27.1.13

Recenze: Paralelní světy [Upside Down / Parallel Worlds] - 60%

"Nahoře" a "Dole" jsou dva světy, které navzájem tvoří oblohu jeden druhému. Každý má svou gravitaci a své obyvatele: Nahoře žijí boháči, Dole žijí utiskovaní chudáci. Pro každý předmět nebo člověka platí navždy ta gravitace, ve které se narodil.

Chudý Adam a bohatá Eden se poznali jako teenageři když se oba vydali do hor svého světa. Zamilovali se do sebe, ale pak Eden potkala nehoda a ona ztraila paměť. O deset let později se Adam (Jim Sturgess) dozvídá, že Eden (Kirsten Dunstová) stále žije a vydává se za ní do "opačného světa". Netuší ale, že si ho Eden nepamatuje.Tento film téměř neznámého španělského argentinsko-francouzského režiséra, který vznikl do značné míry mimo Hollywood, má úžasné vizuály a výborně se z něj stříhají trailery.

Ve filmu je spousta scén, které jsou nejen trikově náročné, ale také velmi vizuálně nápadité. Jako první mě napadá polorozpadlá tančírna, nacházející se "Dole", na jejímž stropě je luxusní restaurace pro "Horní", do které oni jezdí lanovkou (která tudíž z pohledu "Dolních" visí nahoře nad svými kabely). Nebo trosky vzducholodě, naražené na vysoké skále, která je těsně pod lesem (který je vzhůru nohama). A tak dále. Je toho opravdu hodně, většinou se na to příjemně kouká a 3D tomu docela pomáhá. To, že občas perspektiva vypadá trochu divně, nebo stíny poněkud nesedí, to je úplně jedno, protože nejde o reálná prostředí, ale spíš o jakési poloabstraktní snové technicolorové vize (viz například Karel Zeman, nebo některé abstraktnější videohry).

Krása.

Další věcí, která se mi docela líbila, byla hudba (Benoît Charest a Mark Isham), která hřímá téměř nonstop, od začátku do konce filmu. Je to až trochu overkill, ale k těm přehnaným vizuálům mi to celkem sedlo.

Bohužel, téměř všechno ostatní v tomto filmu je průměrné, případně podprůměrné.

Největší průšvih je scénář (který napsal režisér). Je jasné, že film s podobnou zápletkou nemůže být nějaké hardcore sci-fi, ale spíše pohádka nebo podobenství. Přesto se scénář snaží všechno, co se ve filmu děje, LOGICKY VĚDECKY VYSVĚTLIT! Takže je nám od začátku cpáno do hlavy, že jde o dvě planety, které se drží u sebe (a jsou spojeny jednou vysokou věží), že gravitace je každému "vrozená" a funguje stále směrem k jeho rodné planetě (tudíž to dle mého skromného názoru není "gravitace", ale něco jiného), s výjimkou růžových včel, které sbírají růžový pyl, umožňující gravitaci anulovat (nebo co). Když u sebe máte hmotu z opačného světa, tak tato po hodině sama od sebe shoří, pokud ji neponoříte do kapaliny.

A spousta dalších podobných věcí.

To je naprosto zbytečná snaha, která brutálně narušuje celé kouzlo základní premisy příběhu, a nutí vás uvažovat o jeho zápletkách z technického hlediska. Tvůrci to tak zjevně chtěli, protože v mnoha situacích dojde k tomu, že někdo nějak velice vychcaně využije zvláštních gravitačních pravidel tohoto světa, a tím na někoho vyzraje. (Například z pylu růžových včel se vyrobí kosmetický krém, který vytahuje vaše vrásky nahoru a tudíž vás činí mladším.)


Každý takovýto okamžik vás nutí začít o zákonitostech tohoto světa uvažovat logicky, čímž vám okamžitě musí dojít ty stovky nesmyslů, proč něco takového NEMŮŽE za žádných okolností fungovat tak, jak tvůrci ukazují. A vyvolává to v divákovi obrovskou spoustu otázek, jako například:

 • Jak vypadá život na zbytku obou planet - mimo onen bod, kde se téměř dotýkají? Ve filmu to vypadá, jako kdyby na obou planetách bylo osídleno jen pár čtverečních kilometrů okolo tohoto bodu.
 • Když o všem rozhodují ti "Shora", proč dali tomu světu, který je z jejich pohledu nad nimi, jméno "Dolejšek"?
 • Jak proboha může fungovat střídání dne a noci (ve filmu se střídají normálně, tak jak to známe ze Země)?
 • Jak může někdo jíst, pít a celkově normálně fungovat (tančit, běhat), když (vzhledem ke "své" gravitaci) visí dlouhodobě hlavou dolů, stovky metrů nad "svou" zemí? Jak to, že nemá panickou hrůzu, překrvenou hlavu, poruchy erekce atd.?
 • Kde se to celé vlastně odehrává? Jsou hrdinové vůbec lidi? (Každá postava má záměrně jméno, evokující jiný pozemský národ.)
 • Dívce (dejme tomu 60 kg) "Shora" visí na ruce mladík (dejme tomu 70 kg) "Zdola". Dívka tedy jednou rukou poměrně dlouhou dobu drží hmotnost 130 kg a zdá se být celkem v pohodě. Pak se chlapec pustí a dívka zůstane stále viset v poloze, ve které byla, tj. vzhůru nohama (vzhledem ke "své" gravitaci). Je to vidět na konci traileru.
 • Jak funguje to "hmota v blízkosti antihmoty vzplane"? Někdy to funguje pro lidi i předměty, jindy jen pro jedno z toho, jindy vůbec.
 • Proč už dávno neexistují vznášedla a jiné úžasné létající stroje, když je jejich konstrukce téměř triviální? Stačilo by posadit do jedné lehké kabiny plus mínus stejný počet obyvatel "Shora" a "Zdola" a jejich gravitace se vyruší. Hrdinové to vědí a využívají toho.
Toto jsou otázky, kterými by se divák takovéhoto filmu vůbec neměl zabývat. Tvůrci nám ale tyto "logické" aspekty pořád cpou - hrdina pracuje v laboratoři a s kamarádem vědcem přicházejí na věci, které by buď každého aspoň trochu logicky uvažujícího obyvatele tohoto dvojsvěta měly napadnout už před staletími, nebo nedávají smysl ani ve světě přírodních zákonů tohoto filmu.

Ke konci filmu dokonce tvůrci kapitulují, přestanou se řídit i těmi pravidly, která předtím sami stanovili, a vysvětlují to tím, že "teď to najednou funguje jinak, nevím přesně proč, ale je to vědecky složité, kolega mi to nebyl schopen vysvětlit".

Tohle všechno považuji za naprosto zásadní chybu - jako kdyby se ve Star Wars snažili vědecky vysvětlovat, proč v jejich kosmickém prostoru jsou slyšet výbuchy, a pak na tom založit nějakou ďábelskou léčku proti Impériu.

Nic moc není ani celá romantická linie, kdy Dunstová a Sturgess nedokáží věrohodně ztvárnit, proč by se vlastně ta dobře situovaná inteligentní žena měla zamilovávat do toho nervního, nesmělého hocha, který vypadá o polovinu mladší než ona (ve skutečnosti je Sturgess o 4 roky starší).

Paralelní světy jsou série krásných obrazů. Čím normálněji vypadají jejich scény a čím více se v nich mluví (ať už o lásce nebo o vědě), tím hůř film funguje.

P.S: Všechny kopie jsou titulkované a film je mluvený anglicky.

46 komentářů:

 1. Já jsem se u filmu od začátku smířil s tím, že každý svět má "svoji", která neovlivňuje ty "druhé", kteří jsou vůči ní imunní. Tedy vyskočím-li např. dostatečně vysoko, nepřitáhne mě druhý svět, ale znovu spadnu na ten svůj. Proto nikdo ani z jedná planety nevisí hlavou dolů a nepřekrvuje se.

  Život na zbytku planet bude o chudých horší, u bohatých miniomálně stejn dobrý jako na té přivrácené části. Už na začátku snad, tuším, bylo řečeno něco ve smyslu, že tohle je jediná část, která alespoň trochu prosperuje právě proto, že jim tu horňáci dávají práci a proto také není problém kdykoliv někoho z dolňáků z práce vyrazit, protože se vždy najde náhrada.

  Hořejšek vs Dolejšek - ta jména bych přisoudil tomu, že ti "nahoře" si žijí lépe a jsou tak "na výši", kdežto ti chudí jsou plebs a spodina.

  Ten zbytek je fakt, ale nijak zvlášť mi to ve filmu nevadiloa ani jsem si toho nevšímal. Spíše jsem čekal, že se tenhle nápad konečně nějak pořádně rozvine a ono prd a konec. To bylo hlavní zklamání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do kelu, "svoji gravitaci".

   Vymazat
  2. SPOILERY! Když si hrdina vycpe šaty "antihmotou" a vypraví se "Nahoru", tak je tam hodinu vzhůru nohama (vzhledem ke své gravitaci) a musí mít nahrnutou krev do hlavy a panickou hrůzu z toho, že je několik set metrů nad zemí. Přesto v klidu chodí, běhá, jí...

   Vymazat
  3. To je vlastně fakt. Beru zpět a raději nebudu pátrat :)

   Vymazat
  4. Tvůrci nevyužili ty nejlepší nápady, které mohli mít. Co na vrásky, ale na erekci je to bomba! Člověk použije mast a gravitace dělá svoje, penis je tvrdý jako kámen a navíc se prodlouží :-) Nebo antikoncepce. Nebo léčba rakoviny (seřazeno podle důležitosti).

   Btw: Všimněte si, že i když jsou tu slova jako erekce nebo penis, nenapsal jsem ani jednou Horák nebo Chlebec. Rozhodl jsem se, kurvafix, zušlechtit zdejší diskuzi a vůbec sem ty dva teploně netahat. Jestli zase i přesto zase přilezou píčovat, alespoň se jasně uvidí, kdo tu nemá úroveň..

   Vymazat
  5. Myslim ze mistni Znalec uspesne zfuzoval s chlebcohorakem. A mame tu novou trolli entitu Znalcochlebcohorak
   (a to jsem byl s tebou hodne dlouho trpelivej, ale ted kdyz je ta sedmikrka stvura na Hrade tak uz se s nicim neseru)

   Vymazat
  6. Vsimnete si, ze na tu sebranku vubec nereaguju. A vubec neupozornuju na to, ze se zde konecne vynorily problemy teto sebranky v cele sve krase - delka penisu a erekce a uvazovani nad tim, jak by bylo nadherne zit ve svete filmu Upside Down, kde by se tyto problemy daly redukovat. A vubec nerikam, ze mi tim padem zacina byt jasna jejich frustrace ze zivota... Tento koment vlastne vubec neexistuje.

   Vymazat
  7. Neexistuje toto fórum a tys nikam nepřispěl.

   Vymazat
  8. Neexistuji radioaktivni teplaky, a to je co rict.

   Vymazat
 2. To, že bude penis " viset " nahoru, neznamená že ztvrdne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebude jen viset nahoru :-) Ale bude roztahován do všech "horních směrů a stran", tedy se zvětší, rozšíří a prodlouží, logicky se rozšířené buňky nalejou krví, tedy zvrdne...

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Nutno podotknouti ze film jiz vysel na ruznych nosicich. A takhle na vecer, kdyz vsechny vase pritelkyne chystaji pelech, vari a lamentuji na touchscreenem pracky, se to da unest.

  Je pravda ze Hrdina 1 kdyz je nahore mohl mic vice atributu male morske vily (prehrivani zateze nestacilo).

  OdpovědětVymazat
 5. @ spimfurt
  ano, take kdyz moje pritelkyne pripravuje, vari a lamentuje (coz dela ve svem volnem case @furt), koukam ci hraju. ackoliv jsem ji vcera ukecal na Horici ker. btw: zadnej ker jsem tam nezahlidnul.

  OdpovědětVymazat
 6. "Nic moc není ani celá romantická linie, kdy Dunstová a Sturgess nedokáží věrohodně ztvárnit, proč by se vlastně ta dobře situovaná inteligentní žena měla zamilovávat do toho nervního, nesmělého hocha, který vypadá o polovinu mladší než ona."
  Efebofilie a chce mít ve vztahu určitou převahu, na tom nic divného není, je to docela běžné.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To pak ale není zamilovanost, ale vypočítavost.

   Vymazat
  2. Co to meleš? Pak je "vypočítavý" asi každý, koho zajímá věk, vzdělání, vzhled..prostě cokoli, co se netýká jen a pouze "duše". Skutečná "nevypočítavá" láska by pak existovala (existuje) jen v netělesné formě.
   Tohle není vypočítavé. Vypočítavé je být s někým kvůli penězům, nebo výhodám, ač mě jinak nezajímá. Tohle je prostě jen určitá preference ve vztahu a sexualitě. Některým mužům také vyhovují mladší, nebo hloupější, nebo méně sebevědomé partnerky a zas jen málokterý muž snese ženu, co je mnohem úspěšnější, než on. Většinou to je muž, co chce mít navrch a záleží jim na vzjledu..pak je tedy většina mužů "vypočítavá". :D

   Vymazat
  3. Oprava: většina lidí je vypočítavá. Samozřejmě těch myslících.

   Vymazat
 7. Myslím, že scénárista a režisér film zamýšleli jako alegorii o naplněné homolásce mezi geniálním ženskologem Horákem a nitranskou spodinou Chlebcem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. skoda, ze se tu nemuzou davat plusy a minusy... myslim, ze bys z tech minusu skoncil nejen s realnym zivotem, coz uz se evidentne stalo kdysi davno, ale i se zivotem online

   Vymazat
 8. Odpovědi
  1. to jo, jakmile shemale chytne slinu, tak je zle, skoro jako když se rozepíše chlebovník

   Vymazat
 9. Prijde konec sveta do Nitry, rozhledne se a rika "kurva, tady uz sem byl ne?"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to ešte nevidel ten bordel čo mám v aute.

   Vymazat
  2. Bravo Romane! První vtipná replika za tvých asi tak 5.000 postů...

   Vymazat
  3. Nemyslíš, že je to trošku trápne, keď si znalcochlebcohorak sám sebe dáva kompliment? Bohumil sa v hrobe obracia.

   Vymazat
 10. Dneska jsem si umyl hlavu. Bohužel se při tom ucpal odpad. Nevíte někdo, jak dostat sraženej tuk z odpadních trubek? Neteče mi teplá...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus to protáhnout Chlebcem na špejli, ale hrozí, že si ty trubky zasviníš ještě víc...

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Vidím, že po chlapcoch ešte stále čistí ucpané odtoky mamina... čo sa týka tuku (a v Bimbovom prípade pravdepodobne aj chuchvalcov chlpov a iných telesných tekutín), tak najlepšie funguje gel na čistenie odtokov*.) NAliať.. zavrieť odtok, počkať tak 30 minút, napustiť do umývadla, vane, sprchovacej vaničky vodu, a otvoriť. Silný prúd to zvyčajne už precucne. Ono sa občas oplatí ešte predtým rozmontovať trubky (v prípade kuchynskej linky sa to dá) a pozrieť či to neupcháva trebárs spadnutý príborový nožík, či malá lyžička. Prípadne ak sa jedná o záchod, tak strčiť ruku do záchodovej misy.. (v prípade že ste fekálne orientovaní úchyláci ako Filmový Falus, tak nepoužijete igelitový sáčok a strčíte ruku rovno do toho sajrajtu) pošmátrať... môže tam byť spadnutý .. čo ja viem, váš telefón, alebo rôzne tie proktoinky čo sa dávajú na záchodovú misu aby to po spláchnutí čistilo a voňalo.

   *Pozor, je to žieravina. Uchovávajte z dosahu detí. Takže to radšej nechajte na mamu.

   Vymazat
  4. a pomuze ten gel i na tu teplou trubku, co netece? zas aby ji to uplne nesezralo, spis jenom tak liznout; ale ja vo tom vim prd, u nas leti hydroxid sodnej a taky nikam nehazime mejdla a nestrkame mobily

   Vymazat
  5. ano zaklad je v hydroxide sodnom. tiez sa v tom nevyznsm cital som na obale.

   Vymazat
  6. Samozřejmě se jedná o záchod, Romane.

   Vymazat
  7. R.Ch.: when you go full retard, you also stop levelling

   Vymazat
  8. "Hydroxide sodný" jsem ji ještě nikdy nenazval, zkusím dnes večer. Snad to nesežere a jen tak lízne :-)

   Vymazat
  9. Čačaný, čo keby sme sa dohodli, že ťa odteraz budem volať *Zúfalček*. Nijak inak ako zúfalá sa tá tvoja ma zosmiešňovať a ponižovať ani nedá nazvať.

   Vymazat
  10. Romane, nemuzes dokazat vyrok "Roman neni debil" a vyjit pri tom z premisy, ze "Roman je debil".
   Skolni leta mam uz za sebou, dukaz bych asi na nejakem svem pracne zabukmarkovanem gejforu nasel, myslim ale, ze intuitivne to citis taky. Tak kacer a nezlob.

   Vymazat
  11. Nikdy by som neveril, že sa niekto dokáže sám pokrstiť, ty si to predviedol na prvý krát a úplne dokonale. Tak vitaj na svete. Zufi.

   Vymazat
 11. kdyz uz sme zase u filmovych temat tak jo, s tema odpadnima trubkama je to svizel, ale mam recept co zarucene funguje (overeno, tisic dekovnych dopisu):
  1) pozvat domu romana a siroce ho nechat rozkrocit nad misu
  2) zarvat "nad tatrou sa blyska" a prudce ho kopnout do prdele
  3) naservirovat wc kachnu s ledem a ze sklepa vypustit gimpiho (horaka)

  rozpousti ledy na kazde party.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bimm, pošli mi svoju fotku, nech si viem predstaviť ako vyzerá primitív ktorý dokáže vymyslieť takéto kokotiny a ešte to rozpísať do číslovaného zoznamu. Ja si totiž predstavujem (a je veľmi pravdepodobné, že je to blízke realite), človeka, ktorého na základnej škole buď šinakovali, alebo patril k loserom čo sa pridali k šikanistom, aby nešikanovali jeho. Ono tá predstava je zhotmnená pomerne detailne, ale minúť na debila tvojho rangu viac písmeniek by bolo neekologické.

   Vymazat
  2. Chlebec má v občance místo svojí fotky fotku vagíny zpěvačky Věry Bílé. Nikdo, kdo tu občanku viděl, si toho ještě nevšiml.

   Vymazat
  3. Jediný ty si si to všimol, pretože si mi ako posledný žijúci colník na hranici medzi Slovenskom a Čechmi kontroloval pár dní po tom ako si sa pani Věrou Bílou *nezapomenutelně* pomiloval. Vyzeral si pri tej kontrole dosť opitý, dosť dobre si tú scénu pamätám, pas ti padol na zem, a ako si sa poň zohýbal vypadla ti z predného vrecka uniformy hambatá fotografia nejakej korpulentnej dámy cez ktorú bol hrubou čiernou fixkou načmáraný autogram. Keď sa ti konečne podarilo zaostriť na môj pas, držal si rovno pred ním fotografiu dámy ktorá v tebe zjavne zanechala dojem, pretože si začal splietať niečo o tom, že je to zvláštne, alže sa podo-do-dobám na jednu hhhúžasnú spěvačku na koncertě který jsi byl .. a ešte niečo o tom, že ti je strašne ľúto za touto prácou, a že nevieš čo budeš robiť. Ponúkol som ti vtedy svoju vreckovku s vyšitým monogramom R. (na utretie sĺz..) ale poriadne si sa do nej vysmrkal a strčil si si ju do vačku. Tú fotku som potom videl ešte raz. Niekto ju vydražil ju na aukro.cz za 75,- Kč v domnení, že sa jedná o autogram Lucie Bílej.

   Vymazat
  4. Chlebec má další záchvat, zavolejte veterináře

   Vymazat
  5. Chlebec totiž dělá u policie SR.

   Vymazat
  6. promin romane (soudruhu strazmistre) uz na zakladce jsem pochopil prislovi "silnejsi pes mrda".. i kdyz priznavam ze se mi zdejsi kolorit trochu libi a nechal jsem se unest davem ;-) takze kdybys z toho mel mit nejaky vaznejsi problem, rad ti poslu 30 sk na dr. atenika, vaseho odbornika nejen na venerologicke choroby.

   Vymazat
  7. To foto vážne stačí. Mimochodom, zjavne ťa dosť silno mrdal..

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.