19.12.12

Recenze: Jack Reacher: Poslední výstřel [Jack Reacher] - 30%

Jack Reacher (Tom Cruise) je bývalý elitní armádní vyšetřovatel a badass killer expert, který po návratu z Iráku žije v ústraní, nepoužívá kreditky a roztrhal občanku, takže ho není možno nijak najít, pokud on nechce najít vás. Dojde k tomu, že šílený odstřelovač šesti výstřely zabije zdánlivě náhodných pět lidí. Je záhy dopaden a všechny důkazy jasně svědčí proti němu. On ale místo podpisu na papír s přiznáním napíše "Sežeňte Jacka Reachera". Jack Reacher se skutečně záhy objeví a po krátkém váhání se dá dohromady s obhájkyní (Rosamund Pikeová), aby odhalil, zda to s tím střílením náhodou nebylo trochu jinak.Divák má oproti Reacherovi tu výhodu, že narozdíl od něj od začátku ví, že to opravdu BYLO jinak, neboť film začíná scénou, ve které celou sniperskou akci vidíme, včetně jejího pachatele (což není onen posléze obviněný)! Tudíž je pro nás značná část první poloviny filmu zcela prosta jakéhokoliv napětí. Toto je ale jen jedno z velmi bizarních tvůrčích rozhodnutí, kterých je tento film plný.

Na první pohled jde o stylizovaný thrillerový "fast food", který si přečtete o víkendu a pak na něj zapomenete (to soudím podle filmu, knihu jsem překvapivě nečetl). Autor si nedělá příliš hlavu s logikou děje a spíš mu jde o vykreslení postavy drsného podivína Jacka Reachera.

Kdyby mi někdo slovně popsal, co a jak Jack Reacher dělá, tak bych si v jeho roli představil Mickeyho Rourkea, Rona Perlmana nebo Sylvestera Stalloneho. Prostě někoho, kdo je zavalitý chladnokrevný hromotluk, zjizvený, s křivým ksichtem, suchými hláškami, a vystrašujícnější než slůně. Jack Reacher nepředvádí v celém filmu žádné akční scény, s výjimkou dvou krátkých rvaček a jedné automobilové honičky v noci (takže toho není moc vidět). Není to ninja, ale spíš parní válec. Kdyby mi někdo tvrdil, že ho bude hrát Tom Cruise, připadalo by mi to jako tak absurdní vtip, že bych se ani nesmál. Jeho obsazení do této role je nejbizarnější castingové rozhodnutí od... od všech castingových rozhodnutí ve filmu Super Mario Bros.

Možná to nějak vzdáleně souvisí s tím, že Tom Cruise je producentem Jacka Reachera...

Takže Tom Cruise říká suché hlášky a snaží se být cool motherfucker, přičemž se tváří úplně jako v Top Gunu. Ano, Cruise hrál kvalitního nemilosrdného zabijáka v Collateralu, takže je schopen dobrého hereckého zabijáckého výkonu, ale v tomto filmu ho rozhodně nepředvádí.

Přesněji řečeno, "wants to be"...

Vlastně je dost zajímavé, jak strašné jsou herecké výkony všech zúčastněných v Jacku Reacherovi, včetně lidí jako Robert Duvall. I v této kolonce nás ale čeká neuvěřitelné překvapení, totiž Werner Herzog v roli hlavního padoucha (o kterém se mimochodem do konce filmu nedozvíme, kdo to vlastně je a proč to všechno dělal)! Werner Herzog, slavný režisér šílených artfilmů, dokumentů a filmů s Nicolasem Cagem, se ve všech scénách tváří zavile, má falešné slepé oko a mluví svým typickým hlasem, takže je hrozně legrační.

Kdybych věděl, že tento film režíroval Werner Herzog, asi bych byl náchylný teorii, že jde o sofistikovanou poloparodii (podobně jako jeho Špatnej polda). Vzhledem k tomu, že ho režíroval jakýsi neznámý polodebutant (který má režírovat také příští Mission: Impossible!), kloním se k teorii, že prostě jenom vůbec neumí režírovat a psát scénáře (měl na starosti obojí), Cruiseovi to nedošlo, nebo je příliš velký Thetan na to, aby mu to došlo, a nikdo jiný se ho na to neodvážil upozornit.

Takže ve filmu zůstalo několik naprosto WTF scén, jako je například ta, kdy Jacka přepadnou dva zabijáci, uvedou ho téměř do bezvědomí ránou do hlavy, ale když ho následně chtějí dorazit, jsou tak horliví, že přitom omylem pomlátí jeden druhého, Jack se stačí vzpamatovat a dorazí je. To velmi připomínalo podobný konspirační thriller Šimon a Matouš jedou na Riviéru (ve kterém, mimochodem, NEHRAJÍ Bud Spencer ani Terence Hill). Pár takových naprosto mimózních scén ve filmu, je, ale rozhodně jich není tolik, aby byl film při svých 130 minutách zábavný svou blbostí.

Je to především strašlivá nuda, ve které si většinu času špatně hrající herci povídají o nesmyslných věcech.

Asi nejlépe to asi vystihla Alena Prokopová, která si při projekci uvědomila, že Jack Reacher je podobně blbý jako české thrillery!

P.S: Film vznikl podle knihy "Jack Reacher: One Shot". "One shot" může znamenat "Jeden výstřel" nebo "Jediná šance", ale český název Poslední výstřel je nesmyslný, protože řeč je o "druhém výstřelu z šesti", ne o posledním...

85 komentářů:

 1. Projekci jsem bohužel nestihl, nicméně je zajímavé sledovat výtky, jichž jsem se obával, od nečtenáře. Četl jsem všechny knihy o Jacku Reacherovi a je to zatraceně zajímavý charakter (tak trochu kříženec geniálního Columba s Joe Hallenbeckem). Fanoušci knihy, mezi něž se počítám, měli od počátku z Cruiseova obsazení vítr, protože v knihe má postava přes dva metry, sto kilo a 90% scén využívá této "nadstavby" (ve stylu "Reacher vejde od místnosti a NIKDO nechce mít problém"). Je smutné, že když už si hobit Cruise roli urval, že to tomu přizpůsobili. A po téhle recenzi už ten film snad ani vidět nemůžu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč vypadá Hardy jako Willis?

   Vymazat
  2. Cruise???? WTF. Vzdycky kdyz to ctu, rikam si, ze by to byl supr film a kterej drsnak by Reachera tak mohl hrat. No timhle to zabili.

   Vymazat
  3. jo a jeste jedna vec....tech knizek reachera je docela dost...no takze cruise impossible 1,2,3,4....

   Vymazat
 2. ..neznamy polodebutant Christopher McQuarrie, ktery krome jineho napsal scenar k Usual Suspects. I ty jeden filuto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pokud psal scénář k Usual Suspects, tak myslím že scénáře psát umí

   Vymazat
  2. nevideli ste "trhák" so Smoljakom? aká dlhá je cesta od scenára k filmu ? : )

   Vymazat
  3. Jestlipak tam před hájovnou taky stojí zaražený pilot?

   Vymazat
  4. ...ale on i reziroval, "Way of the Gun". To nebylo tak blbe, ale taky to neprodukoval Cruise. Souhlas se zarazenym pilotem.

   Vymazat
 3. Na Šimonovi a Matoušovi jsem při různejch sázkách s různejma Horákama o tom, kdo je hraje a nehraje už vydělal dost peněz... To se mi Franto nelíbí, to takhle provařovat veřejně...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja se bohuzel ale v hercich co hrajou Simona a Matouse taky vyznam. Jinak mohl by sis me uz prestat brat do huby ty umastena nerdi palice?

   Vymazat
  2. Já se to dozvěděl až před rokem, když jsem ve filmografii Bud Spencera marně hledal Šimona a Matouše. Ale kultovnosti této v dětství tolik oblíbené komedie to neubralo.

   Vymazat
  3. Já se to dozvěděl až před rokem, když jsem ve filmografii Bud Spencera marně hledal Šimona a Matouše. Ale kultovnosti této v dětství tolik oblíbené komedie to neubralo.

   Vymazat
  4. Ubralo, ten brucoun tlustej je v ty zlevneny verzi nejakej takovej nevyspalej.

   Vymazat
  5. To já měl kamaráda, který mi vždycky tvrdil, že v "Pravá a levá ruka ďábla" hrají Šimon a Matouš.

   Vymazat
  6. Já jsem si původně myslel, že Bud Spencer a Terrence Hill jsou pseudonymy - a tím pádem ta jména, co byla u Šimona a Matouše v televizním časopise, jsou jejich skutečná jména.
   Tehdy mi bylo deset.

   Vymazat
 4. Jo a to je normální dávat takhle linky na konkurenci, která ukradne nápad se solením a chce také solit? To jako máme solit vám oběma? Nebo máme začít solit jenom jí? He?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zalezi kdo dostane vetsiho psa do slipu/kalhotek. Nebo combat ve full frontalech, pripadne kung-fu vytocich.

   Nahodou mam doma dvoje klavesy, FF uz jednou vyzyval nekoho k duelu ve volne klavirni improvizaci. Dobre bych to nasvitil a vydal ve full HD (na kratkym skle :( bohuzel) Solici sila necht' rozhodne!

   Vymazat
  2. Máro, ty kokůtku, chceš snad srovnávat holčičí pindání o filmečcích a Fuckovi sofistikované analýzy? Proč nejdeš a nekoupíš si lístek na Stmívání, ty malý teplíku?

   Vymazat
  3. Kurva, myslel jsem, že se chytí Chlebec, a on František. Místo běláska se chytil Modrásek hořcový... bingo!

   Vymazat
  4. :))))))))))))))))) tak ted mam hezkej vecer :) ted uz jo :) FZ rulez!

   Vymazat
  5. Spimfurt, takže ty nie si len anoňoumova vlezprdelka ale aj masochista... things that make you go... hmmmm.

   Vymazat
  6. Jsem zmaten. Fucka s tvrdým.

   Vymazat
  7. Kdyby neměl tvrdej, tak by HFH ještě fidlala v Plzni bulvovný nebulvovný.

   Vymazat
 5. Ty falesny Simon a Matous me matly uz jako dite. Urcite jsem nejednou pochcal v noci prosteradlo - proc ty strejdove najednou vypadaji jinak? Nastesti mi zbytek detskeho a nasledne adolescentniho vkusu dokurvili specialiste jako Klein nebo Olmer, kteri kaleli obema televiznimi kanaly proudy humusu kazdy den. Nakonec jsem prestal rozdil v hercich vnimat.

  Pak me bavil i odpoledni monoskop. Jen si presne nevzpominam na soundtrack. Byl to 1kHz nebo 2kHz? Nikdo ho oficialne nevydal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simon a matous matli. Pardon. Romane prosim, prosim!

   Vymazat
  2. A teď zas malý M. Kupíš chybu za chybou. A vysvětlení, proč si nemůžu namíchat Hobita tak jak chci v diskuzi u Hobita si mi nedal, i když si byl tázán. Třeba takovej Horák má na vyzvání responce time 15 minut... Měl by ses polepšit!

   Vymazat
  3. Nevim jestli jsem trumfnul toho jehoz jmeno se dneska uz nevyslovuje. Ale je to tam.

   Vymazat
  4. No tak já sem ti tam položil další (stejnej) dotaz.

   Vymazat
  5. Maro, kolik oleje si z ty umasteny palice vyzdimal dneska?

   Vymazat
  6. Jendo, když napíšu do nějakýho svýho příspěvku slovo HORÁK, v žádným případě neznamená, že bych tím projevil zájem s tebou jakkoliv komunikovat. Pro mě, stejně jako pro ostatní, je tohle slovo zde na fffilmu synonymem pro trotla (neplést s trollem, za kterého se zřejmě považuješ ty).

   Vymazat
  7. jako fakt ti to trollovani nejde... smejes se tomu vubec aspon ty sam? nebo ty tve blitky nerozesmejou ani tebe ty Horaku s vlasama namocenejma ve vytoku

   Vymazat
  8. Maro uz me nehon, ja nejsem chlebec abych sypal tri odstavce kazdou hodinu. Mas to tam.

   Vymazat
  9. Spimfurt. Mal by si sa poriadne poobzerať. Trpíš sebaklamom. Píšeš už ďaleko viac ako ja. Už to začína dobiehať hustotu mojho prispievania za mojej zlatej éry.

   Vymazat
  10. Díky Spimfurte za sofistikovanou odpověď! Ale honit tě? Kdyby sis přečet pořádně otázku, mohli jsme pár odstavců ušetřit. No nic, díky, já si jdu umýt hlavu.

   Vymazat
  11. Ja se sem chodim hlavne vykalet. To umim nejlip. Takze recenzi nebo otazky nectu a rovnou honim ego v diskusi.

   Vymazat
 6. proč je v traileru variace na hudbu z Mission Impossible? to jako aby nás to nějak nalákalo?

  OdpovědětVymazat
 7. Ten film opravdu nestojí za nic, když se tady celá diskuze točí o doppelgängerech Šimona a Matouše.

  OdpovědětVymazat
 8. škoda, kniha bola celkom fajn...najma to pozadie hlavneho padoucha (nebudem tu spoilovat, ale čakal som že vo filme bude...takto si však snad aspon niekto tu knihu kvloi backroundu precita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tou zmínkou o pozadí sem jako chceš nalákat Chlebce?

   Vymazat
  2. Mate slovo "padúch"?

   Vymazat
  3. Nemáme. Používa sa najčastejšie hlavný "záporák".

   Vymazat
  4. Romane... zeptej se prosím tě rodičů, jestli nemůžeš umřít. Třeba budou pro.

   Vymazat
  5. To vis ze maji padůchov, plné vrecká.

   Vymazat
  6. Pokud ovšem Roman nezapomněl maďarštinu, jeho rodiče podle mě umí slovensky hůř než já.

   Vymazat
  7. Kverulant, zabudnime zatiaľ na otázky na to či budeš mať zajtra sex, a to ako sa ti darí s gameskou a vyriešme aspoň jednu záhadu. Si šovinistický kokot, alebo je to čiso len a len moja chyba, pretože si to proste zaslúžim a také tie veci. Dík.

   Vymazat
  8. Kurva Roman co jsem ti říkal? Jsou Vánoce, ty šulínku, tak slušně. Vole, čtou to tady i děti. A chceš, aby ty tvé zkurvené vulgarity četly i ty kundy v Národním archivu? Tak brzdi, slovač.

   Vymazat
 9. Dneska jsem četl o poruchách osobnosti a mám poruchu disociální, narcistickou i histerickou. Ale nemůžu za to, můžete za vy a dám vám přes držku..a teď si jdu přečíst, co ten brejlovac zas vyperlil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jestli ctes a pak lezes sem.... Vyrachat se v okvetnich listcich fialek a jit na sraz vytokovych labuzniku - porucha tam urcite je.

   Vymazat
 10. Nepovazuje se nahodou, jen nahodou rikam, pobaveni se nad sviznou diskusi za gay? Ja se vazne zasmal, jako fakt. Po dvou bulevnejch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslední dny je to bulvovné nějak vysoké. U Fuků na Vánoce bude veselo.

   Vymazat
 11. Piči teplíci, melete tu o kokotinách a vystrašujícnější slůně nič?

  OdpovědětVymazat
 12. kurva spravne to je \ vystrasujuci slonik

  OdpovědětVymazat
 13. Kurva, ted uz muzeme Horakovi zavidet nejen to enormni mnozstvi zasunu do modelek, ale i bezchybnou peci o vlasy. Co bude dal? Dehonestuje nas perfektnim pH svyho vytoku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi skoro panic a neni to lehky?

   Vymazat
  2. Počkej co do těch holek z plakátu teda dává, vždyť já pořád věřím anonymním v tom, že blb z horácka dávno prodělal falektomii.

   Jo poznámka na okraj budeš to ty, kdo mu tam bude strkat lakmusák, nebo zoorganizujem nějakou volbu nějak podobně jako mvcr?

   Vymazat
  3. se mi strasne libi, jak v dnesni dobe internetu maji sanci se ozyvat i jedinci, co byli celou zakladku sikanovani a kradli jim svaciny a mnohdy si pripadaji i vtipny, tvori skupiny se stejne postizenejma jedincema, coz z minulosti vubec neznaji (byt ve skupine) a evidentne si v tom libuji

   Vymazat
  4. Jsem rád za pokus o diagnozu. O tvé odbornosti v této oblasti se mi ani nezdálo pochybovat. Anonymní tak může nahlédnout do způsobu tvého uvažování a možná dosáhnout podezření z projekce tvých vlastních zážitku. Nezlob se, ale jak bys jinak na tuto možnost přišel.

   Vymazat
  5. Byste se měli podívat na ty poruchy osobnosti taky. Tady to vidím co kus, to celá sbírka. Ostatně i Tomík Cruisů si asi myslí, že má dva metry a je krásnej a někomu to dokáže možná stále i vsugerovat.

   Vymazat
  6. Rejze666> Bude si to Horak muset zmerit sam. Ja se ho bojim, jako vsech tech co me uz vod jesli mlatili. A navic ta jeho posledni poznamka s polykanim me trosku desi, konecne von se chce vychloubat svym vytokem, za to mu pero kourit nemusim.
   Jeste doufam, ze snad pochopi jak se pracuje s lakmusakem, kdyztak mu Franta k tomu udela prezentaci.

   Vymazat
  7. Kradli mi svaciny a nepolykam. Sdruzuju se rad. Tak mozna pan doktor Horak by mi mohl dat nejake kondice jak se stat tim prumernym prizdisracem s modelkou a detma a nulovou variabilitou moznych budoucnosti jako ma on.

   Vymazat
  8. hmmm, proc jste tak kyseli? meli jste k snidani babiccin vytok?

   Vymazat
  9. Nekdo zasadne vtipnou kasi, nekdo kyselej babiccin vytok. Nesouhlasim s tim, ale psychiatr mi vysvetlil, ze bych to mel axiomaticky respektovat nebo si to vylejvat na nekom, kdo je na to zvyklej uz od skolky.

   Vymazat
  10. sdilim stejnej nazor, proto se tu smeju tem zdejsim vytokum co nechybi v zadny zdejsi diskuzi

   Vymazat
  11. hmm, ja se jim smeju, protoze me rozesmivaj, holt kazdymu to jeho, ty perverte, co ti diagnostikoval?

   Vymazat
 14. Odpovědi
  1. A jak to jako máme vědět? Zeptej se Chlebce, to je jediný teplák, který sem chodí kvůli filmům.

   Vymazat
  2. Taťka, a kto je vlastne Alexander Rhodes? ;-)))

   Vymazat
  3. To len v rámci hejtu voči Cruisovi. Google that shit

   Vymazat
 15. Půlka z vás jsou Karolíny a druhá půlka Peakové.

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 18. http://www.youtube.com/watch?v=9bLX2XT2YOg

  Ahoj,
  můžete mi pomoci se jmény filmů v tomto sestřihu.
  1) Assasin
  2)-
  3)Mrtvý sníh
  4)-
  5)Mirrors
  6)-
  7)Patek 13, kterej jsem nevidel???
  8)??? (chci to)
  9)nezvratný osud xx
  10) fakt je to Reno?
  11)???

  Zná někdo další?

  OdpovědětVymazat
 19. Páčilo sa mi to. Neviem čím to je, možno tým, že som si predtým pozrel dosť priblblé "This Means War", každopádne toto ma celkom bavilo. Taká blbôstka zhruba na úrovni "Salt", "The Saint" a podobne. 50%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.