10.1.12

Recenze: Děti moje [The Descendants] - 70%

George Clooney hraje realitního magnáta, který žije na Havaji se dvěma dcerami (10 a 17) a s manželkou, která je v po úrazu v neléčitelném komatu, a má být za pár dní odpojena od přístrojů. Clooney musí tuto smutnou zprávu nějak sdělit zbytku rodiny (která si myslí, že se manželka každou chvíli probere) a současně uzavřít obchod s pozemky za půl miliardy dolarů. A současně se vyrovnat s nově zjištěnou skutečností, že mu manželka byla nevěrná.


Režisér Alexander Payne natočil filmy O Schmidtovi nebo Bokovka, u kterých nešlo ani tak o děj, jako o ironickou černohumorovou ATMOSFÉRU. Děti moje se snaží mít děj, je to na škodu věci a boří to právě onu atmosféru, která Payneovi tak jde.

Intimní okamžiky, kdy se Clooney něco pokouší řešit s nepříliš přizpůsobivými dcerami, nebo jiným příbuzenstvem, mají většinou správnou gradaci a správný mix hořkého humoru s dramatem. Hodně tomu pomáhá i skutečnost, že většina herců je výborná. Téměř veškeré mé výhrady tak směřují na adresu scénáře a režie.

Zbytečně moc věcí je odvyprávěno hlasem vypravěče, místo aby nám došly pomocí jiných filmových prostředků. Něco jiného je, když se vypráví ve filmech Wes Andersona - tam je to součást jejich bizarní atmosféry. V Děti moje to vypadá jako filmařská neschopnost. Stejně tak patnáct z posledních dvaceti minut filmu je zhola zbytečných (ostatně jako celá zápletka s prodejem pozemků) a jen se zoufale snaží z diváků pudit slzy. Pravděpodobně to souvisí s faktem, že jde o adaptaci knihy, tudíž v ní filmaři chtěli použít její hlavní pasáže, ale to je neomlouvá.

A ten nápad "doprovodit všechny scény kýčovitými havajskými odrhovačkami, aby to vypadalo ironicky, ale přitom dojemně" taky začne lézt v půlce filmu na nervy.


Přibližně každých 5 až 10 minut se v Děti moje objeví nějaká úžasně vymyšlená a perfektně zahraná scéna nebo hláška (například to "už to nikdy nedělej" z traileru). Mezi nimi je ale nebezpečně moc průměrné výplně a laciného sentimentu, který není hoden toho, co Payne předevedl v předchozích filmech.

P.S: Český název "Děti moje" je zcela mimo. Původní "Descendants" není odkaz na Clooneyovy dcery, nýbrž na skutečnost, že jeho rodina jsou potomci dávných havajských starousedlíků (což se ve filmu několikrát rozebírá).

P.P.S: Ve filmu máte zajímavou možnost vidět, jak dnes vypadají Matthew Lillard a Beau Bridges. Není to moc hezký pohled. (To samozřejmě není kritika filmu, jen taková zajímavost.)

8 komentářů:

 1. už som sa zlakol že v tom traileru je Jeff po nejakej porážke

  OdpovědětVymazat
 2. durazne se ohrazuji proti napadani milana postevaka !!!

  OdpovědětVymazat
 3. Tyvole mne ten Clooney jde na nervy! Jak ma na xichtu furt takovej ten sotva znatelnej jakoby usmev!

  OdpovědětVymazat
 4. A full frontal? Podotazka: Je FFFilm zkratka od Full Frontal Film?

  OdpovědětVymazat
 5. FFFilm jako "Full Frontal Film" by byla skvělá obchodní značka pro producenta nějakého odporného porna (nejlépe s odpornými povislými prsy a close-upem análního bělení, ale to už si musí rozhoudnout povolanější). Franto, neváhej, a toč!:D...jen si to představte "FFFilm presents Tara White in "Whiten my ass, please"":D

  OdpovědětVymazat
 6. Ja myslim, ze podle fotek z premiery vypadaji Beau i Matthew primerene svemu veku. Co myslis, ze by napsali o Tobe Fando? :)

  OdpovědětVymazat
 7. Nevím, z nějakého důvodu mi to vůbec, ale vůbec nesedlo, o to víc jsem překvapen 70%, ale je to asi proti gustu žádný... Mám rád solidní dramata i rozvláčné filmy, viděl jsem O Schmidtovi i Bokovku, ale tohle jsou dvě hodiny koncentrované nudy, která je jen barevnou reklamou na Hawai. Celé mi to přišlo děsně nijaké a slabé, celý ten motiv prodeje pozemků (nakonec hrdě a zhrzeně neprodaných) a Clooneyho zamrazený výraz, konstantní po celý film (tahle poloha, kterou nasadil už v Američanovi, mi vůbec nepásne)... Čekal jsem drama, kterak otec nezvládá dcery (o tom to není vůbec), případně dilematické drama o smrti manželky (o tom to taky ani není), ale nakonec je to takové nějaké nijaké. Ale ta starší dcera vypadala lákavě .o)

  OdpovědětVymazat
 8. Hodně nudnej film. Často ubohý konstrukt šustící papírem. Film jsem nedokoukal, stačilo mi, když si kamarád Clooneyho dcery dělá srandu z toho, že mu byla jeho manželka (právě umírající) nevěrná. Každej normální chlap by toho cápka minimálně vyhodil z auta (nejspíš by mu u toho i rozbil hubu), Clooney ho důrazně varuje a pak jedou vesele dál. Proč? Protože to tak scenárista chtěl, ale logiku to žádnou nemá.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.