22.3.12

Recenze: Hunger Games - 50%

Zemi Panem vládne město Kapitol, které si zotročilo dvanáct okolních chudých Krajů. Odtud je každoročně vylosováno 24 mladých lidí mezi 12 a 18 lety (jeden hoch a jedno děvče z každého kraje) a ti se musí utkat mezi sebou v "survival game", kterou přežije pouze jeden a která je vysílána pro obveselení celé země. A naše hlavní hrdinka shodou okolností umí opravdu dobře zacházet s lukem...


Hlavní roli (děvče, které bylo vybráno, respektive se dobrovolně přihlásilo, aby zachránilo sestru) ztvárnila Jennifer Lawrenceová, která hrála mladou Mystique v X-Men: První třídě a také ve Winter's Bone. Je to dobrá herečka. Režisér Gary Ross režíroval kdysi příjemné podobenství Pleasantville - Městečko zázraků, pak Seabiscuit (nejlepší film o koňských závodech, jaký jsem viděl), a pak devět let nic. Ale je to pořád dobrý režisér.

Především díky těmto dvěma jsem si dost dlouho říkal, že "Tohle by mohl být zajímavý film", ale někdy kolem první hodiny, kdy by film měl vrcholit, přestal být zajímavý a srozumitelný, a později došlo dokonce k okamžikům, kdy jsem si říkal "co to kurva je?" a "tohle se mi zdá nebo ne?". Nezdálo, protože jsem neusnul. Přestože film mál 142 minut!

Film má totiž strašlivě nezajímavý scénář. Upozorňuji, že mluvím O FILMU, protože knižní předlohu jsem nečetl, tudíž se k ní NIJAK NEVYJADŘUJI.

Ale vezměme to popořádku, a začněme opět od toho, co se hodnotí nejsnáze: Od řemeslné stránky. Film vypadá jako kdyby byl dost laciný. To není nutně kritika. Je spousta zajímavých a kvalitních sci-fi, které vypadají lacině. Jenom upozorňuji, že Hunger Games rozhodně nejsou nějakým nákladným spektáklem, a  připomínají spíše nějakou opravdu výpravnou sovětskou nebo východoněmeckou sci-fi z 80. let minulého století (pokud si odmyslíme pár desítek sekund CGI). Což - opět zdůrazňuji - není kritika, ale snaha o popis výtvarného stylu filmu. Některé architektonické a kostýmní nápady jsou zajímavé a hollywoodskému konzumentovi možná budou připadat exotické. Tomuto stylu se zdá být přizpůsoben i styl snímání. Když se například baví prezident s producentem show v zahradě, která zřejmě stojí uprostřed úžasného paláce, který zřejmě stojí uprostřed úžasného megaměsta, celá scéna je natočena v detailech, takže vidíme jen hlavy herců a nějaké velmi rozostřené keře těsně za nimi. (Mimochodem, prezidenta hraje Donald Sutherland a je docela radost se na něj koukat. Škoda, že je ve filmu jen asi 5 minut.)


Jako sci-fi / fantasy film nefunguje, protože nejsou vůbec dána nějaká "pravidla hry". Například nevíme, jestli "aréna" je kus lesa, nebo umělý les s částečnými holoprojekcemi, nebo kompletní virtuální realita (několikrát se stane, že operátor něco zmáčkne, načež se v aréně jen tak, ze vzduchu, objeví nové zvíře nebo ohnivá koule). A ta divně pojmenovaná zvířata (ptáci, vosy, zmutovaní psi), to jsou mini-kyborgové, virtuální realita, nebo jenom taková divná zvířata? Proč jsou kamery zamontovány ve stromech, když by nebyl problém kdykoliv je jen tak vygenerovat ze vzduchu, podle potřeby? A když se producent rozhodne v průběhu hry zásadně změnit její pravidla, co na to asi říkají lidi, kteří mají vsazeno na vítěze? Celý sociální aspekt filmu a případná satira současných televizních reality show jsou zvládnuty velmi humpolácky, samozřejmě hůř než v Truman Show, ale dokonce i hůř než v Running Manovi, a to je co říct. Poté, co soutěžící vlezou do arény, celý svět kolem jako kdyby přestal existovat a vidíme jen variaci na prvního Ramba s teenagery (která má samozřejmě do Ramba daleko, protože film je přístupný).

Některé postavy mají různá slavná historická / mytická jména, která fungují jako "předzvěst" jejich osudu. Například když se někdo jmenuje Seneca, zkuste hádat, jak asi dopadne... Takováto "sofistikovanost" mi přijde natolik banální, ne-li debilní, že je proti tomu Harry Potter shakespearovské dílo.

A děcka, která jsou několik let trénována, aby dokázala v aréně bojovat, dělají takové úžasné věci, jako:

 • Sežeru náhodně rostoucí prudce jedovaté bobule a umřu v křečích
 • Mám k dispozici pět pomocníků, střelné zbraně a oheň, a nedokážu sundat ze stromu jednu zraněnou holku
 • Mám hromadu jídla a munice, kterou mi nesmí nikdo ukrást nebo zničit, tak těsně kolem ní zakopu miny...
Rozhodně nechci říct, že Running Man (ok, musím vám ukázat tohle) má méně debilní děj. Ale Running Man je zábava, nebál bych se říct záměrně debilní zábava. Hunger Games se snaží vydávat za film s hloubkou a jsou režírovány jako film s hloubkou, ale v jejich ději není mnoho věcí, které by je k takovému přístupu opravňovaly.

I ta milostná story je značně pofidérní. Celý film mi nebylo jasné, jestli tedy hlavní hrdinka ke svému "spolubojovníkovi" něco cítí, nebo pouze dělá show pro diváky (jak jí všichni radí) a nepřestala milovat  toho fešáka ze své vesnice. Obávám se, že se to dozvíme až v dalších dílech...

Hunger Games obsahují ledacos dobrého: Například režii a herce (kromě zmíněných ještě stojí za to Woody Harrelson jako ujetý instruktor, kdysi vítěz her, nebo Stanley Tucci jako slizký moderátor). Má ale tak nezajímavý, tuctový a ke konci debilní scénář, že je to sráží k průměru nebo i níž. A znovu opakuji, že pokud děj náhodou dává v knize větší smysl, při hodnocení filmu je to jedno.

52 komentářů:

 1. Jak tak čtu recenzi, tak nabývám dojmu, že tentokrát sice tvůrci nevymysleli vlastní konec a nepodělali příběh knihy (viz třeba Lynchova Duna), ale udělali z toho zmatek pro diváka neznalého knižní předlohy. V knize kupříkladu je popsáno, že Arény jsou reálné a vždy speciálně vytvořeny pro jedny hry, zvířata jsou reálná (spec. vyšlechtěná), hráči z bohatých krajů jsou banda ignorantů co se spoléhá na spolčení mezi sebou a svojí sílu, protože na rozdíl od účastníků z chudší krajů mají co žrát, a tak dál... Kdybych nečetl knihy, tak jdu asi taky navštívit knihy v očekávání zajímavé a neotřelé scifi, ale takhle se radši kouknu znovu na Battle Royale a budu si užívat potoky krve a svinskou zákeřnost nevinně se tvářících japonských školaček

  OdpovědětVymazat
 2. Františku, děti mezi 12 a 18 lety, ne mezi 15 a 18. Nevím, jak je to podáno ve filmu, jestli to tam neříkají chybně, ale ta holčička za distrikt 11 je dvanáctiletá... jak v knize, tak podle toho, co má uvedeno v "biografii", která se objevila k filmu.
  A podle toho co píšeš si to pravděpodobně užije pouze znalec předlohy. Opravdu většina věcí, které ti nebyly jasné (a myslím že dokonce všechny), byla vysvětlená v knize, což ale film neomlouvá. Pro znalce knihy by to mohlo být pěkných 80%, doufám. Dám vědět až shlédnu.
  Asi je to opravdu jen ilustrace ke knize - něco jako filmy Harryho Pottera. Což neznamená, že je to špatně, jen že to mohlo být uděláno líp.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tech 15 byl preklep, dik. Ale muze mi nekdo vysvetlit, kdyz je to pro deti 12-18 a kona se to jednou rocne, tedy jedno dite se muze zucastnit maximalne 7 losovani, jak je mozne ze ten frajer z vesnice rikal "Ja mam smulu, moje jmeno je v osudi uz 42 krat"???

   Vymazat
  2. Nemaji narozeniny jednou za 6 let?

   Vymazat
  3. evidentně je film pouze ilustrací ke knize. škoda. každopádně v knize je vysvětleno, že děti z rodin, které nemají dost jídla se mohou dodatečně zapsat do losování 1x za každého člena rodiny a získat tak příděl jídla. počet v osudí je kumulativní tudíž těch 42.

   Vymazat
  4. Můžou si zažádat o nějaký zásoby, když se přihlásí víckrát, čímž si snižují bohatší lidé z daného kraje svoje děcka.

   btw: spoileruješ úplně bez upozornění, tak to prosím aspoň naznač.

   Vymazat
  5. Ti losovaní "uchazeči" o hry jsou často z chudých rodin, a pokud svolí, aby jejich jméno bylo v osudí vícekrát, dostanou za to jídlo. Proto jsou bohatí celkem v klidu, páč jejich dítko má pramalou šanci na vylosování. Jinak, arény se staví léta dopředu,jsou to obrovské plochy ohraničené elektrickým polem, a po konci her slouží jako turistická památka. každý rok se styl her liší, jednou jsou na poušti, podruhé v horách atd....

   Vymazat
  6. Včera jsem to viděl a knihu jsem nečetl, ale informace o tom, že je losování kumulativní a další lístek v osudí se dá vymněnit za jídlo pro rodinu i že arény jsou každý rok jiné ve filmu je. I některé další věci, které tu jsou zmíněné.

   Vymazat
  7. Ještě upřesním, že každý rok tam musí těch lístků se svým jménem dát cca 2x více než předchozí rok. Akorát první rok tam mohou hodit jenom jeden svůj hlas. Proto ta sestra od hlavní hrdinka měla vhozený jenom jeden lístek (jestli se to tam řešilo).

   Vymazat
 3. To je vysvětleno zase (jen?) v knize. Obyvatelé si můžou kupovat jídlo výměnou za přidání dalších lístků do osudí.

  Jinak všechny ty nelogičnosti, které tu uvádíš, jsou i v předloze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale tohle rika prave ten hosan, co s ni lovi zver po lesich...?

   Vymazat
  2. Kurva tady nikdo necte tu diskuzi nebo co? Franta se zepta a proc (zatim) 4 ruzni lidi za sebou maji potrebu napsat to samy?!

   Vymazat
  3. 2FF: pokud si vpzomínám dobře, tak se tím lovem neuživil na 100%. Navíc zima&...

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Neřekne to hošan, ale hlavní hrdinka, když ji odváději a ona křičí na sestru něco ve stylu "nechtěj jídlo extra, budeš víckrát v osudí".

   Vymazat
 4. Ach jo...
  Me se velmi moc libilo Battle royale ( http://www.csfd.cz/film/75154-battle-royale/ ), kdo nevidel VRELE doporucuju.
  A tesil jsem se, ze konecne zase natoci nekdo neco v tom stylu...
  A jak se zda, tak ne :-(
  Tak priste...
  Bte se zda, podle CSFD, ze se bude tocit nejake "nove Battle Royale". Tak nevim, jestli se mam zase tesit, a nebo se radsi rovnou bat :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, na Battle Royale jsem si vzpomněl ve chvíli kdy jsem poprvé četl, o čem Hunger Games jsou - měl bych si to zopáknout, už je to pár let co jsem BR viděl posledně...

   Vymazat
 5. dik za recenziu, aspon viem, ze si mam radsej pozriet battle royale tretikrat ako ist do kina na toto.

  OdpovědětVymazat
 6. Ok, pokud jsem to z recenze dobře pochopil, tak tohle je jeden z těch filmů, na který nemá cenu chodit, pokud člověk nečetl knižní předlohu.
  Problém je, že v knížce všechno vysvětlený je, ale pokud scénárista stojí za ...., nemá divák z filmu šanci pochopit která bije. Škoda - je to fakt dobrá knížka a film mohl stát za to...

  Holt mi zprznili dalšího oblíbence (i když na hrůzu jménem "muž v ohni" to asi mít nebude).

  OdpovědětVymazat
 7. Tak teda hele! The Running Man byl super a Dynamo byl nejlepsi.

  http://www.youtube.com/watch?v=Cy8rT8oHCbI

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Running Man je klasika, kdo ho uráží, ať shoří v pekle.

   Vymazat
 8. OT z OP: to vytloukání klínu klínem bylo velice kvalitní :D

  OdpovědětVymazat
 9. citim snad ton opovrzeni vuci Running Manovi?? To by me nenapadlo, ze se toho zrovna tady nekdy dockam.. Chtel jsem poslat prispevek, ale pak jsem si rek, ze pockam na nejakou zaminku, proc to neudelat

  OdpovědětVymazat
 10. Pripada mi pomerne vtipne, ze Jennifer Lawrence (bezesporu dobra herecka) hraje takrka ve vsech filmech, v nichz jsem ji videl, postavu obetave a "klukovske" starsi sestry, ktera se vlivem neprizne osudu a/nebo neschopnosti rodicu musi nejakym zpusobem postarat o sourozenece. Bylo tomu tak v The Burning Plain, bylo tomu tak ve Winter's Bone, udajne tomu tak bylo i v jakemsi serialu, kde hrala pred zminenymi filmovymi rolemi - a tady to pokracuje. Doufam, ze se ji povede neuvaznout v typu role a nebude hrat starsi sestry do osmadvaceti.

  OdpovědětVymazat
 11. Ona knížka Hunger Games je - více nebo méně - vlastně dívčí román. Ona je tam akce, je tam boj, je tam konflikt a je tam scifi, ale je to přece jen dívčí román, kromě toho vyprávěný v ich formě a v přítomném čase, což se na plátno dá převést extrémně obtížně.
  Hlavní hrdinka taky není z nejchytřejších - v tom světě jsou o dost inteligentnější postavy a autorka předlohy je očivině inteligentnější než hlavní hrdinka, což není na škodu.
  Z hlediska čtenáře mi tam nesedí svět - demografické rozložení obyvatelstva atp., kromě toho z toho úplně čiší, že autorka, popisující totalitní systém, nemá s totalitním systémem absolutně žádné zkušenosti a představuje si ho trochu jako Hurvínek válku, ale to celé je psané tak čtivě a má to natolik zajímavý příběh, že se to dá odpustit.
  Kniha nemá mít podle mě žádný přesah a žádné Poselství. Neočekávám to ani ve filmu.
  Je to první díl trilogie, uvidíme, jestli budou natáčet pokračování.

  OdpovědětVymazat
 12. Až zas bude někdo chtít natočit film o teenagerech účastnících se "survival game", doporučuji zfilmovat Dlouhý pochod od Kinga.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kinga ať raději nefilmujou, vždycky ho akorát zprzní. :-(

   Vymazat
  2. Vždycky? A Zelená míle ? Vykoupení z věznice Shawshank ?

   Vymazat
  3. a najlepsia filmova kingovka, Running Man :D :D

   Vymazat
  4. A Running Man? Mimochodem, do tohohle filmu se Františku fakt neser, i po letech je pořád skvělej!

   Vymazat
  5. tak nevim, jestli jste to dobre pochopil ... nebo jsem Frantuv komentar nepochopil ja, i to je mozne ... Running Man je zajimavej film, zejmena proto, ze si ze sebe umi delat srandu. Kdyby se bral vazne, byl by vskutku debilni.

   Vymazat
  6. Ježiš tak Bachmanův Dlouhý pochod dobře udělanej, to bych fakt ráda viděla!!

   Vymazat
 13. Čekala jsem, že to bude mít max. 60%. Ta knížka má velký potenciál na béčkové zpracování. :-)
  Ale pokud se Františkovi nelíbily pouze nedovysvětlené detaily (které jsou v každém popcornu) a příběh jinak dává smysl, tak to dopadlo dobře.
  V předloze žádné kamery na stromech nebyly, byly asi všudypřítomné virtuální, jinak by diváci mohli propást důležité momenty.
  A co se týče romance, přesně tak to mělo být. :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Cetl sem par recenzi na tento film a zadny z autoru se nedotkl ani knihy. Takze, nejprve si prectete knihu, pak piste recenze. Opravdu by mne zajimalo, kdyby jste mel moznost Vy natocit vlastni film, co by z toho vzniklo za sracku.
  A ty uzasne veci ktere delaji decka, v knize opravdu jsou.

  :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další fanoušek/čtenář, který nepochopil, že tohle je recenze filmu a ne knihy. A jakýkoli film MUSÍ fungovat I BEZ znalosti knihy - jinak to je ŠPATNÝ film. Proč třeba fanoušci komiksů např. Batmana nepíšou "Musíte si přečíst všechny komiksy od roku 1939 jinak nepochopíte nové filmy od Nolana" ? Nebo ještě bližší příklad - říkal někdo "Musíte si přečíst knihy Pána prstenů, jinak filmy nepochopíte" ?
   Když je to dobrý film, funguje pro čtenáře i nečtenáře. Když není dobrý - jako tento - čtenáři/fanatici začnou vést "Svatou válku" :)

   Vymazat
  2. A tak mu neber jeho milovanou hracku ... je mlady (cemuz napovidaji gramaticke chyby a chyby ve vetne skladbe) a horlivy. Nasel se v knize a boli ho, kdyz ostatni jeho nadseni nesdileji ;)

   Uplne nesouhlasim s tim, ze film MUSI fungovat i bez znalosti knihy. IMHO Nemusi ... s vedomim toho, ze je urcen pro uzkou skupinu lidi, kteri knihu znaji, klidne muze znalost knihy vyzadovat. A muze to pritom byt dobry film. Tedy audiovizualni dilo tvorene a distribuovane stejnym zpusobem, jako tradicni film. Jestli nechcete, tak tomu film nerikejete, najdete pro to jiny nazev (Audiovizualni doplnek knihy, napriklad ;))
   Takovych filmu je. Napriklad z prostredi Stareho a Noveho zakona spousta ...

   Vymazat
  3. Film a kniha jsou dvě různá média... a každé používá úplně jiné styly vyprávění... proto se taky vždycky píše o "adaptaci knihy" pokud se někdo rozhodne zfilmovat knižní předlohu... ano je to jen předloha... nejblíže syntézy knihy a filmu byl snad Ingmar Bergman ve svých filmových povídkách... což byly de facto scenáře k jeho filmům, které ale byly tak propracované a na takové literární úrovni, že se vydávaly a vydávají jako samostatné romány resp. filmové povídky... něco pro masochisty... např Fanny a Alexand je snad jediný film, jehož sledování trvá déle, než kdyste si to chtěli přečíst jako knihu...

   Vymazat
 15. Františku, z toho že nečteš knižní předlohy k filmům se načíná stávat zvyk!

  OdpovědětVymazat
 16. Who cares about Hunger Games, chceme recenzi Running Mana!

  OdpovědětVymazat
 17. Franto mne to z ty recenze prijde, ze tys tu knizku snad vubec necetl!

  OdpovědětVymazat
 18. Předloha nemá s filmem nic společného, řekl bych. Tj. film má existovat sám o sobě bez ohledu na předlohu, a ideálně by se neměl nějakou předlohou vůbec svazovat, jde koneckonců o úplně jiné médium.

  NM

  OdpovědětVymazat
 19. Musím přiznat, že tahle recenze mě zklamala.....ale úplně z jiného důvodu než tu zmiňujete. Knihu jsem četla, všechny 3 díly a "zhltala" jsem je. Pominu to, jestli film bez knihy by měl být "samovypovídací". Chtěla jsem se dozvědět, zda tvůrci filmu z toho neudělali něco jako Twilight saga, neboť podle toho humbuku, který k tomu filmu byl (tedy alespoň v Americe), jsem čekala, že to bude nějaký teenage hit. že z toho udělají brak zaměřený na tu love story a úplně se z toho vytratí ten spád, který kniha měla. Tak co, Františku, jak to je z tohodle pohledu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protoze jsem knihu necetl, tak se nemohu vyjadrovat k tomu, jestli film ma stejny spad jako ona. Podle me moc spadu nema.

   Vymazat
  2. On film není tak strašný, jen zdaleka není tak dobrý jako kniha. "Romance" je prakticky totožná s knihou a film je vůbec hodně doslovný. Největší vadou filmu je asi to, že Katniss nevidíme do hlavy jako v knize a tak člověk o spoustě věcí neví, co si má myslet. Pro mne celkem zklamání, přestože nakonec opravdu nehodnotím film tak strašně, jako ilustrace knihy nakonec funguje. Největší výhrady vůči filmu jako ilustraci (tedy to, o čem kniha může jen psát, ale film by to měl zobrazit). V knize se hodně opěvuje Katnissin zpěv (kniha o - nicméně ve filmu není nic moc. A v knize se hodně mluví o tom jak Katniss na lidi působí, opět fail, režisér se nemůže rozhodnout, jak to zobrazit a ve většině scén, kdy to bylo rozhodující, se vyhýbá, případně je nějak ošulí. Při tom v knize se jedná o naprosto klíčové záležitosti, dalo by se říct, že o tom kniha (resp. trilogie) je. A bohužel film není z daleka tak napínavý jako kniha, zvlášť v Aréně, kde je opravdu hodně dějově doslovný (až na to, že Katnissiny úvahy nahrazuje cizími prvky.

   Vymazat
 20. Po shlednuti Hunger Games jsem dosla k zaveru, ze Frantisek neni pubertalni divka. Proto se mu Hunger Games nelibily. Snad by na sebe mel byt pysny - muj otec stejnym testem neprosel. Ja taky ne, ale jako zena si aspon muzu nalhavat, ze si zvladam udrzovat mladistveho ducha, a proto jsem si Hunger Games mohla tak nepokryte uzit.
  Jinak co se tyce vetsiny vytek, na me podobnym zpusobem nepusobily, vsechno davalo logiku v ramci filmu a toho, jak bylo vsechno predstaveno. Dokonce i vetsi mnozstvi listku ve slosovani bylo vysvetleno a jedna scena v prvni hodine byla o tom, ze Katniss prosi svoji sestru, aby si nebrala "od nich" zadne jidlo navic, aby se do slosovani nedostala vickrat. Jedine, co bylo nekonzistentni, cehoz jsem si vsimli vsichni 3, kdo jsme spolu byli v kine, byly chybejici rany z dela, kdyz zabiji tu malou cernosku a tu, co ji zabila.
  Jinak podotykam, ze knihu jsem necetla a krome zakladni dejove linie "z 24 prezije jeden" jsem o ni nemela zadne predchozi informace.

  OdpovědětVymazat
 21. Kniha poví proč a film ukazuje jak.
  (četl jsem to v originále + audiobook, film viděl 2x)

  Film hodnotím 100%, je to podle mě po Pánu prstenů druhé nejlepší zpracování knižní předlohy.

  Kniha rozhodně není jen pro dívky, jak jsem se tu dočetl. To je právě taky důvod, proč film komerčně rozdrtí Twilight. Testoval jsem na vlastním otci - ročník 56 - který čte jednu knihu za 10 let.

  Druhý díl trilogie - Catching Fire je famózni, tak jsem zvědav, jestli si knižní trilogie u nás získá do uvedení takovou popularitu jako má v USA.

  OdpovědětVymazat
 22. "několik let trénována"... trenovana 4 dny co jsem pochopil...

  Chaba recenze. ten film mi nesedel myslim kvuli necemu jinemu nez faktickym nedostatkum. Tohle je divna uchylka hodnotit filmy nebo cokoliv jineho podle "realisticnosti". Neco jako stirat Matrix (kterej taky ma nedostatky), kvuli tomu, ze tam vyuzivaji lidi jako energeticke zarice, pricemz je od pohledu jasny, ze jedna atomova elektrarna da energie vic nez milion poticich se zmetku, co potrebujou umelou vyzivu atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi pochopil spatne. Ve filmu se jasne rika, ze ta "zbehlejsi" decka jsou mnoho let trenovana, aby v arene vyhravala (hlavni hrdinka ne).

   Vymazat
  2. Zbehlejsi jsou z tech provincii, co z tech hunger games zijou a dostavaji za to bonusy. Evidentne ne vsichni.

   Ale jak rikam, to neni ten pravej pristup k recenzi (natoz scifi zanru), zjistovat nakolik je to realisticky. Viz. Equillibrium (ktery je podobnej zanr), kde taky kdyz to rozeberes, tak nesedi veci typu "kdyby nikdo nic necitil...", ale ten film je dobrej.

   Casto beru tyhle nerealisticky glitche, ktery jsou v kazdym filmu tak, ze prave tyhle "chyby" jsou nejaka ustredni myslenka, co se vztahuje k nasi realite a je v tom ta spodni rovina filmu. Jsem presvedcenej, ze nejlepsi reziseri [Nolan, Aronofski] si jsou techhle veci ohledne "implicitni nerealisticnosti filmu" vedomi (aspon podvedome :) ) a dokazou prave s tim pracovat a prave diky nim cloveka vtahnout do deje. Souhlasim s tim, ze Hunger Games takove nebyly, neumely si s tim pohrat a byly hodne moc neucelene. Coz bych klidne odpustil, protoze BY to BYVALO mohlo nejak otevrit prostor pro to podstatne [stylem "serte na otraveny boruvky - jsou tu mnohem dulezitejsi veci" - tj. styl Paprika, kde je to takovym balastem doslova prehlceny, ale vubec to nevadi], coz jak jsem zprostredkovane pochopil, byla v knizce mentalni korupce vsech zucastnenych, ktera se filmu moc vyjadrit nepodarila.

   Nejenom pro recenzenty, ale i pro tvurce filmu nebo cehokoliv, je snaha o "realisticnost" cesta do rite. Mozna je to reakce na ty rubriky, co hledaji prave formalni chyby stylu "v zaberu mel knoflicek zapnutej a pak najednou rozepnutej".

   Offtopic: dekuju moc za adventury na ZX, co mi prodlouzily bezstarostne mladi, netusil jsem, ze mi muj osobni polobuh z 13ti let nekdy odepise.

   Vymazat
 23. Dosť pohodová diskusia. Až nečakane.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád žádná pořádná válka tady, viď Romane? Nerozjedeme něco sami?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.