27.3.12

Recenze: Sněhurka [Mirror Mirror] - 30%

Zlá královna (Julia Robertsová) zlikvidovala krále a nyní vládne zemi pomocí zla a kouzel. Stará se o královu dceru z předchozího manželství Sněhurku (Lilly Collinsová), kterou nepouští ze zámku. Ale ona o svých osmnáctých narozeninách uteče a narazí v lese na sedm liliputů. V tu chvíli náhodou přijíždí princ a královna ho chce sbalit, protože je na mizině...


Čas od času dostanou dvě různá studia stejný nápad a pak vzniknou současně třeba dva filmy o smrtících kosmických tělesech, ohrožujících zemi (Armageddon / Drtivý dopad), nebo dva filmy o lvovi, žirafě a ještě nějakých zvířatech, která z newyorské zoo utečou do divočiny (Madagaskar / Divočina). Nebo dvě komedie o tom, jak Nicolas Cage jezdí a bojuje s peklem (Ghost Rider / Drive Angry).

Nyní dochází k tomu, že se do kin dostávají téměř současně dvě "re-imaginace" klasické "Sněhurky". Aby to bylo méně přehledné, čeští distributoři jednu nazvali Sněhurka (v originále Mirror Mirror) a druhou Sněhurka a lovec (v originále Snow White and the Huntsman).

Sněhurka, o které se budeme bavit dnes, toho má s původní pohádkou společného pramálo. Je v ní zlá královna, je v ní sedm trpaslíků, je v ní princ, a to všechno je nějak zpermutováno, aby z toho vzniklo něco jako pohádka (podstatně jiná než původní "Sněhurka"). Kdybych vám věcně popsal její děj, nenašli byste na něm nic zajímavého.

Zásadní skutečnost je, že film režíroval Tarsem Singh, jehož filmy vypadají takto:

Cela

The Fall

Válka bohů

Tedy jako něco mezi diorámatem a abstraktními divadelními kulisami. Už z traileru můžete vidět, že i ve Sněhurce jsou zajímavé vizuální nápady a některé ze záběrů bych si klidně pověsil do bytu jako obraz. Některé sekvence jsou velmi originálně vymyšlené (trpaslíci útočící na chůdách jsou jako z Cirque du Soleil, útok dvou velkých marionet by skvěle fungoval v nějakém hororu), ale naprosto nezapadají do zbytku filmu.

Skřípat to začne ve chvíli, kdy se Tarsem snaží tímto výtvarně avantgardním způsobem natočit sitcomovou hříčku, jakou je Sněhurka. Sněhurka totiž nemá být "pohádka s humorem" (jako třeba Shrek), ale pouze nezávazný ukecaný televizní humor, který má kolem sebe nefungující kostru pohádky. Ve Shrekovi se mi líbilo, že film fungoval současně jako pohádka i jako parodie na ni. Sněhurka je příkladem toho, jak to nefunguje. Jako pohádka je nezajímavá a nedojímavá a jako sitcom málo vtipná. S ohledem na Tarsemův původ a na posledních pár minut filmu (divoké, zcela nepatřičné taneční a pěvecké číslo) by se člověk mohl také domnívat, že celý film je poctou bollywoodskému hlasitému ujetému humoru. Ať tak či onak, humor a pohádkovost jsou spolu celý film v nepříjemné kolizi, příběh se nikdy pořádně nikam nerozjede a ve filmu není nic, co by bylo spektakulární nebo zajímavé pro děcka (většina scén záměrně vypadá, jako by se odehrávaly na malém divadelním jevišti). Pokud je ve filmu něco zábavného, jsou to náhodně roztroušené ironizující hlášky postav, především Julie Robertsové (ale bavíme se o humoru na úrovni "Týjo, co to je za týpka a co to má na hlavě?" ve chvíli, kdy se objeví král s korunou).

Vzhledem k tomu, že producentem filmu byl ničitel Brett Ratner, domnívám se, že Tarsem měl nějakou uměleckou vizi, kterou mu někdo jiný v průběhu natáčení nebo po něm zničil. Jednou z indicií, která na to ukazuje, je skutečnost, že tento vysoce nestandardní filmeček má vysoce standardní hudbu od Alana Menkena (který je zodpovědný za hudbu k většině Disneyových hitů za posledních 20 let), která v kontrastu s bizarními vizuály a situacemi působí úžasně nevhodně.

Poslední zbytky něčeho zajímavého pak byly zničeny českým dabingem, ve kterém například většinu filmu není jasné, že Julia Robertsová mluví ironicky a současným slangem, nepohádkově. A obsahuje bizarní kombinace spisovné a nespisovné mluvy v jedné větě ("Já nemám žádný vrásky, jen vrásečky").

Ultimativním dílem se tento film mohl stát, kdyby všechny jeho role hrál Eddie Murphy, což se bohužel nestalo. Takže se musíme spokojit s roztomilou Lily Collinsovou (které bych se jednou rád podíval na sněhurku).

Je zajímavé se na Sněhurku dívat a říkat si, jak mohla která její scéna vzniknout, kdo koho jak nepochopil, kdo komu zmařil jaký tvůrčí záměr, a kdo se kvůli tomu zastřelil. Pravděpodobně byl velmi zajímavý proces vzniku tohoto filmu. Ale film samotný rozhodně zajímavý není, a to v žádném smyslu toho slova. S výjimkou těch výše zmíněných výtvarných nápadů.

43 komentářů:

 1. Jak zní plně nespisovná varianta věty "Já nemám žádný vrásky, jen vrásečky" ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Já nemám žádný vrásky, jenom vrásečky"

   Vymazat
  2. Nejsem stara kurva, ale jenom krava :-)

   Vymazat
  3. Jakože "jenom" je nespisovné a "jen" spisovné? WTF? Odkdy?

   Vymazat
  4. "Jen" je každopádně spisovné. Jestli ti příde "jenom" taky moc spisovné, tak třeba "akorát vrásečky".

   Vymazat
  5. A proč by nemohla říct jedno slovo spisovně a další nespisovně?

   Vymazat
  6. "Já nemám žádný vrásky, jen vrásečky" je v pohodě... žádná kombinace spisovné/nespisovné v tom není.

   Vymazat
  7. Ja jsem vedel, ze z "jen" vs. "jenom" bude pekne vlakno v diskuzi :-)

   Vymazat
  8. Němělo by to být
   "Já nemám žádnÉ vrásky, jenom vrásečky"
   ?

   Vymazat
  9. Já nemám žádný vrásky, AKORÁT vrásečky.

   Vymazat
 2. Mně třeba "Já nemám žádný vrásky, jen vrásečky" přijde docela vtipná. Dokážu si představit Julii Roberts jak větu načne hlasem starý nasraný kurvy a dokončí to nonšalantně umírněným hlasem princezny. Někde by to mohlo dost dobře zafungovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, ale toto není ten případ. Viz trailer, ta hláška tam je.

   Vymazat
 3. Pohádkovost a humor nemohou zůstat v opozici natrvalo!

  OdpovědětVymazat
 4. Ta závěrečná videoklipová scéna je naprosto skvělá, prostě. Když jsem ji poprvé viděl (a slyšel), tak jsem si řekl, že to je strašná chujovina a šel jsem si to pustit znova. :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Fuka je kokotský píčus.

  OdpovědětVymazat
 6. Nechci Vám do toho moc kecat, ale mě se ten trailer líbí. Možná na to má svou zásluhu to, že neumím anglicky nic, kromě slova "jés" a to je myslím "sýr", nebo "proč" teď si nejsem jistý, ale rozhodně se o tom mluví dost často.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Jés" znamená "Ne" a proto jestli budeš někdy v anglicky mluvící krajině a zeptají se tě jestli chceš anální bělení opakuj "Jés" i kdyby se nevím co dělo.

   Vymazat
  2. Néééééééé...! :-D

   Vymazat
 7. škoda, docela jsem se těšil, že s Robertsovou by to mohla být prča. :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Pane Fuka, na té třetí fotce odshora to je vaše sestra?

  OdpovědětVymazat
 9. Mě se líbí ta návaznost odstavců ...(které bych se jednou rád podíval na sněhurku). Je zajímavé se na Sněhurku dívat...
  S tím nemůžu než souhlasit.

  OdpovědětVymazat
 10. Já bych se Frantovi chtěl podívat na mrazíka...

  OdpovědětVymazat
 11. Pán Fuka laskavě dostudovacz:

  1. je podstatný rozdíl mezi nespisovnou a hovorovou češtinou
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Hovorov%C3%A1_%C4%8De%C5%A1tina

  2. jen a jenom jsou dvě varianty téhož, obě zcela spisovné, oboje k nalezení ve slovníku spisovné češtiny zde:
  http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php

  Chápu, o co vám asi šlo, ale použitá věta opravdu neposloužila jako dobrý příklad a jazykový cit zde naprosto selhal, bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Fuka je jazykový necita.

   Vymazat
  2. ...a má necitlivý jazyk (<- Sněhurka)

   Vymazat
  3. Chápu, o co vám asi šlo, ale použitá věta opravdu neposloužila jako dobrý příklad a jazykový cit zde naprosto selhal, bohužel. ----fuka i love you, ale s timhle souhlasim

   Vymazat
 12. Ultimativním dílem se tento film mohl stát, kdyby všechny jeho role hrál Eddie Murphy, což se bohužel nestalo. Takže se musíme spokojit s roztomilou Lily Collinsovou (které bych se jednou rád podíval na sněhurku).
  P.S.Děkuji p.Fuka-tohle mi zvedlo náladu na celý den :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych se radši podílel na roztažení análního svěrače Brigitte Nielsen, tak doufám, že jsem ti tu náladu zkazil.

   Vymazat
  2. To je ten, jak hrál terminátora?

   Vymazat
  3. Jo, to je ten vysokej chlap, jak hrál blonďatýho terminátora v šíleným spin-off Cameronových filmů, myslím, že se to jmenovalo Smrtící mise. Myslím, že Nielsenová je skutečně adept na typický anální sex tak, jak ho známe z filmů Rocca Siffrediho nebo Nacho Vidala. (Respektive, někteří to známe, zbytek se modlí).

   Vymazat
 13. Tahle debata odzhora dolů je zkrátka kulervoucí! Kvalitní recenze doplněná břitkou konverzací naplňuje mé útroby lépe chleba mazaného škvarkovým piré se zelím. Horepalec!

  OdpovědětVymazat
 14. Že ten hrad se skálou a oválným nádvořím dohromady připomíná záchod, asi nebude náhoda...

  OdpovědětVymazat
 15. čekám na článek o Janouškovi, zatím nic..zřejmě se na něm intenzivně pracuje...

  OdpovědětVymazat
 16. Tvl na RT to ma 92% ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš štěstí, že těm tvým zkratkám rozumím. Jinak bych tě s nima poslal do hrozný prdele.

   Vymazat
 17. Franto, vzhledem k tomu, že si výborné Válce bohů dal jen 50%, tak i tohle beru s rezervou.

  Jinak kdy bude pokračování hudební teorie?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybysme měli všichni hodnotit Frantovy recenze jen podle toho, kolik procent dal našim oblíbeným filmům, nejen že bysme ho už nebrali s rezervou, ale nikdo by ho už nečet :-) (mmch já mu teda nikdy nezapomenu těch 100 procent za Kozí příběh, jehož prvních deset minut mě vyděsilo k smrti).
   No a pokud se vám Válka bohů zdála výborná, taky to o něčem svědčí. Nejste třeba její režisér? Zavolal mu už někdo?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.