16.1.12

Recenze: Perfect Sense - 70%

Ewan McGregor a Eva Greenová se mají rádi na pozadí celosvětové katastrofy.


Film Perfect Sense (jehož název by se dal klidně přeložit jako "Dokonalý smysl" a dávalo by to stejně dokonalý dvojsmysl jako v originále) je technicky vzato katastrofický film. Celý se odehrává na pozadí globální pandémie, která připravuje celosvětovou populaci postupně o jeden smysl po druhém. Před každou ztrátou smyslu navíc dojde ke krátkému (několik minut až desítek minut) intenzivnímu psychickému výkyvu - před ztrátou čichu jsou všichni chvíli zoufalí a nešťastní, před ztrátou chuti mají všichni chvíli nekontrolovatelný hlad, a tak dále.

Nikdo nezjistí, zda to celé byla nákaza z vesmíru, nepodařená biologická zbraň, trest Boží, nebo msta matky přírody za to, že ji devastujeme. A film o tom není.

Film je niterná, citová, intimní love story Ewana McGregora a Evy Greenové. On je šéfkuchař, takže se ho nákaza úzce dotýká od samého počátku (čich, chuť). Ona je epidemioložka, takže se jí nákaza úzce dotýká ještě víc.


Film je zajímavý ve svém přístupu, který dost intenzivně osciluje mezi věcně podanou hardcore apokalypsou a abstraktním esoterickým podobenstvím. Někdo to může pokládat za jeho chybu, ale dle mého názoru se to dá vydržet a výsledek nepůsobí jako paskvil. Ale i mě místy iritovalo, že jsem se musel přelaďovat mezi dvěma ne moc kompatibilními formami vyprávění. V jedné z nich se díváme na poměrně výpravně, věcně a logicky inscenované scény paniky a rozkladu společnosti, a sledujeme, jak se společnost přizpůsobuje epidemii (tzn. například co dělají majitelé drahých restaurací, když kuchaři i hosté přijdou o čich a chuť). Autor scénáře se v tomto případě jistě intenzivně zamýšlel nad tím, co by se doopravdy dělo, a výsledek je působivý i logický, jako z nějakého oldschoolového sci-fi/fantasy románu. Ve druhé polovině (nikoliv ve chronologicky druhé polovině, ale průběžně celý film) pak sledujeme, jak jsou postavy nešťastné / zadumané / opilé láskou, hraje depresivní/povznášející monotónní hudba (značně imitující Michaela Nymana), případně něčí ženský hlas (nikoliv hlas Evy Greenové) odříkává esoterická moudra (viz trailer) do střihových (převážně dokumentárně vypadajících) záběrů ze všech koutů světa, což působí jako Baraka nebo Strom života.

Většinou jsou tyto dva přístupy vybalancované způsobem, který má zajímavou dynamiku, ale občas mě to poněkud iritovalo - například když mě velice zajímalo, jak vlastně ty fáze nemoci probíhají a proč některé zasáhnou zdánlivě všechny lidi najednou a jiné ve velkém časovém rozpětí, nebo co přesně z některých aspektů nemoci vyplývá pro fungování vlád, nebo jak dlouhé období vlastně ve filmu sledujeme - několik dní nebo několik měsíců? Ale místo toho jsem musel sledovat, jak se hrdinové zrovna mají hrozně rádi a dovádějí spolu ve vaně. (Mimochodem, uvidíme prsa Evy Greenové a penis Ewana McGregora, takže si žádné pohlaví nemá na co stěžovat.)

Nejsem si jistý, jestli na mě film Perfect Sense zapůsobil tak, jak měli tvůrci v úmyslu. Ale nějakým způsobem na mě zapůsobil, včetně toho, že jsem se na chvíli zamyslel nad tím, jak jsem na tom vlastně dobře a o kolik hůř bych na tom mohl být.

A takových filmů moc není.

Výrazným plusem je v mých očích i to, že snímek má okolo 90 minut. Kdyby měl dvě hodiny, pravděpodobně bych tento zvláštní mix nevydržel sledovat bez usnutí / ztráty pozornosti.

23 komentářů:

 1. Nabízí se tu další perspektiva percepce problematiky, které se film dotýká. Předtím než mne začnou militantní ateisti mlátit fialovejma dildama, dovolte mi myšlenku dokončit, lol :) : Film je klasický "what if... " a je hlavně o neschopnosti pokání Západního člověka. Velkej KUDOS Frantovi, že si toho povšiml: ,,Ale místo toho jsem musel sledovat, jak se hrdinové zrovna mají hrozně rádi a dovádějí spolu ve vaně."
  Tedy nepovšiml si konkrétně neschopnosti vidění Božího dopuštění těch fiktivních indispozicí, které postihují globálně lidstvo. Všiml si, že -my- bychom v tom hledali nějakou větší hloubku. A oni ji nehledají. Zkrátka...: Oh "venku" padají trakaře. Jdem šoustat do vany." Jsem rád za každého, kdo má potřebu za daných okolností dělat cokoliv jiného, byť na úrovni myšlenkové. Heh :)

  -cybermonk

  OdpovědětVymazat
 2. Jeeeezis, zase ta "neschopnost pokani Zapadniho cloveka". Tohle me fakt sere. Ne, ze "Zapadni clovek" je bezchybny, ale dokazal pro sebe vytvorit nejlepsi kvalitu zivota v historii lidi. Myslis, ze zaplavovanej chudak v Bangladesi se poka pred prirodou a je na tom nejak dusevne lepe, nez my zhyralci? Hovno, nejradsi by se mel, jako se mame my.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ufff, nemusel sem to psát já. Díky :)

   Vymazat
  2. Jsme na tom s tím pokáním fakt blbě, když už ho nezvládáme ani používat v mluvě. Tedy: podst. jméno "pokání" --> sloveso "kát se" ("činit pokání"). Nikoli pokat.

   Pok pok pok :o)))

   Vymazat
  3. Jakub: NUDISTO! Že se nestydíš sem psát s odhalenou identitou. Fuj! Každý správný debatér na FFFilm sem přispívá pod rouškou Anonymity a je na to hrd!

   Vymazat
  4. Prosím administrátora Františka aby odstranil příspěvek Anonymní Jan 17, 2012 03:00 AM (umístil jsem ho na lepší místo níže) a i tento komentář automaticky zničil do 30 sekund. Děkuju! :-)

   Vymazat
 3. recenze (666) a je to tu :)) FF vyvolal satana :)

  OdpovědětVymazat
 4. "... zaplavovanej chudak v Bangladesi se poka pred prirodou" - poká? Poká? Fakt? Bůh zabil koťátko.

  OdpovědětVymazat
 5. Upřímný pokání je jako upřímná modlitbička :) funguje vždy a 100%. Oběti záplav potvrzují zlepšení kvality života až o 27% poté co se začli kát...
  http://www.youtube.com/watch?v=lmS2Au476os

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakub: NUDISTO! Že se nestydíš sem psát s odhalenou identitou. Fuj! Každý správný debatér na FFFilm sem přispívá pod rouškou Anonymity a je na to hrd!

   Vymazat
  2. ano, jsme hrdovci

   Vymazat
 6. Už by mohli přestat točit romantický scífka - viz správci osudu, ten film s tim vybuchujícím vlakem, vyměřený čas atd... poslední dobou se nedá kouknout na film aniž by člověk musel přežít ňjakou ubulenou limonádu. Aby to nedopadlo jak upíři...

  OdpovědětVymazat
 7. "co dělají majitelé drahých restaurací, když kuchaři i hosté přijdou o čich a chuť" - no, nabízí se jim zřejmě možnost zpestřit jídelníček dosud přehlíženými surovinami... Taková recyklace potravin či lépe druhotné využití stravy. Vždyť velkým propagátorem této myšlenky je slavný Tyler Durden (obohacení polívky močovinou nebo mýdlo ze špeků tučných paniček). Pakliže hostům dosud funguje zrak, je samozřejmě nutné hovna servírovat s patřičnou přílohou, jako je hnědá omáčka (nebo jiná "zálivka") a knedlíky plněné. Bon apetit!

  OdpovědětVymazat
 8. Souhlas, s romantickýma sci-fi se v poslední době roztrhnul pytel. Už by to konečně chtělo něco surovějšího.

  OdpovědětVymazat
 9. Ad pokani v Bangladesi:

  Volove! Bylo to mysleny coby pokaleni se pred prirodou, jenze na metahumor vy nemate a musite vsecko brat doslova. Jeden by se z vas pokal.

  OdpovědětVymazat
 10. Hnus je, jak ta čubka v traileru v čase 1:22 vyplivuje sperma. Já bych zakázal filmy, kde čubky nepolykají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pritom ho klidne mohla darovat detske onkologii

   Vymazat
  2. To je mejdlo, troubo!

   Vymazat
 11. film pochopí jen ten, kdo v životě miloval.. a to je ten perfektní smysl.. na konci..

  OdpovědětVymazat
 12. Meh, lidi, kdyz uz teda sci-fi narez, tak proc jeste nikdo neudelal nejaky vrazdomasox s Mechama ? A pardon... "nejlepsi kvalita zivota v historii lidi" ? Z toho je zas na bliti me. Pisalek tech radku evidentne cte Reflex, lol, eventuelne si rovnez mysli ze USA je fokin' nejlepsi zeme kde se kua da zit j'ko...vid :)
  A reakce necht je potvrzenim me puvodni teze. Jo. Neschopnost pokani. A vysmech.
  Nastesti me nikdo nemlatil fialovejma dildama oproti puvodnimu ocekavani :D

  -cybermonk

  OdpovědětVymazat
 13. Hele, tady puvodni pisalek tech radku, ze kterejch je ti na bliti. Ponechme nepochopenou srandu s pokanim, hlavne ze tady furt samej metahumor...
  Proc do toho hned tahas USA a dejme tomu spotrebni zpusob zivota? Ja si stojim za tim, ze dnes si ten "Zapadni clovek" pro sebe dokazal vytvorit nejvyssi kvalitu zivota v dejinach lidstva. Ze pro tebe to hned znamena "USA fokin'" - z cehoz samozrejme narknes ostatni - je tvuj problem. Ja pod tim vidim rozvoj lekarstvi, v historii nevidanou peci o cloveka, volny cas, svobodu, poznani, tohle vsechno.
  Pises o vysmechu a sam neumis nic jineho, nez si o ostatnich myslet, ze je to jen o nakupnich strediscich a lolll...lollll...evidentne ctu Reflex.
  Jdi se kat pred Matkou Zemi, pac ta nam ukaze, zac je toho loket...vid:)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.