6.1.13

Volejte z telefonu laciněji (i z blbého)

(Tento článek není o filmu.)

Jak už asi víte z mých předchozích příspěvků, naši mobilní operátoři mi nejsou sympatičtí. Ne kvůli vysokým cenám, ale kvůli tomu, že za tyto nemalé ceny neposkytují služby v takové kvalitě, jakou slibují, natož v takové kvalitě, jakou bych si představoval.

Dokud se tento stav nějak nezmění (v čemž jsem značně skeptický), je jen dalším důvodem k tomu, abych telefonování považoval za cosi archaického, z minulosti. Existují ale okamžiky, kdy se potřebujete s někým z minulosti spojit. S někým, kdo nemá internet, nebo ho neumí používat a jeho mozek už není ve stavu, aby se ho používat naučil (příklad: Staří rodiče nebo prarodiče).

Vím, že existují různí VOIP operátoři a s pomocí smartphonu mohu už nějaký ten rok volat na normální telefonní čísla (přes WiFi nebo svá mobilní data). Bohužel, česká mobilní data na tom nejsou tak dobře, aby to bylo kvalitně použitelné, a navíc netelefonuji tolik, abych si kvůli tomu takovou aplikaci kupoval, instaloval a konfiguroval. Zběžně jsem nějakou takovou populární aplikaci pro Android před pár týdny vyzkoušel a k uživatelskému komfortu měla hodně daleko.

O VOIP volání ale psát nechci. Chci psát o věci, která se jmenuje callback, a o jejíž existenci jsem do loňska neměl tušení, neboť s VOIP souvisí a celá tato oblast stála jaksi mimo můj zájem.

Pokud tedy víte, co je to callback, nemáte příliš důvodů číst zbytek článku a můžete se o mně domnívat, že jsem zaostalý.

Callback je způsob, jak zavolat z jednoho normálního (nebo mobilního) telefonu na druhý normální (nebo mobilní) telefon, aniž by kterýkoliv z těchto dvou telefonů provedl úspěšný telefonát, tzn. aniž by někdo z účastníků tohoto hovoru musel platit svému telefonnímu operátorovi.

Fór je v tom, že firma F má s nějakým českým telefonním operátorem smlouvu na telefonáty za méně než 1 kč za minutu. Jak k té smlouvě přišla, to není v tuto chvíli podstatné. Pokud chci já jako uživatel X ze svého normálního telefonu volat uživateli Y na jeho normální telefon, sdělím to firmě F a ta okoamžitě na to zavolá současně na číslo X i Y a ve své ústředně tyto dva hovory navzájem propojí, takže se X a Y navzájem slyší, jako kdyby si normálně zavolali. X i Y ale pouze PŘIJMOU HOVOR a neplatí tudíž nic svému operátorovi. X zaplatí firmě F okolo dvou Kč za minutu, a firmě F se to vyplatí, neboť její náklady jsou dva hovory po méně než jedné koruně za minutu.

V tuto chvíli se zřejmě logicky ptáte, jakým způsobem může X sdělit firmě F, že hodlá volat Y. Jde to několika způsoby, které stojí buď málo nebo žádné peníze!

Především to jde přes Internet. Tzn. zalogujete se na stránce firmy F a tam do formuláře vložíte telefonní číslo Y (nebo ho vyberete ze seznamu, který tam máte vytvořený). Následně vám zavolá robot z divného čísla a když to zvednete, zavolá i na číslo Y, a poté co to Y zvedne, normálně hovoříte.

Tuto akci můžete můžete bez problému provést ze svého mobilního browseru, případně použít příjemnou mini-aplikaci, která vám umožní volat "callbacky" přímo z vašeho normálního seznamu kontaktů. Znovu raději upozorňuji, že tato aplikace přenese v průběhu celé akce jen asi 100 bajtů dat (zavolá API na serveru callback providera) a celý hovor pak probíhá přes klasický hlasový kanál, bez ohledu na datové připojení.

Jde to také SMSkou. To ale není "zadarmo".

Nejvychcanější způsob spočívá v tom, že firma F má registrovaných např. 100 různých telefonních čísel, která se liší pouze posledním dvojčíslím. Volající X si po registraci na jejích stránkách zadá až 100 čísel, na která častěji volá, a každé z nich dostane přiřazeno jedno z "firemních čísel" +420 FFF FFFF00 až +420 FFF FFFF99. Pak vám stačí pouze zavolat na jedno z těchto čísel, řekněme +420 FFF FFFF25. Když to uděláte, počítač ve firmě F si řekne. Aha - teď mi volá můj zákazník z čísla X (vidí přece číslo volajícícho) na číslo končící "25", tudíž chce volat na číslo, které má ve svém seznamu na našem serveru v řádku 25. Načež okamžitě počítač F zavěsí volání od X (tudíž nikdo nikomu nic nemusí platit) a provede spojení dvou hovorů stejně jako v předchozích případech. Toto mi přijde jako tak neuvěřitelně vychcaná metoda, že mi skoro připadá, jako by ji vymyslel někdo v České republice.

(Celosvětově je termínem "callback" označováno něco podobného, ale trochu jiného.)


Všimněte si, že posledně zmiňovaná metoda je poměrně dobře použitelná i pro telefony vašich starých příbuzných, kteří netuší, co je to smartphone nebo internet. Ti stejně volají většinou jen na 2 - 3 čísla, tak jim prostě ta čísla v jejich starých Nokiích změníte na +420 FFF FFFF01 až +420 FFF FFFF03 a vysvětlíte jim, že když vám budou volat, tak se to automaticky zavěsí, a následně musejí zvednout příchozí hovor. To většinou pochopí i v pokročilejších stádiích senility.

V každém případě se na displeji Y (volaného) vždy korektně zobrazuje normální telefonní číslo X, tzn. volaný se vůbec nedozví o tom, že mu není voláno tradičním způsobem.

Callback operátoři jsou u nás nejméně tři, pravděpodobně víc. Je na vás, abyste vyzkoušeli, jak přesně který z nich funguje a jaké vychytávky / háčky mají jeho smluvní podmínky. Například někteří účtují po minutách, jiní po sekundách. U některých platíte už hovor, který proběhne od F k X (tedy k volajícímu), aniž by to Y zvedl. Tzn. když někomu takto voláte, on to vůbec nezvedne a pouze to u něj minutu zvoní, zaplatíte za tuto minutu poloviční sazbu normálního volání (okolo 1 kč za minutu). U jiných operátorů platíte až po spojení X s Y, ale pokud to Y nebere, po 10 sekundách se pokus o hovor automaticky utne (což je logické, protože F musí telefonnímu operátorovi platit za těch 10 sekund, které úspěšně volá Xovi, a X mu za ně nic nedá). Jeden z operátorů má podmínku, že pokud během roku dobijete méně než 100 Kč kreditu, platíte "pokutu" 100 Kč. Někteří operátoři vyžadují měsíční poplatky podle počtu vámi u nich registrovaných čísel. Různí operátoři mají při callback telefonátech různou latenci audia (od nepostřehnutelné po sekundovou). Ne všichni poskytují všechny metody callbacku, které jsem zde popsal.

Zkrátka, je na vás, abyste si pečlivě pročetli ceníky a podmínky, a případně si službu sami vyzkoušeli. Někteří z callback operátorů nabízejí do začátku symbolický kredit zdarma. Většina z nich současně nabízí také klasické VOIP a VOIP z internetu na normální telefon, někdy včetně vlastní VOIP aplikace pro smartphone. Já nehodlám žádného konkrétního doporučovat, protože jsem zatím vyzkoušel pouze dva a nikoliv vědecky vyčerpávajícím způsobem (například jsem se vůbec nezajímal o podrobnosti callbacků z ciziny / do ciziny). Jen pár callback operátorů do začátku (abecedně): www.klikniavolej.cz, www.odorik.cz, www.voocall.cz.

Já používám VooCall, ale netvrdím, že je objektivně nejlepší. Všechny callback operátory jsem nezkoušel, protože je mi celkem jedno, jestli mě to bude v průměru stát 1,90 Kč nebo 2,10 Kč za minutu hovoru. Volám stejně jen pár minut měsíčně.

Tento post není placenou ani barterovou reklamou žádného operátora. Jenom mi přišlo zajímavé, že něco takového existuje a myslím, že jsou i někteří další, podobně zaostalí jako já, kteří o této možnosti telefonování zatím nevědí.

P.S: O právní aspekty jsem se nezajímal. Je docela možné, že celý tento koncept nějak porušuje smlouvu, kterou firma F má s telefonním oeprátorem. Ale to je mi také víceméně jedno, protože já nic neporušuji a i kdyby VooCall nakrásně zkrachoval ze dne na den, nikdy u něj nemám kredit více jak pár desítek Kč.

37 komentářů:

 1. Také jsme neznal. Zajímavé. Díky

  OdpovědětVymazat
 2. Františku ty si ale zaostalý.

  OdpovědětVymazat

 3. ... "a navíc netelefonuji tolik, abych si kvůli tomu takovou aplikaci kupoval, instaloval a konfiguroval."
  Sucastou kazdeho systemu Android od verzie 2.3 je zabudovana podpora SIP protokolu, ktora umoznuje volat prostrednictom VOIP rovnako jednoducho ako normalny hovor. Cez defaultnu Phone aplikaciu, akurat sa stlaci ine tlacitko. Konfiguracia u vacsiny providerov potom pozostava zo zadania adresy servru, mena a heslo. Nic zlozite.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, úspěšně jsem takto provozoval voip od 802.cz - vytáčení přímo z nativního tel.seznamu, bez nutnosti instalace nějakých aplikací 3.strany.

   Vymazat
 4. Jde to udělat tak, aby volaný viděl moje číslo?

  OdpovědětVymazat
 5. U toho ilustračního obrázku mi chybí zdroj.

  OdpovědětVymazat
 6. Díky, zajímavé. Zkouším. Asi jsem taky zaostalý.

  OdpovědětVymazat
 7. Volají hrdinové filmu Babycall metodou callback?

  OdpovědětVymazat
 8. pro pana Fuku a ostatní zaostalé horáky, pár mých zkušeností: s aplikací CSipSimple pro andíka (zadara), která je plně integrovaná do tel. seznamu, tzn. dá se s ní jednoduše volat jakékoliv i uložené číslo a voip operátorem fayn volám za 0,54 kč/min na mobil a za 0,36 kč/min na pevnou, aniž bych se s tím tak mrdal, jak píše franta ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ok, ja ciste internetove VOIP z mobilu taky pouzival, ale TO SE NEDA, je to hodne o kompromisech, tj. vzdy potrebujes signal 3G(coz neni v budovach, v lese, v obchodech) a pokud clovek ma 1Ghz androiuda tak delsi hovory uz jsou narocnejsi na vykon (proste se to zahlti), zaver voip z 3G je dobra vec ale je to rada kompromisu. A pamatuju si jak pred letem nejlevnejsi voip voocall za 1,5kc a nyni ? mam 1,4kc bez pouziti internetu ciste pres callback tj. neco o cem jsem si mohl pred letem nechat zdat.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. jo, souhlas, nějaký kompromisy udělat musíš, ale ta cena... když porovnáš, že operátoři prezentují úúúúúžasnou cenu 2,50 kč za minutu volání a přes voip to jde za 0,50 kč... i za tuhle cenu ve firmě provoláme okolo 20 kkč / měs. (používáme pro volání i z pevných telefonů), nedokážu si představit, kolik bych platil s "normálním" operátorem... jsou to mrdky ;-)

   Vymazat
  4. no kdyby se jeste volalo na pevnou to jsou pak dobry ulety, jen si predstav jak nejakej tydyt na stare predplacence vola mimo spicku na pevnou za 6,50kc a voip magor to zvladne za napr za 0,3kc

   Vymazat
  5. tiez ma prekvapilo, ze ff si mysli, ze za voip aplikaciu sa treba platit, vacsina voip operatorov ponuka vlastnu aplikaciu zadarmo, podla mna je najlepsi spominany csipsimple, kvoli integracii so zoznamom. operatorov je na vyber vela, ja telefonujem za 6c na minut vs 12c co ponuka najlacnejsi operator. mimochodom voip operatori maju minutovu tarifikaciu, takze na hovory kratsie ako minutu sa neoplacaju.
   tiez neviem ako su na tom ceske 3g data, ale ja som nemal nikdy problem telefonovat cez 3g. dalsia vyhoda, ze v zahranici sa mi staci napojit na wifinu a volam za rovnake ceny, je to tak aj u callbacku?

   Vymazat
  6. zaostali horaci nepotrebuji navod jak volat o halir levneji, protoze nejsou socky jako ty nosici flanelovou kosili a smradlavej CVUT svetr po Ing. Pradedeckovi...

   Vymazat
 9. Je sranda ze i u callback volani se da zadat o retenci, vyzkousel jsem vsechny tri opy a zustal jsem u klikniavolej, kde jsem dostal za 500kc kredit plus 30% kreditu navic, takze callback hovor pak vyjde na 1,4kč. Takze jsem cca o 1,1kc levnejsi nez ten telefonni kartel O2(bleskmobil)T-mob,VDF

  OdpovědětVymazat
 10. wtf promeseus 2(2014) ??? lindelof + noomi??? a co na to jan tleskač???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. možná tam nastříhaj to co jim zbylo
   a možná to začne dávat smysl
   a nebo taky ne

   Vymazat
  2. Urcite ne. Tipuju neco jako dalsi serie lostu. Tj. mnohem vic dalsich nesmyslu a nekolik malo (nesmyslnych) vysvetleni starsich nesmyslu. Chjo, a takovy hezky CGI a rakekty tam byly :(

   Vymazat
 11. Ad VOIP aplikace na androidu (pravda, taky jsem extenzivně netestoval 20 různých aplikací, ale jen asi dvě + nativně z androidu volání):
  Taky volám přes voocall a osvědčila se mi kombinace aplikace Media5-fone (free) + kodek G.729 (zakoupenej přímo z aplikace asi za cenu dvou piv). Jak přes wifi (doma), tak přes 3G (tam, kde není, to ale radši ani moc nezkoušim...) Typicky na hovory, který očekávám, že budou krátký super:) Nastavení mi komplikovaný nepřišlo, i když o tom nevim kdovíco. Uživatelskej komfort ok - pár favoritních čísel, kontakty dostupný z aplikace, mně vyhovuje.

  Dokonce koukám, že voocall zlevnil, čehož jsem si ani nevšim :D

  Jinak zajímavej tip, díky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty jses ko... jsem myslel ze zlevnili ted od ledna a ty zijes v telefonni voip praveku

   Vymazat
  2. Nepsal jsem kdy zlevnil:D je to levnější od posledně, co jsem se díval, kolik mě to stojí, což už je asi opravdu dost dlouho:))

   Vymazat
 12. Mám pro vás zajímavé řešení: Co kdyby sme se nato zkurvené volání všichni už konečně vysrali?

  OdpovědětVymazat
 13. K pravni strance veci: voocall i odorik jsou oficialni telekomunikacni operatori, kteri jen nakupuji "hovory" za regulovanou cenu, tak jako vsichni ostanti operatori. Jen s tim rozdilem, ze se spokoji s nizsi marzi nez ostatni. A lze ocekavat dalsi snizovani cen tak jak se letos budou snizovat propojovaci poplatky (1.3.2013 a 1.7.2013).

  OdpovědětVymazat
 14. Taky jsem resil jak levne volat z mobilu a nejlip mi vysel vodafone cd tarif. Existuji dva tarify a nemusi se resit callback nebo voip. Volani v pausalu vychazi kolem1kc a sms tusim za 20haliru :) Po vycerpani "kreditu" je to horsi, takze je dobry si to hlidat.

  OdpovědětVymazat
 15. koukám, že tuhle aplikaci delal muj známý. Zajimavé

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.