5.1.12

Recenze: Kazatel Kalašnikov [Machine Gun Preacher] - 30%

Filmová adaptace skutečného osudu Sama Childerse, který byl motorkář a zločinec, pak na popud manželky objevil Boha, začal pracovat na stavbách, postavil si kostel, odjel do Afriky a tam pomáhal (a pomáhá) domorodému obyvatelstvu: Cihlami, vápnem a bazukami!


Film režíroval Marc Forster (Hledání Země nezemě, Stay, Quantum of Solace, Ples příšer) a je to škoda. Forster je totiž dobrý režisér a některým scénám dokáže dát poměrně působivou atmosféru, takže části tohoto filmu plus-mínus fungují a nejsou nechtěne vtipné. Znovu opakuji, že to je ŠKODA, protože děj a casting jsou tak neuvěřitelně strašné, že z toho mohla být záležitost epických rozměrů.

Pravděpodobně (ale je to pouze teorie, skutečnost neznám) celé toto veledílo vzniklo tak, že Sam Childers (vidlák a náboženský fanatik) přemluvil své vidlácké přátele z kostelů (přibližně tyhlety) aby dali dohromady peníze A SCÉNÁŘ (protože se jim hodně líbily podobné filmy o boji za demokracii, jako Rambo III nebo Missing in Action), a pak nějak přemluvili Gerarda Butlera, aby v tom hrál a dal do toho SVÉ PENÍZE, protože tím pomůže křesťanům / černouškům, a nakonec nabídli Marcu Forsterovi tolik peněz, že to nemohl odmítnout...

Jak říkám, nevím, jak to přesně bylo. Ale skutečností zůstává, že vpodstatě všechno, co se odehrálo před začátkem natáčení (tzn. námět, scénář, casting) je tak vzácně mimo, že Marc Foster musel buď dostat hodně peněz, nebo mu unesli rodinu, nebo je taky náboženský fanatik - jinak si nedokážu představit, jak mohl s tímto projektem mít něco společného.

Vzácně tomu odpovídá i plakát filmu, který je myšlen naprosto vážně:


Kdyby tam byla hlava Chucka Norrise a nápis "In cinemas Christmas 1985", tak bych se nedivil. Takhle jsem se divil. Ale jen do chvíle, než jsem uviděl film, který je víceméně stejně sofistikovaný a decentní jako jeho plakát.

Takže: Sam Childers je zvrhlý zločinec, kterého právě propustili z vězení, ale on pokračuje ve své zločinecké činnosti, své krásné ženě (Michelle Monaghanová) přikazuje aby dělala striptérku, okrádá se střelnou zbraní prodejce drog atd...

Pak ho žena jednoho dne donutí, aby šel s ní do kostela, tam se přihlásil jako hříšník a byl pokřtěn. Od té chvíle je náhle Sam hodný pracovitý zodpovědný člověk, milující rodinu a Boha. Z jednoho extrému do druhého. Prostě to do něj vstoupilo. (Do konce filmu NIKDO NEŘEŠÍ, že by se měl nějak zodpovídat ze svých zločinů.)

Pak si postaví vlastní kostel a jen tak mezi řečí řekne, že odjede stavět kostely a sirotčince do Afriky. Tam se seznámí s "hodnými vojáky" (ti se jmenují "Bojovníci za svobodu), kteří bojují proti "zlým vojákům" (ti se jmenují "Rebelové"). Není vysvětleno, proč proti sobě bojují, co tím sledují (kromě toho, že jim dělá radost zabíjet nevinné děti), a jestli tam kromě toho jsou i nějací "vládní vojáci", nebo ta země zrovna nemá vládu. Ti zlí jsou zlí, protože při bojování zabíjejí civilisty, což ti druzí pravděpodobně nedělají (aspoň to není vidět).

Když Sam Childers uvidí, že mina utrhla malému chlapečkovi nohy, stoupne si doprostřed nějaké polní cesty a bazukou odstřelí přijíždějící auto vojáků. Chlapečkovi následně nohy nedorostou, ale zato přijedou nějací vojáci a povraždí nějaké černoušky. Na to Sam zareaguje jediným možným způsobem, totiž vezme dvě bazuky a odstřelí dvě auta s vojáky. To se pak několikrát opakuje a mezitím Sam občas zajede domů, bere své rodině veškeré úspory a kupuje za ně náklaďáky na vození černoušků po Africe (místo aby si nějaký náklaďák v Africe ukradl, což by byla asi nejméně ilegální činnost, jaké by se tam dopustil). A dělá pro černoušky to, co africké děti potřebují nejvíc: Staví jim kolotoč a učí je baseball.

A pak je konec a závěrečný titulek, že to dělá dodnes, a po něm záběry skutečného Childerse a jeho rodiny, ze kterých nám dojde, proč vlastně doopravdy do té Afriky odjel (nápověda: Jeho skutečná manželka vypadá úplně jinak než Michelle Monaghanová).

Asi by se slušelo zdůraznit, že opravdu nevím, jak se to všechno seběhlo doopravdy. Ale i kdyby se to doopravdy stalo přesně tak, jak je to ve filmu podáno, neospravedlňuje to existenci filmu. A nejde o to, co se v něm děje, ale jak je to filmově vyprávěno. Obecně nemám nic proti filmům o dobrodějích ani proti filmům s náboženskými tématy.

Marc Forster se snaží a některé epizodní scény docela fungují. Ve většině z nich jsou ale herci nuceni dělat a říkat takové věci, že to prostě fungovat nemůže. Navíc Gerard Butler je v titulní roli naprosto strašný - nejdříve je příliš uhlazený na drsného motorkáře a pak zase příliš jako sůva z nudlí na božího válečníka.

Prostě, kdyby to režíroval někdo méně schopný, mohla z toho být velmi zábavná podívaná. Takhle je to jenom depresivní, když sledujete jak pomalu běží ručičky vašich hodinek.

45 komentářů:

 1. Michelle Monaghan full frontal? [slintaci smajlik]

  OdpovědětVymazat
 2. Buď nám Franta doporučí bezva film a my se bavíme v kině či doma u zobrazovačů anebo takto luxusně rozanalyzuje filmy... méně dobré :-) No není to úžasný? :-)

  OdpovědětVymazat
 3. myshovi.82 a Zuzce se film líbil, takže si z Frantovy recenze nic nedělejte

  OdpovědětVymazat
 4. Anonym 5. ledna 2012 7:15
  Ty upištěná rádoby vtipná opice, máš i svůj názor, nebo si umíš brát do huby jenom ostatní?

  OdpovědětVymazat
 5. Že půjde o slátaninu bylo patrné už z traileru. Ješte o chlup to vylepšil český distribuční název, který ve mě vzbuzuje pocit, že film má něco společného s Ruskem (představuju si pravoslavného popa s puškou, ale zbraní neznalá část populace si vybaví prostě jen toho popa).
  Btw. František by měl zas po čase napsat článek o zmršených českých překladech názvů filmů. Jeho starší příspěvky tohoto typu cituju dodnes.

  OdpovědětVymazat
 6. Takže ke konci filmu vezme deset bazuk a odstřelí deset aut? Jak to pobere?

  OdpovědětVymazat
 7. Heh, zase jen plagiát opravdového bijáku - Scorcher - Global Meltdown... http://bpgisme.com/cliffscosmicreviews/media/1/20090107-tropic016tug6.jpg

  OdpovědětVymazat
 8. jista, rekl bych vetsi cast, americkych krestanu jsou opravdu k*k*ti nejvetsiho kalibru.

  doporucuji nejaka videa z
  http://www.atheistmedia.com/, kde jsou ukazky takovych krestanu.

  OdpovědětVymazat
 9. po tech africkych opicich by mel spis strilet kondomy, at se konecne prestanou mnozit

  OdpovědětVymazat
 10. 5. ledna 2012 10:12 Anonymní Anonymní řekl(a)...
  "jista, rekl bych vetsi cast, americkych krestanu jsou opravdu k*k*ti nejvetsiho kalibru"

  Vetsi cast jakekoli populace a zrovna tak jekehokoli nabozenstvi jsou uplne normalni lide, tak nekecej hovadiny ty khvezdickakhvezdickate.

  OdpovědětVymazat
 11. ja mam dojem, ze to dneska v usa vedou ponejvice krestane viz. frantuv link http://www.youtube.com/watch?v=yUq2d2OFRkk&noredirect=1

  a to nejsou normalni lide!
  nepausalizuji, ze to jsou vsichni krestane, ale je jich v usa dost a dost, napr. tea-party.

  OdpovědětVymazat
 12. To Anonym 5. ledna 2012 7:15 (a další případní zájemci):
  Je zbytečné zasírat diskuze pod každým článkem vašimi nenávistnými příspěvky. Pokud mě tak nesnášíte (nebo naopak tajně zbožňujete a bojíte se to přiznat) a jste tady tak hrozně odvážní, určitě mi to dokážete říct přímo do očí. Tak navrhněte místo a čas - můžeme se domluvit, potkat se a vyříkat si to. Co vy na to?

  OdpovědětVymazat
 13. Butler neměl hrát Childerse, ale Childersovu ženu.

  OdpovědětVymazat
 14. >5. ledna 2012 10:29
  No jestli zrovn tea party CELKOVE povazujes za hnuti extremistickych krestanu tak to jen dokazuje, jak jsi mimonka uplna.

  Mimochoden i titulek videa "Religious nuts" by ti mel neco napovedet proboha a prece tam jasne vidis, jak i primo v americkych televiznich zpravach poukazuji na ponekud divne nazory techto lidi.
  Spis asi moc neumis anglicky, cele si to ponekud zmatene vysvetlujes po svem a nakonec se z techto lidi udela to, ze je to "vetsi cast americkych krestanu", kteri jsou samozrejme kokoti.
  Presun se do doskuze na Novinky, tam ti bude lip.

  OdpovědětVymazat
 15. re: mysh.82 jedine kdyz s sebou vezmes Zuzku

  OdpovědětVymazat
 16. Bla bla bla. Přesně, jak jsem si myslel - hromada keců a skutek utek. To nemá ani jeden z vás, anonymů, koule?

  OdpovědětVymazat
 17. Petra Polachová (v teplakoch) nic?

  OdpovědětVymazat
 18. @mysh.82:
  A Zuzka ma koule?

  OdpovědětVymazat
 19. mysh.82 pod jakýmkoliv nickem tady nemá smysl rozumně přispívat. Pokud chceš jiné než nenávistné reakce, musíš být buď anonym nebo diskutovat na G+ pod příspěvky FFFilm, tam anonymy neexistují. Tady diskutují jen puberťáci s jedinými zájmy: full frontal a anální bělení nebo pitomečci, kteří každou minutu refreshují diskusi a čekají na lidi s Nickem, aby je mohli napadnout debilními poznámkami

  OdpovědětVymazat
 20. Tak černě bych zevnějšek Kazatele Kalšnikova neviděl, stačí hlubší vhled nebo vyšší nadhled. Dokonce se může dočkat za oceánem podobné kultovní (Františku promiň) obliby našeho Kurvadědictví. Analogie je zřetelná. Taky náš Bohuš před objevem Boha páchá neuvěřitlná zvěrstva:
  - blokuje výstavbu plynofikace v obci
  - nectí majestátu první dámy a šahá jí na kozy
  - demoralizuje číšníky
  - po ulicích Brna huláká na Slavíky
  - asijským podnikavcům spílá za jejich šikmější vzezření a nadává jim do "héreček"
  - svojí flagrancí zaviní smrt kozénky
  - staví na roveň víru v Boha a vagínu
  - do baráku si nakvartýruje "hérečku" a jiné.
  Pak však uzří anděla a nastartuje v sobě Víru. Dětem v dědině sežene kolotoč a učí je jezdit na koňovi. A dává jim příklad, že láska k prostitutce bez dostatečné hotovosti je cesta do pekel. Taky Bolek P. je v titulní roli naprosto strašný - nejprve příliš uhlazený na drsného vidláka a pak zas poněkud buranovský na božího milijonářa. Ale je to Bohuš kurva! Náš Bohumil. :-)
  Tomáš

  OdpovědětVymazat
 21. Já vím, že nemá smysl hrát si s trollíky. Jsou to jen děcka, které nemají, co dělat. Jen jsem si říkal, jestli někdo z nich bude mít odvahu přihlásit se otevřeně k tomu, co říká.
  No, abych to zrekapituloval: mysh.82 - jedna konkrétní výzva, anonymní srabíci - nulová reálná odezva. Takže kontumační výhra 1:0. Děkuji za vaši (ne)účast :-)

  OdpovědětVymazat
 22. mysh.82: ...se na to vyser. Nesnaž se rádobyvtipně nebo drsně vést nějakou diskuzi, musíš to naprosto ignorovat a ono je to přestane bavit. Pouč se, jak se Franta zbavil slovenskýho tepláka. Prostě na něj sral a teplák (i když dřel celé týdny) to nakonec vzdal. Petra Polachová reagovala a akorát si tim udělala terč na čelo. Nedopusť se stejné chyby. Přátelský anonym.

  OdpovědětVymazat
 23. Mysh.82
  jo, to je fakt. Jakákoliv reakce se tady mine účinkem, protože jako anonym můžeš kohokoliv napadat beztrestně. Však se podívej, jak se tady ty některé anonymní výplody opakují v každé diskusi. Petra Polachová reagovala, ale už se na to taky vysrala, protože to nemá smysl.Žádný příspěvek od ní jsem tady dlouho neviděl.
  Anonymy tady napadají kohokoliv s nickem, nejen tebe. Je to tady pořád dokola. Myslím, že i proto Franta implementoval ten chat, asi už měl dost toho, jak mu podobné hádky zasírají diskuse.

  OdpovědětVymazat
 24. pro me tea party a konzervativni krestane u moci, to
  je pruser na entou.

  a citace z teto diskuze:
  "No jestli zrovn tea party CELKOVE povazujes za hnuti extremistickych krestanu tak to jen dokazuje, jak jsi mimonka uplna."

  na tuto vetu mam odpoved kde pouziji citaci nejakeho amika.
  palinova a biden jsou/byli z tea party a uz cituji:

  Now if you'll excuse me, the Palin/Biden debate is tonight so I have to go put on my Dumb Shoes, Stupid Pants, Non-Thinking Cap, Dangerously Unqualified Shirt and Evolution-Denying Jesus Freak Eyeglasses (with its new-fangled Bridge To Nowhere). But lest you think I consider this election a big joke, I urge you to remember the words of Smokey 'The Bear' Robinson: "There's nothing sadder than the tears of a clown."

  OdpovědětVymazat
 25. Když Sam Childers uvidí, že mina utrhla malému chlapečkovi nohy...

  Film jsem neviděl, ale tenhle odstavec mě dostal. Butler hraje ve sračkách pravidelně, ale Forster?! Ne, nechci to vidět.

  OdpovědětVymazat
 26. Slovenský teplák byl vtipný, ale ještě vtipnější je, jak přežívá v "legendách." A některé dřenící diskuse anonymů jsou také dobré. Otázka tedy je, jestli to sem patří. Ovšem, dokud se František baví, tak zřejmě ano :-)

  OdpovědětVymazat
 27. jannovak: I kdyby me nahodou nebavily, nic s temi diskusemi delat nemuzu, pokud bych si neplatil armadu moderatoru...

  OdpovědětVymazat
 28. Takže Mysh.82 a Petra Poláchová spolu chodí?

  OdpovědětVymazat
 29. Náhodou diskuze tady se vytříbila v cosi unikátního, co se jen tak nevidí. Jelikož jsme my všichni anonymové zaměnitelní, nesnažíme se budovat si jméno nějakými přestřelkami, jak bývá obvyklé. Vesměs každý napíše něco vtipného nebo rádobyvtipného a tim to hasne. Jelikož jsme většina neutrální cynikové jako autor, tak když ho někdo uráží, samozřejmě se ho nezastaneme, a ani ho nijak příliš "gay" nechválíme. Pak vznikaj ty legendární diskuze, s neuvěřitelně vtipnýma, ale i hloupýma postřehama, s nějakym tim psychopatem, full frontalem atd. Já tady číst diskuze žeru a moderátoři všech zemí, vyližte si prdel.

  OdpovědětVymazat
 30. Amen to that, ma anonymous brother.

  OdpovědětVymazat
 31. Skvělá recenze, pobavila jako obvykle, díky.

  OdpovědětVymazat
 32. Výborná recenze.

  OdpovědětVymazat
 33. chtel bych vsechny anonymy zde i sebe, tak nejak teple "gayovsky" pochvalit !!!

  OdpovědětVymazat
 34. Nejlegendárnější diskuze je stejně u vymejšlení překladu pro Your highness...to už asi nic nepřekoná.

  OdpovědětVymazat
 35. Sakra, ten plakát je ultimátní! Škoda, že ten film není ještě o kus debilnější, protože pak bych se na to i podíval. Mám pro takové ptákoviny vyloženě perverzní slabost. :-P

  PS: Do hlavní role měli obsadit Segala v koženém kabátu a bylo by to dokonalé.

  OdpovědětVymazat
 36. chudak Butler..jestli on se z tech srackoidnich filmu jednou vyhrabe..a pritom ho mam tak rada..ale tohle nedam..

  OdpovědětVymazat
 37. Tento film je klasická práce nadšených křesťanů. Já sám jsem křesťan a je mi vcelku nepříjemné to mnohdy špatně směrované nadšení a vyhozené prostředky.
  Znám spoustu křesťanů ve vedení firem, majitelů úspěšných firem a na důležitých pozicích. Spoustu křesťanů s výborným vzděláním a schopných výborně prodávat své schopnosti a odvádět precizní práci. Pak si shlédnu nějaký film a je to v háji. Naprostá neschopnost vytvořit konkurenceschopný produkt. Naprostá ztráta schopností.
  Já tomu soukromě říkám "mirečkizmus". Jak když posuzujete práci malého dítěte. "To je pěkné Mirečku. To se Ti povedlo. Že je to strašné vlastně nevadí, hlavně že jsi to myslel dobře, protože je to o Ježíši".
  Nadšení pro službu Bohu pak často zakalí všechny smysly.
  Naštěstí to neplatí pro spoustu hudebníků. Spousta kapel prorazí. Ale to jen zase nad úrovní chválících hudebníků z bohoslužeb. Tam kolikrát, i přez dostatek hudebně dobře disponovaných jedinců, přijdou ke slovu i lidé bez jakékoliv soudnosti a bez hudebního sluchu. A zase je to o tom, že "On chce přeci sloužit Bohu, tak mu nebudeme bránit" Nejsem si ale příliš jist, že z toho má vždy Bůh radost. Každý dostal od Boha nějaké "dary" a když sloužím jinde, než kde je mé místo, je z toho logicky spíš ostuda a zbytečně zahozený talent, či potlačený talent někoho jiného s méně ostrými lokty.

  Co se filmu týká, tak naráží zčásti na to, že autoři scénáře zjevně viděli jeho tvorbu jinou optikou, a samotný fakt obrácení hlavního hrdiny jim připadl úžasný. Oprávněně, ale nijak to neomlouvá kvalitu finálního produktu.

  OdpovědětVymazat
 38. To Jindra: Chcípni.

  OdpovědětVymazat
 39. Jindra: WTF? system overload...

  OdpovědětVymazat
 40. Tento film je klasická práce nadšených křesťanů. Já sám jsem satanista a je mi vcelku nepříjemné to mnohdy špatně směrované nadšení a vyhozené prostředky.
  Znám spoustu křesťanů ve vedení firem, majitelů podělaných firem a na důležitých pozicích. Spoustu křesťanů s úplně posraným vzděláním a analfabety neschopných prodávat své schopnosti a odvádět precizní práci u hovnocucu. Pak si shlédnu nějaký film a koukám, že jsem křesťany podcenil. Naprostá neschopnost vytvořit konkurenceschopný produkt. Naprostá ztráta schopností.
  Já tomu soukromě říkám "syrečkizmus". Křesťani totiž říkají tvarůžkám "Nohy Páně Ježíše".
  Nadšení pro službu Bohu pak často zakalí všechny smysly.
  Naštěstí to neplatí pro spoustu black metalových hudebníků. Spousta kapel jako Dark Throne, Burzum, Impaled Nazarene prorazí. Ale to jen zase nad úrovní chválících hudebníků z bohoslužeb. Tam kolikrát, i přez dostatek hudebně dobře disponovaných jedinců, přijdou ke slovu i lidé bez jakékoliv soudnosti a bez hudebního sluchu. A zase je to o tom, že "On chce přeci sloužit Bohu, tak mu nebudeme bránit" Nejsem si ale příliš jist, že z toho má vždy Bůh radost, náš pán Satan z toho radost teda má, když vidí neúspěšné černoprdelníky. Každý dostal od Boha nějaké "dary" a když sloužím Bohu a ne Satanovi, je z toho logicky spíš ostuda a zbytečně zahozený talent, či potlačený talent někoho jiného s méně ostrými lokty.

  Co se filmu týká, tak naráží zčásti na to, že autoři scénáře zjevně viděli jeho tvorbu jinou optikou, a samotný fakt obrácení hlavního hrdiny jim připadl úžasný, no to je toho. Oprávněně, ale nijak to neomlouvá kvalitu finálního produktu. Radši měl zůstat u motorek a dál krást.

  OdpovědětVymazat
 41. Ten původní pán, kterýho hraje Buttler, mi nevím proč připomíná Dannyho Treja... mno a je Dannymu taky trochu podobná...

  OdpovědětVymazat
 42. Nemam z vas radost. Vas Buh.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.