9.1.13

Recenze: Mistr [The Master] - 50%

Skončila Druhá světová. Freddie Quell (Joaquin Phoenix) končí službu na válečné lodi někde v tichomoří (nebo kde) a vrací se domů, aby se nějak uchytil v normálním životě. To se mu moc nedaří, protože nemá přátele a je trochu podivín (například občas souloží se ženami, které si na pláži vymodeluje z písku a pak před lidmi masturbuje). Shodou náhod (protože umí vyrobit exkluzivní chlast z neočekávaných ingrediencí) se skamarádí s Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), charismatickým chlapíkem, který vede jakýsi kult oddaných následovníků. Freddie v něm najde jediného přítele a je odhodlán změnit svou prchlivou povahu podle Lancasterových požadavků...Postava Lancastera Dodda je zjevně inspirovaná některými aspekty života L. Rona Hubbarda (zakladatele Scientologie), ale jde o inspiraci velmi volnou a celý kult i konkrétní aspekty jeho fungování jsou pro děj filmu spíše vedlejší. Není to nijak rozebíráno, ani divákovi nijak představováno.

Hoffman / Hubbard. Podoba čistě náhodná?

On i samotný Lancaster Dodd je méně důležitější postavou, než námořník Freddie.

Paul Thomas Anderson se vždy odlišoval od průměru a tentokrát se odlišuje tolik, že už to přestává být zajímavé, neřku-li zábavné. Je mi naprosto jasné, že Až na krev nebyl film o tom, jak se kdysi těžila ropa a Hříšné noci nebyl film o tom, jak se kdysi točilo porno. Mám ale dost vážný problém nějak si udělat představu, o čem vlastně má být Mistr.

Tedy, je mi jasné, že je hlavně o tom, jak je na tom Freddie uvnitř špatně a jak se chytá šance na to, aby jeho život dostal nějaký smysl. To mi ale - v té podobě, jak je to znázorněno v tomto filmu - připadá jako strašně málo na film, který má téměř dvě a půl hodiny. Měl jsem pocit, jako kdyby šlo o nepříliš vydařenou adaptaci nějaké slavné knihy nebo životopisu, ze které se při brilantním popisu jednotlivých epizod nějak vytratila celková pointa.

Film je natáčený na (analogový) 65 mm film a některé jeho scény vypadají úchvatně. Ale zdaleka ne tak úchvatně, jako třeba filmy Terrence Malicka, u kterých vizuální stránka pomáhá zahánět nudu, pokud vás náhodou míjí obsahová stránka. Je také překvapivé, jak je film výpravný (davové scény, spousty kostýmů a dobových rekvizit), vzhledem k tomu, že je to vlastně komorní záležitost o dvou lidech.

Herecké výkony hlavních dvou představitelů jsou naprosto úžasné a je radost dívat se, co na plátně předvádějí. Ale je přitom víceméně jedno, co říkají, a jak to souvisí nebo nesouvisí se scénami, které předcházejí a následují. Ve filmu je vícero scén, které jsou působivě natočeny, a když skončí (scény i film), neměl jsem pořád nejmenší tušení, proč ve filmu byly a co mi měly říct o jeho hrdinech.

Hudba je velmi zajímavá tím, že je na první poslech naprosto nevhodná k většině scén, které doprovází, což vzbuzuje jisté téměř halucinogenní pocity. Ale opět - uniká mi, co tím mělo být řečeno.

Ještě jinak: Kdybych viděl pouze trailer na této stránce, měl bych po jeho zhlédnutí o hlavních dvou hrdinech filmu přibližně stejný obrázek, jako jsem měl po zhlédnutí celého filmu. A byl bych v přibližně stejném emocionálním stavu (tzn. v zajímavém, mozek stimulujícím).

A to dle mého názoru není úplně dobře. Nebo, přesněji řečeno, na takové filmy nechci v kinech koukat.

46 komentářů:

 1. Kdybych viděl pouze trailer na této stránce

  Dovolím si pokorně oznámit, že se nevyskytuje odkaz na video.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "na teto strance" znamena "na strance, kterou prave ctete"

   Vymazat
  2. Tak teď jsem se sebou pěkně vymrdal. :)

   Vymazat
  3. František se chytil do své vlastní časové pasti! Kdyby viděl video na této straně a "měl bych po jeho zhlédnutí... přibližně stejný obrázek, jako jsem měl po zhlédnutí celého filmu" a dospěl by k závěru, že "na takové filmy nechci v kinech koukat" - tedy by na fílm nešel. Ale to by nemohl potom napsat tuto recenzi a žádné video by nenapostoval! Aha!

   A to dokazuje, že stroj času tu mám k dispozici jen já.

   Vymazat
 2. Jakou podobu má autor na mysli u tech dvou fotek panu Hubbarda a Hoffmana? Podobny si jsou, oba maji usi a nos, nebo se tim jako mysli co? Vzdyt jsou uplne jiny

  OdpovědětVymazat
 3. Pořád mě deprimuje jedna věc. Nedovedu si představit, proč by měl Roman Chlebec v koupelně uhrančivě sledovat opilé Maďary, jak si vyčistí zuby a vrací pastu do krabičky, dokud na jednoho úspěšného jedince nenarazí (viz diskuze o japonském sitcomu s panenkama). Tedy, pokud není důvodem homosexualita. Vás to neděsí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, pokiaľ budeš mať zajtra heterosexuálny sex, tak by ťa to hádam desiť nemalo.

   Vymazat
  2. Víš Romane, nemůžu mluvit za Kverulajdu, ale já heterosexuální sex zítra budu mít, včera jsem měl a dnes právě mám a ty s těmi Uhry mě děsíš také...

   Nemáš na to nějakou mast?

   Vymazat
  3. Kurva Roman, to už ti fakt musím radit s každou píčovinou? namaž se kterou chceš, hlavně když ti uhři zmizí...

   Vymazat
  4. Pýtal som sa s ktorou rukou si práve mal ten sex.

   Vymazat
  5. Teď jsi spadl na úroveň Horáka. To je nízká úroveň, čobole.

   Vymazat
  6. A kurva, fakt? Takže s ktorou?

   Vymazat
  7. filmovy znalec prave ma sex a u toho ma pustenej fffilm a kouka na fotku franty s civavama v rozkroku - ja vzdycky vedel, ze neni uplne psychicky srovnanej

   Vymazat
  8. Kluci, už zase postujete ze stejný postele, podáváte si noťas a přitom se škrábete na zádech, vy dvě teplé bukvice? Kurvadrát, proč už se neodserete někam sem?: http://www.nakluky.cz/
   Anebo, ještě lépe, někam do hajzlu...

   Vymazat
  9. Čokopusa, už zasa hlavu celú zababranú od vecí čo ti z nej vyliezajú. Takže šup do kúpelky vypláchnuť ústa a potom pre istotu umyť aj celú hlavu, nech nám tu zbytočne nesmrdíš. Za tú stránku dík, ale ako vidíš, momentálne si partnerov nehľadám, takto do trojky mi to vyhovuje.

   Vymazat
  10. Chlebec, napadlo te nekdy, ze se clovek muze umejt i celej? Zkus to nekdy. Ztrata horizontu z tvyho webu porad trva, za to te zazaluju...

   Vymazat
  11. Znalce, koukam, ze tyhle weby mas dobre zmapovany... ale dle meho nazoru moc snupes oholeny chlupy z tvyho ohanbi a nejak ti to nedela dobre na hlavu

   Vymazat
  12. Chudák Roman, kdyby nekopíroval repliky Horáka, skončil by nejspíš s fotkama dvou čuvačů a historkama, jakou zmrzlinu si dal před dětským představením Ghostbusters.

   Vymazat
  13. Kverulant, tých prvých 6 slov, fakt dobrý pokus ;-). Mne ale pakt neutrality celkom vyhovuje, takže možem maximálne tak uznanlivo zatlieskať a skonštatovať, že tvoj level je určite vyšší ako tunajší priemer.

   Vymazat
  14. Ano, já vím. Zato tvůj level je dost bídný. Vůbec nezvládáš vtipně reagovat, místo toho odhaluješ další tragédie slovenského životního stylu a ještě více doháníš zdejší čtenáře diskuzí k zoufalství. Chtěl bych říct "Polepši se", ale nevím, jestli je to možné.

   Vymazat
  15. Ty asi ťažko môžeš posudozovať level mim tvojej úrovne. A vtipnosť je síce bonus, ale nie je podmienkou úspešnosti. Viď tvoje vyplakávanie v posledných dvoch vetách.

   Vymazat
 4. Drahý Znalče, Uhři z Romanovy krve a ani tváře nikdy nezmizí, nesnaž se mu pomáhat. Nemůže popřít svou krev, na to mu nepomůže žádný krém. Bohužel se svým maďarským původem nezdědil, jeho slovy, ani schopnost vracet opilý pastu do krabičky, tady bych viděl kořeny nějakého slibného traumatu, který je třeba rozpitvat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naááááhodou mám krasnu pleť, videl by si to, keby tvár nebola celá pokrytá hustým niekoľkotýždňovým strniskom. A tie uhry mi skôr pripadajú ako tvoje trauma. Ono to viac menej aj vysvetľuje prečo ste anonymní...

   Vymazat
  2. Strniště se neříká porostu, který trvá několik týdnů, Romane... Teda na Slovensku možná jo, ale v civilizovaných zemích jsou to vousy. Uhry mi nic neříkají, kromě uherského salámu, největšího daru země tvých předků lidstvu (vedle jejich verze luncheon meatu a guláše).

   Vymazat
  3. Fúzy sú niečo iné, to rastie na hlavách takým bukviciam ako si ty. Mne na hlave rastie súvislý porast chlpov.. nevyzerá to vôbec dobre, metrosexuál zo mňa nikdy nebude. Ešte šťastie že mám tú šilotvku, zvýrazňuje mi krásu mojich zelených očí.

   Vymazat
 5. OT ...Na můstku každé vesmírné lodi je silná upjatá žena, které všichni říkají kapitáne, i když vypadá, že ve škole dostávala z matematiky předčasné měsíčky a že slovo kvantový skok jí vyhláskovali tři dny před natáčením.... kdopak ví, odkud to je?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takhle nejak bych se snazil svym rodicum najednou objasnit, proc mi pod rukama bouchla elektrarna a svitej mi teplaky, a ze jsem gej; komplikovana situace, ale s podobnym oupenerem uhratelna (nema nic spolecneho s uhry, Romi)

   Vymazat
  2. realita je vsak daleko banalnejsi: drza prst na tepu doby vim, ze je to vynatek z Halikovy novorocni filipiky nastavujici zrcadlo vyprazdnenosti zase o rok starsi postmoderny "O ruznosti jsoucen implikovane jejich mnohosti"

   Vymazat
  3. vedle jak ta jedle, ale snažíte se... dám sem link na archív jarošovic vosy na jazyku, třeba to někoho i po těch letech pobaví http://www.jarosovi.cz/vosa-na-jazyku/

   ale ta věta mi připomněla jeden zde hojně diskutovaný loňský film... btw. Franto, doufám, že zítra - v pátek - sem dáš tu recenzi na promeseuse 2

   Vymazat
  4. Tomáš, myslím, že toto sa k tomu tvojmu linku tematicky hodí... http://latrine.dgx.cz/mimodekove

   Vymazat
 6. Místy jsem si při sledování vzpomněl dokonce na Blade Runnera, a to je co říct.

  OdpovědětVymazat
 7. Zkurveny zpiceny scientologove. Jestli jim tenhle film kali do kostela, tak ma pravo na existenci.

  OdpovědětVymazat
 8. Vcelku totožný dojmy, jenom ta hudba mi naopak k filmu seděla natolik, že bych ji nominoval za hereckej výkon ve vedlejší roli.

  OdpovědětVymazat
 9. Chlebec ma posledni koment ve vsech threadech krom toho, ve kterem se vyskytuje slovo vymrdal. To nemuze byt nahoda, Jene?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je na čase aby som s tým nejak vymrdal. Spokojný?

   Vymazat
  2. Tebe táto pseudopopkultúrna referencia naozaj pripadá vtipná?

   Vymazat
  3. Sorry, ve dve rano spim a nemam cas na internetovy frustrovany luzry

   Vymazat
  4. ja zas spim v 10..
   prisaham, ze to je prvne, co jsem ve 2 rano vzyval frustrovaneho luzra

   Vymazat
  5. neco delam spatne, protoze obvykle nespim ani ve 2 ani v 10

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.