělají nějakou narážku na to, že spali oba se stejnou Dr. Schneiderovou.

A samozřejmě, motiv sbližování otce a syna je zpracován lépe, než v lecjakém filmu, který je jen o sbližování otce a syna (bez Svatého grálu a komických nacistů). A nemohlo by to tak dobře fungovat, kdyby ve filmu nebyli tak dobří herci a kdyby nehráli podle kvalitního scénáře! Což je bohužel věc, na kterou se dnes při natáčení drahých blockbusterů často zapomíná.

Třetího Indyho pokládám za nejlepšího ze všech čtyř (i když nejpůsobivější samozřejmě byla jednička, už kvůli tomu šoku, že se něco takového někdo odvážil natočit s áčkovým rozpočtem). Lepší by mohla být snad jen filmová verze "Fate of the Atlantis". Ostatní za ním ale příliš nezaostávají, a to - zdůrazňuji - včetně Křišťálové lebky! Vím, že posledního (čtvrtého) Indyho spousta lidí nenávidí, ale on se opravdu tolik neliší od předchozích dílů. I v nich se postavy chovají jako idioti, akční scény nedodržují základní fyzikální zákony, padouchové jsou stereotypní a náhoda funguje nějak nepravděpodobně. (Rozsáhlé katakomby v Benátkách? Letadlo projíždějící tunelem? "Vaše královská výsost" jako vládce republiky?) To všechno je skoro stejné. Problém je v tom, že když jsme byli malé děti, tak nám to všechno přišlo mnohem víc cool a mnohem méně blbost, než nám to přijde dnes jako dospělým!

Ano, Indiana Jones je a vždycky byl blbost. A je na to patřičně hrdý!

P.S: Zlotřilý Julian Glover ("Walter Donovan") se už o pár let dříve marně pokoušel sejmout Harrisona Forda na planetě Hoth. Kupodivu si z toho nevzal ponaučení.


P.P.S: Steven Spielberg má zítra 66. narozeniny. Takže i proto.

45 komentářů:

 1. Klasika! Takové filmy stárnou jen velmi pomalu.

  OdpovědětVymazat
 2. Frantóóóó...?!?! Čtyřce si dal kilo, nechceš snad tvrdit že čtyřka je lepší trojky?

  OdpovědětVymazat
 3. Nic z toho, co jsi, Franto, napsal, mi na čtyřce neva. Spíš mi va, že Indy tam není ani za mák hybatelem děje a 'role' Johna Hurta, snad aby dostála jménu svýho herce, vyloženě bolí. Plus Däniken je samozřejmě píča.

  Na každej pád Křížovou výpravu jsem viděl v kině Pilotů blahý paměti a půl roku pak dostával jedničky z dějepisu. Co jsem tak slyšel o účincích heroinu, ten pocit, když jsem z kina vycházel, se tomu nejspíš dost blížil.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak si muzes, Frantisku, vubec dovolit dat tomuhle filmu pouhych 90%, jestlize si dal filmu IJ4 plnych 100%? Nevim co me sere vic. Ale sou Vanoce, nechme to byt...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem recenzoval IJ4 (pro Cinemu), tak se hodnotilo po 20 procentech. Dnes hodnotím na FFFILMu po 10 procentech. Tak si to matematicky představ, že například IJ3 dostal 94 procent, zatímco IJ4 dostal 91 procent. Tudíž IJ3 se zaokrouhlí na 90, zatímco IJ4 na 100...

   Vymazat
  2. Tenhle zenovou matematiku sem netahej. Ty dva filmy nejsou ani porovnatelny ;)

   Vymazat
  3. Přijde mi, že Franta pořád nechápe, proč lidi tolik nenávidí čtyřku. Za sebe bych dodal, že si myslím, že narozdíl od staré trilogie je tady otravné příliš hvězdné obsazení, neviděl jsem ve starých dílech, že by hrdinové neustále věřili stále víc a víc podrazácké svini Winstonovi (s tou nacistkou aspoň Jones a otec spali) a největší teror je strašlivá akční scéna "Beowulfa" (nepamatuju si jméno, sorry) dohánějícího auto na liánách s veselýma opičkama, kterou Spielberg natočil snad jen proto, aby onanoval nad CGI, které žádný Jones předtím neměl. Ukaž mi Franto ve starý trilogii jedinou takhle nesmyslnou sekvenci, která je nezábavná a falešná jak pěťák (asi se u toho měly hihňat dětičky, pro které ale Jones nebyl primárně určen nikdy). Asi tak.

   Vymazat
  4. Me tam nejvic sere ta vyfaceliftovana Mary, ktera diky botoxu neumi jiny vyraz bez vyvalene se usmivat, ale jeji pridana hodnota nula. O digihumusu nemluvim. Potesila lednice, ale jinak film s bidou na 70%, se starou trilogii prosim neporovnavat :)

   Vymazat
  5. A samozrejme slabej scenar. Hlavne ze vraceli Darabontovi City of Gods. A pak schvali tohle. Facepalm

   Vymazat
  6. Brbla: Sekvence s tankem mi vždy připadala nezábavná a falešná. Podobně jako mi připadala nezábavná a falešná sekvence boje na velkém vznášedle / raketě, či co to bylo, v jednom ze Star Wars. Mám takový nepříjemný pocit, že Spielberg a Lucas považují boj na pohybujících se dopravních prostředcích za nesmírně zajímavý. Ale je to strašná nuda.

   Vymazat
  7. Petr: presne!

   Franto, sam tady pises, jak je dulezitej scenar a jak se na to u dnesnich blockbusteru nemysli. A to je presne pripad indyho ctyrky. Prezil bych, ze tam hral beovulf, prezil bych, ze je tam uplne debilni cgi, prezil bych i fakt, ze tam byli emzaci, ale ten scenar!!! ten to zabiji, ne nejaka nostalgie fanousku po nacistech, nebo tak neco..

   Vymazat
  8. Petr: na tu husu už jsem úplně zapomněl, máš úplnou pravdu. Bože muoj.

   Vymazat
  9. ad sekvence s tankem je nezábavná a falešná + Spielberg a Lucas považují boj na pohybujících se dopravních prostředcích za nesmírně zajímavý: nechci se panu SS a GL zastavat, ale uz Indy 1 mel sekvenci s bojem na nakladaku. A Indy 2 zas sekvenci s dulnimi voziky. A v Indym 3 bylo tech honicek hned nekolik. Mozna maji panove nejaky manual, podle ktereho se jezdit a bojovat v pohybu proste musi? :)

   Vymazat
 5. "Oh, rats!" :-D (jak asi přeložili tohle...)

  OdpovědětVymazat
 6. "Opravdu perfektná recénzia, František. Velmi ma prekvapilo, že lúbiš Indiana Jonese 3 stejně ako ja, opeť máme niečo společného! Zaslúžiš si moje bulvy!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František by radší vaše peníze, než vaše bulvy.

   Vymazat
 7. Naozaj perfektná recenzia František. Veľmi ma prekvapilo, že ľúbiš Indiana Jonesa presne ako ja. Opäť máme niečo spoločné! Zaslúžiš si moje buľvy.

  ------

  Mimochodom, milujem aj Krotiteľov Duchov. Aký máš vzťah k tomuto monumentálnemu dielu s mohutným intelektuálnym presahom až do kverulantovho trestuhodne zanedbaného análu? Nechcel by si niekedy prosímťa spraviť recenziu na tento skvelý film?

  OdpovědětVymazat
 8. Já neměl za komunistů video, piáno a ani stýčka...to je smutný dětství, co?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já musel mít vždycky u sledování videa strýčkovo pyjáno v ústech... Veselý dětství, co?

   Vymazat
  2. Aspoň jsi měl strýčka, video a teplou večeři.

   Vymazat
 9. Tak já měl strýčka, kterej jezdil s tatrovkou interbrigadisticky v Krivom Rogu při stavbě železáren :D Ovšem piano ani video jsem neměl taky. Tím víc jsem si Indyho užil, protože to bylo skutečně z jiný planety, třeba ve srovnání s Třema oříškama pro Popelku.
  Úplně jsem zbožňoval, když na mapě kreslili červenou čáru, jak letí letadlo ... to mi stačilo ke štěstí, jako bych tam cestoval sám :D

  OdpovědětVymazat
 10. Řekl bych že většina skalních fanoušků Indiana Jonese nemá rád Královtsví křišťálové lebky proto, že je tam Indy (Harison Ford) v podstatě vyhozen na druhou kolej a postava jeho syna (Shia Labeouf) je cpána dopředu jako by chtěli 5díl natočit už bez Forda jen s Shia Labeouf, což mě dost vadilo.
  Asi jako první Mumie od Stephena Sommerse, která je podle mě skvělá dobrodružná komedie která se dá přidat do kategorie filmů jako Indiana Jones, a pak přišla Mumie se vrací kde museli dát hlavním postavám dítě a pohřbít tak skvěle rozjetou sérii a stejným syndromem podle Mě trpí i čtvrtý Indiana Jones, bohužel :-(

  OdpovědětVymazat
 11. Kdyby v pětce hrál chlebec a Indy ho rozdrtil v tý drtičce ze dvojky, tak na to jdu, jinak ani omylem.

  OdpovědětVymazat
 12. Jo Franto, se zájmem jsem si poslechl přednášku „Kdo z vás to má“ (mj. moje žena je hezčí a má větší prsa) - a jak ses tam zamejšlel (a na nic nepřišel) nad tím, proč od jistý doby ubylo návštěvníků i platících, tak ti řeknu, co votrávilo konkrétně mě:

  Pamatuju období „vystrašujícího slůněte“ a „vosmíkových patálií“ a to to tu bylo ultra anonymní, ale zároveň ne úplně bez pravidel a hlavně místy dost vtipný.

  Pak se ale potkaly dvě věci: navázání komentářů na nějakej účet a zaplevelení druhdy vtipný diskuze tím idiotem Chlebcem. Od tý doby to prostě není ono…

  Vobě tyhle věci mě vadily tak, že jsem sem skoro přestal chodit a pokud ano, tak „jen“, že jsem si přečetl v gůgl rýdru nějakou recenzi. Ty jsou fajn, i když filmům moc nerozumím. Hodně lidí sem totiž chodilo a bylo ochotný i platit právě za tu diskuzi, která totiž už skoro nikde na iternetu není.

  Tož tak.


  Tvůj anonymní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro hlupáka každý hloupý. Tož tak.
   Tvůj idiot.

   Vymazat
  2. Ctu FFF uz dlouho, u diskuzi sem se driv taky bavil.
   Jako zabijak diskuzi me neprijde ale nutnost prihlaseni, nevadi me Chlebec, ani dokonce ta sebestredna kunda Horak.
   Co se vopravdu neda cist je, jak se vsichni snazej radoby vtipne sejmout Chlebce, na coz ma asi tak dve procena prispevku. Zbytek sou suchy sracky.
   Vyhrabte z analu nejaky Kompostovo-Hnusovy tema, zesmesnete ceskyho rezisera nebo popiste svuj vytok.
   Nepycujte nad urovni diskuze, delate si ji sami. Je to tady jak v zasrany ctyrce nekde na vidlakove pri zpravach TV H@vna.

   Vymazat
  3. Víš proč to tady stojí za zasranej hnědočernej anál? Může za to vyštvání Anonymního. Původní ultimátní 100 hlavá Anonymní saň byla rozehnána, a zbylo tu jenom její malé torzo, které ani nenapíše tolik příspěvků co chlebec.

   No a teď když si vzal dokonce chlebec do huby anál: viz 17. prosince 2012 10:36, a všichni mu to tolerujou, tak to už je takovej úpadek, že tady na to seru i já.

   Františku: až zkončíš se svym zhovadilym experimentem, rád se vrátim i s bulvovnym. Do tý doby Adios.

   Vymazat
  4. Tak určitě. A dopadne to tak, že Frantoj bude chodit akorát pár usmolenejch euro vod toho zhovadilce z horních uher. Houslistka bude ještě chvíli držet rodinnej rozpočet humoreskou hranou v metru, ale pak se na to taky vykvajzne a vrátí se k ex, kterej má živnost na výrobu sítek na med. Ale to se stane po pátečním konci světa, takže už vás to nemusí trápit.

   RIP jak sviňa, Anonymní.

   Vymazat
  5. Ještě je mohlo zachránit, že zrovna v metru šel kolem futrálu sám V. Vydra číst ty božácký fóry za stovku. Nabídl paní Fukový, že ji a chotě může nechat vyhrát v Prostřeno, ale sešlo z toho (dost se nasral), protože posléze zjistil, že ve šmitci jsou žíně dost podobný jako má jeho nej hřebec Hotčehý, což mu přišlo jako svatokrádež. Sám si je dává totiž pod polštář, když je neděle a má dost času.

   Vymazat
  6. Taky mě sere, co se tady s tim stalo. Bavily mě svýho času ty tuny komentářů o existenci/neexistenci boha (jak se vlastně jmenoval ten atheista co tak vytrvale utíral pánbíčkáře?)
   Bavilo mě to i potom, když se tady vyrojily anonymní vybělený anály a radioaktivní kokoti v teplákach.
   Ale teď? Občas se uchechtnu u reakce, kterou někdo namaže na Chleba. Semtam ještě nadhodí nějakej opener Horák, ale nikoho nesbalí. A recenze jako takový už asi komentujou jenom děti, co byly poprvé za kapesný v kině, na filmu podle jejich oblíbený obrázkový knížky.

   Vymazat
  7. Takže si zopakujme jednu vec ktorá z môjho subjektívneho pohľadu má hlavu a pätu.

   "Co se vopravdu neda cist je, jak se vsichni snazej radoby vtipne sejmout Chlebce, na coz ma asi tak dve procena prispevku. Zbytek sou suchy sracky. "

   A môžete si dať ďaľšie kolečko.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  9. Peči, ty jsi asi fakt ze zmraženého polotovaru. Jediný důvod, proč se všichni snažíme vtipně a skvostně uhasit tvá kouřící hovínka v diskuzi, je ten, že pokud bysme na to kašlali, zbude už jen tvůj teror a tím pádem by to vypadalo, že jsi zvítězil. Proto musí náš boj s tebou pokračovat, dokud konečně Franta veřejně nepřizná, jestli fandí víc mizerné slovenštině nebo zasunutému maďarskému salámu.

   Vymazat
  10. Brbla, asi máš problém s pochopením citovaného textu. Tvrdíš totiž to isté len inými slovami. Čo sa týka tvojho "boja", ťažko ti môžem niečo vyčítať. Ale je to strata času.

   Vymazat
  11. Chlebe, ještě abys mi vyčítal "muoj boj"! Mylně se považuješ za kladného hrdinu, který statečně odráží teror zlojedů, je to naopak, přísahám.

   Mám pro tebe návrh. Tak tři týdny nenapiš do diskuze ani písmeno (jestli teda vydržíš tak dlouho nechválit Frantu a nevzpomínat na svá dětská léta onanie v kině) a uvidíme, jak se promění kvalita diskuze. Bereš? ;-)

   Vymazat
  12. Takže ty jsi uvědoměle záporný hrdina a tvoje nevinné příspěvky jsou meta humor?

   No myslel jsem to jako experiment s diskuzí. A popravdě řečeno, mám předplacenej měsíc hraní Star Wars: Old Republic a nestíhám sem pořád lézt a kontrolovat tě.

   Vymazat
 13. Krindapana, je nova doba. Registruje se, davaji se blowjoby nespravnym slovakum a soli se ne bulvam ale rovnou do bulev! No a kurva co?

  Ctvrteho Indiana Jonese nejlip recenzovali panove ze South parku a venovali tomu celou epizodu. Takovou, kde je Harrison Ford nekolikrat znasilnen.

  Prekonat v tehle diskusi zminenou nazorovou prehlidku nelze.

  OdpovědětVymazat
 14. Chybí mi tam informace o full frontalu. :-(

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj, vzhledem k tomu, že poslední komentáře nejsou z až tak dávné doby jako na jiných blozích - v Indiana Jones a poslední křížová výprava si vezmou s otcem letadlo ze vzducholodě a pak je pronásledují další dvě letadla. Na tyhle letadla je ve filmu strašně málo záběrů a já prostě nemůžu přijít na to, který typ letadla by to mohl být - vyloučila jsem snad jedině dobové Messerschmitty, snad by to mohl být FOCKE-WULF, ale nevím, nemáte někdo představu? Hrozně mě to žere :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvoje starosti bych chtěl mít, Karle.

   Vymazat
  2. sorry, ale kde si vzal toho Karla? :D

   Vymazat
  3. Jó děvenko tady musíš bejt vtipná i když nemáš ani gram zelíčka. http://indianajones.wikia.com/wiki/Category:Aircraft

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.