12.1.12

Recenze: Labyrint - 10%

Lucie Vondráčková (plus tři další) odhaluje smrtící tajemství labyrintu v podzemí pod svým staropražským domem.


Verze bez spoilerů: Je to hrozné, ale ne dost hrozné na to, aby to bylo zábavné od začátku do konce. Hodně špatní herci (z nichž Vondráčková je nakonec asi nejlepší!), hodně špatná režie, spousta technických nedostatků a hlavně naprosto nepochopitelný, žádný smysl nedávající děj.

Verze se spoilery:

Vondráčková žije v bytě se snědou anglicky mluvící kráskou (Mary Coronado, v jedné scéně ukáže nahou bradavku), ve starém pražském domě. Jeho stará obyvatelka tvrdí, že se v jeho sklepě odjakživa děly divné věci. Jednoho dne zmizí domovnice. Vondráčková začne pátrat v archivech a zjišťuje, že už od doby císaře Rudolfa pod Prahou existují brány do jiné dimenze. V archivech najde jejich staré mapy a divné symboly.

Stejný symbol jako na alchymistických nákresech má na sobě vytetovaný Mary. Vondráčková se zeptá, co to má na sobě vytetované za symbol. Mary odpoví "to je takový symbol pro štěstí". Do konce filmu se nikdo nepozastaví na tom, proč má na sobě zahraniční kráska vytetovaný unikátní symbol, který je ve starých alchymistických nákresech.

Vondráčková kromě toho pracuje v nejmenované společnosti, prodávající elektroniku, kde obsáhle řeší své lidské i pracovní problémy se svou kolegyní, takže asi deset minut vidíme v záběrech zelené mimozemšťany s anténkami šošolkou v různých podobách a variacích.

V tuto chvíli už jsem se pozvolna začal ztrácet, protože se celým filmem prolínají krátké flashbacky a flashforwardy, které jsou občas abstraktní a občas konkrétní, například démoničtí satanisté, radící se o něčem někde ve sklepě u pentagramu. Satanisty hrají členové moravské doom/folk-metalové kapely (to jsem si nevymyslel) "Silent Stream of Godless Elegy". Ano, tito lidé. Hrají strašidelné satanisty. Ano. Opravdu.

Nejstrašidelnější ze satanistů vleze k Vondráčkové do bytu, do telefonu informuje ostatní satanisty, že "ona to objevila!", načež ho někdo zabije nějakou bodnou zbraní. To je vidět v traileru a je to mimochodem JEDINÉ ZABITÍ které v celém filmu vidíme. Takže se neodvažujte označovat ho za slasher. Story satanistů se touto scénou uzavírá a do konce filmu už je neuvidíme a nikdo o nich nemluví, takže se nedozvíme, proč tam byli a o co jim šlo.

Vondráčková objevuje další záhadné souvislosti. Například když přiloží kopii starého alchymistického nákresu na obrazovku svého laptopu, na kterém je zobrazena mapa Prahy z www.mapy.cz, tento nákres se s čímsi na mapě přesně kryje a Vondráčkové to zřejmě k něčemu pomůže, protože má radost. Je nutno ocenit předvídavost alchymistů, kteří před 500 lety věděli, jak velký monitor bude mít Vondráčková a jaké úrovně zoomu budou mít mapy.cz.

Bohužel se nikdy nedozvíme, s čím se co na displeji kryje, a proč má Vondráčková radost.

Brzy poté Vondráčková, Mary a dva jejich kamarádi vlezou do mystických sklepení dírou u nich ve sklepě. Píšu "brzy poté", ale stane se to až cca. po hodině filmu.

Ještě jsem zapomněl upozornit, že se celým filmem jako červená nit vinou židovské nápisy na zdech, které jeden z kamarádů Vondráčkové umí přeložit, ale nedávají smysl. Je to myslím tentýž kamarád, který "cellar" vyslovuje "sílr".

Zbylou půlhodinu tedy stráví tím, že bloudí mystickými chodbami, staršími než samotný čas, z nichž většina je vybetonovaná a je v nich jasné světlo z reflektorů, které jsou vždy postaveny těsně za nejbližším rohem, takže nejsou vidět. (Lišácké.)

Přitom postupně objevují své doklady, o kterých si mysleli, že je někdy předtím někde jinde ztratili, toho mrtvého satanistu a dva další zmizelé (nyní mrtvé), a dohadují se, co je asi mohlo zabít. Probudil jsem se z letargie, když kdosi na plátně nadhodil variantu "medvěd", ale bohužel se od této varianty záhy upustilo a přešlo se k obvyklému "Musíme tudy" - "Ne, tudy" - "Proč?" - "Protože musíme tudy!" - "Ale tudy jsme už šli" - "Tak já jdu tudy"

Celou tu dobu pokračují flashbacky a flash-forwardy a strašidelné zvukové efekty, u kterých mi bohužel nebylo jasné, zda je to doom/folk-metalový soundtrack k filmu, nebo zda to mají být nějaké zvuky, které slyší postavy na plátně.

Pak Vondráčková odejde a po chvíli je nalezena mrtvá. Film ale odvážně pokračuje dál i bez hlavní hrdinky. Zbylí tři pokračují v hledání. Jeden je zavalen a pravděpodobně při tom umře.

Zbylí dva živí (Mary a jeden kamarád) jdou někam dál, načež Mary najednou řekne něco česky. Kamarád řekne "Ty umíš česky? Myslel jsem, že neumíš česky!" Mary řekne (česky) "Já neumím česky" a jdou dál.

Pak najdou bednu s nacistickou orlicí. Mary si vytáhne nůž schovaný v jehlici ve vlasech, podřízne kamaráda a vyndá z bedny pytlík s diamanty.

Pak vidíme, jak stavaři zabetonují díru v podlaze, vedoucí do obrovského labyrintu chodeb, tím, že do ní hadicí vyprdnou trošku cementu.

Pak přijde třicetisekundový epilog Vondráčkové, který je úplně stejný jako její třicetisekundový prolog na úplném začátku filmu, ale úplně na konci navíc uvidíme záběr na usmívajícího se jednoho z kamarádů.

A pak už je úplný konec a mohl jsem jít domů a pustit si ten druhý, lepší Labyrint.

A byl to příjemný pocit.


Film Labyrint (ten horší, český) vznikal údajně velmi dlouho a ve velkých křečích. To ale bohužel není důvod k tomu, aby byl recenzován shovívavěji. Pokud je takováto zrůdnost uváděna v kinech za plné vstupné, tak to považuji za nemorální podvod na divákovi a nepřipadá mi následně nic nemorálního například na stahování filmů zdarma z Internetu (samozřejmě legalním způsobem).

79 komentářů:

 1. výborně, dvě české sračkoidní filmy v jednom týdnu, to je lepší, než jsem čekal... Mayové měli pravdu

  OdpovědětVymazat
 2. Vondráčková v hororu, to prostě nejde, jen čekám, kdy začne zpívat o tenisáku

  OdpovědětVymazat
 3. "...takže asi deset minut vidíme v záběrech zelené mimozemšťany s anténkami v různých podobách a variacích." V Datartu tedy asi nepracuje...doufám, že ti mimozemšťané vystupují bez svých typických zvukových projevů. I když ono je to vlastně jedno

  OdpovědětVymazat
 4. Elementární otázka - je ve filmu ještě jiná scéna s Maryinou bradavkou, než ta, jež je k vidění v traileru? Děkuji

  OdpovědětVymazat
 5. Frantisku, to je presne ten typ recenze, kvuli kterym jsem pro Tebe vytvoril trvaly prikaz z meho uctu (tedy az na 15teho). To jsem jeste na netu nikomu neudelal a jeste nedavno jsem nepredpokladal, ze bych to kdy udelal. Opet jsem se kralovsky pobavil. Diky za to. Petr Janovsky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dal jsem 150 mesicne. Rikam si kazda kacka je urcite dobra.

   Vymazat
 6. a co na to zuzana, mys.82 ?

  OdpovědětVymazat
 7. Je ten film konzervativní, nebo to je další eurohujerská krávovina?

  OdpovědětVymazat
 8. Co rikali Mayove?

  OdpovědětVymazat
 9. Tož kurde fajné obrázky

  OdpovědětVymazat
 10. Franto fakt dobry.
  Mimo to, ze jsem se(ctenim recenze, ne shlednutim filmu) dobre pobavil je to napsany tak, ze je presne vystihnuty, jaka je to(asi, verim ti)) picovina.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto hele ted jsem si vsimnul v tvym profilu ze jsi taky "body artist", to je jako co?

  OdpovědětVymazat
 12. TENET PUBLICITY
  ENIAC DIGITAL CINEMA
  SOUND 4 FILM

  To jsou cesky spolecnosti? A jestli jo, tak si myslej, ze kvuli kul jmenu prorazi do holyvudu?

  OdpovědětVymazat
 13. Už se to blíží
  Už to bude
  Hele
  Už to klepe na vrátka
  Přišel Den D
  A nám se
  Narodily čtyři
  Nový koťátka

  ('Den D'- pro pametniky, Lucka neni autorem, pouze interpretkou)

  OdpovědětVymazat
 14. asi něco jako varianta "brod"

  OdpovědětVymazat
 15. Jo, co je to varianta medvěd?

  OdpovědětVymazat
 16. Hádám, asi že je zabil medvěd. Co?

  OdpovědětVymazat
 17. Je to podobné takovému tomu Strážce duší, Ďáblova lest atd., nebo ještě něco úplně jiného?

  OdpovědětVymazat
 18. Ten druhý, lepší labyrint s Bowiem je ale super (a kéž by se tu dočkal retrorecenze...)

  OdpovědětVymazat
 19. Kdyby to samý natočil Lynch, tak se všichni poserou blahem.

  OdpovědětVymazat
 20. "Pak najdou bednu s nacistickou orlicí. Mary si vytáhne nůž schovaný v jehlici ve vlasech, podřízne kamaráda a vyndá z bedny pytlík s diamanty." Tak tohle jste si, pan Fuka, už vymyslel. Určitě. Nevyhnutelně.

  OdpovědětVymazat
 21. Františku, nevím, kde jste přišel na tu kravinu se satanisty a metalovou kapelou (asi z nějakého reklamního cancu?), ale jinak poměrně výstižné :)

  OdpovědětVymazat
 22. Varianta medvěd je ovšem od dost nudnější než varianta zmutovaný krokodýl, obří anakonda nebo drak. Já se picnu.

  OdpovědětVymazat
 23. Vražda satanisty není JEDINÁ ve filmu, pokud o kus dál píšete, že ženská vytáhne nůž z vlasů a podřízne chlápka - vraždy jsou tedy minimálně dvě - ale i tak je to na slasher málo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dojde celkem asi ke 4 vrazdam, ale vrazda satanisty je jedina ktera je VIDET, jak pisu.

   Vymazat
 24. Pro masochisty záznam online chatu s hlavní hvězdou filmu zde:

  http://kultura.idnes.cz/on-line-rozhovor-s-lucii-vondrackovou-ke-kteremu-se-pripoji-primo-z-kanady-1uz-/odpovedi.asp?t=VONDRKOV2&strana=1

  OdpovědětVymazat
 25. Ne tito lide http://www.ssoge.com/members.php?lang=1 ale pouze tento http://www.ssoge.com/profily.php?lang=1#1 a tento http://www.ssoge.com/images/band/david-najbrt.jpg clovek. Ale satanistu muze hrat v podstate kazdy dobre namaskovany clovek :-)

  OdpovědětVymazat
 26. Já pochopil variantu " medvěd " jako WTF jedné z postav ( pravděpodobně jako náznak nastupujícího šílenství :D ) - protože medvěd v Praze pokud není v ZOO pak je to opravdu WTF. Tedy, pokud to nebyl satanistický medvěd, eventuelně nazi medvěd.

  OdpovědětVymazat
 27. ja mam na 15. v mesici trvalej prikaz na najemny a alimenty, to by uz asi muj ucet neprezil, kdybych nahodil dalsi.

  recenze je vyborna ... hlavni otazka, ktera me pritom napada, je - v cem je ten zasadni problem, ze je tolik srackoidnich CZ filmu? prece to neni jen o penezich. je tu tak malo lidi schopnych vymyslet aspon prumerny scenar? nebo je to jen pocti a aspon prumernych CZ filmu vznika adekvatne k nasi velikosti?

  OdpovědětVymazat
 28. A nemohla to byt gorila (viz http://fffilm.fuxoft.cz/2011/12/recenze-gorila-50.html) misto medveda? To by byl teprve cross-over :-D

  OdpovědětVymazat
 29. Medved bude neco s Rusama.

  OdpovědětVymazat
 30. ..."Je nutno ocenit předvídavost alchymistů, kteří před 500 lety věděli, jak velký monitor bude mít Vondráčková a jaké úrovně zoomu budou mít mapy.cz."...
  Nemůžu se přestat smát... Labyrint byl pro mě nejhorší zážitek za posledních deset let...

  OdpovědětVymazat
 31. AnonymníJan 12, 2012 03:52 PM
  Franto hele ted jsem si vsimnul v tvym profilu ze jsi taky "body artist", to je jako co?

  Frantisku kurna tohle byla vazne minena otazka. Ale jak vidim tady se odpovida predevsim na to, jestli tam byl posranej full frontal.

  OdpovědětVymazat
 32. Čas trajleru 1:30 (hned po té rozplizlé bradavce): hypnotický záběr na komíhající se světelné kužely baterek doprovázený břitkým dialogem

  X: Renatóóó!?
  Y: Nekřič pořád!
  X: Kurva nesahej na mě ty idijote!
  Y: Mě to tady spadne na hlavu...
  X: SKLAPNI!

  to celé podbarvené podmanivou melodií "třísk třísk tydli tydli bléééé bububu bléééé". Watafaka íz?

  OdpovědětVymazat
 33. Pardon že opravuju: Dal jsem si světlost monitoru na max a ta bradavka se díky tomu vyrýsovala a je pěkná. Naproti tomu se vyrýsoval i ten temný záběr na ony dva debatéry a celé se to završilo detajlem na asexuální a zasviněnou tvář hlavní představitelky (což je k té pěkné bradavce nepoměr). Pomohlo by k vylepšení dojmu z tohoto "filmu" kdyby v sále kina zůstalo po celou dobu promítání rozsvíceno?

  OdpovědětVymazat
 34. Jako platicí čtenář žádám o rozšíření této recenze rozhovorem s Luckou. Některé věci z toho online chatu na iDNESu si zaslouží doplňující otázky.

  OTÁZKA: Za horňáky v ČR vás prosím, aby se to ještě aspoň jednou stalo ...
  ODPOVĚĎ: Zavolam mu:]]]] 11.01.2012 13:24

  OTÁZKA: Jaký je v Kanadě internet?
  ODPOVĚĎ: Bez carek a hacku. A kdyz je moc velka vichrice snehova, tak veskery zadny:] 11.01.2012 13:01

  OTÁZKA: Jak pečujete o svoji pleť?
  ODPOVĚĎ: Jim hodne rajcata a sem tam si na tvare placnu okurku:] 11.01.2012 13:48

  OTÁZKA: Co říkáte na možný návrat Heleny Fibingerové do koulařského sektoru?
  ODPOVĚĎ: Vsechny je prehodi!!! Helena rules!!!:]]] 11.01.2012 13:52

  OdpovědětVymazat
 35. už po úvodu traileru (loga společností) jem měl chuť to vypnout, pak Lucka s tím trapným rádoby civilním natáčením nějaké pseudoreportáže............. vždyť ani na trailer se nedá dívat, samé tmavé scény, střihy apod.
  recenze moc pěkná, jen se ti divím, že to vydržíš

  OdpovědětVymazat
 36. má tam Vondráčková medvěda ?

  OdpovědětVymazat
 37. Recenzovat takovéhle filmy musí být skutečná oběť (asi jako provádět gynekologické vyšetření devadesátileté stařeně) a proto si tvé práce vážím! Díky a jen houšť..

  OdpovědětVymazat
 38. Jako čtenář platící ze svého invalidního důchopu žádám o rozšíření této recenze rozhovorem s Luckou. Některé věci z toho online chatu na iDNESu si zaslouží doplňující otázky. Například se nikdo nezeptal, jestli umí plavat, jak často a jakým stylem plave, kolik uplave bazénů a jakou rychlostí.

  OdpovědětVymazat
 39. chapem to dobre? tu mary tam zavreli tym betonom alebo sa dostala von?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po zalevani diry betonem uz Mary neni videt, takze to pravdepodobne melo byt chapano tak, ze tam zustala.

   Vymazat
 40. a má vondráčková bobra?

  OdpovědětVymazat
 41. AnonymníJan 13, 2012 06:25 AM
  chapem to dobre? tu mary tam zavreli tym betonom alebo sa dostala von?
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Asi to tak bude - chuděrku (s bradavkou pěknou) ji tam nechali v hladomorně bezprizorní, bez proviantu, bez kamarádů, bez znalosti češtiny jen s pytlíkem diamantů. Co by teď dala za pytlík knedlíků plněných...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Může jíst mrtvolu Vondráčkovou. A toho chlápka. To jí vydrží na dost dlouho, aby mohla zjistit, odkud jsou natažené ty tajuplné světlomety za rohem.

   Vymazat
 42. Nezavřeli, včera jsem ji viděl v telce, byla živá a zdravá. Akorát bradavku neukázala :(

  OdpovědětVymazat
 43. Jestli tam Mary zalili bílým betonem, tak to je rasyzmus a film bojkotuju a nekoupím si ho na BluRay

  OdpovědětVymazat
 44. Slečna Vondráčková by evidentně potřebovala anální dělení....

  OdpovědětVymazat
 45. ...knedlíkem plněným. Není už z ní paní Plekancová? Utekl mi poslední Blesk

  OdpovědětVymazat
 46. Františku, připojuji se k názoru, že máte OPRAVDU těžkou práci. A to nejenom sledovat blitkoidní českou filmovou produkci a varovat před ní nás nevinné, ale ještě číst tady ty hemzy!

  OdpovědětVymazat
 47. Anonym (09:02 AM) kouří nemyté knedlíky!

  OdpovědětVymazat
 48. tohle nejsou žádný hemzy, ty hranaři!

  OdpovědětVymazat
 49. To je celé určitě jen součást důmyslné reklamní kampaně na nový theme park (http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/znojmo-chysta-novinku-adrenalinove-podzemi20120110.html) :-)

  OdpovědětVymazat
 50. Přátelé, přiznejte si to! Hemzy jsou hemzy. Pokud si některý z nás anonymů myslí, že je Alois Jirásek, ať jde do koupelny a dá si studenou sprchu!

  OdpovědětVymazat
 51. Jestli za tu bradavku nedostane Českýho lva, tak jí vyfoukla snad jen Stašová za scénu s robertkem!!!

  OdpovědětVymazat
 52. Vondráčková se zeptá, co to má na sobě vytetované za symbol. Sneda Mary navrativsi se z Anglie odpoví "co je Ti po tym gadzo!". Tahle varianta by byla alespon smesna.

  OdpovědětVymazat
 53. Myslíte, že by Labyrint mohl fungovat, kdyby to točili třeba tvůrci Love nebo na takový snímek v českých krajinách prostě nemáme?

  OdpovědětVymazat
 54. Znáte ten pocit, kdy je vám trapně za herce na plátně/v divadle(to je častější)?
  Tak přesně ten mám pokaždý když vidím Vondráčkovou....

  OdpovědětVymazat
 55. Kolik
  lidských
  životů
  může stát
  jeden
  Labyrint?

  OdpovědětVymazat
 56. a já bych skoro řekl zlý, zlý.... nepěkná věc!

  OdpovědětVymazat
 57. Tak co ten medvěd????

  OdpovědětVymazat
 58. hm, bowiemu bych delala spolecnost klidne

  OdpovědětVymazat
 59. a kdo si chce dát ještě jednu dávku, tak další povedená recenze na:
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/160677-labyrint-aneb-ztracena-v-kanalu/

  OdpovědětVymazat
 60. Dadaismus žije! Kostelnice Juráčková (která se při čtení recenze smíchy málem znečistila)

  OdpovědětVymazat
 61. Obsadit do čehokoli Lucku Vondráčkovou znamená, že autor je buď totálně vypatlaný idiot, nebo chce onu celebritku ojet. Jiné vysvětlení pro obsazování oné neschopné, mimořádně netalentované dívky nemám.

  OdpovědětVymazat
 62. Ty voe, Silent Sream of Godless Elegy vystupovali asi před patnácti lety na akci u nás v dědině .o)))

  OdpovědětVymazat
 63. OTÁZKA: Natáčení byla improvizace nebo jste měli scénář? Z ukázek to vypadá na hodně nezávislý ručně natočený pokus...jsem zvědavý. Btw pustíš to svému dítěti, až bude větší?:-)
  honza
  ODPOVĚĎ: Tak to je v poradku. Scenar tak dobry, ze to vypada na improvizaci:] Jo jo. Matyas tenhle film uvidi a hned potom si precte Johnovo Memento. At to ma vsechno hned:] 11.01.2012 13:43

  OdpovědětVymazat
 64. To je nějaký apríl nebo ten film skutečně existuje ? Už ten trailer vypadá děsně.

  OdpovědětVymazat
 65. Co se vam nezda na medvedech zijicich v kanalech?!

  OdpovědětVymazat
 66. To, že by je mohli sežrat zde žijící bílí aligátoři.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.