15.1.13

O myšce a medvědovi [Ernest et Célestine] - 70%

V jednom úplně normálním městě úplně normálně žili svým každodenním životem normální medvědi. Chodili do práce, prodávali v cukrárnách, chodili do kina na filmy s Indiana Brtníkem, sloužili u policie (to ti lední) a tak dále. A báli se myší.

Pod městem si mezitím v úplně normálním myším městě úplně normálně žily normální myši. Vylézaly nahoru, braly medvědím dětem z pod polštáře vypadané zuby (ve Francii tohle dělají myši místo Víly Zuběnky) a většinou snily o tom, že z nich budou zubaři. A většina se jich bála medvědů.

S výjimkou Célestine, která snila o tom, že se s nějakým medvědem skamarádí. A pak jednou narazila na skoro-houmles medvěda Ernesta, který byl chudý a živil se jako street performer.Francouzská animovaná (ne-CGI, ne-3D) pohádka má roztomilou grafickou podobu a také je příjemně střelená a originální.

Její první polovina pozůstává z toho, jak se Célestine a Ernest poznají, způsobí společně pozdvižení ve městě medvědů i myší a nakonec společně utečou do Ernestovy rozpadlé chatky za městem.

Zde by většina dětských pohádek skončila, ale nás čeká ještě značný kus filmu, ve kterém se Célestine Ernestovi víceméně vnutí do života, teprve se pořádně skamarádí, a pak se společně snaží ukrývat před medvědo-myší policií a posléze i bránit u soudu). Přesto má celý film necelých 90 minut.


Film mi znovu a znovu připadal povědomý, než jsem si konečně uvědomil, že dosti připomíná starší tvorbu Hayao Miyazakiho. Není sice tak bravurně animovaný, ale postavičky mají podobný design, dělají podobné kukuče, a hlavně - děj je místy podobně příjemně dada a originální. Například když přijde po zimě jaro, myška ho začne malovat, a film se na chvíli stane zcela obstraktní směsí barevných obrazců.

Nejsem si úplně jistý, jestli jde o tak kvalitní film, aby na něj dospělý člověk měl chodit do kina (a místy mě iritoval český dabingový hlas myšky, kterou mluví nějaká malá holčička). Ale pokud máte děti, neváhejte ani okamžik.

27 komentářů:

 1. Solte bulvám dopíče, ať si Fuku může dovolit řádně proprsenou korektorku, jinak se bnojím, že se skamurádím s Chlebcem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pokud bych solil málo a korektorka byla plochá, stačilo by to? Samozřejmě myslím plochý hrudník a ne ploché vyjadřování

   Vymazat
 2. A bude aj recenzia na Sniežik: Biely kožúšok / Snowflake, the White Gorilla? ;-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebude, protože tou bych podporoval rasismus. A rasismus zde nemá místo.

   Vymazat
  2. Dôvod síce pochybný, ale v konečnom dôsledku správne rozhodnutie. Je to príšerná nuda. ;-)

   Vymazat
  3. Zase mu lezes do prdele ty madarske jelito?

   Vymazat
  4. Kurva, počul si, že tu rasizmus nemá místo. Tak neser.

   Vymazat
  5. Maďarské jelito není rasismus, ty kokot. Chlebárna, ty jsi emzák a na ty se rasismus nepočítá. Ty podělanej mimozemskej negře!

   Vymazat
  6. 50kilový nerd Filmový Znalec přezdívaný Myška se zase dostal ze spárů svého 150 kilového milence přezdívaného Medvěd?

   Vymazat
 3. Pořád tam máš chodily do kina, Fuku. A víc už ti korektorku dělat nebudu. To je práce leda tak pro nějakého dalamánka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dalamánek je milé slovo, a na "chodily" by som si možno ešte trúfol, ale na ostatné veci treba nejakeho rodilého mluvčího.. budeš to musieť ťahať ďalej.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Vole, nepornuj... znova: vole, nepostuj sem cipoviny, co si kurva v podělaným národním archivu ty hodné babičky knihovnice pomyslej? Zasranej bělouši!

   Vymazat
 5. Tahni negre...rasysmus zde nema misto

  OdpovědětVymazat
 6. No tak aspoň, že ta myš nebyla pomazaná humrovým koktejlem, aby lépe klouzala do vnitřností, že...

  OdpovědětVymazat
 7. to se tu najednou vyrojilo negru, kdyz tu neni rasismus - urcite za to muzou ty smradlavy Slovaci a ten echt smradlavej Madar, Franta je holt mekota, takhle nas, ctitele tradic, odzbrojit

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Mluvil tu někdo o mně? A když už tu jsem, tak bych rád řekl, že jsem si místy vzpomněl na Blade Runnera. A to je co říct.

  OdpovědětVymazat
 10. A volal někdo režisérovi nebo pro slámu, že tady nění rasismus a že se tady vyskytují vzpomínky na Blade runnera.......aby na vás všechny nepovstali rytíři řádu Mordo plamen teplí...

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den, žádám pana Fuku a Horáka, zda by mohli vydat další díl svého výtečného triptychu Ženskologie od a do žet. Mám poslední dobou něco volného času a rád bych si opět zasouložil, poslednĕ to nebylo špatné. Dĕkuji a přeji příjemný zbytek dne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jako prvni bod bych doporucil vypnout internet a jit ven provetrat nerdi palici... na zazvonek ti zazvoni a domu ti vleze sama od sebe tak max objednana prostitutka

   Vymazat
  2. Taky se těším na další díly, už nějakou dobu se při seznamování představuji stylem: mé jméno je horák, honza horák a je to ohromnej opener.

   Vymazat
  3. ano, take se primlouvam! A neplanuje neco psat i pani Fuku? Mohla by tak horakuv dnes uz kultovni vyklad obohatit o nejake fungujici closery

   Vymazat
  4. Horák a ženskologie? WTF?

   Vymazat
 12. opet se tu sesel 492 a 399 - retardo numero 399 opet s jinou prezdivkou, aby to vypadalo, ze tu maji "rusnou komunitu" nebo co to ten trotl psal asi 14 dni zpet

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Staci kdyz tu prijdes ty a je rusno jak v Nitre v nucenem vyseku.

   Vymazat
  2. Doteraz som netušil, čo ten termín znamená. Vidno, že si labužník.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.