15.3.12

Recenze: Probudím se včera - 40%

Čtyřicetiletý chlapík se vrací časem do léta 1989, kdy mu bylo 18 let, aby napravil svůj osudový omyl a řekl své tajné lásce, že ji miluje.


Probudím se včera je dost zvláštní film. Spousta věcí je na něm velmi špatná. Především obraz a zvuk. Kamera je jako něco točeného digifoťákem pro Youtube, střih rve oči a postsynchrony (nebo spíš jejich absence) jsou tristní, jako z nějakého dramatického dokumentu, nebo z pracovní nehotové verze filmu. Instrumentální hudba je ucházející, písničky od kapely "Animé" jsou neuvěřitelně strašlivé (viz zde), nějaké řezání do kytar se zpěvem v pseudoangličtině.

Film je inzerován jako "komedie / sci-fi", ale "sci-" element v něm téměř neexistuje. Není vůbec nijak vysvětlováno, jak vlastně funguje onen přenost do minulosti, takže až do konce filmu netušíme, zda se hrdina jen nachází v jakési virtuální realitě, nebo opravdu odcestoval časem a mění historii (a co se pak stalo s tím "skutečným" mladým klukem v roce 1989, zmizel někam?). Dvacet minut na začátku a na konci filmu, které se odehrávají v současnosti, je téměř zbytečných. Začátek nám nevysvětlí do čeho jdeme a konec nám nevysvětlí, jak k němu mohlo dojít (hrdinova cesta časem nějakým způsobem změnila současnost, ale nedává to smysl z jakéhokoliv úhlu pohledu). Řekněme, že konec filmu se opravdu velmi podobá konci prvního Návratu do budoucnosti, ale dává mnohem méně smyslu. Ano, auto jedoucí 88 mil za hodinu a plutonium od teroristů dávalo mnohem více smyslu než Nárožný a jeho blikající sloupy.

Nicméně, většina filmu se odehrává v létě 1989, kdy Jiří Mádl hraje čtyřicetiletého chlapa v osmnáctiletém těle, který se snaží získat přízeň své spolužačky (a přitom ví to, co věděl jako čtyřicetiletý, ale neví to, co věděl jako osmnáctiletý, neboť to za těch 22 let už zapomněl). Tyto scény mají kromě problémů s kamerou, zvukem a strašným komparzem, také problém s omezenými financemi. "Vyrobit" na plátně rok 1989 něco stojí a filmařům se to třeskutě nepovedlo. V každé scéně najdete tolik prohřešků, že po chvíli přestane být zábavné je hledat.

K tomu si připočtěme naprosto nechutný product placement na nejmenované žvýkačky a nejmenovaný energy drink. A hrdinovy rodiče hrají v roce 1989 i v roce 2011 stejní herci, kteří úplně stejně vypadají, nemají ani prošedivělejší vlasy, nebo něco podobného!

Přes to všechno film obsahuje jisté věci, které fungují dobře až výborně. Mádl je výborný herec (který bohužel často hraje ve filmech, které se mi nelíbí) a i tentokrát podává kvalitní výkon, díky kterému mu většinou věříme, že jde o čtyřicetiletého chlapa v mladém těle. V ostatních rolích uvidíme kvalitní herce a některé scény Mádla s nimi fungují neuvěřitelně dobře! Mnohé z nich jsou i chytře napsané a zajímalo by mě, co přesně kdo splodil (protože Mádl je uveden také jako "spolupráce na scénáři").


Při některých epizodách, kdy je Mádl (který hraje učitele, tudíž při některých hodinách v roce 1989 ví dokonce více, než jeho učitelé, při jiných zase zcela plave) konfrontován s dospěláky i se svými vrstevníky, film skvěle emocionálně fungoval, nádherně se v něm zrcadlila krása mládí a prvních lásek, a současně reminiscence na ošklivý komunismus, který měl namále. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že jsem v žádné české komedii neviděl takhle kvalitně napsané a zahrané scény NĚKOLIK LET!!!

To všechno ale funguje jen jako epizody na téma "dospělák v mladém těle v 80. letech", nikoliv jako součást filmu o dospělákovi, který chce čehosi dosáhnout pomocí cestování časem.

A nezapomeňte, po technické a řemeslné stránce je film opravdu hrozný.

Už dlouho mi nebylo takhle líto toho, jak film dopadl. V Probudím se zítra jsou občas vidět náznaky něčeho skvělého, ale chtělo to asi jiné tvůrce a rozhodně víc peněz.

P.S: Všimněte si scény v traileru, kdy se učitelka ptá, zda rovnice na tabuli definuje kružnici. Vzhledem k tomu, že je to rovnice o jedné neznáme (je v ní pouze x, žádné y), odvážil bych se tvrdit, že nikoliv...

P.P.S: Film neměl novinářskou projekci (aspoň o ní neví nikdo z mých kolegů novinářů), takže jsem na něm byl normálně v kině, za 179 Kč.

63 komentářů:

 1. No škoda... ale už ta grafika v traileru varuje, že tohle bude nízkorozpočťák, který nemá žádné výhody nízkého rozpočtu. Mádl je dobrej, ještě mě vlastně nikde nezklamal.

  OdpovědětVymazat
 2. Pořád nechápu kam se ubírá česká kinematografie. Podobné filmy, byli tím nejlepší co se u nás točilo. Většinou měli promyšlený děj a herce jako Sovák, Menšík nebo třeba Janžurová.
  Dnes se sice točí hromady "Hřebejkovin", ale jsou ploché jako 20 let staré žehlící prkno.
  Když už někdo přijde s alespoň dobrým nápadem, nejsou na to prachy. A zmrská to produkce a vůbec celá tvorba filmu.
  Já chci zfilmovat Kulhánka! Tak jako v Rusku udělali Noční hlídku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noční hlídka byla divná. Ten surrealismus nebo jak to nazvat byl fakt atmosferickej a chytlavej a docela mě vtahoval jenže se to k Noční hlídce podle mě fakt nehodilo. Bejt to jinej film tak super, protože nebyl tak byl můj dojem těžce podivnej (a spíš negativní)
   Kulhánek by to myslim odnes o dost víc - ten si zaslouží pořádnej Hollywoodskej rozpočet kterej zaplatí všechny ty výbuchy a munici a tak.

   Vymazat
  2. Oč je 20 let staré žehlicí prkno plošší než fungl nové?

   Vymazat
 3. Kulhánek je nezfilmovatelnej. Specielně Divocí a Zlí (o Cestách Krve nemluvě - už vidím, jak by zmršili CGI popelnice). Snad jen Noční Klub by se dal - ten je takový "komorní" (ehm).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vládci strachu a pak Noční klub. Ale je ti doufám jasný, že bysme se strašlivě poštěkali o hercích? Dolfík? Tobiáš? Pan Ho? A to nemluvim o Postrachovi a Tomislavovi.
   Ovšem, kdyby to bylo uděláno kvalitně, s poradou fanoušků a bez Kulhánka... to by byla síla...
   Pak by to možná šlo ještě s Nadějnými vyhlídkami... éééé... Vyhlídkou na věčnost.
   Ale oboje by to stejně mělo rating 18+ a pro otrlé...

   Vymazat
  2. Pan Ho? To je přece jasné - Okamura! Digitálně upravený, aby nebyl tak vysoký.

   Vymazat
  3. a s falešným copánkem... :D

   Vymazat
 4. já bych zfilmoval fffilm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tolik full frontalů a análního bělení by ten film neunesl, ale adidas by si mohl dát prdukt placement na tepláky.

   Vymazat
  2. a nazval bych to Asocial network

   Vymazat
  3. Frantu by mel v tom pripade hrat Nicolas Cage nebo Norbert Lichy. Krome stunt scen samozrejme, tam bych videl Vasuta.

   Vymazat
  4. Myslím, že máloco by Františka nasralo tak moc jako kdyby ho v životopisném filmu ztvárnil Nicholas cage.

   Vymazat
 5. No ty seš chudáček, 179 Kč, ještě že už je jaro, to ti nebude pod tím kartonem taková zima. A neboj, v popelnicích se vždycky něco k snědku najde.

  http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/16359605.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je nejakej skrytej humor, nebo si megatrapnost svyho "prispevku" fakt neuvedomujes? :D

   Vymazat
  2. co to meles adolfe?

   Vymazat
 6. Františku, tudlevá si tu annoncoval nábor do Palců, mám pro tebe tip. Petr Kořínek z iDnesu. To co ty zprudíš, on téměř s jistotou pochválí. Celkem by to mohl být protipól.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, takže vlastně aby tam byl někdo, kdo nás bude neuvěřitelně srát.

   Vymazat
  2. No Přivřelová mě docela sere. Má takovej hlásek jak konipásek a bojí se ho použít. Takže tam jak myš sem tam něco píská, ale vysloveně raritně a neni to vtipné.
   OP potřebujou sakra někoho agilního, kdo bude skákat do řeči, vynášet extrémní soudy, obhajovat je, shazovat Frantu a Vosmíka, atd.

   PS.: Jestli Vosmík, ještě v 8mi dalších dílech v každym zmíní nějakou urážku sebe sama, kterou si tady přečet, tak ho začnu brát. Pro příště bych měl:" Vosmík je druhej největší suchar v Rádiu 1".

   Vymazat
  3. Vosmik by mozna mohl zalozit OVOFilm a zacit take budovat kult osobnosti, jako Fuka...

   Vymazat
  4. Já ale nechápu smysl toho "protipólu". Fukovy recenze čtu a poslouchám protože mám stejnej vkus. No a teď tam bude někdo, kdo teda bude opak Fuky, já ho budu poslouchat a říkat si: Co je to proboha za debila, strhá tak hezkej film a vychvaluej takovou sračku. Co je tam za benefit? Jinak teda souhlasim, že proti ranařovi jako je Fuka nemá snad kromě Baldýnskýho nikdo šanci. Holky se nechytaj ani jedna, ale Vosmík mi přijde v poslední době docela dobrej (sám se divim). Předpokládám, že tím prvním sucharem myslíš Michalidise - no comment.

   Vymazat
  5. Privrelova byla nejhorsi mozna volba, protoze si ji vizualne pletu s Vosmikem. (A ten mi zas pripomina Chuckyho.)

   Vymazat
  6. Smysl protipólu je v polemice, která dokáže všechny vybičovat k nějakým výkonům. Palce byly nejlepší s Baldýnským, kdy to jiskřilo... Teď je to o jen Frantovi a přicmrndávačích. To to nemusím poslouchat, to si to přečtu tady - Franta napíše článek a přicmrndávačů je v diskuzi ažaž.

   Vymazat
  7. Vosmík je v pohodě, je tak akorát. Je připravenej, nemachruje jako Fuka, rozvážnej.

   Zkusil bych třeba Vaška Rybáře. Nebo Alenku Prokopovou. Hlavně někoho, kdo umí mluvit a něco o těch filmech ví (což splňuje tak 10% kritiků, čili je třeba hledat).

   Vymazat
  8. JJ, to si taky uz nejakou dobu rikam...a palce jsem neslysela tak od ledna..

   Vymazat
  9. Vosmík teda sakra není v pohodě a připravenej je tak leda na pozdní příchody a filmy resp. jejich půlky, který měly premiéru 2-3 týdny zpátky-viz Palce leden, únor 2012(třeba). Jestli my tu konstatujem tyhle jasný a neoddiskutovatelný fakta + audioteror (chrochtání), nezajímavý blekotání o třeba ve skutečnosti zajímavým filmu a on si z toho vezme akorát to, že je dotčenej a uraženej (a žaluje!), tak to je pak hodně smutný. A Saša nás chce patrně navzdory uvosmýkovat k smrti.

   Srovnejte jeho projev s partou v Čelistech na Čro. Jestli je Vosmík profesionální recenzent, tak já taky a to od narození.

   Včerejší přítomnost Vosmíka v Palcích jsem opět nepochopil ale patrně měla éterem letět třeba tahle věta: "dospělí se budou nudit, ale děti si budou říkat, jak strašně kůl je ta obora"

   Vymazat
  10. Přivřelová v poslednim díle naprosto unylá. Když vyprávěla děj filmu, tak jsem si to musel pustit třikrát za sebou, protože jsem nechtěně vždycky přestal poslouchat. Vlastní názor: líbí se jí rybičky. Gratuluju. Panebože, do OP musí někdo, kdo umí mluvit, kdo dokáže reagovat, a kdo poví něco zajímavýho. Přečíst si dopředu na wikipedii jak se vyslovuje jméno režiséra je uplně k ničemu. Ve srovnání s Přivřelovou jsou Franta s Ondřejem naprostý kingové etéru.

   Vymazat
  11. Asi mám nápad. Odvážné palce bude uvádět Pierre a třetí odvážný palec budeš Saša.

   (btw, Franto, co ten Fila, to by nešlo - aspoň na zkoušku, dva díly?)

   Vymazat
  12. Souhlasím, že Vosmík připomíná Chuckyho. Jako náhradu doporučuji Lukáše Vychopně, je to osobnost a navázal by na zlaté časy Odvážných palců!

   Vymazat
  13. Kamil Fila a Franta jsou mí dva nejoblíbenější (jestli ne jediní oblíbení) filmoví kritici. U obou dvou vím, že když zdrbou akční film nebo komerční hitovku, není to protože by to byli umělečtí suchaři, kteří odmítají násilí, svaly, sex a výbuchy, ale protože je ten film špatnej. Oba totiž vyrůstali na kvalitní komerci 80. let a nestydí se za to, případně mají zkušenosti z různých pro mě zajímavých subkultur (počítačové hry, programování, hudba nebo posilovna) :-)

   Vymazat
 7. Projekce byla, tohle pondělí v MATu, ale já se to dozvěděl v neděli přes známého a už jsem se tomu nestihnul přizpůsobit...

  OdpovědětVymazat
 8. Franto , měl jsi radši na Školní výlet :(

  OdpovědětVymazat
 9. "V Probudím se zítra jsou občas vidět náznaky něčeho skvělého..." A já se ptám:"Je to skrytej náznak otevřenýho konce?"

  OdpovědětVymazat
 10. Chápu to správně, že Franta byl za SVÝ prachy v kině??? Jako normální smrtelník??? Svět už asi nikdy nebude jako dřív...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl. Vybral z účtu Happy Fffuck Friends.

   Vymazat
 11. Franto, k tomuhle "K tomu si připočtěme naprosto nechutný product placement na nejmenované žvýkačky a nejmenovaný energy drink. A hrdinovy rodiče hrají v roce 1989 i v roce 2011 stejní herci, kteří úplně stejně vypadají, nemají ani prošedivělejší vlasy, nebo něco podobného!" To je prostě důsledek financování filmů u nás a produkčních podmínek, v jakých vznikají. Nerozčiloval bych se nad tím tak.

  OdpovědětVymazat
 12. Provedl jsem rozbor inkriminované rovnice v traileru, jedná se o lineární rovnici. Pokusím se nalézt její řešení. Vycházím z neoformalismu.

  OdpovědětVymazat
 13. Kruznice muze byt vyjadrena jen jednou neznamou treba v polarnich souradnicich, viz:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Polar_coordinate_system#Circle

  Kartezske souradnice jsou takova nuda...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě vždycky hrozně baví, jak Franta ve filmu objeví nějakou matematickou či logickou trivialitu a tváří se u toho jak Andrew Wiles. :))

   Vymazat
  2. Tak Franta ma pravdu, ze jo. Kdyz uz machrujeme s polarnima souradnicema, bylo by fajn je i poznat (hint: v traileru ani omylem nejsou)

   Vymazat
  3. I v polárních souřadnicích má rovnice kružnice dvě neznámé.

   Vymazat
  4. Když už se tu nimrají podobné záživné detaily, tak mám dojem, že kružnici nedefinuje rovnice, ale funkce, a to uvnitř nejsou neznámé, ale proměnné.

   Vymazat
  5. no jestli to rozebirame az takhle do detailu, tak zadna funkce nemuze mit z definice jako graf celou kruznici. mozna tak fffunkce, ale to uz je na podblog

   Vymazat
  6. Třeba takové "x^2 + y^2 = 69" není rovnice a nedefinuje kružnici???

   Vymazat
  7. Proboha lidi, copak jste nechodili na střední, že neznáte pojem "rovnice kružnice", "rovnice přímky" apod.? Samozřejmě tam jsou 2 proměnné, ta rovnice přece z principu definuje vztah mezi souřadnicí x a y každého bodu, který leží na té kružnici (nebo přímce či kýho čerta).

   Vymazat
  8. Polarni souradnice nemusi byt vyjadreny zrovna pismenky fi, theta, r, ale klidne x, y, z, nebo treba i ctverecky, hrusky nebo domecky.

   Tak jako primka v kartezskych muze byt dana jen konstantou:
   x=5; y=3;
   tak muze byt kruznice v polarnich urcena konstantou:
   r=3; r=8;
   (samozrejme to je kruznice se stredem ve stredu souradnic).
   A muzu klidne psat:
   domecek=3; x=3;
   a porad to bude v polarnich souradnicich ta sama kruznice.
   a tedy i slozitejsi rovnice mohou popisovat kruznici:
   x+3/6 = 3.5 (porad ta sama kruznice)
   atd....

   (strasne se nudim pri cekani na bus...)

   Vymazat
  9. Tyhle matematicke odbocky jsou vzdy neuveritelne zabavne! Chvala nasim vzdelavacim ustavum!

   Vymazat
  10. r = 3 ti rozhodne samo o sobe neurcuje kruznici, to je peknej blabol. Stejne jako x = 5 ti samo o sobe ani omylem neurcuje primku. Tak doufam, ze bus aspon prijel vcas

   Vymazat
  11. V dvourozmerne kartezske soustave souradnic urcuje podminka x=5 mnozinu bodu, kterou je (vertikalni) primka vzdalena 5 jednotek od pocatku. V dvourozmerne polarni soustave souradnic urcuje podminka r=3 mnozinu bodu vzdalenych 3 jednotky od pocatku, tedy kruznici.

   Protoze muzeme predpokladat, ze vyklad v hodine se tyka dvojrozmerne kartezske soustavy, tak rovnici na tabuli zjednodusime na kvadratickou rovnici x^2 + 6x + 10 = 0, ktera ale nema realne reseni, takze muzeme konstatovat, ze podminka na tabuli definuje prazdnou mnozinu bodu.

   Vymazat
  12. r=5 neurcuje kruznici. Pokud pomineme implicitni definici stredu do pocatku soustavy souradnic, chybi mi k tomu nejaka informace o tom, jaky vyznam ma r, a definicni obory OBOU promennych (teda i uhel). Pokud r ma byt jedna promenna (tedy vzdalenost od pocatku SS), r=5 neni rovnice kruznice, ale bodu na ose phi=0° ve vzdalenosti 5 jednotek od pocatku (opet implicitni definice uhlu).

   Vymazat
  13. "chybi mi k tomu nejaka informace o tom, jaky vyznam ma r, a definicni obory OBOU promennych (teda i uhel)"
   Samozrejme, ze uvazujeme standardni definice. Jinak by musela byt nejdriv tabule popsana axiomatizaci metrickeho prostoru, ve kterem se pohybujeme, aby nam tam nechybela treba nejaka informace o tom, jaky vyznam ma =5, a podobne.

   Pokud ale vyjdeme z bezne pouzivane charakteristiky, tak samozrejme vime, ze dvourozmerny prostor v polarni soustave je vymezen standardnimi omezujicimi podminkami r>=0, 0<=phi<2*pi. Mnoziny bodu se standardne definuji omezujicimi podminkami. Pokud tedy zadame omezujici podminku na r (r=5) a zadnou omezujici podminku na phi, ziskavame mnozinu bodu (r,phi): (5,[0,2*pi)), coz samozrejme je kruznice.

   Vymazat
 14. Nejdulezitejsi je Frantuv poznatek o SMS zprave ve filmu Libas jako buh.

  OdpovědětVymazat
 15. kruznice nemuze byt rovnice. to je jako ... treba verny manzel.

  OdpovědětVymazat
 16. Bude tu vedle školy skládání hudby snadno i rychle taky škola matematiky snadno a rychle? Třeba na maths.fffilm.name? Díky.

  OdpovědětVymazat
 17. No ale ona se ho pta jestli ta rovnice vyjadruje kruznici. Odpoved je ze nevyjadruje, takze vse OK.
  Spis ze se nikdo nepohorsuje, ze tam Staindler pocita va Basicu dokola odmocninu z jedny ...

  OdpovědětVymazat
 18. Nojo už ti není dvacet tak musíš chodit za 179,- :)

  OdpovědětVymazat
 19. Nechápu, proč kritizujete. Režisér, herci i všichni ostatní, co se na filmu podíleli podle mě vykonali skvělou práci. Animé jsou něco úchvatného a Jiří Kučerovský je jeden z nejlepších kytaristů v ČR. To, že to není žádná americká komedie typu Garfield neznamená, že to není dobrý film. Totéž platí o Animé, nejsou zrovna nejznámější, ale podle mého názoru jsou to skvělí hudebníci. Musím se přiznat, že tohle je první server,na který jsem narazila, který film nechválí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Michaelo, tvá mini-recenze Animé vyznívá dost neobjektivně, ale přiznání je polehčující okolnost.

   Vymazat
 20. A co recenze Kamila Fily?
  http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=737130

  OdpovědětVymazat
 21. Franto, pleteš se s vizáží rodičů - v budoucnosti má Skopal šedivější vlasy a Krbová má paruku a brýle (a vypadá starší).

  OdpovědětVymazat
 22. Těším se na další lekci matematiky. Ta byla také včera v TV - máte úhel beta! No to nemám!

  OdpovědětVymazat
 23. Těším se na další lekci matematiky. Ta byla také včera v TV - máte úhel beta! No to nemám!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.