11.1.12

Recenze: Kontraband [Contraband] - 80%

Mark Wahlberg hraje bývalého elitního pašeráka, který založil rodinu (Kate Beckinsaleová plus dítě) a živí se počestně. Pak se ale mladý bratr jeho ženy zaplete s psychopatickým dealerem (Giovanni Ribisi), při pašování hodí drogy do moře a následně stojí Wahlberg před těžkou volbou: Buď za bratra zaplatí "dluh" a udělá "jednu poslední pašeráckou fušku", nebo se se zlou potáže bratr, on, i jeho rodina.


Na vzniku filmu Kontraband je zajímavé to, že je remakem islandského filmu a režíroval ho Baltasar Kormákur, který hrál hlavní roli v té původní islandské verzi (a kromě toho je to zkušený producent a režisér). A je to na výsledku vidět. Vypadá totiž přesně jako jako kdyby dobrý islandský režisér, schopný natáčet slušné podívané za málo peněz, dostal k dispozici hodně peněz a hollywoodské hvězdy.

Hollywoodské hvězdy se vyplatily: Wahlberg je pouze adekvátní, ale Ribisi jako gangsta crackhead a J.K. Simmons (šéfredaktor ze Spider-Manů) jako permanentně nasraný kapitán jsou vyloženě roztomilí. Beckinsaleová je víceméně jen rekvizita (doslova, ale to by byl spoiler) a málo se obnažuje. A několik méně známých fajnových herců v ostatních rolích (včetně lodního strojníka, kterého hraje stejný zavalitý seveřan jako v původní verzi).


Samozřejmě, zápletka není zrovna zářným příkladem logického děje, ale - podobně jako třeba v Dannyho parťácích - je to tak svižné, dobře šlapající a napínavé, že se nějaký ten lapsus dá odpustit. A výsledek je také příjemně vtipný a současně neinfantilně drsný, což není v Hollywoodu zrovna obvyklé.

Po vlažném traileru to bylo příjemné překvapení.

A až budete příště krást vzácný obraz, film předkládá velmi logický argument, proč by to měl být obraz Jacksona Pollocka.

21 komentářů:

 1. Wahlberg je adekvátní? To je velmi milé překvapení... Nebývá ani to.

  OdpovědětVymazat
 2. Spíše Jacksona Pollocka než Whistlerovu matku?

  OdpovědětVymazat
 3. A když si místo DROGY napíšete AUTA a místo WAHLBERG napíšete CAGE máte recenzi na 60 sekund :o)

  OdpovědětVymazat
 4. "Mark Cage hraje bývalého elitního pašeráka, který založil rodinu (Kate Beckinsaleová plus dítě) a živí se počestně. Pak se ale mladý bratr jeho ženy zaplete s psychopatickým dealerem (Giovanni Ribisi), při pašování hodí auta do moře a následně stojí Cage před těžkou volbou..."

  A vono jo!

  OdpovědětVymazat
 5. S tim Pollockem nevim. Videl jsem od nej par kousku v MoMa ... a ne vsechny by byly snadne na pasovani. Co treba Kazimir Malevich?

  OdpovědětVymazat
 6. "Mysh.82 hraje bývalého elitního pašeráka, který založil rodinu (Zuzka plus dítě) a živí se počestně. Pak se ale mladý bratr jeho ženy zaplete s psychopatickým dealerem (Giovanni Ribisi), při pašování hodí knedlíky plněné do moře a následně stojí Mysh před těžkou volbou..."

  OdpovědětVymazat
 7. 12. ledna 2012 11:00

  ... zaplete s psychopatickou dealerkou (Petra Poláchová), při pašování hodí knedlíky plněné do moře a následně stojí Mysh před těžkou volbou..."

  Když už !!!

  OdpovědětVymazat
 8. to s tym Pollockom si mal poivedat skor nez som potiahol toho Muncha http://www.nytimes.com/2006/09/01/world/europe/31cnd-scream.html

  OdpovědětVymazat
 9. při pašování hodí knedlíky plněné do moře a následně stojí Mysh před těžkou vodou

  OdpovědětVymazat
 10. "A až budete příště krást vzácný obraz, film předkládá velmi logický argument, proč by to měl být obraz Jacksona Pollocka."
  - "Nic jsem neukradl, tohle namaloval můj čtyřletý retardovaný syn."?

  OdpovědětVymazat
 11. Ano, neco podobneho. Nejde o to, jak jsou ty obrazy velke, ale co je na nich...

  OdpovědětVymazat
 12. "Jackson Pollock hraje bývalého elitního pašeráka, který založil rodinu (Kate Beckinsaleová plus pes) a živí se počestně. Pak se ale mladý bratr jeho ženy zaplete s psychopatickým dealerem (Zdeněk Kubík), při pašování hodí tepláky do moře a následně stojí Pollock před těžkou volbou: anální bělení vs. plastika škaredých prsů..."

  OdpovědětVymazat
 13. myslím, že se diskuze začíná ubírat jistým dadaisticko-surrealistickým směrem, Patrika Bangu na vás!!

  OdpovědětVymazat
 14. Patrik Banga pašuje budoucího nemocvýznamného herce (Beckinsala) s těžkou vodou v koleni plněné knedlíky, které mu poslala Poledňáková smskou z autobusu do Lidic.

  OdpovědětVymazat
 15. Jestli zde někdy zmizí možnost anonymního přispívání, tak okamžitě spáchám rituální samovraždu pozřením nadkritického množství knedlíků plněných.

  OdpovědětVymazat
 16. A co full frontal? byl?

  OdpovědětVymazat
 17. Full frontal byl

  http://www.tate.org.uk/collection/T/T00/T00324_9.jpg

  OdpovědětVymazat
 18. Budu hádat: Když vystřelíte někomu mozek z hlavy před obrazem Jacksona Pollocka, tak to nepozná ani Knížák?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne [SPOILER]: Když na podlaze dodávky leží zmuchlané Pollockovo plátno (bez rámu), celníci ho mají za bezcenný špinavý hadr.

   Vymazat
  2. Tak to je ale velmi vtipné! (bez ironie)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.