29.1.13

Recenze: Gangster Squad - Lovci mafie [Gangster Squad] - 60%

Rok 1949. Los Angeles se ocitá pod nadvládou brutálního židovského gangsterského bosse Mickeyho Cohena (Sean Penn). Má pod palcem skoro všechny, včetně policie a soudů. Policejní náčelník (Nick Nolte) pověří seržanta O'Maru (Josh Brolin) sestavením speciálního týmu pěti nebo šesti mužů, kteří se pokusí partyzánským způsobem zničit Mickeyho impérium - aniž by měli oficiálně něco společného s policií.Film režíroval Ruben Fleischer, který natočil ucházející praštěnou komedii Zombieland a méně ucházející komedii 30 Minutes or Less. Už několik měsíců před svou premiérou se film "proslavil", když po nešťastné střelbě v americkém kině musel být film odložen a přetočen, aby v něm nezůstala scéna střílení v kině (která byla vidět v původních trailerech). Žádné střílení v kině tudíž nakonec ve filmu není a vy můžete všichni být rádi, že budete ušetřeni psychologického šoku.

GSLM jsou poměrně přesná kopie Neúplatných Briana De Palmy - přestože se odehrávají v jiném desetiletí a v jiném městě. Takže Sean Penn hraje Roberta DeNira, Josh Brolin hraje Kevina Costnera, Robert Patrick hraje Seana Conneryho, Ryan Gosling hraje Andyho Garciu a Giovanni Ribisi hraje Charlese Martina Smithe. Plus mínus.

Ruben Fleischer ale není Brian De Palma, takže nijak příliš dobře nezvládá ani jednu ze dvou poloh filmu: Ani rovinu "psychologické zločinecké drama", ani rovinu "ostře řezané siluety kráčejí zpomaleně od výbuchu a k tomu hraje hudba z Battleship (ano, Steve Jablonsky)".


Skutečnost, že film vznikl "na motivy skutečných událostí" je naprosto nedůležitá. Příběh je zcela standardně typicky hollywoodský, bez nějakých náznaků skutečných lidských emocí a dilemat.

Přesto se ve filmu vyskytují scény, které slušně fungují - a to především díky hercům, kteří se snaží podstatně více, než by se u tohoto standardního materiálu slušelo. A dokáží se drsně tvářit a řvát tak, že jim lítají sliny od pusy. Nedivil bych se, kdyby tento film někomu vynesl i nějakou tu hereckou nominaci.

K tomu luxusní výprava, krásné ženy, všudypřítomné kouření a celkově dobře patrný vysoký rozpočet. Vpodstatě bych si představoval, že takhle nějak by měly vypadat cutscény v dalším pokračování videohry Mafia.

Ale na hollywoodský A-film to opravdu není nic slavného a obávám se, že je to opravdu PŘEDEVŠÍM chyba režiséra, které nedokázal průměrný scénář povznést na něco nadprůměrného.

15 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vsechny filmy jsou na motivy skutecnych udalosti a kdo tvrdi opak, masturbuje dodnes!

   Vymazat
  2. Nejen na motivy, ale take kultovni !

   Vymazat
 2. Všudypřítomné kouření: to bude něco pro Čačaného Znalce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neco podobneho jsem chtel napsat, jsem rad, ze uz nemusim :D

   Vymazat
  2. chlapcyyy, reste si to http://25.media.tumblr.com/tumblr_m1zoupSawG1qhc1x1o1_250.gif za plentou, pro vetsinu z nas to neni prijemny pohled..

   Vymazat
  3. Och mé oči, mé překrásné oči! Co to viděly?!

   Vymazat
  4. Celkom by ma zaujímalo, či išlo o náhodný výber, produkt poctivého prieskumu, alebo ukážka osobnej zbierky.

   Vymazat
  5. rek bych, ze cacanej uz ma jasno v tom, kam sahnout - doslova

   Vymazat
 3. Na 100% si to zaslouzi vic jak 60% Franta vi prd. Ja se na to tesim.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.