30.1.13

Diaz: Neuklízej tu krev [Diaz: Don't Clean Up This Blood] - 30%

Sjezd G8 v Janově v roce 2001. Italská policie brutálně přepadne, zatkne a pak mučí skoro 100 demonstrantů, kteří se vůbec ničeho nedopustili, jenom si chtějí hipísacky mírumilovně zazpívat, zahrát na kytaru a zatancovat kolem táboráků, které se shodou okolností nějak objevily na ulicích.Film je slušně řemeslně natočen (občas nápaditá práce kamery, slušné herecké výkony), ale doplácí na to, že se snaží hrát si na umění a předkládá nám události na přeskáčku a opakovaně (jeden hod lahve vidíme celkem čtyřikrát, z toho jednou pozpátku), což poněkud ztěžuje orientaci v ději, pokud sjezdy G8 nejsou zrovna vaše hobby.

Pokoušel jsem se po filmu udělat si v jeho ději pořádek nahlédnutím do Wikipedie, ale moc mi to nepomohlo a stále nemám úplně jasno, v kolika budovách se filmová razie odehrávala. Na Wikipedii se mluví o dvou školách (obě jménem Diaz), ve filmu razie začíná třikrát nebo čtyřikrát.

Díky Wikipedii jsem se také dozvěděl, že jeden z "nespravedlivě zmlácených novinářů" ve filmu byl ve skutečnosti jen dopisovatel www.indymedia.org (což je web založený proto, aby se hardcore Anarchisté mohli vydávat za novináře), a že toho jednoho demonstranta, kterého podle filmu "zákeřně zavraždila policie", ve skutečnosti zabila kulka, kterou policista (jím napadený) v sebeobraně vypálil do vzduchu a ona se odrazila od dlažební kostky, která se náhodou právě nacházela nad policistou. Ve filmu je to ale podáno tak, že "musíme bojovat proti policistům, poněvadž jsou vrazi".

Ale nemusel bych ani číst Wikipedii, abych poznal, že tento film je opravdu nechutná propaganda nejhlubšího zrna, jejíž tvůrci byli hnáni výhradně touhou vylíčit veškerý italský státní aparát jako krvelačné sadisty (jen jeden policista nechce kopat demonstranty do ledvin a proto ho mají ostatní za divného). Touhou tak intenzivní, že se vůbec nezabývali nějakým odůvodňováním nebo vysvětlováním, jen natočili co největší policejní brutalitu v domnění, že ti, na kterých je páchána, automaticky budou divákovi sympatičtí a půjde si příště zademonstrovat s nimi.

Film se drží klasického "pseudo-dokumentárního schematu", kdy postavy jsou inspirovány skutečnými lidmi, ale JMENUJÍ SE JINAK, aby tvůrci neměli problémy, kdyby je někdo žaloval za nactiutrhání a nespoutanou fantazii. I když ale zcela odhlédneme od toho, že by film měl mít něco společného s realitou, stejně je v něm ledacos nelogického, co nesedí ani v rámci filmu. Například se hodně dělá z toho, že policie podvrhla do ubikací anarchistů zápalné lahve, tudíž anarchisté jsou nevinné oběti, ale nijak se neřeší, že v týchž ubikacích byly PODLE TÉHOŽ FILMU nalezeny tyče a mačety (nepodvržené). Není nijak řešeno, proč se vlastně při příjezdu policie "oběti" zabarikádují ve škole, když se podle filmu ničeho ilegálního nedopustily a žádní teroristi mezi nimi nejsou - oni mají holé ruce.

Ale holé ruce jim nepomohou, protože jsou brutálně zmláceni (včetně nějakého úplně nevinného dědečka, který tam byl úplně náhodou, protože neměl kde přespat, a hodní demonstranti se ho ujali), odvlečeni na policii a tam vyslýcháni a mučeni podobně jako v Rambovi II nebo Werewolf Women of the SS.

Příklad: Jedna ze zadržených stojí zmlácená u výslechu (nesmí sedět), skoro se neudrží na nohou, několik policajtů se na ni s úsměvem kouká a jeden pronáší monolog: "Máš nějaký problém? Asi ti nesednul pendrek, ha ha ha. Pendrek, pendrek (dělá jako že pendrek je jeho penis). Pendrek zvítězí nad srpem a kladivem. (Smyslně ji pohladí po obličeji pendrekem, úchylácky jí přičichne k vlasům.) Smrdíš. Svlíkni se. Celá!" (Pak ji svléknou, nutí ji otáčet se dokola, ona pořád pláče, až skoro omdlí.) Celá scéna je natočena v jednom záběru, kroužící kamerou, a má přes dvě minuty! (Takže ve filmu je full frontal.) O něco později je tatáž slečna odvlečena na záchod, kde se sadistická dozornkyně z půl metru dívá, jak kaká, a odmítne jí dát toaletní papír (ale scat ve filmu bohužel není).


Tyto exploitační scény zabírají POLOVINU dvouhodinového filmu a je mi opravdu srdečně jedno, jestli odpovídají skutečnosti z 5 procent nebo z 95 procent. Tento film je nechutný nikoliv onou brutalitou, ale tím, k čemu se jí tvůrci snaží zneužít.

Demokracie spočívá v tom, že zatímco McDonalds může natáčet a distribuovat videa o tom, jak jsou u nich krávy šťastné a jak jsou jejich Macy výborné pro lidské zdraví, někdo jiný může natočit Ramba 2 a 3, někdo jiný může natočit Nespoutaného Djanga, někdo jiný může natočit film o tom, jak je globalizace pro všechny super, a někdo jiný si může natočit film, jako je Diaz. Pokud něčemu z toho věříte jen proto, že je to slušně profesionálně natočeno, se "syrovým realismem", pak můžete v přístích volbách klidně volit Anarchisty. Oh wait...

46 komentářů:

 1. Oh wait... No jistě, ordnung muss sein! Čmárat po zdech "When injustice becomes law, resistance becomes duty" umí každej pitomeček. Proto se zásadně rozhoduju demokratickly a logicky VŽDY VOLÍM modrou stranu! Anebo červenou. Jak kdy.

  OdpovědětVymazat
 2. ve skutečnosti zabila kulka, kterou policista (jím napadený) v sebeobraně vypálil do vzduchu a ona se odrazila od dlažební kostky, která se náhodou právě nacházela nad policistou.

  trefit dlazku v letu a jeste o ni sejmout anarchistu... what are the odds?

  Nedivim se, ze u clanku je uvedeno: The neutrality of this article is disputed:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karma je svinstvo.
   Anarchista v dětství evidentně ubližoval malým chlupatým zvířátkům.

   Vymazat
 3. Ráno u hlavního odpadkovýho koše na hlavním nádraží pokyne 4x použitá šprcka a říká: “Chlebec”

  6 x použitá vložka mu mávne křidélkem a odpoví: “Horák”

  Kolem se z joggingu vrací HIV pozitivní injekční stříkačka, obratně se vyhejbá flekům od žvejkaček, jak to umí jen ona a vesele k nim zahlaholí:

  “Jak já tohle vaše staromilecký zdravení zbožňuju!”.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlebec: "csaau kocurik, mas zaujem?"
   Horak: "mas ajc?"
   Chlebec: "nie, preco?"
   Horak: "Nerad bych ho chytl podruhy"

   Vymazat
  2. ty kravo to je tak suchy, ze i vase synchronizovana poluce se musela vyparit z trenek

   Vymazat
  3. Horáku radši si honem napiš číslo anonymního do tý svojí statistiky vole, dělej.

   Vymazat
  4. Anonymní, toto je tvoje číslo 00470697993313346978 tak si to láskavo zapamätaj a nabudúce mu ho nadiktuj.

   Vymazat
 4. Podívejte, to je skandál, lezou do zelí Frantovi a ještě se mu posmívaj, že jejich největší příspěvek byl 9500Kč. Doufám, že maj v diskuzi taky nějakýho Chlebce, co jim vypráví rozumy o Ghostbusters, svých čabajkových předcích a homosexu v motelech jako bokovce k manželství s wookiem na oko.

  http://www.moviezone.cz/clanek/23074-predplatne-moviezone-co-nam-dalo-a-vam-vzalo/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v tom seznamu platicu je i nejakej >chleba<...:-)

   Vymazat
  2. taky jsem si všiml. :-) Romane, jaký jsi ročník?

   Vymazat
  3. Skús povedať najprv ty. Nech si mám z čoho robiť srandu. Nič poriadne na teba nemám, len to že hráš hry, ale to zas nie je taká hanba.

   Vymazat
  4. Hraní her je legitimní zábava pro moderní muže a jeden z pilířů slávy Franty (pořád doufám, že mu lidi nesolí jen protože je rádiová hvězda), tak pozor.

   1978.

   Vymazat
  5. 1975.

   chleba81, to musel bol asi nejaký "mladík" odtiaľto :-)

   Moviezone nesledujem, ale celkom sa mi páči kinobox.cz , mám z nich taký pocit, že majú film naozaj radi, len zatiaľ dosť mŕtvo, čo sa týka komunity okolo. Mal by im s tým Čačaný v Okamihu pomôcť.

   Vymazat
  6. Ty vago, chleba je děda

   Vymazat
  7. Veru, kludne by som mohol byť tvoj otec. Ňumu.

   Vymazat
  8. Never, pops. You can arrest me, but you'll never defeat the Cobras.

   Vymazat
  9. "Anonymní, som tvuoj ocko." To by byl větší šok než u Darth Vadera.

   Vymazat
  10. Je fajn vedieť, že medzi nami nie je generačný, ale intelektuálny rozdiel.

   Vymazat
 5. Při čtení popisu toho policejního výslechu jsem nabyl dojmu, jestli autoři jako předlohu filmu nepoužili spíše Horákův deníček žalobníček o sexuálních eskapádách s Chlebonĕm. Pak bych jim přídomek filmu 'dle skutečných událostí' věřil do posledního umĕlého penisu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. co dnesni grupac vasi petky? kdo byl uprostred?, vypada to ze ty

   Vymazat
 6. Pre troch debilov nadomnou. +1 bod +1 bod +1 bod. Za snahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a uz jsme zase u toho, sakra! Chleba, proc to komentujes, kdyz nemas co rict? Uz jsi mel nekolik svetlych chvilek, proc si to porad kazis?? Horak uz rekl, ze o tebe nestoji, tak se s tim smir a neznas se mu porad impotentovat

   Vymazat
  2. Nemám čas analyzovať (pun intended) tie texty aby som porozumel ňuansám tých urážok atď, tobôž ešte na ne podrobne a dôkladne odvpoedať, to je ako ďaľší džob. Mali šťastie, že som dnes zostal sediet doma na zadku, inak by ani tie body nedostali. Keď sa ti nepáčia body, tak sa daj vypchať. Inak dufam ze tu priebeznu tabulku niekto robí, mne sa poskodil subor minuly rok ked som tam pridal jedno meno...

   Vymazat
  3. Při čtení tohoto trojbodového hodnocení, jsem si vzpomněl dokonce na Blade Runnera. A to je co říct.

   Vymazat
  4. proc si me porad ty gay panicove s malymi ptaky berou do huby, to vazne nikdy nepochopim :) chapete, ze ja s vama na rande nepujdu? tri anonymni uz mi davali do soukrome posty nabidku na rande - ale porad ne a ne pochopit, ze ja na kluky nejsem

   Vymazat
  5. Jendo, mozna jsi to ty, kdo ne a ne pochopit, ze na kluky jsi.

   nazorne ti to ukazu na trojbodovem prehledu (viz. Chleba a kolektiv, 2013)

   nikdo tady o rande s tebou nemluvil, ty se ho dozadujes
   nikdo tady neresi penisy, ty jsi na ne fixovanej
   vsichni tu z legrace resi analy, ty to beres jako nabidku

   Vymazat
  6. Honzo, rád bych upozornil, že volat někoho gay panic je ve skutečnosti skrytý kompliment. Mohou si z toho vyvodit nesprávný závěr, že uznáváš fakt, že by nějakým omylem mohli zažít sexuální styk (s dívkou, resp. abychom byli úplně přesní, s dívkou opačného pohlaví). Proto doporučuji napříště používat urážku "panicové" bez přívlastků.

   Vymazat
  7. Anonymni neresi penisy, pritom v kazdy diskuzi se svejma peti homokamaradama pise neco o penisech, gayech, tentokrat napsal neco o impotenci - dle mych psychoanalytickych schopnosti se jedna o touhu vsugerovat ostatnim sve vlastni problemy/svou vlastni sexualni orientaci/svou vlastni touhu po tom druhem. Na Reného na nerdgayfestu to mozna platilo Anonymni 492 (a dalsi dva anonymni 6xx) - na me to ale moc neplati hele...

   Vymazat
  8. chleba to uz sem mu prece vysvetloval, ze bejt gay panic neni ostuda, naopak.
   nepochopil to tenkrat nepochopi to ani ted

   Vymazat
  9. Keď už sme pri tom, ako si na tom ty? Zažil si už sex s dívkou opačného pohlavia?

   Vymazat
  10. ja myslim ze nezazil. ma moc prace s kydanim fekalii do webovych diskuzi - a gay panic neni ostuda pro heterosexualy. ale pro takovou buznicku jako anonymni 640, kterej do dvaceti zkousel bejt na holky, ale kdyz zjistil, ze tam tudy cesta nepovede, tak se preorientoval na kluky, ktery ho ale taky nechteji - to ostuda je...

   Vymazat
 7. Bimbo a spol. Good night to check republic. Viz vadžajna. http://youtu.be/bbYNnt9qz-U :-)

  OdpovědětVymazat
 8. scat?? Co to je za praktiku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je Horákova oblíbená praktika, kterou se od něho Fuku naučil, aby mu Kubík nedal košem. Horákem testovaný subjekt z Nitry jej popisuje jako opener z druhé strany. Moc se mu to prý líbilo...

   Vymazat
  2. Momentík, subject z Nitry po celú dobu jasne deklaruje, že hovná nemá rád. Ani teba.

   Vymazat
  3. koukam, dneska rano si petice zdejsich gay tragedu dala v jejich orgy housu zalezet na klystyru kazdeho zvlast a obsah anusu zde vyteka ze vsech peti najednou opravdu silnym hnedym proudem

   Vymazat
  4. To jsou ty prasárny, které na pódiu prováděl Scatman (pro později narozené - http://cs.wikipedia.org/wiki/Scatman_John) za účasti Čačaného Znalce a Filmového Okamihu.

   Vymazat
 9. Jo tak vy tady takhle vokoměříte folotr??

  Nežbl trávek že jo??

  Hm hm, jondobedle frfkon melelel: “folotr !?!?!”

  Cha cha:)

  Nekometo zrz mlouz !!! helimna !!!

  OdpovědětVymazat
 10. Nechoďte nám tady po trati!

  My nejsme potrati, ale horák s chlebcem!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Ty vole, poslechl jsem si poslední Palce, a ti Řekové jsou fakt anarchisti.

  OdpovědětVymazat
 12. Františku, máš překlep v anglickém názvu v titulu článku.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.