8.3.12

Recenze: John Carter: Mezi dvěma světy [John Carter] - 40%

Koncem 19. století se americký voják John Carter náhodou teleportuje na Mars, kde se zaplete doválky a záchrany krásné princezny / vědkyně. Filmové zpracování ságy (přesněji řečeno její části), kterou napsal před sto lety E. R. Burroughs (autor Tarzana).


Klíčová slova zde jsou "před sto lety". Zápletka, která se v průběhu desetiletí stala vzorem pro mnoho klasických knih a filmů (včetně "Zápasu s nebem", "Duny", "Flashe Gordona", "Barbara Conana" nebo Star Wars) působí v dnešní době strašlivě dementně a jako trapná kopie oněch jiných slavných dobrodružství, která ve skutečnosti inspirovala.

Jak se s takovou předlohou DNES vyrovnat? Způsobů je mnoho, ale Andrew Stanton (předtím režisér slavných Pixarovek) vytvořil zvláštní guláš všech těchto způsobů.

Především padl do pasti, která je obvyklá při filmových verzích tlustých románů. Od první sekundy začne vysvětlovat tím způsobem, že vidíme nějaká fantastická města a létací stroje, a do toho vypravěč vypráví kvantum informací, které nestačíme zpracovávat, natož si je zapamatovat (viz také začátek Lynchovy Duny). Polovinu filmu mi pak trvalo uvědomit si, že modří jsou hodní, červení jsou zlí a "Helium" je hodné město a to druhé (které jsem od včerejška zapomněl) je zlé město a nikoliv vládce hodného města.

Po tomto krátkém intru, ve kterém je nám představeno během dvou minut asi 12 postav, aniž bychom mohli tušit, které si máme zapamatovat, se děj přesune na Zemi, kde se skoro půlhodinu neděje nic zajímavého, než se John Carter ocitne konečně na Marsu.

Zpočátku samozřejmě netuší, že je na Marsu, ale během pár okamžiků zjistí, že je zde nižší gravitace, takže je schopen dělat stometrové skoky! Následně objeví kmen domorodých čtyřrukých Tharků a později i dvě technicky pokročilé válčící humanoidní frakce.

Asi nejzásadnější problém je v tom, že mi hlavní dva hrdinové (John Carter a princezna) přišli jako velmi nesympatičtí a nezajímaví páprdové. Naopak mezi Tharky (kteří jsou kompletně CGI motion capture, jako v Avataru) se najde několik postav, které jsou zajímavě zahrané a nějakým způsobem jsem k nim něco cítil.

To mě přivádí na myšlenku, že by možná bylo lepší, kdyby byl kompletně celý film v CGI (jako Tintin) a měl správnou mírně ironickou retro-comicsovost (ale přitom byl hraný zcela seriózně, jako třeba Flash Gordon z 80. let). Mohl by výtvarně vypadat třeba takhle a asi by to bylo super - z technického hlediska by to dnes jistě nebyl nejmenší problém (klik pro větší):


Nebo ještě v ideálnějším případě takto (to už je asi těžší, aby se tohle nějak stylově pohybovalo, ale někdo jako Stanton by si s tím poradit mohl):


(Vyřešil by se tím i problém s tím, že téměř všechny detailnější záběry, kdy hlavní hrdina používá nízkou marťanskou gravitaci k superskokům, vypadají dost blbě. Prostě jako chlapík na odretušovaných lanech.)

Film se ale snaží o jakousi částečnou realističnost (po výtvarné stránce), což je vzhledem k jeho námětu naprosto marné, respektive dokonce kontraproduktivní. Někdo v podobném "brnění" a s podobnými malůvkami po těle, prostě buď musí hrát jako komik, nebo musí být zábavný tím, že hraje naprosto stoprocentně seriózně (viz Miliusův Barbar Conan). John Carter (postava i film) není ani jedno z toho. Jeho kostýmy i stavby jsou nejednolitá směs něčeho z nových Star Wars a něčeho z "Xeny bojovnice". Je jasné, že různé výtvarné aspekty filmu navrhovali různí lidé, kteří spolu navzájem moc nekomunikovali.

Později začne být děj už trochu příliš matoucí (k čemuž přispěje i skutečnost, že některé z postav mění svou podobu a vydávají se za jiné postavy), ale ono tady o děj ani příliš nejde. Prostě Cartera vždycky někdo chytí, on unikne, dá někomu na budku a tak stále dokola. Přesto se mi pákrát zasekl mozek při nějaké obzvlášť divné replice, třeba když princezna ve svatyni řekla "Doufám, že také jednou uvidím ty vaše pozemské lodě, které se plaví po vodě" pět minut poté, co do té svatyně přijela na lodi po vodě.

Vpodstatě kdykoliv spolu mluví nebo bojují lidé, film je nudný a vypadá jako jedna z těch laciných kopií Star Wars a Barbara Conana, které vznikaly v 80. letech (tzn. je to ještě nudnější než Star Wars prequely, protože není na co se dívat). Následkem toho film, který má dvě a čtvrt hodiny, vypadá jako tříapůlhodinový.

Smutné je i to, že ani akční scény nejsou vždy zrovna adrenalinové. Čím víc je v nich živých herců a živých kaskadérů (a méně digitálních potvor), tím jsou trapnější.

(Ten v popředí je z nich nejhorší herec.)

Asi nejsmutnější na tom všem je, že na filmu je s trochou pozornosti vidět, že byl obrovsky drahý (čtvrt miliardy dolarů!!!), ale jaksi z toho nevyplývá žádná jeho velkolepost. V popředí se hrdinové o něčem dohadují, v pozadí za nimi stojí stovka domorodců, kteří jsou krásně expresivně digitálně animovaní, někdo si s nimi musel dát obrovskou práci, ale kdyby tam nebyli, na vyznění scény to nemá prakticky žádný vliv.

Aby recenze nevyzněla úplně negativně: V Johnu Carterovi jsou scény, které rozhodně stojí za to vidět, ale vzhledem k rozpočtu a vzhledem k délce filmu jej jich žalostně málo.

Také mám neodbytný dojem, že hudba Michaela Giacchina je s postupujícími lety stále méně a méně zajímavá. Z celého soundtracku jsem si zapamatoval jen nevýrazné variace na Lawrence z arábie a Stargate a na nejednom místě mi hudba připadala zcela nevhodná, jako kdyby šlo o nějakou dočasně použitou klasickou skladbu.

P.S: Film je naštěstí titulkovaný, ale při jeho sledování mě zarazila velmi špatná kvalita jeho titulků. Ne že by v nich byly gramatické chyby, ale vypadaly, jako kdyby překladatel neviděl film, který překládá, a jel pouze podle textového souboru. Například dva hrdinové se skrývají mezi skalami a dívají se na loď, která pluje po obloze. Jeden řekne "Floating on the light beam" a v českém titulku se objeví "Plujeme na světelném paprsku". Skupina postav je oslovována jednotným číslem, dva vznešení hrdinové, kteří se právě poznali, mezi sebou mluví jako kamarádi v hospodě, atd... Následně (opravdu až následně!) jsem zjistil, že české titulky vznikly neznámo jak někde mimo Českou republiku, poté co Filmprint odmítl přeložit je bez obrazu, jen na základě textového souboru. :) Pravděpodobně jde o logické pokračování trendu popsaného zde.

P.P.S: 3D není úplně zbytečné, ale za ztrátu jasu nestojí.

43 komentářů:

 1. Neodkazuje název filmu k tomu, že mrtvý syn Bohdana Slámu je teď chycen mezi dvěma světy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak svůj třeskutý džouk (který by mohl být používán jako regulérní smrtící zbraň, tak jako v M.Python show)už si vypustil, teď ještě vyhonit, vyčurat a spát. A zítra u nové recenze zase na viděnou, co by si jen internet počal bez všech těch užásných vtipných lidiček, jako jsi ty.

   Vymazat
  2. Chtěl jsem splnit tvé přání a alespoň vyhonit, ale tvá máti mi řekla, že výjimečne prý právě dnes nemá čas... tak snad jindy.

   Vymazat
  3. >AnonymníMar 8, 2012 07:20 AM

   Har har fuckin' har, ty jsi opravdu vtipny, prihlas se a jdi Na stojaka, urcite te vezmou.

   Vymazat
  4. Na stojáka to dělám taky s tvou máti, ale to si musím připlatit.

   Vymazat
  5. Připlatit? Ocituji klasika: "Až si za to budu muset platit, raději si ho uříznu."

   ... udělej to, prosím. Lidstvo ti bude vděčné.

   Vymazat
  6. Jen nebuď tak nadřazenej. Půl města ti takhle zabezpečilo slušný dětství bez finančních potíží...

   Vymazat
 2. Důležité je, zda film dopadne modře .. tedy dobře :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Jojo, Tosca a John Carter holt nejsou pro každého. Pokud se děj aspoň trochu drží děje knih, budu spokojený.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to nevím. Je v knize postava "Edgar Rice Burroughs", která je synovcem Johna Cartera?

   Vymazat
  2. Je myslím v druhém nebo třetím dílu, kdy mu Carter vše vypráví a Burroughs podle toho píše ty knihy.

   Vymazat
  3. Franta: Jo, prolog vypráví Burroughs v ich-formě, že JC je jeho strýček, nedávno nečekaně umřel a nechal specifické instrukce stran pohřbu (otevřená rakev, ventilovaná mistnost v hrobce otvírané zevnitř atd).
   Pro znalé předlohy a tedy SPOILERY pro neznalé, i když budu psaát hodně obecně:
   Film se vzásadě drží základní linie první knihy (Divoký západ - Tharkové - Dejah Thoris - hodné město versus zlé město atd.), je tam řada milých detailů (uvidíme jak se rodí malí Tharkové, Dotar Sojat, Woola je bezva, postavy se zdraví "Kaor" a podobé milé blbiny), na toto je ale ještě naroubována poměrně psycho nadstavba s Thernama (kteří se jinak objevují až ve druhé knize) a MNOHEM víc se řeší Johnova forma transportu na Mars, která je v knihách téměř irelevantní.
   Z pohledu člověka co má rád předlohu bych řekl, že to rozhodně mohlo dopadnout mnohem hůř. A ti Thernové? My znalci víme, že Prvorození jsou ještě lepší...:D

   Vymazat
  4. Franto, vím, že to moc nebereš, ale John Carter (pozemský Tarzan, vnitrozemský Pellucidar, venušanský Amtor, ono je to leckdy dost propojené) je v anglofonní společnosti skutečně hodně známý. Proto je to film spíš pro amerického diváka a našinec ho stoprocentně neocení. Ano, chápu, že tobě je to jedno, páč film má fungovat pro všechny diváky, a tento nejspíš nefunguje. Ale já budu rozhodně spokojený, na Burroughsových knihách a komiksech v ABC jsem vyrůstal.

   Vymazat
 4. "ideálnějším" je pleonasmus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. sám jsi plesiosaurus

   Vymazat
  2. 4. stupeň přídavného jména "dobrý".

   Vymazat
  3. Správně to má být "nejideálnějšejším"

   Vymazat
 5. Předpokládám správně, že tento film je prequelem Get Carter s Michaelem Cainem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že bohužel ne. Jedná se o sequel Get Carter se Sylvestr Stallonem.

   Vymazat
  2. V zadnem pripade, je to sequel Coach Carter se S.L.Jacksonem.

   Vymazat
  3. Ale hovno, je to remake westernové komedie Slim Carter.

   Vymazat
  4. Kulové, je to alegorická mystifikační adaptace komiksu Nick Carter

   Vymazat
 6. Vážený pane Fuko! Jsem agentem Taylora Kitsche a ostře protestuji proti této recenzi. Žádám o odstranění věty "Ten v popředí je z nich nejhorší herec". Berte prosím v potaz, že můj klient je po mozkové obrně, proto Váš hyenismus není na místě. Pokud do hodiny tuto větu neodstraníte, podám na vás žalobu. Přeji pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když neslibuješ přesdržku, tak si tě tu nikdo nevšimne.

   Vymazat
 7. Kdyby kdyby, vizuál zmiňovaného Conana vytvořil Milius a spol (např. O. Stone) především podle obálek knih a jiných materiálů jejichž autorem je F. Frazetta. John Carter je také v jeho portfoliu. Mno, ale film už podělali a myslím, že druhý pokus už nenastane.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak se tohle může zaplatit? Producenti potřebují propadák kvůli daním nebo jak?

  OdpovědětVymazat
 9. Ani full frontal není, co?

  OdpovědětVymazat
 10. ha, Borisuv obrazek na FFF ... credits!

  OdpovědětVymazat
 11. Melo to asi cely bejt takovy

  http://komiks.cz/img_clanek/0078_carter_veskrna.JPG

  OdpovědětVymazat
 12. Hmmm

  teda Franto...jestli ti polovinu filmu trvalo odlišit Modré-dobré od Červených-zlých tak to s tebou začíná jít z kopce

  tohle kódování frakcí je průhledné až běda

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych se pokusil trochu odporovat tomu jednoznačnýmu odsouzení do propadliště dějin, který bohužel z Frantovy recenze docela vyčnívá. Mě se to vcelku líbilo (dal bych 7/10). Znám předlohy (ne všechny a ani nejsem nějakej extra fanoušek ve stylu, že bych na tom strávil dětství) a vzhledem k jejich stáří a vytěženosti mi to přišlo dobře adaptovaný. Největší blbost z originálu zvládli vyřešit ucházejícím rámcem, a vzhledem k tomu, že jsem nečekal až tak hodně, byl jsem příjemně překvapenej. Pokud se nemýlím, Johna Cartera měl před časem dělat Rodriguez (pod názvem "Princess Of Mars"), to by bylo jiný tóčo. A bylo by to víc cheesy, po čem tady vícero lidí volá. Mě to právě v týhle verzi přišlo cheesy tak akorát, i ty skoky a všechny ty věci, který Franta kritizuje podle mě až moc tvrdě, podle mýho názoru měly bejt trochu cheesy. Tenhle tl;dr post píšu jenom proto, aby tady zazněl i jinej názor, já myslim, že to byla dobrá zábava a vůbec mě to neurazilo. A docela bych rád druhej díl.

  Mimochodem, pokud se kouknete na jiný filmový fóra, i to marný ČSFD, je tam vidět, že ten film má dvojí přijetí. Kritici to sejmou a lidem se celkem líbí. Podle mě to neni megapecka, ale neni to rozhodně nedůstojný zpracování "Matky sci-fi". Jenom tolik.

  OdpovědětVymazat
 14. Mne to naopak příjemné překvapilo. Vypadalo to trochu jako nové star wars, kdyby je ne režíroval Lucas. Takže porad trochu kyč a předvídatelný příběh. Ale mělo to logicky dej, postavy se chovaly porad stejne a nemely náhle nesmyslne zkraty, boje hezke a ne ve stylu kluci si hraji s akčními figurkami, nebylo mi trapne za herce, ze se v tom museli hrát a hlavní dvojice princezna- hrdina, přesto ze trosku dreveni, nemeli vztah úchyl a násilník a jeho oběť. Proste pokud mate radi star wars a vlasně gordona- příjemný i kdyz slabší odvar.

  OdpovědětVymazat
 15. Ty Franto- takovy angličtinar a nevis, ze Angličani jako námořní velmoc( i kdyz bývala) dost přísně rozlišují ship a boat? Na té říčce jeli na boat a tak princeznu napadlo, ze carter Preston blabolil neck o Tom, ze na Vode u nich jezdi ships, ktere by se sem sampzrejme nevesly!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No muzes dokazat, ze Martani nejsou Anglicani?

   Vymazat
  2. "...princeznu napadlo, ze carter Preston blabolil neck o Tom,ze..."

   WTF?! Prestan snupat ten bilej prasek voe...

   Vymazat
  3. Podle mě to jsou jasně Frantíci!Anglicani zijou na Venusi, to ví každej malej Merkuran!

   Vymazat
 16. To překládal idiot? Proč nepřeložit floating on light beam jako "plují na světelém paprsku"? Pokryjí se tím třetí osoby obou čísel, což je lepší než jedna osoba čísla množného. Možná by mohli překladatelé trochu přemýšlet a snažit, i když je to v podmínkách na hovno.

  OdpovědětVymazat
 17. Pořád mi ten děj byl z recenze tak nějak povědomý a už vím proč. Jde o variantu céčkového filmu Vládcové marsu (2009 - http://www.csfd.cz/film/271615-vladcove-marsu/). Před nějakou dobou jsem si ho na PNS stánku koupil (přiznávám, že ze zvědavosti kvůli "princezně" Tracy Lords :P) a po shlednutí jsem pochopil, proč stál jen 20,- :).

  OdpovědětVymazat
 18. A je to jasné, za mizerný výsledek tohohle "filmu" v kinech nemůže špatná kvalita, ale špatný trailer!!! ;) ;) ;) http://www.theverge.com/2012/3/13/2866670/disney-john-carter-poor-box-office-sales-trailer

  OdpovědětVymazat
 19. IMHO za to muze postava plesiosaura.

  OdpovědětVymazat
 20. Někde doma hluboko v knihovně mám zastrčený originální comics v angličtině, který mi kdysi dávno, před 30lety bůhví odkud kdysi přivezl buhví kdo.. ale tehdy jsem hltal ty krásné barwvné obrázy příběhu Johna Cartera na Marsu. Když jsem teď viděl film,musím říct,že ve mne vyvolal ty dávné pocity a že mne opravdu nadchnul...odpustím mu cokoliv,protože ten příbeh je opět strhující..

  OdpovědětVymazat
 21. Me se libila princezna! Chtel bych ji na hrani.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.