8.1.13

Recenze: Nespoutaný Django [Django Unchained] - 80%

Rok 1858. Dr. King Schultz (Christoph Waltz) býval kdysi zubař, ale nyní se živí jako bounty hunter, tzn. hledá zločince, aby je živé nebo mrtvé (spíš mrtvé) předal do rukou spravedlnosti a shrábl prašule.

Potřebuje služby černého otroka jménem Django (Jamie Foxx), který jediný dokáže poznat jakési tři otrokáře, na které je vypsána velká odměna a Schultz je hledá. Společně je najdou poměrně brzy, ale během té krátké doby se skamarádí, loví spolu padouchy přes zimu a pak se společně pokusí o majstrštyk: Najít a zachránit z otroctví Djangovu manželku, která je v současné době umístěna na obávané plantáži "Candyland", vlastněné nejhorším otrokářem ze všech (Leonardo DiCaprio). Vlastně ne, nejbrutálnějším otrokářem ze všech, je starý černošský DiCapriův sluha Stephen (Samuel J. Jackson, namaskovaný na osmdesátiletého).Nespoutaný Django Quentina Tarantina je jednak pocta klasickým westernům a spaghetti-westernům, a jednak hardcore badass nigga filmům, jako byl třeba Shaft.

Přitom Tarantino rozhodně není prvním, koho napadlo tyto žánry spojit dohromady:Django vypadá velmi velkorozpočtově a je to dobře. Města, vily a opulentní salónky vypadají výtečně, stejně jako většina postav, které jsou buď slizce distingované, nebo slizce smradlavé a hnijící.

Django není zrovna akčním filmem, ale když už dojde na jednu-dvě přestřelky, je to patřičně tarantinovsky přehnané a masakrózní - každý zasažený je brutální silou odhozen směrem, který ani nemusí nijak souviset se směrem, odkud přišla rána, a vyšplíchne z něj přitom několik litrů krve metr do vzduchu...

Výborně funguje dynamika dvou hlavních protagonistů. Foxx je divoké a živočišné zvíře a sex symbol, zatímco Christoph Waltz je sofistikovaný starší chlapík se smyslem pro černý humor a fantastickými větnými konstrukcemi (znovu a znovu vzniká humor z toho, že s vidláky mluví slovníkem univerzitního profesora). Ale myslím, že všichni víme, čeho je Waltz schopen...Celé je to říznuto čistě současnými prvky, například hláškami, které nejsou úplně dobové, nebo občasným rapem. Soundtrack tudíž obsahuje mnoho staré westernové hudby, 2Paca, RZA, jednu novou skladbu od Morriconeho a něco, co zní jako Joan Baezová. V roce 1966 byl natočen film Django, ale jeho děj nemá s Tarantinovým filmem nic společného a řekl bych, že tak svůj film (a hrdinu) pojmenoval jen proto, aby mohl použít tu titulní písničku (a Franco Nero má v Tarantinově filmu cameo). Prostě typický tarantinovský guláš, kdy nepoznáte, co je pocta, co je parodie, a co je myšleno vážně. Je to více ultrapostmodernismus než vyloupit banku převlečený sám za sebe. Nikdo nikdy nezjistí, jestli má nějaký hlubší smysl, že postavy ve filmu mluví o populární Beethovenově skladbě "Pro Elišku" několik let předtím, než byla v Německu poprvé vydána. Nejspíš je to Tarantinovi u prdele a Beethoven je jediný germánský skladatel, kterého znal.

Vpodstatě jediné, co bych filmu vytkl, je jeho délka přes dvě a půl hodiny, která nemá naprosto žádné opodstatnění. Postavy neprocházejí žádným složitým vývojem a nepodnikají žádnou složitou pouť někam. Prostě něco udělají, pak udělají něco jiného, pak ještě něco jiného, a pak ještě něco. Že to celé směřuje k záchraně manželky, to je vpodstatě jedno. Stejně dobře by to mohly být tři nebo čtyři díly televizního seriálu. Naštěstí je každý z "dílů" obsazen skutečně kvalitně načrtnutými figurkami - ano, opravdu to nejsou víc než jen figurky. Vlastně všichni kromě hlavních dvou představitelů jsou jen jakési rekvizity, jejichž vzorce chování jsou jasné od prvních vteřin, kdy je uvidíme na plátně. Včetně DiCapria.

To ale nevadí! Tenhle film je opravdu jenom zábava. Velmi specifická hrubozrnná negerská zábava (toto slovo je použito nejméně stokrát a ve filmu je jediná postava, která místo "negr" říká "černej" - její identita nechť je pro vás vtipným překvapením). Je to zábava, i když je negr trhán psy, když jsou mu uřezávána varlata žhavým nožem, když je negryně zavřena v díře pod žhavým plechem nebo když bílejm vylítávají mozky z hlavy. Takhle si Tarantino představuje zábavu a musím říct, že tentokrát jsem se bavil s ním, a to asi nejlépe od původního Pulp Fiction. U Kill Bill a Hanebnejch panchartů jsem se zdaleka tak dobře nebavil, ale Django je podstatně soudržnější dílo, ve kterém postavy neexistují jen proto, aby se mohly dostat do cool situací.

Samuel Jackson: So much nigga it hurts

BTW, Rango je pořád o něco lepší než Django.

49 komentářů:

 1. tesim se.
  jaxe cte django ve slovenstine ?

  OdpovědětVymazat
 2. ***SPOLIER***
  Franto, mne sa DiCapriova postava zdala celkom dobre urobená. Rozhodne by som nečakal,že sa po tom čo sa dozvie, o tým dvom pánom ide, že to zoberie tak pragmaticky. A tiež sa mi zdá, že už ostane len otázkou diskusií, čo by Calvin Candie urobil keby mu Schulz tú ruku nakoniec podal. To by som chcel vidieť. Tuna by sa hodila alternatívna verzia ;-)
  ***SPOLIER***

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ***SPOILER*** Kurva, drž hubu ty slovenskej negře! ***SPOILER***

   Vymazat
  2. No veď hej hej.. preklep + copy&paste... und the milch ist completely spilled all over the place.. anyway, fick dich.

   Vymazat
  3. Sakra Pečivo, co tady spoileruješ. Copak sis tady někdy s někým popovídal o filmu? Ne. Tak co mají znamenat ty zoufalé výkřiky osamělého tučniaka do tmy?

   Vymazat
  4. Ale hej. sporadicky sa tu vyskytne aj debata o filme.

   Vymazat
 3. 90% kovboju a pistolniku na Divokem zapade byli cernosi a Mexikanci. Well known fact.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A náčelník Apačů byl Francouz.

   Vymazat
  2. A Božena Němcová byla zase nemanželský dítě, který se ale narodilo šlechticům Proto byla tak bystrá a převyšovala svoje kamarády na Starým Bělidle. Pak ale měla dost na prd manželství i když si ho vylepšovala milencem. No ale pak byla na starý kolena chuděra nemocná a umřela v chudobě. Ale zas napsala pár fajn knížek.

   Vymazat
  3. A nezapomeňte na starého německého negra Old Shatterhanda.
   Zbylých deset 10 pistolníků pak byli Italové (viz třeba zabijáci s typicky italskými jmény Bud Spencer a Terence Hill)

   Vymazat
 4. Mám konečně výsledky dlouhodobé hloubkové analýzy dat diskuzí na fffilmu, která pravidelně archivuji a nechávám zpracovávat na farmě 20-ti výkonných, nejmodernějších serverů umístěných v datovém centru nedaleko Mnichova. Použité vzorce kombinují nejnovější poznatky nadnárodních auditorských firem certifikovaných pro podobné účely. Výsledek je poměrně šokující: Horák je debil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám konečně výsledky krátkodobé velmi mělké analýzy dat diskuzí na fffilmu, které náhodně nearchivuji a nechávám zpracovávat dva autistické počtáře a tři postarší Ukrajinky se sčoty. Použité vzorce jsou stejné jako v početnici pro zvláštní školy. Přesto výsledek poměrně není překvapivý: Horák je buzna.

   Doufám, že najdeme nějaké hezké korelace.

   Vymazat
  2. Velmi zajímavé. Pokud budeme oba výsledky považovat za seriózní, což samozřejmě můžeme, shodneme se na tom, že Horák je debilní buzna?

   Vymazat
  3. Přímá korelace je očividná.

   Vymazat
  4. ja mam vysledky vlasoveho rozboru vas obou dvou - u Mary jsem nasel abnormalni mnozstvi telesneho mazu, ctyri druhy mikroorganismu a jeden nebezpecny virus sirici se mezi homosexualy, u filmoveho znalce pouze zaschle sperma... jinak je Tarantino moje srdecni zalezitost, diky, ze me tu probirate kuci ;)

   Vymazat
 5. Hanebný pancharti mě taky bavili málo, lépe řečeno mě nebavili vůbec, jsem rád, že jsem (snad poprvé) objevil někoho, kdo je na tom podobně.

  OdpovědětVymazat
 6. Pod odkazem "Django" je Pro Elišku a pod odkazem "Pro Elišku" je taky Pro Elišku. Nikdo nikdy nezjistí, jestli má nějaký hlubší smysl, ale nejspíš je to Frantovi u prdele a Pro Elišku je jediné youtubové video, které znal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Horácích se tady bavíte a tohle mi neřeknete!

   Vymazat
  2. tobe se alespon nezjevuje v logu updatu OS.

   2013-01-04 Jan Horak - 10.0.12-1
   • Update to 10.0.12 ESR

   Vymazat
  3. Já bych všechna ta bavení se o Horácích a Chlebcích zakázal. Tyhle aféry každého jenom otravují.

   Vymazat
  4. Zakázal? Doplňuji: debilní komunistická buzna.

   Vymazat
  5. Pojdme natocit amatersky kratkometrazni film Trampoty panice Mary.

   Vymazat
 7. "Pro Elišku" se tam řeší nejspíš proto, že tahla skladba hrála důležitou roli ve špageťáku s názvem "The Big Gundown" z roku 1966, ve kterém šel na souboj Lee Van Cleef s jedním Rakušákem s vizáží Viléma II. a k tomu jim hrála Morriconem upravená verze Beethovenovy "Pro Elišku", kterou Tarantino mimochodem použil už v úvodu Hanebnejch Panchartů. To k tomu ultrapostmodernismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To spis bude reference na brutalni koprodukcni strilecku Lucie postrach ulice a ultragay verzi tyhle odrhovacky.

   Vymazat
  2. Jo, taky jsem si hned vzpomněl na Osvalda. Dávali to na Vánoce.

   Vymazat
 8. videl jsem vcera, nesouhlasim s nutnosti desifrovat Tarantinova dila prizmatem (nikoli spermatem, Horaku, ty jedna buzno nevybourena, uz ten kamingaut vybal, voe) postmoderny, imho funguji ve vsech smerech dobre i bez toho; i pres komicnost kontextu pro me bylo tezke stravit sceny s ruznym mucenim negru a dovedu si predstavit, ze v Americe to muze vzbuzovat vasne; Chlebec je i nadale pica

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, aspoň že má tvoja čačaná existencia nejaké ospravedlnenie a máš za čo schovať svoju potrebu mudrovať. A čo sa týka tvojej jemnocitnej povahy, asi by ti tu mali anonymní kluci s letlampou vysvetliť, že tu sa také nenosí.

   Vymazat
 9. Nebyl jsem tady půl roku a jsem zklamaný. Kde jsou radioaktivní tepláky? Kde je škvarkový chleba? Kde je autobus do Lidic? Kde je vybělený anál? Místo toho se tady probírá nějakej teplej Horák a chleba z horního Maďarska. Lidi, co je to s Vámi? Proberte se!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bělení análu je teď prej v novoroční slevě.Tuhle jsem viděl dokonce nabídku: Nech si vybělit jeden anál a druhý vybělíme tvému kamarádovi zdarma!!! Nemusím snad prozrazovat koho ze zdejších Horáků a Chlebců by to mohlo zajímat...

   Vymazat
  2. O tej akcii si sa dzovedel, keď ti vo vedľašom salóne robili masáž viečok a chodidiel? ;-)

   Vymazat
  3. Romane! Co má znamenat ten pomrkávající smajlík? To si nech do Modré ùstřice!

   Vymazat
  4. Kdepak bělení análu, teď se anál automaticky vybělí rimmingem, který tu Roman provádí svým vyplazeným jazykem komukoliv, jehož post působí alespoň částečně kamarádsky pro tohoto osamělého slovenského kohouta s maďarskými ozdobnými pery.

   Vymazat
  5. Hm, otváram to RSS v nádeji že sa budem baviť, a začínam sa naopak nudiť. ;-(

   Vymazat
 10. doplnění: Django je opravdu lepší než Pancharti, i když ani Djanga už nechci podruhý vidět

  OdpovědětVymazat
 11. Ten film je pěkná píčovina. Kdyby by v něm nehráli ti 4 a nerežíroval ho Tarantino, tak by ani pes neštěk. Tim samozřejmě myslim, kdyby tam hráli jiní 4 se stejnym nasazenim a film by jinak zůstal záběr od záběru stejnej. Čili jste všichni otroci popkulturní manipulace - vybělenci. Honění nad známýma jménama, to by vám šlo... Hlavně tobě Chlebče, samozřejmě, když tu blekotáš, co by se ti líbilo (jakoby to někoho zajímalo) a obracíš se při tom po stý na Františka, a snažíš se držet jeho sukní. Musíš se ale smířit s tim, že mu seš uplně u prdele, stejně jako mě anonymnímu. My jsme si s Františkem taky navzájem u prdele, ale aspoň si do ní nelezem. Fuka je píča! Vidíš chlebec? Tohle nesvedeš. Jseš jenom takovej ubohej nechtěnej přívažek těhle stránek. Takový plivátko, kam si člověk odflusne na sklonku dne a pak jde v míru spát. Kdybysme ti otevřeli lebku, tak najdeme obzvlášť vyvinutá centra pro servilitu a pocit méněcenosti. No dobře, možná je teda i pro tebe na světě místo, ne každýmu holt bylo dáno... Adios análníci (neber to doslova horáku).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý, kvalitný, štavnatý odpis. Ešte že moje centrá pre branie sa vážne sú také zakrpatené, inak by som mal asi vážne potrebu s tým všetkým polemizovať, zdôvodňovať, vyvracať a čo ja viem čo ešte. Uff.. bru noc.

   Vymazat
  2. vis o tom ze to jsou ale strasny kecy, to co pises v tech prvnich 2-3 větách? víc jsem toho ani neměl chut cist

   Vymazat
  3. Hustotles, vyzerá to tak, že už v dnešnej dobe môže byť anonymní hocikto, a takto to potom dopadá!

   Vymazat
  4. Videl jsem Chlebcuv web. Ted uz vim ze to byla chyba. Vsechno je ted nakrivo, boli me za krkem. Budu potrebovat terapii a zapnout si safe browsing.

   Vymazat
  5. No veď, aj logo je dole hlavou. Ale za to je to validní HTML 5.. vieš, ono je to taký sofistikovaný metahumor ;-)

   Vymazat
 12. Ad Eliška: Ludwig van Beethoven 1770 – 1827. Nespoutaný Django se odehrává 1858. Co mi uteklo?

  OdpovědětVymazat
 13. Co tahle recenze? ;)
  http://youtu.be/Uxylw-Or4fA

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.