18.1.13

Recenze: Hitchcock - 50%

Tento film zachycuje, jak Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) natáčel své slavné Psycho, jaká velká sázka do loterie to tehdy byla, a jaké problémy přitom musel řešit nejen ohlédně financování filmu, ale také ohledně vztahu se svou manželkou Almou (Helen Mirrenová).Během celého filmu jsem musel znovu a znovu vzpomínat na Burtonův film Ed Wood, který se snažil o něco velmi podobného, a dařilo se mu to mnohem lépe. Tvůrci Hitchcocka dokonce použili některé úplně stejné dramatické postupy, jako například když Hitchcock (tedy Hopkins) na začátku celý film uvádí stejným způsobem, jako uváděl svůj televizní seriál (srovnejte se začátkem Eda Wooda). Nebo když jsou ve filmu různé odkazy na mistrovu tvorbu, které nemají historické opodstatnění, ale prostě tvůrcům přišlo cool, že tam dají nějakou referenci na něco z jeho tvorby. Například v Edu Woodovi v jedné ze scén Woodova manželka myje nádobí a talíře ve dřezu jsou tytéž, které jsou pak použity jako létající talíře ve Woodově filmu. Z podobného soudku je scéna na konci Hitchcocka, kdy Hitchcock stojí na zahradě a říká směrem k divákovi: "Takže jsem natočil Psycho, a nyní přemýšlím, o čem natočit další film. Snad dostanu nějakou inspiraci." No a hádejte, co se v tuto chvíli stane! (Spoiler na konci článku.) Problém je v tom, že přestože si z hlavy nepamatuji, co natočil Hitchcock po Psychu, v tuto chvíli jsem přesně uhodl, co se stane. A ani zbytek kina se nijak extra nesmál, když se to stalo.

On totiž Hitchcock není moc dobře napsaný ani režírovaný. Vážnější pohledy do jeho soukromého života se střídají s prvoplánovitě vtipnými scénami (které se rozhodně nestaly) toho, jak vymýšlel a natáčel scény, které jsou dnes legendární, a nepasuje to k sobě ani zdaleka tak dobře, jako v Edu Woodovi. Ed Wood se držel v absurdní rovině od začátku do konce, ale některé vážnější scény v Hitchocockovi se do něj skoro nehodí, protože nesedí k těm vtipným. Celým filmem se také prolínají scény, ve kterých Hitchcock mluví s duchem Eda Geina (to byl ten masový vrah, podle kterého vznikla kniha "Psycho"), a opravdu se mi nepodařilo zjistit, nakolik to má být absurdní humor a nakolik to má něco vypovídat o skutečném režisérově rozpoložení. Moc to nefunguje ani jako jedno.


Alfred Hitchcock velmi specificky vypadal a velmi specificky se vyjadřoval. Anthony Hopkins je jistě výborný herec a snaží se mistra imitovat (za pomoci latexu - tedy aspoň doufám, že tolik nepřibral), což chvílemi funguje, ale když to nefunguje, vypadá to skoro nechtěně vtipně. Zde se nabízí například srovnání s postavou pseudo Billa Gatese ve filmu Elita / Antitrust, ve kterém Tim Robbins zdařile imituje Billa Gatese, aniž by mu byl bůhvíjak podobný. Nebo nejnovější Star Trek, který nějakým způsobem zachycuje podstatu nejpůvodnější posádky, přestože jí noví herci nejsou podobní.

Kupodivu skoro nejzajímavější jsou Scarlett Johanssonová a Jessica Bielová jako Janet Leighová a Vera Milesová. Jsou to vpodstatě epizodní roličky, ale neobsahují humor za každou cenu a prezentují zajímavý náhled do toho, jaké to asi bylo, pracovat pro někoho, jako byl Hitchcock.

Za zmínku ještě stojí, že pokud dobře neznáte Psycho, tak nejenže se nebudete tolik bavit, ale v mnohých scénách ani nepochopíte, o co vlastně právě jde a proč je ten který okamžik natáčení tak klíčový. Toto je opět mnohem lépe vyřešeno v Edu Woodovi, kterého jsem si dobře užil i když jsem o skutečném Edu Woodovi téměř nic nevěděl.

* SPOILER: Co se stane? Přistane mu na rameni havran, pochopitelně.

P.S: Shodou okolností loni vznikl jiný film o Hitchcockovi, který se shodou okolností odehrává těsně po tomto. Hitchcocka v něm hraje Toby Jones.

23 komentářů:

 1. Doufám, že nebudete pokračovat v invektivách směrem k panu Chlebci. Mě osobně zajímá jeho názor na Hitchcocka. Romane, mluv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smutné na tom je, že keď už konečne budem mať názor na Hitchcocka, tak už sa dávno bude diskutovať, čo ja viem, o "The Last Stand". A tak je to tu stále. ;-(

   Vymazat
  2. Dekujeme Romane. Nebojte se, necekame nejake zaumne komentare. Naopak! Tesime se na vase spontani nazory, mozna i kvizy! Doufam, ze muj prispevek pro vas znamenal jiste
   Povzbuzeni. Vsiml jsem si

   Vymazat
  3. , ze na vas zde byvame ponekud osklivi. Mrzi me to. Myslim... Ano... Mate dnes slovo! Vase velke solo! Co treba.... Ja nevim Alfred Hitschckock?

   Vymazat
  4. Ono to nie je kvíz, ale súťaž už beží. Ty ako nováčik dostávaš plus 1 bod za to, že si ma primäl na teba reagovať a -1 bod za double príspevok, čo je jedna z týchj najretardovanejších vecí čo anonymní poznajú. Retardovanejšia je už len on-topic príspevok pod recenziou na Twilight.

   Vymazat
  5. A môžeš mi samozrejme tykať.

   Vymazat
  6. Em novacek, Tomane. Jsem zde tvym kmotrem. Jsem tim,ktery te prvni nazval Pecivem. Pak jsem zdali prihlizel vsem tem potouchlostem, kterym jsi zde byl zahrnovan. A tesi me, ze jsi mne nezklamal a vydrzel. Dnes si proto zaslouzis, abych svymi sirolymi lokt vradil prostor

   Vymazat
  7. H m. Ty smatpjony.... Svymi sirokymi lokty vyhradil prostor tvemu projevu. Hovor, Romane!

   Vymazat
  8. Existence Romana Chlebce je predevsim invektiva veskeremu inteligentimu zivotu (a tim myslim i simpanze, horaka atd). A to je naposledy co jsem porusil svou zasadu sem nevkrocit po patecni navsteve hospody.

   Vymazat
  9. Clovek mu da prostor a jeste mu to neni dost dobre! A ohani se tady nejakyma plusama a minusama. To je asi tak vtipne jako kdyz se negr Zvelebil stal sefredaktorem Score.

   Vymazat
  10. Myslel jsem Romane tvůj názor na Hithcocka jako režiséra ne na film "Hitchcock".

   Vymazat
  11. Nevidel som od začiatku do konca žiadny jeho film. Asi najviac som videl z filmu "Okno do dvora". Celkom sa mi páčil. Zato z "Alfreda Hitchcocka a Troch Pátračov" som prečítal asi všetko čo u nás vyšlo. Stačí? A teraz to proti mne použite, buď kreatívni. Hádam sa niekomu podarí nejaký kvalitný asshuger.

   Vymazat
  12. Jses rozmrdana pica, to je kosmicka konstanta stejne jako rychlost svetla a tvoje homosexualni orientace.
   Teorem, ktery pravdivost tohoto vyvozuje z tebou vyse uvedenych faktu, ponechavam jako trivialni domaci cviceni pro ostatni ctenare.

   Vymazat
  13. Žial, tento príspevok do súťaže nemôžeme prijaž z dvoch dôvodov. Zaprvé, nenachádza sa v ňom Alfred Hitchcock ani Traja Pátrači. Zadruhé.

   Vymazat
  14. Chlebec - blbec. Alfred Hitchcock a Traja Pátrači - Chlebec se v Horákovi otáčí.

   Vymazat
  15. ...na prvé miesto zatiaľ postačí.

   Vymazat
  16. Děkuji Romane. To jsem netušil, že jsi neviděl žádného Hitchcocka. Mě nudilo jeho Vertigo, ale Psycho nebo Ptáci je klasika.

   Vymazat
  17. Nejak sa mi proste nezadarilo. Svojím spôsobom sa za to aj hanbím. Poznám len tie rôzne ukážky a najznámejšie scény, ale žiadny film som v skutočnosti celý odzačiatku dokonca nevidel. Ale je dosť možné, že je to tým, že sa celkovo vyhýbam tomuto typu filmov. Ani Hanekeho veci ma nelákajú, skôr naopak.

   Vymazat
 2. Něco k tématu, pro všechny zdejší tepláky:
  http://cdr.cz/clanek/jste-single-a-potrebujete-udelat-dojem-vytvorte-si-falesnou-pritelkyni-na-facebooku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, snad si s tím vystačím do netrpělivě očekávaného pokračování série Ženskologie od našeho sexkoučerského dua Fuku-Horák...

   Vymazat
 3. Frantisku, byls na projekci / budes recenzovat Horici ker?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.