3.1.12

Recenze: Lurdy [Lourdes] - 90%

Christine (Sylvie Testudová) má roztroušenou sklerózu, takže je ochrnutá a může hýbat pouze hlavou. Spolu s dalšími (více i méně) postiženými se vydává do Lurd na pouť, organizovanou řádem Maltézského kříže. Protože v Lurdách, jak víme, se dějí zázraky.


Ať si o tomto filmu (natočeném v roce 2009) na základě traileru myslíte cokoliv, pravděpodobně se mýlíte. Obával jsem se nějaké náboženské agitky, ale zaplaťFSM jsem se dočkal něčeho mnohem zajímavějšího, byť to rozhodně není nic, co bych označil slovem "zábava".

Jessica Hausnerová toho zatím ve svých 40 letech moc nenatočila (a nic z toho jsem neviděl), ale její filmové schopnosti jsou neoddiskutovatelné.

Téměř celý film je podán jako dokument, zachycující (a nijak nekomentující) průběh typické "organizované poutě do Lurd". Skládá se z dlouhých statických scén, zabíraných často z dálky, jakoby "skrytou kamerou" (kdy před hlavními protagonisty procházejí jiní lidé a kazí nám výhled). Všichni hrají velmi realisticky, jako kdyby improvizovali nebo jako kdybychom se dívali opravdu na dokument. A kdyby tvůrci opravdu tvrdili, že jde o dokument, ve většině scén bych jim to i věřil. Tak dobří jsou všichni herci.

Kdyby šlo o dokument, tak bych byl nadšený z toho, jak se tvůrcům podařilo zachytit ty správné okamžiky, ve kterých se na chvíli odhalí něčí potlačované myšlenky nebo dojde k něčemu, co je svou bizarností skoro černohumorové. Dokument to ale není a pokud dobře chápu, VŠECHNY hlavní postavy (včetně všech postižených) jsou herci.

Dokumentárnost ale není pouze formální, ale i dějová. Jsem přesvědčen, že takovéhle věci a takovéhle bizarní situace se skutečně mezi poutníky do Lurd odehrávají. Jsem přesvědčen, že se opravdu každý den objeví v Lurdách několik postižených, kteří tvrdí, že se zázračně uzdravili, a že je zvláštní komise musí přezkoumat, aby se potvrdilo, že jde opravdu o zázrak. Jsem přesvědčen, že když k tomu dojde, polosenilní důchodkyně diskutují o tom, že "on si takový zázrak nezasloužil, já jsem tady už popáté a jsem mnohem víc věřící". A jsem přesvědčen, že se ve zdejší atmosféře skutečně leckterý věřící může vyléčit i z poměrně závažných chorob - a není to nijak v rozporu s tím, co si myslím o náboženství a o lurdském Disneylandu.


I když je tento film plný velmi složitých a různě interpretovatelných emocí, Hausnerová zůstává striktně neutrální a necpe nám žádný úhel pohledu. Takže zatímco mě tento film zaujal jako bizarní černohumorový pohled do intimního kroužku lidí, mezi které se nikdy v životě nedostanu (doufám!), něco jako Hoří má panenko na cracku, někoho věřícího může docela dobře zaujmout jako důkaz toho, že Boží zázraky jsou všemocné a když se bude hodně modlit, ta chybějící ruka mu doroste. Paradoxně je tento hraný film dokumentárnější a objektivnější než to, co točí Michael Moore nebo pánové Klusák a Remunda a označují to slovem "dokument".

Protože to ale není dokument, ale film, měl by mít nějaký děj a nějakou pointu. Má ji. A je úžasně emocionální, věcná a současně otevřená mnoha interpretacím.

A ještě mě napadlo takové výstižné přirovnání: Kdyby mi někdo tvrdil, že tenhle film režíroval David Cronenberg, věřil bych mu to a konstatoval bych, že je ještě v o něco lepší formě, než při Nebezpečné metodě.

P.S: Ta docela sexy řádová sestra je ta supersexy vražedkyně z poslední Mission: Impossible.

30 komentářů:

 1. Není ten trailer superspoiler?

  OdpovědětVymazat
 2. Ne nijak moc. Ten zaver traileru se odehraje nekdy po polovine filmu.

  OdpovědětVymazat
 3. Jedna ruka nemodlí...

  OdpovědětVymazat
 4. Hmmm tyvado, un, deux, trois...cheeeeese!!!

  Netusil jsem, ze svet je zasazenej anglictinou zas az takhle.

  OdpovědětVymazat
 5. ty jo fffilme, neblazni..90??? nejdriv 90 legends of the fall a ted i lurdam,dyt to nejsou tak vyjimecne a dobre filmy.. ff asi opet premohla nejaka zvlastni nalada jako onehda, kdy daval 100 gay filmum..

  OdpovědětVymazat
 6. u takovych filmu bych ocenil kdyby koncily tam kde zacinaji vesmirne invazni filmy, tj. vybombardovanim lurd pomoci rozhavenych vesmirnych meteoritu :-)

  OdpovědětVymazat
 7. doufejme, ze se sem prisere mysh.82 a zdeli nam sve teple moudra.

  OdpovědětVymazat
 8. Jo, jo mysh je jen taková laciná light verze Péti Polachové, ale ta už je moc namyšlená a k plebsu jako my tady ani nepromluví. Při tom my jsme z ní spravili celebritu. Onehdá mně ani neodzdravila, jakoby mně neznala a byl jsem jen nějakej anonymní nýmand, co si honí fujaru nad jejími příspěvky. Jako - né, že by ne, ale ahoj říct mohla.

  OdpovědětVymazat
 9. Jasně - Panenka Marie tam ukáže bobra.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak jsem tu! Chápu, že je těžké přiznat si svou homosexualitu a že vám anonymní homofobní vyznání v diskuzích na filmovém blogu pomáhá vyrovnat se se závislostí zoofilním gaypornu a fotkách Fukových psů. Jsem sice hetero a zasnoubený, ale rád vám pomůžu s vaším coming-outem. Ovšem pokud si chcete dál anonymně honit pindíky tady v diskuzích, máte na to svaté právo.

  OdpovědětVymazat
 11. mysh.82/ Děkuji za povolení a za sebe mohu čestně prohlásit, že jej hodlám naplnit tak často jak to jen půjde!

  OdpovědětVymazat
 12. Už se moc těším! Prosím, připojte i fotky nebo videa leštění vašich zmíněných "milášků", ať se můžeme všichni zasmát :-)

  OdpovědětVymazat
 13. mysh.82 - to by sa ti pacilo ty buzna co ? Prave mi volala tvoja uplakana zuzana a upozornila ma, ze takto naivne lakas material na tie tvoje zname novorocne onanisticke gay orgie? Uz je z teba zufala !!! Ti dosiel material, uz mas okukane vsetko na inete ? Chodis na fffilm k fukovy a skusas tu tie svoje ubohe teple triky ? Bez do prdele ty verbalna buzna. Zena ti doma place a ty myslis jenom na kokot v hube.

  OdpovědětVymazat
 14. mysh.82/ U mně to není problém - tady má fujara v celé své pevné kráse: http://www5.picturepush.com/photo/a/7276853/img/7276853.jpg

  A tady si ji leštím při čtení FFFilm diskuze: http://www2.picturepush.com/photo/a/7276855/img/7276855.jpg

  OdpovědětVymazat
 15. Narozdíl od vás tu chodím číst recenze na filmy a diskutovat o nich. Nebráním se ale diskutovat i o našich drahých československých homokládách, které bohužel zatím svou orientaci potlačují. Ale jen čistě z terapeutického hlediska, vaše sexuální návrhy musím odmítnout, chlapci :-) Snad vám bude stačit honění nad mými příspěvky.
  Jo, a ty obrázky se mi buď nepodařilo otevřít, nebo to, co na nich je, je tak nepatrné, že jsem to ani s brýlemi po dědečkovi nerozluštil.

  OdpovědětVymazat
 16. mysh.82/ Spíš si neschopnej jednoduchýho úkonu CTRL+C a CTRL+V. Ale to je v pořádku, i zaostalí lidé maj právo na život...

  OdpovědětVymazat
 17. Víš, my co používáme novější software, nepotřebujeme dělat ctrl+c a ctrl+v, ono se nám to otevře automaticky. Ta pochybnost se týkala velikosti zobrazovaných nástrojů, což jsi nepochopil, ale i lidi s poruchou chápání a vnímání mají právo na život ;-) A snad i ti, co neumí vymyslet žádnou vtipnou invektivu a prožívají svůj mrzký souboj s vlastním miniaturním sebevědomím jen na internetu.

  OdpovědětVymazat
 18. Ale navrhuju za sebe, že bychom měli ze slušnosti nechat prostor těm, co se chtějí bavit o tom filmu, a ne o nepatrných slovenských i českých falech. Pokud ti nedělají problém klávesové zkratky, tak možná budeš schopen vyhledat i moji adresu a ukojit svoje násilnické pudy v reálu. Mně to nevadí, aspoň ušetřím za krmení pro psa.

  OdpovědětVymazat
 19. Tebe ta velikost nástrojů fascinuje natolik, že spíš s tím máš problém ty...

  OdpovědětVymazat
 20. myshi.82 co na Lurdy říká Zuzka?

  OdpovědětVymazat
 21. ja bych tu diskuzi vratil na zem a vratil bych se k prozaictejsimu tematu zda panenka marie ukaze bobra.

  OdpovědětVymazat
 22. mysh.82 - ty ses nejakej divnej. Mas erekci kdyz sem musis psat takove debiliny? Krmeni pro psa? Pes by mel sracku z panicka ;)

  OdpovědětVymazat
 23. nechajte ho zuzka mu nedala a on si myslel, ze si ho tu pohoni u fuku. Teraz dokonca dostal chut na psa.

  OdpovědětVymazat
 24. mysh.82 - ty ses nakej uchyl nee, nechat si nalozit na hubu a pak si dat vylizat od cokla, jo to je fakt narez.

  OdpovědětVymazat
 25. Tenhle mi připadá k tématu : Duch svätý, Ježiš Kristus a Panna Mária si plánujú dovolenku. Duch svätý navrhne: "Poďme do Betlehému." Ježiš Kristus odpovie: "Ten už poznáme, poďme inam." Duch svätý navrhne Jeruzalém, Ježiš Kristus zareaguje: "I ten už poznáme, poďme niekam inam." Duch svätý teda navrhne Lurdy a Panna Mária radostne vykríkne: "Hurá, poďme tam, tam som ja ešte nikdy nebola."

  OdpovědětVymazat
 26. Anonym: PRESNE TENHLE vtip v tomto filmu zazni!

  Joza: Ano, je to v Praze na Hlavnim nadrazi, tesne predtim nez tam zabiji Pavla Krize (fakt).

  OdpovědětVymazat
 27. skvorecky, ted pavel kriz, a este nasilnou smrti, z toho mam depku. tohle si asi pustim..

  OdpovědětVymazat
 28. Jsem anonymní homosexuál.

  OdpovědětVymazat
 29. Víra v účinnost Lurd silně negativně koreluje se znalostí statistiky spontánních remisí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.