23.1.12

Recenze: Den zrady [Ides of March] - 70%

Ryan Gosling se stará o mediální část kampaň George Clooneyho, který kandiduje v amerických demokratických primárních volbách. Ale všechno se to nepříjemně zamotá, když mu zavolá šéf konkurenční kampaně (Paul Giamatti) se zajímavou nabídkou: Aby změnil tým...


Především opět nějaké to "uvádění na správnou míru" poté, co jste viděli trailer: Den zrady by se možná v některých okamžicích dal teoreticky označit za thriller (protože je něco v sázce a něco skrytého se odhaluje), ale rozhodně v něm není ani náznak něčeho jako "spiknutí", "honička", "akční scéna", "atentát", "vražda", "full frontal" a podobně.

Film vyžaduje jistou orientaci v systému amerických voleb - například pochopit, že v primárkách spolu soupeří dva Demokraté o to, kdo z nich vyhraje kolik států a kdo se tudíž stane nominovaným na prezidenta za Demokraty. Nebo to, že Republikáni mají logický zájem podpořit toho kandidáta Demokratů, který bude mít pak v prezidentských volbách menší šanci proti kandidátovi Republikánů. Nicméně, Republikáni se v tomto filmu téměř nevyskytují (i když Clooneyho protivník používá na plakátech "seriózní" font, který většinou používají Republikání). Dost hajzlů se najde i mezi Demokraty.

Vlastně, ve filmu ani moc hajzlů není. Film je spíš o tom, že v tomhle byznysu se nedá věřit nikomu ani ničemu, a že integrita a pravdomluvnost v něm mají cenu buď nulovou, nebo absolutní - podle toho, z jaké stránky se na to díváte. Každý občas v životě udělá nějakou chybičku, například něco neřekne nadřízenému, nebo se s někým nesprávným vyspí. A následky jsou v tomto prostředí katastrofální.


Film má výborné obsazení. Kromě výše uvedených také Philipa Seymoura Hoffmana jako Goslingova přímého nadřízeného, Marisu Tomeiovou jako novinářku nebo Evan Rachel Woodovou jako pohlednou stážistku, která vše zkomplikuje.

Bohužel, i když obsahuje několik velmi silných, chytrých scén a dobrých vtipů, film jako celek poněkud skřípe. Hlavně v tom, že jeho protagonisté jsou nám představeni jako naprostí profíci, a hlavní zápletka pak stojí na tom, že tito profíci dělají naprosto zásadní začátečnické boty. A některé scény (proslov o alternativních palivech, napjatá diskuse před obrovskou americkou vlajkou) jsou tak naivně prvoplánovité, že jsem si skoro nebyl jistý, jestli jsou míněny vážně, nebo to má být ironie.

Den zrady je už čtvrtým filmem, který Clooney režíroval, ale Dobrou noc a hodně štěstí je pořád nejlepší.

14 komentářů:

 1. A dostupný je už i BDRip ;-) Doporučuji!

  OdpovědětVymazat
 2. A mně se to líbilo. Uznávám, že ujíždím na US politice a cameo lidí z MSNBC pobavilo, ale tak mi to přišlo dobrý. Když Clooney dělal promo rozhovor v The Daily Show, tak se ho Steward zeptal, když to má teď nacvičený, jestli půjde do politiky a Clooney odvětil, že po shlédnutí toho filmu ho asi nikdo nebude chtít angažovat. A po té, co jsem to viděl, mu dávám za pravdu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Snad prvni film, ve kterem Marisa Tomei nedostala sanci se svleknout. Musela byt po nataceni pekne namichnuta.

  OdpovědětVymazat
 4. OT: Nějaký tip na budovatelský film? Nástup, Občan Brych,...? Dostal jsem chuť...

  OdpovědětVymazat
 5. Zavraždí někdo někoho o idách březnových?

  OdpovědětVymazat
 6. Podle původního názvu bych to tipoval na něco o Caesarovi, podle českého názvu na něco o Mnchovu. Člověk si nevybere:)

  OdpovědětVymazat
 7. Clooney je na picu herec. Jedine co vie zahrat, je ten jeho idiotsky uskrn a pozerat sa na to cely film ? Nie dakujem to radsej citat 10 prispevkov toho chudaka mysh.82

  OdpovědětVymazat
 8. slusnej politickej thriller, ze ktereho plyne pouceni, o kterym ale vsichni uz vime ;) [in other news, ve statech se stale soulozi ve spodnim pradle]

  OdpovědětVymazat
 9. politicke thrillery me neberou. cloney jedine v hospital nebo jak se ten serial jmenoval a ve filmu od soumraku do usvitu.

  OdpovědětVymazat
 10. to je ale idiotská diskuze, tady ...

  OdpovědětVymazat
 11. Náhodou, Klůny je hezkej. Moc ráda u jeho filmů klikám Zuzaně na Myshku.

  OdpovědětVymazat
 12. moc se mi to nezdá, Ryan je teďka populární, bezva, já ho moc nemusim, Clooneyho taky ne, zápletka nic moc, realita je mnohem zajmavější a vlastně drsnější, tyhle prezidentský fikce, já myslel, že už jich bylo dost, dobře narozdíl od tuny jinejch témat...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.