19.1.13

Retro recenze a soutěž: Sunset Blvd. - 80%

Na Sunset Boulevardu v Hollywoodu žijí největší hvězdy a do jednoho zdejšího polorozpadlého sídla (dříve honosného) zabloudí víceméně náhodou neúspěšný scenárista Joe Gills (William Holden). Zjistí, že v domě žije pološílená padesátiletá herečka, dříve hvězda stříbrného plátna Norma Desmondová (Gloria Swansonová) a její divný komorník Max (Erich von Stroheim), který vypadá a chová se jako strýček Fester.

Většina filmu pak je o tom, jak si Norma Joea vydržuje a nutí ho, aby pro ni připravil scénář, který jí pomůže v návratu k filmové slávě.Pokud vám připadá trailer nezvykle dementní a s nezvykle málo barvami, je to tím, že Sunset Boulevard je velmi slavný film z roku 1950, který bude tento čtvrtek poprvé v historii uveden v normální české filmové distribuci (i když, v multiplexech na něj asi narazíte těžko). Jeho recenze pro vás má smysl pouze pokud jste ho dosud neviděli, takže ji budu psát jako pro současného diváka.

Film Sunsed Blvd. se nachází ve filmovém světě někde na pomezí mezi archaickou kinematografií, na kterou má dnes smysl koukat jen z historických studijních důvodů, a současným filmem. Nejsem (a nechci být) natolik erudován, abych se odvážil tvrdit, do jaké míry byl Billy Wilder v tomto případě napřed před zbytkem hollywoodské kinematografie. Spíš mi jeho film připomíná něco, co spíchne režisér jen tak pro zábavu s pár kamarády ze showbyznysu během pár týdnů - podobně jako to dnes dělá např. Steven Soderbergh, nebo jako ta udělal Altman v Hráčovi. Ve filmu se objevuje jednak Cecil B. DeMille (slavný režisér a producent) v poměrně podstatné roli, a několik dalších hvězd, které hrají samy sebe. Například Buster Keaton. Skutečný, živý Frigo v pokročilejším věku (tzn. nedělající vylomeniny):

"Hi, I'm Buster Keaton and welcome to Jackass"

V době svého vzniku asi ledacos ve filmu bylo odvážné, provokativní a nepředstavitelně ujeté (a zřejmě v něm byla spousta odkazů na dobové události a postavy), nicméně ve srovnání s takovým Michaelem Jacksonem působí dnes Norma Desmondová jako víceméně normální rozmazlená milionářka s normální mrtvou opičkou.

A samozřejmě, všechno to, co tehdy bylo originální a svěží, bylo od té doby tolikrát permutováno a kopírováno, že dnes ta nápaditost na diváka zdaleka tolik nezapůsobí.

Z dnešních filmů můžeme srovnávat s těmi, které by CHTĚLY být retro. A tady se v plné nahotě ukazuje neschopnost například tvůrců filmu The Artist, kteří s mnohem širšími technickými možnostmi nedokáží ani pořádně okopírovat a opermutovat něco, co je přes půl století staré (ano, vím, že The Artist se odehrává o pár desetiletí jindy a je němý).

A je to hlavně scénářem (jehož spoluautorem je režisér Billy Wilder, později slavný tvůrce komedií jako Někdo to rád horké). Přestože zápletka je téměř primitivní a závěr filmu známe od začátku (skoro celý zbytek filmu je vlastně flashback), postavy jsou zajímavě vykresleny, mají nápadité a břitké dialogy, a když je hlavní hrdina postaven před osudové rozhodnutí, nezachové se jako typický filmový kokot, ale učiní rozhodnutí. Pokud tohle funguje, pak je méně důležité, jak film vypadá technicky a jak má originální zápletku.

Pokud se trochu zajímáte o filmové dějiny, Sunset Blvd. byste rozhodně měli vidět (a ještě doporučuji Občana Kanea a Pokropeného kropiče, ti jsou taky cool).

Díky Asociaci českých filmovýh klubů, která film uvede do kin v rámci Projektu 100 (spolu s dalšími klasikami), pro vás mám soutěž o dvě vstupenky na premiéru tento čtvrtek a dvě stylové filmové tašky s kultovními obličeji. Abyste vyhráli, pošlete sem na Google Plus svou představu toho, jak by měl vypadat dnešní remake Sunset Boulevardu. Můžete vyrobit i plakát. Uzávěrka soutěže je ve středu večer a hned poté budou uvědoměni výherci, takže ve čtvrtek ráno buďte online, ať se můžete dozvědět o výhře!

24 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Hej? To my vysvetli ako to bude ďalej fungovať. Boris? Či ako so ťa to volal.

   Vymazat
  2. kdo je u tebe boris, ty psenice? Fungovat to nebude, uz nikdy, a muzes za to ty

   Vymazat
 2. Dat tomuhle mistrovskemu dilu mene nez 100 procent je proste hrich.Urguju vsechny teplaky - bezte nato do kina protoze TOHLE je kinematografie!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NE dokud nebudu znat Chlebcuv nazor na tento film a jeho roli ve vyvoji kinematografie a taky na muj dotaz, jestli byl relevantni nebo jestli v tom nejakej trolling byl a pripadne jak (malo) kvalitni. Romane?

   Vymazat
  2. Tento film ma nezaujíma, keď ho budem vidieť, určite nie preto, že by som sa o to vedome pokúsil v rámci doplnenia všeobecného prehľadu. Keď si ho pozriem a budem z neho nadšený, určite to dám patrične najavo, Čo sa týka teba, určite ti odporúčam ísť do toho. Budeš si môcť povedať, že si niečo viac ako Chlebec, to sa predsa už dlho pokúšaš celým svojím verbálnym prejavom, či nie? ;-)

   Vymazat
  3. Vypadá to, že buď a) Chlebec prolomil identitu Čačaného a teď si sám postuje nahrávky na své idiotské trollování, které se zdvojnásobuje a přesahuje všechny meze; b) Čačaný nečekaně objevil svoji latentní homosexualitu a Chlebec má být jeho dveřníkem do světa buzen a teplení; c) Čačaný už zblbnul a Chlebec ovládl svým brainstormingovým drnčením jeho mozek. Jinak to není možné, kurvadrát!
   Do pyči, tady se nebude nikdo na nic ptát podělaného Chlebouna! Čačaný, ty blboune hloupý, jdi do sebe, vyndej hlavu z hajzlu a zapni si tam uvnitř větrák! To není vtipné , vyvolávat toho zmrdlého čobolského Krakena...

   Vymazat
  4. Já myslím, že bychom se měli Romana ptát na všechno. Rozhodně poskytuje erudovanější odpovědi než Čačaný Znalec nebo Filmovy Okamihu.

   Vymazat
  5. Ty tu nekušni, Horák! Nejdřív pořádně zasol bulvám a pak vyfič raději do baru mezi bukvice...

   Vymazat
  6. to je nekdo jiny, ja si nevytvarim multiple accounty jako ty, jestery z pekel ocipovanej znalce...

   Vymazat
  7. No, že si mě splete s někým jiným takový Čačaný Znalec, to jsem opravdu nečekal. To asi budete znalec s malým "z". Nebo znáte jen stotřicet způsobů homosexuálních invektiv. Z vás by měl Freud radost. Takový studijní materiál.

   Vymazat
  8. Bukvice jako bukvice. No mercy.

   Vymazat
 3. Tenhle film je milníkem filmu i kultury 20. století. Bez tohoto filmu by nemohl existovat Hollywood, který ho nenáviděl. LIdem otevřel oči. FFF jemně nadzvedl víčka, zdá se!

  OdpovědětVymazat
 4. Njn, a je to alespon zremasterovany? Multiplexy jsou sice pro nekoho evil ale pro lidi se zadama v prdeli jako mam ja - nezbytny. Takze asi budu muset sehnat "ruzne nosice." Mala kina me boli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak zrovna bejvaly Palace Cinemas pro cloveka se 185cm (o delce penisu nemluve) s tema jejich skorokonkavnima sedackama ala stara tramvaj pro me taky dost utrpeni
   Romane, prosim, jak to vidis ty, ktera kina ti vyhovuji?

   Vymazat
  2. kip kalm
   socialni experiment 2.0 voe

   Vymazat
  3. cacany, uz 1.0 dopadl spatne, tak co si slibujes od tyhle nastavby?

   Vymazat
  4. "Len hlupák opakuje dokola tú istú chybu s očakávaním, že výsledok bude iný."

   Vymazat
  5. Palace samozrejme ne. Chodim uz jen na smichov do Village, ted tedy uz cinestar. Maji radnou mezirku.

   Vymazat
  6. treba Svetozor nebo Evald mají naprosto vyhovující sezení

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.