18.3.12

Jak na Tokio

Protože, ať chcete nebo ne, za pár týdnů budu blogovat z Tokia a tudíž asi i o Tokiu, je čas zmínit se i o tomto magickém městě, kde jsem byl zatím čtyřikrát (a popáté jen na pár hodin, protože jsem jen projížděl při útěku před cunami), a už se těším až se tam podívám znovu, s novými lidmi, kterým budu dělat průvodce a skvělého společníka.

Proč do Tokia?

Mnohokrát jsem se snažil lidem vysvětlovat, proč je Japonsko super. A vlastně pořád nevím, jak na to.


Asi to bude tou správnou kombinací, bizarnosti, WTF momentů, zenu, relativního komfortu, civilizace a bezpečí (i když jsem mnohokrát vůbec netušil, kde to jsem a co po mně chtějí, nikdy jsem se necítil být v nebezpečí). Doporučuji film Ztraceno v překladu, který tu atmosféru celkem slušně vystihuje, i když zdaleka nepařím tolik jako Bill Murray a Scarlett Johanssonová.

Pokud letíte do Japonska poprvé, nezbývá vám, než navštívit Tokio. Z dalších měst se mi hodně líbilo Kjótó (které je historičtější), Ósaka nebo Nagasaki. Ale města jsou daleko od sebe, jsou velká a nepočítejte s tím, že byste se stačili s Tokiem nějak pořádně seznámit za méně než 14 dní.

dsc00068.jpg
(Archivní foto z doby, kdy jsem nosil ledvinku, protože jsem byl mladý)

Kdy jet?


Nejdůležitější rada: Nejezdit v létě. Je tam nechutné vedro (40 stupňů ve stínu) s občasnými nechutnými teplými slizkými přeháňkami.

Na podzim je fajn, ale prší. Na jaře rozkvétají sakury.

V zimě jsem tam zatím nebyl, takže nevím.

Každopádně, počasí je velmi proměnlivé. Nejsou výjimkou krátké přeháňky zničeho nic, několikrát denně.


Kde bydlet?

To je dost zapeklitá otázka. Ubytování v Tokiu se dá samozřejmě sehnat za nejrůznější ceny (i pod 500 Kč na noc), ale záleží, kolik komfortu chcete a jak blízko to chcete mít k nějakému dění.

dsc00080.jpg


Tokio nemá "městské centrum" v klasickém smyslu slova. V geografickém středu města je císařský palác a zahrada, jinak celkem pusto. Asi půl tuctu větších "městských center" se rozkládá v různých částech Tokia, a jsou to především:

 • Shibuya - Centrum autentického japonského nočního života
 • Shinjuku - Centrum autentického japonského nočního života pro ty trochu dobrodružněji založené.
 • Roppongi - Centrum nočního života pro nejaponce. Jediné místo v Tokiu které se mi víceméně hnusilo a jediné místo, kde se bez problémů domluvíte anglicky.
 • Akihabara - Centrum autentického japonského manga + otaku života.
 • Ueno - Klidnější centrum, park, zoo, hřbitovy.
 • Ginza - Ekvivalent pražské Pařížské ulice a Staroměstského náměstí. Nejdražší všechno.
 • Asakusa - Ekvivalent pražského Starého města. Nejhistoričtějsí a nejturističtější část Tokia (ale nezapomeňte, že Tokio je mnohem mladší, než třeba Praha)
Uprostřed všech těchto center jsou stejnojmenné stanice MHD. Pokud se vám podaří najít ubytování v pěším dosahu některé z těchto stanic pod 1000 Kč na osobu a noc, můžete si gratulovat.

Pravděpodobnější ale je, že najdete ubytování někde více na předměstí. V takovém případě je nejdůležitější přesvědčit se, kde je nejbližší MHD.

Pokud umíte anglicky, při hledání ubytování použijte klasické weby jako booking.com nebo expedia.com. Používat nabídky českých cestovek nemá dle mých zkušeností žádný smysl.

V Tokiu je obrovské množství hotelů a hostelů, ale pokud kupujete letenku s mnohaměsíčním předstihem, je lepší počkat s objednáváním ubytování na pozdější dobu, protože mnoho hotelů svou nabídku s takovým předstihem nezveřejňuje.

A když už jsme u peněz: Počítejte s tím, že v Tokiu je většina věcí (jídlo, MHD, figurky slavných nacistů) o něco dražší než u nás. Samozřejmě s výjimkou suši a kaviáru.

Co před cestou?

Několik zásadních věcí:

1) Naučit se japonsky. Viz můj návod.

2) Sehnat japonskou hotovost, protože ji budete potřebovat, např. na MHD. V Japonsku není snadné najít bankomat, který akceptuje naše "normální" bankovní karty. Na letišti nějaké jsou, další pak pouze na poštách, které mají přes víkend a v noci zavřeno.

3) Sehnat vstupenky do Ghibli muzea, věnovaného filmům Hayao Miyazakiho. V muzeu je nával a lístky si musíte předem opatřit na konkrétní den a konkrétní hodinu. Buď skrze nějakou mezinárodní cestovní kancelář (což je nechutně drahé, přirážka asi 200 % k základní ceně vstupenky), nebo si odvážně vytisknout návod, jak vstupenku zakoupit v Japonsku, v jedné z mnoha samoobsluh Lawson (za standardní cenu 1000 jenů pro dospělého).

PICT0002-8.JPG


4) Půjčit si pro Japonsko SIM kartu s neomezeným vysokorychlostním internetovým připojením, které se vám tam obrovsky hodí (viz dále). Na této stránce ji nabízejí za 10-15 dolarů na den a věřte mi, že levněji se v Japonsku k neomezeným mobilním datům nedostanete - hledal jsem dlouho a pečlivě. Výjimkou je případ, kdy znáte Japonce s bydlištěm v Japonsku, který si může objednat SIM na sebe, ale není to jednoduché, protože obecně "mobilní internet" je v Japonsku něco zcela jiného než u nás, a není to vůbec kompatibilní. Výše zmíněná zapůjčená SIM karta od JCR (kterou si vyzvednete buď na japonském letišti nebo ve svém hotelu na recepci) vám bude fungovat v našich "normálních" modernějších telefonech s WCDMA a budete s ní mít hodně rychlý neomezený internet (včetně internetového volání a tetheringu, i když stránka tvrdí opak). GPRS data v Japonsku vůbec neexistují! Po zasmání: Oficiální datový roaming od Vodafone vás v Japonsku přijde na 250 Kč za jeden megabajt, v případě "výhodného internetu na den" pak na 160 Kč denně, pokud se ovšem vejdete pod 5 MB za 24 hodin, v opačném případě budete koukat! Mimochodem, na otevřené WiFi hotspoty narazíte v Japonsku mnohem řídčeji, než u nás.

5) Připravit přibližný plán kam se můžete vydat a co zajímavého tam je. Uložit to všechno do jedné Google Mapy a tu nasdílet spolucestujícím do jejich chytrých mobilů.

6) Do chytrého mobilu nainstalovat také jízdní řády vlaků a metra, Google Translate (který rozumí mluvené japonštině a sám umí japonsky mluvit) a procvičování abeced. A pokud vás jede víc, tak aplikaci na zaznamenávání vzájemných plateb.

7) Připravit pasy. Na některých letištích (Šeremetěvo, ehm, ehm) se vás budou snažit přesvědčit, že musíte mít vízum, což není pravda. Vízum nepotřebujete, pokud cestujete do Japonska na méně než 90 dní. Pokud přetáhnete o jediný den, riskujete doživotní zákaz vstupu.

Jak se tam dostat?

Asi vás nepřekvapí, že do Tokia se nejsnáze dostanete LETADLEM!

Možná vás ale překvapí, že to nemusí být moc drahé. Zpáteční letenka do Tokia se dá sehnat za 12000-13000 Kč, což si žádá menší rozbor:

Přímé lety Praha - Tokio neexistují. Musíte nejméně jednou přestupovat, a to většinou v zemi, kde sídlí aerolinka, se kterou letíte.

Zdaleka nejlevnější jsou lety s Aeroflotem. Bohužel, letadla Aeroflotu a letiště Šeremetěvo (kde budete přestupovat), jsou opravdu strašlivý zážitek. V letadle to smrdí, na letišti nefungují záchody atd. atd... S Aeroflotem jsem letěl do Japonska poprvé a viděl jsem na letišti (uvnitř) živou kozu. Tehdy jsem se zařekl, že tímto způsobem již nikdy, a že je lepší letět s kýmkoliv jiným.

"S kýmkoliv jiným" znamená, že to bude o něco dražší a o něco delší. Ale pokud plánujete s dostatečným předstihem a netrváte na přesném konkrétním datu cesty, můžete využít různých náhodných slevových akcí. Letos například poletíme s KLM, u nichž jsem si koupil před téměř půl rokem zpáteční letenku za 12900 Kč.

V Ruzyni musíte jít do terminálu, který odbavuje lety do Schengenu, neboť všechny zajímá letiště vašeho přestupu (které je v Schengenu), nikoliv cílová destinace.

Zajímavost 1: Nejkratší spojnice Praha - Tokio nevede "rovně" východním směrem, ale přes sever Ruska. Protože proto.

Zajímavost 2: Zpátky z Tokia poletíte déle než do Tokia. Protože proto.

První kroky na japonské půdě

Přistanete na letišti Narita a budete totálně na sračky, protože se vám v letadle nepodařilo pořádně vyspat a navíc najednou je o 10 hodin více, než by mělo být. (Update: Dnes se z některých evropských měst létá i na letiště Haneda, které je podstatně blíž k Tokiu.) Můj osobní trik spočívá v tom, že noc před odletem vůbec nespím, takže jsem totálně na sračky už při nástupu do letadla a snadno a rychle v něm upadnu do komatu, čímž se můj organismus jaksi "resetuje", nestačí si uvědomit spánkový deficit a jet lag a rychleji si zvykne na Tokio. Nezaručuji, že vám to bude fungovat stejně...

Na letišti si nezapomeňte vybrat hotovost z bankomatu. Dlouho pak žádný další použitelný bankomat nepotkáte.

Koupíte si jízdenku na vlak do Tokia (30 - 90 minut, podle ceny lístku a typu vlaku) a už na letišti si můžete koupit "lítačku" na tokijskou MHD.

Doprava po Tokiu

Po Tokiu se budete přepravovat městskými vlaky a metrem (přibližně půl na půl) a jen velmi občas autobusem. Rozlišení vlaku a metra není v Tokiu úplně snadné, protože obojí jezdí jak nad zemí, tak pod zemí. Ještě před pár lety byly různé trasy vlaků a metra provozovány různými dopravními společnostmi, které měly navzájem nekompatibilní jízdenky, což posunovalo tuto mapu ještě na další level úžasnosti:

Dnes už naštěstí existuje sjednocený systém jízdenek pro většinu tokijské dopravy a v jejím rámci se můžete dostat i desítky kilometrů od městského centra, do hor nebo na pláž (o tom příště). A skutečnost, že téměř všechny stanice jsou označené naší abecedou a naším číslem, je také relativně nová. Zaplať pánbůh.

Při používání MHD v Tokiu se vám bude velmi, velmi hodit tramvajenka Suica nebo Pasmo. Suica má výhodu v tom, že si ji můžete koupit rovnou na letišti ve zvýhodněném balíčku spolu s jízdenkou na expres Narita - Tokio. Další výhoda spočívá v tom, že je na ní tučňák. Jinak fungují obě karty stejně.

"Tramvajenka" neposkytuje žádné slevy a nerozlišuje žádná "městská pásma". Na tramvajenku si musíte dobít peníze na některé z větších stanic (defaultně na ní už pár set jenů je) a následně tramvajenkou přejede přes čidlo na turniketu, jak při vstupu do stanice, tak při výstupu v cíli. Následně se vám na displeji zobrazí, kolik peněz bylo strženo a kolik na kartě zbývá.

Strhávané částky přesně odpovídají těm, které byste platili za odpovídající standardní jízdenku. Kromě časové úspory (nemusíte zjišťovat kolik jízdenka stojí a kupovat ji) je velká výhoda tramvajenky v tom, že vám strhne z účtu jen tolik peněz, kolik stojí nejlacinější jízdenka mezi danými dvěma stanicemi, bez ohledu na to, jakou trasou s jakými přestupy jste ve skutečnosti jeli. To je skutečně velká výhoda a snadno se vám stane, že jedete pohodově, bez přestupu 20 stanic a pak s překvapením zjistíte, že vám byla stržena jen polovina očekávané částky, protože na stejnou stanici jste se mohli se dvěma přestupy dostat dvakrát rychleji, pouze přes 10 stanic.

Při odletu z Japonska vám na větších stanicích nebo na letišti vrátí zpět zbývající obnos na kartě a strhnou si pouze manipulační poplatek v hodnotě cca 100 Kč. Na tramvajenku se dá i nakupovat v některých obchodech, ale neočekává se, že se o to budou snažit nejaponci.

Některé tokijské stanice jsou obrovské - vlastně miniaturní několikapatrová města. Proto se hodí před jízdou zkonzultovat Google Mapy a ujasnit si, kam až která stanice sahá a jestli musíte opravdu jezdit přímo na ni. Například pokud se máte dostat z Yoyogi na Minamishinjuku, po nahlédnutí do mapy je jasné, že je jednodušší a rychlejší dojít to pěšky, než přestupovat v Shinjuku. Tento jev je v tokijské MHD velmi častý, stejně jako doprovodný jev, spočívající v tom, že nejblíže ke Ghibli Museum Mitaka není stanice Mitaka a nejblíže k rybímu trhu Tsukiji není stanice Tsukiji. Prostě mapa pomáhá VELMI.

Pokračování najdete zde.

71 komentářů:

 1. Výborný článek, kterým si se přesně trefil. V pátek odlétáme na týden do Ósaky a další týden v Tokiu. Bude tenhle týden ještě pokračování? :) Do Japonska letíme poprvé, každá rada se hodí. Každopádně díky za článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sleduj blog. :) Nevím jestli něco stihnu ještě tento týden. V Tokiu jsem od 1. do 15. dubna.

   Vymazat
  2. Díky. Blog sleduju, Katakanu už umím :) My budem v Tokiu taky v tu dobu, třeba se potkáme :D vtip

   Vymazat
 2. PARADA! Moc se tesim na pokracovani. Clanek jako tento me tedy pekne nahlodava objednat si rovnou letenku do Tokia

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek. Jen teď už to nemusí být jen letiště Narita, ale i Haneda, které má už nějakou dobu i mezinárodní terminál.

  OdpovědětVymazat
 4. Z Frankfurtu, Paříže a Londýna to líta přímo na Hanedu.

  OdpovědětVymazat
 5. Frantisku, s kozofobii jiz leta take bojuji. Osvedcil se mi Kozodryl. Volne v prodeji na vetsine ruskych letist.

  OdpovědětVymazat
 6. Jop, dobrý článek, vyhlížím pokračování

  OdpovědětVymazat
 7. Moje zkusenost s kartama je takova, ze bud s Mastercard nebo s Visou se nedoplatite/nevyberete a s tou druhou to je OK, bohuzel si ted nevzpomenu s kterou to bylo .( Pro Tokio je LonelyPlanet k nezaplaceni. Tramvajenka SUICO i PASMO ma velkou vyhodu v tom, ze se s ni da platit i v mnoha obchodech (ti co jedou na pracovni cestu jiste oceni). Preji peknou cestu!

  OdpovědětVymazat
 8. K bankomatům: lepší než na poště a na letišti (obojí bývá často z ruky ;) jsou ty od 7-Bank v téměř každém 7-Eleven. S nejaponskými kartami fungují bez problémů a (nejen) v Tokiu jsou na každém rohu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem nevěděl. Mají rozhraní v angličtině?

   Vymazat
  2. Matne se pamatuju, ze sem je pouzival, takze museli.

   Vymazat
  3. Maji. Nebo aspon mely: http://www.japan-guide.com/e/e2208.html

   Vymazat
  4. Byl jsem v Tokiu v roce 2009 a vybíral jsem v bankomatu v 7-Eleven bez problémů (karta Visa, dokonce mám pocit, že byla jen electron). Anglické rozhraní to mělo, protože jediný znak, co v japonštině znám, je "no". :) Jinak cash tam je fakt zásadní, chtěl jsem cosi platit na TGS, ale platby kartou brali až od nějakých 10K jenů.

   Vymazat
  5. Dnes jsem v 7-Eleven vybral penize z VISA kreditky. Bylo to trivialni, tlacitko na anglictinu jsem nasel hned a jeste to psalo Japan welcomes VISA.

   Vymazat
 9. Frankfurt-Haneda ma litat Dreamliner 787, ktery zni velice zajimave.

  Ja osobne letim 20.5 s Air France Airbusem 380. Tento let ma tu vyhodu ze pristava v Tokiu zrovna pocas zatmeni slunce, takze to bude dobra podivana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud zrovna nebudou mit frantici stavku...

   Vymazat
  2. Nebo japoncici sluncetreseni...

   Vymazat
 10. Co se tyce ubytovani, tak se mi predloni dost osvedcil server agoda.com, kde jsou zlevneny nabidky ubytovani hodne predem nebo naopak na posledni chvili a byla tam tak siroka nabidka, ze jsme 14 dni cestovali stylem "zejtra jedem tam a tam a budem tam 3 dny, jdem si objednat hotel" a aspon ve velkych mestech jsme si vzdycky meli z ceho vybirat (bylo to v cervenci). Cena byla tak 5000-6000 yenu na noc za semi-double pokoj (postel, kam se vejdou dva jen tak tak) a bejvali to tak 3-4 hvezdy blizko centra nebo aspon MHD ... vim ze treba v oblasti Kyoto-Osaka jsme nenasli levnejsi hostel nez tohle a je to i levnejsi nez love-hotely (i kdyz to samozrejme neni ten folklor).
  Zaslech jsem od nejakych zbehlych japanofilu, ze se da prespavat i v siti tzv. Manga-cafe, kde si za lacino muzete pronajmout malou koji, kde se da sotva lehnout na zem. Primarne je to zrejme urceno pro nerusene cteni manga urcitych zanru a ja sem to nevyzkousel, protoze nevim jak je najit - maji logo v kandzi a jsou asi dost anti-nejaponecke, nicmene pro tebe, Franto, by to mohla bejt vyzva a zajimava zkusenost.

  OdpovědětVymazat
 11. B-hotels maji akci pro fanousky na FB. 1000 pokoju po 1000 yenu. Kazdy clovek si muze ale max. 1 pokoj rezervovat, takze nelze zustat tyden za tuhle cenu.
  Vic info na http://www.theb-hotels.com/ a jejich FB strance...

  OdpovědětVymazat
 12. Ja bych hrozne chtel videt animovany ten soucasny banner prosiiiiiimmm :):):)

  Jinak hezky clanek, posilam bludistaka.

  OdpovědětVymazat
 13. co som sa bavil min. rok s tokijcanom cestujucim nizkorozpoctovo okolo euroazie, tak mi v tokyu odporucal ako lacne ubytko internetove kaviarne kde sa mal dat kupit nocny balik 8-10 hod (22-6 cca), kde mate vlastnu malu miestnost s pohodlnym kreslom a aj nejakou minisprchou, no a samozrejme pocitac, malo to vychadzat nejakych 7-8EUR ak si spominam za noc, dalsou moznostou mali byt vlakove stanice a kina s nocnymi maratonmi

  inak vdaka za zaujimavy clanok, rozmyslam ci nezbehnut do japonska po odchode z ciny, akurat tie ceny su fakt deprimujuce aj keby clovek prespaval ako bezdak ci v kaviarnach a jedol to najlacnejsie, tak stale uz len preprava MHD stoji balik

  OdpovědětVymazat
 14. daji se levnejsi letenky sehnat i ted, kdyz jen posilil? potrebuju jenom jednosmernou Tokio-Praha (Viden), protoze jsem si neprilis strategicky nekoupil zpatecni a v zari se musim vracit domu. hledal jsem jak na rakuten.jp, tak i na ceskych a nemeckych serverech, ale nejlevnejsi zacina od 18 000,- kc (a je to Aeroflot :/)

  v manga kavarnach se da prespat dokonce i v posteli, nejlevnejsi vyjdou okolo 250 kc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.letenkyblog.cz/jedinecny-zivotni-zazitek-tokio-jen-za

   Vymazat
 15. Chlapík chce jet vlakem do Tokia, tak přijde v Praze na hlavní nádraží a požádá o jízdenku. Bába v pokladně na něj začne ječet, jestli se nezbláznil, pak mu prodá jízdenku do Vídně, že si tam musí přestoupit a zeptat se, jak dál. Chlapík několikrát složitě přestupuje, kupuje si jízdenky do Moskvy, Vladivostoku, nakonec komplikovaně dojede do Tokia. Tam si užije čtrnáctidenní dovolenou a chystá se na cestu zpátky. Přijde v Tokiu na hlavní nádraží a řekne: „Já bych potřeboval jízdenku do Počernic.“ Slečna v pokladně se na něj mile usměje a řekne: „A chcete Horní nebo Dolní?“

  OdpovědětVymazat
 16. pár věcí...

  1. pokud si to pamatuju dobře, naše normální bankovní karty bere jakýkoliv bankomat v síti 7Eleven

  2. ubytování se dá vyřešit poměrně dobře i na místě v Tokiu - v centru, už si nevzpomenu na jaký stanici metra, je turistická kancelář, kde se člověk v pohodě domluví anglicky a oni za něj všechno vyřeší, například jsem tam i naplánovali celý trip na Fuji a dál na jih Japonska

  3. samozřejmě se dá spát venku na ulici, teda pokud si neustelete v trávě před císařským palácem

  4. s Aeroflotem to nebyla taková hrůza, protože má Šeremetěvo zcela nový a moderní terminál, navíc jsme pak letěli novym Airbusem a přes USB jsem v pohodě nabil PSPčko, MPtrojku i mobilku, ale jo, cestou zpátky jsme se tomu starýmu terminálu nevyhnuli

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky za skvely typ ohledne cestovky. Abych nebyl dluzen - kdybys nekdy byl v New Yorku, tak tam v metru na jedny stanici v budce byla Ceska, moc prijemna a ochotna. Bylo to myslim nekde v Queensu nebo v Brooklynu ted si presne nevzpomenu, ale urcite k ni jdi, dobre ti poradi.

   Vymazat
  2. http://postimage.org/image/7mdaa5zpt/

   Vymazat
 17. Tip na ubytování:
  K´s House Hostel Tokio - výborný a levný hostel (ceny okolo 3500 jenů, tj. 600-700 Kč), ve čtvrti Asakusa, asi pět minut pěšky od velkého chrámu Senso-Ji
  Má i pobočky v dalších městech.
  http://kshouse.jp/tokyo-e/index.html

  OdpovědětVymazat
 18. Možná by stálo srovnat si cenu letenek s evropskými aerolinkami vs. Emirates přes Dubai (ale děsný fronty na přestupu) a Korean Airlines přes Seoul - obě mají lepší palubní servis.

  OdpovědětVymazat
 19. pokud shanite levne letenky kamkoliv (tedy hlavne asie a amerika), je dobre obcas kouknout sem: http://www.akcniletenky.com/ najdete zde pravidelna selekce ruznych slevovych akci a obcas se tam da najit i vyhodna koupe. ja takhle narazil na letenky do bangkoku s emirates za 10 000.

  jinak seremetevo a aeroflot je fakt masakr. letel sem takhle do bombaje a pekingu a nejsilenejsi bylo to jak se k nam choval personal - "sedni mladej a drž hubu"

  OdpovědětVymazat
 20. Mít ledvinku pod pupkem a nemít současně v sandálech ponožky, je hraní si na princeznu koloběžku. Jinak chválím výběr barevného ladění šortek a trička. Příště i nějaké delší ponožky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://krasna.nova.cz/clanek/modaastyl/vcera-out-dneska-in-velky-navrat-ledvinek.html

   Vymazat
  2. Je rozdíl, když má na sobě "takyledvinku" krásná štíhlá ženská, a když visí pod pupkem vošklivýho chlapa ledvinka z tržnice. A i kdyby to bylo 1000x módní, na některých lidech to bude pořád vypadat, jako když přijel senokřup Lojza z Dolní Lhoty a v ledvince si nese řízek.

   Vymazat
 21. Fuka, dovez mi tohle

  http://news.yahoo.com/blogs/technology-blog/weird-gun-future-attacks-words-not-people-193050045.html

  OdpovědětVymazat
 22. dobrej clanek. hned mam chut tam zaletet. snad bych diky clankum tohoto typu frantiskoj i odpustil, ze se obcas navazi do mejch bejvalejch kolegu z bulvaru

  OdpovědětVymazat
 23. Článek fajn. Dobrá ilustrace suprovosti Japonska je, žes udělal fakt dobrej vtip na Jitušku. Taky bych se rád vracel do země, kde se mi povedl tak vtipný vtip.

  OdpovědětVymazat
 24. OK, píšu si, Japonsko vynechat.

  OdpovědětVymazat
 25. Když už jdeš do takovéhleho detailu, tak by se hodilo zmínit možnost před odletem do mobilních Google Map stáhnout mapu Tokia do mobilu a trochu tak ulehčit mobilním datům...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj .. presne to jsem loni pred odletem do Tokia udelal. Nacez se mi v Praze na letisti zaktualizovaly automaticky google mapy .. a ty nacacheovane oblasti pak nefungovaly :-D
   V Japonsku je sice na kazdem hotelu internet, ale z kabelu, a do mobilu to clovek neda. A WiFi opravdu jak safranu. Ten mobilni internet stoji za zvazeni, na druhou stranu, kdyz si clovek veme netbook nebo tak neco, tak taky neni problem.

   Vymazat
  2. Coz mi jeste pripomnelo, pokud by nahodou nekdo proste nechtel porizovat mobilni data. Jedina offline mapa na Androida je, pokud vim, NavDroyd. Jsou to OpenStreetMap data, ovsem vektorova, s vyhledavanim, popisky v japonstine i anglictine. Je i free verze MapDroyd, ktera ale nema vyhledavani. Cena je ale tusim kolem 100Kc, zadna hruza.
   Spousta navigacniho software pouziva TomTom mapy, ktere maji cely svet .. ale pozor, Japonsko ne !

   Vymazat
  3. Offline mapy fungují přímo v Androidích Google Maps! Stačí je zapnout v "Labs" sekci a pak si (ještě doma) stáhnout zvolené mapové čtverce na SD kartu. Problém ale je samozřejmě v tom, že pak nefunguje vyhledávání míst, tras, sdílené mapy atd...

   Vymazat
  4. Ano .. ale pozor, viz vyse. Pri aktualizaci map takova cache muze byt nanic. Taky se da obecne rict ze ta funkce je hodne experimentalni, a nekdy se stane, ze proste v prednahrane oblasti nic nezobrazuje. Taky pozor, pokud dam smazat vsechny cache, tak to smaze i tyto prednahrane oblasti, ackoliv ty se dal tvari, ze jsou nahrane.
   Jinymi slovy .. v zasade to funguje, ale spoleh na to neni.

   Vymazat
 26. V Japonsku jsem nedávno byl a nějak šokován jsem nebyl. Možná to bylo tím, že byla zima a taky jsem nestihnul nic než Tokyo a Naritu.

  Z Japonska jsem napsal jen rychlo nudné články o lázních Onsen a záchodech. Ach ty jap. záchody, ty mi chybí :)

  http://www.zivotnabali.cz/stitky/japonsko/

  Jinak je to tam fajn, moderní a tak, lidi zajímaví, ale mám i oblíbenější destinace :)

  OdpovědětVymazat
 27. Anonymní Mar 19, 2012 12:44 AM
  No to mě poser, takže na blíže neurčené stanici tokijského metra je kancelář, kde se člověk domluví anglicky? Ještě že sem Franta dal tu mapu metra, jinak bych si musel říct, že je ta tvoje informace naprosto bezcenná. Takto ti můžu poděkovat za super tip. Díky.

  OdpovědětVymazat
 28. Nejlepší je, když máte v Japonsku někoho místního, kdo se o Vás postará.

  Díky tomu se neztratíte ani na místech, kde neumí ani slovo anglicky (což není zas tak těžké) a navíc se japonky krásne usmívají :)

  PS: Ja platil v Japonsku běžně kartou DinersClub. Ale je pravda, že bankomaty nebrali ani moji VISA :(

  OdpovědětVymazat
 29. Maj v Tokiu jízdenku do Lidic? To je pro mě zásadní v rozhodování, jestli jet, nebo ne.

  OdpovědětVymazat
 30. co nejaky strucny prehled toho nejzajimavejsiho z filmoveho deni? napr. festivaly?

  OdpovědětVymazat
 31. Jedinečný životní zážitek – poznejte Tokio jen za 7 490 Kč! http://t.co/b278bcLh

  OdpovědětVymazat
 32. ak mate JR pass, co sa ale hodi iba ak xcete vidiet viac nez len Tokyo, tak tie nadzemne vlaky mate zadara. staci ukazat obsluhe karticku a pustia vas dnu. na metro to neslo ked som tam bol naposledy.
  http://www.japanrailpass.net/eng/en001.html

  OdpovědětVymazat
 33. nejlepsi je chodit s Japonkou. to se dostanete i na mista o kterych se nejaponcovi ani nezda. neni to sice nejlevnejsi zalezitost, ale stoji to za to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nj, v tom pripade nemusis ani vychadzat z izby, aj ked je pravda ze sa o tych miestach zda aj nejaponcom :-)

   btw. ta poznamka ze sa plati vzdy za najkratsiu trasu nedava zmysel (resp. je to uplne samozrejme a nechapem co je na tom vhodne postrehu) pokial su medzi linkami na stanici tranzity tak neviem ako si FF predstavuje ze by asi overovali ktorymi stanicami clovek presiel, ked jediny udaj co maju o pasazierovi je kde do metra vstupil a kde z metra vystupil, takze logicky musia ratat najlacnejsiu trasu, ale mozno sa mylim a v Tokiu nemaju tak ako v Pekingu (a skoro vsade) tranzity medzi linkami bez turniketov a medzi linkami sa musi prejst cez turnikety kedy by jeho poznamka mala zmysel

   niet nad Peking s jednotnym cestovnym 2RMB (cca 0.2EUR) odkialkolvek kamkolvek s akymkolvek poctom prestupov, clovek moze stravit cely den v metre za 2RMB (akurat bude mat problem najst nieco k jedlu a musi sa samozrejme vyhnut Aiport expressu ktory ma zvlast tarifu)

   Vymazat
  2. To jsme si nerozumeli. Ja myslel mista jako restaurace kde nejsou v anglictine ani cisla, o kterych se z pruvodcu nedozvite a ve meste je nenajdete; o party na ktere vas jako nejaponce ani nepusti, o styku s japonci, ktery jako nejaponec neziskate. Bydleni v japonskych domacnostech, navsteva obchodu jen pro japonce a podobne.
   Drahe to je protoze japonske gf jsou proste dost narocne. At uz v japonsku ci mimo :)

   Vymazat
  3. Když už se tu zmiňujou ty Japonky.
   http://www.1001kisses.com

   Vymazat
 34. ad fotka s ledvinkou, to je "pravy" posledni samuraj Saigo Takamori, podle jehoz vzoru natocili tu vec s krujzem. V zime je v tokiu zima (aspon tenhle leden byla) ale neni to tak hrozny, teploty tesne nad nulou. Ale jinak bych v zime jezdil spis do jizniho japonska, vsechny ostrovy mezi kagoshimou a taiwanem, je tam i kolem 20. Jako mapu tokijskeho metra a dalsich kolejnich zalezitosti doporucuju http://membres.multimania.fr/wadonoel/transit/tokyosuburban.gif nebo http://lifesg.files.wordpress.com/2010/08/jr.jpg, neni to jen centrum. Domorode pruvodce muzu jen doporucit. A i tokijska priroda stoji za shlednuti (treba okoli hory takao-san).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Talkron:hmmm toho pána znám z obrázku z 19. století a na tom má kompletní západní uniformu včetně holinek, ale to se japoncům asi do krámu nehodilo.Off topic:tojí za to přečíst si skutečnou historii toho povstání ze 73, je to správně demytologizující (ve srovnání s filmem)..aka 200 tisíc povstalců se rozuteklo, když došlo střelivo (protože luky a šípy by fakt v té době používal jedině idiot...dávno už je nepužívali ani indiáni na Západě...o to se postaral pan Winchester...), ale k tomu útoku 200 mužů tvrdého jádra povstání na půlmilionovou císařskou armádu opravdu došlo...

   Vymazat
 35. To by mě zajímalo, jak ta tramvajenka řeší případ, kdy s ní cestující při vystupování nepřejede přes čidlo. Nebo se spoléhá na poctivost?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoduše. Cestující nevystoupí XD Jinými slovy, když nepřejede člověk přes čidlo nebo nevloží platný lístek, tak turniket toho člověka nepustí ven.

   Vymazat
  2. a ve vetsine stanic hned u turniketu je budka s panem, kterej resi nestandartni situace, treba kdyz nemate listek vubec a tak, zadnej stres :)

   Vymazat
 36. Nejít spát noc před odletem. Takový jednoduchý trik a mě to vůbec nenapadlo! Vyzkouším v pátek. A ani kvůli tomu nemusím do Tokia. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Funguje to skvěle, pokud člověk letí na východ (mám vlastní loňskou zkušenost), ale pokud je člověk u okénka, musí si dát pozor, aby se neopíral o stěnu. Mně se to stalo, skřípl jsem si nervy a po přistání v Naritě jsem zamířil na kliniku na letišti, poněvadž jsem nemohl natáhnout prsty a zápěstí na levé ruce. Po několika dnech to bylo lepší, ale úplně to odeznělo až za takové necelé dva týdny :D

   Vymazat
 37. našel jsem ještě jednu službu pro data, vychází i o něco levněji. Kapesní wifi http://www.netage.ne.jp/em/product/gp02/

  OdpovědětVymazat
 38. Mohlo by se hodit - seznam památníků pilotů kamikadze

  http://wgordon.web.wesleyan.edu/kamikaze/monuments/lists/index.htm

  OdpovědětVymazat
 39. Super článek! Jinak moje zkušenost je taková, že jsem letěla do Japonska několikrát, ale Aeroflot mi nakonec (zatím) kupodivu přišel nejlepší. Šeremětěvovo mě sice nejdřív vytočilo svojí zmateností, ignorancí ruských zaměstnanců a zpožděním navazujícího spoje do Tokya, ale záchody v pohodě a služby letadla též. Zato Lufthansa mě zklamala, v letadle polovina věcí nefungovala, všechno staré, letiště ve Frankfurtu taky binec. Jedinou výhodou byla možnost 2 zavazadel. O KLM a Air France ani nemluvím, po zakoupení letenky zrušili oba lety (tam i zpět) a nabízeli šílené náhradní varianty, nehledě na to, že vše se muselo vyřizovat během pracovních dnů přes telefon (ale že lidi, co jim zrušili letenku, taky musí pracovat, to nikoho nezajímalo).

  OdpovědětVymazat
 40. Diky za skveleho pruvodce, nektere tipy mi opravdu pomohly. :)

  Par poznamek:

  (i) Japonska mobilni data jsou k nezaplaceni, ale na rade stanic JR je free wifi. Ne vzdycky mi fungovala, ale vetsinou ano; je to line, ale na nouzove pouziti Google Maps directions to stacilo. U te simkarty Vam tvrdi, ze ji staci v pripravene return envelope dat na recepci hotelu, zrejme ale necekali, ze byste to chteli zkouset z recepce kapsloveho hotelu. Prepravni sluzbe muzete ale obalku nechat ve vetsine samoobsluh (7 eleven, Lawson, FamilyMart, ...).

  (i-b) Capsule hotel je jedinecny zazitek, vic noci za sebou by asi bylo ponekud nepohodlne, ale na jednu noc (ja si normalni hotel proste zabookoval o den mene) je to perfektni. Vesel jsem se do kapsle i se svymi 190cm bez neprijemne klaustrofobickych pocitu (treba lehatka ve vlaku uz jsou pro mne dost na hrane, tohle bylo vyrazne lepsi). Pro internetovou rezervaci je treba delsi session s Google Translate, ale je to realizovatelne. V Capsule Value Kanda jsem se i domluvil s velmi lamane anglicky hovoricim recepcnim. Pozorne sledujte, co kde delaji ostatni, a zvladnete to. :)

  (ii) Listek do Ghibli muzea jsem ani tyden dopredu na miste nesehnal (druha pulka brezna). Mozna jsem jen mel smulu...

  (iii) Pokud chcete videt tu ikonickou tokijskou krizovatku s velkymi obrazovkami a proudy lidi, je to Shibuya crossing pred stanici Shibuya. Tamnejsi Starbucks je pry take nejrusnejsi na svete (nakonec jsem jej nenavstivil, i kdyz vyhled musi byt pekny :).

  (iv) Pokud touzite z libovolnych duvodu navstivit Pokemon centrum, nenajdete ho v Akihabare, ale u stanice Daimon. A naproti pres ulici je naprosto genialni klasicka japonska zahrada.

  (v) Rada parku (i fakt velkych parku), kam jsem zkousel jit, byla zavrena. Zatim jsem neprisel na to, podle ceho se to ridi. Mozna to byl "jarni uklid", protoze jsem tam byl tesne pred prvnim vikendem spojenym s pozorovanim rozkvetlych sakur.

  (vi) Jak uz tu nekdo rikal, funkcni ATM i na evropske karty jsou v retezci 7 eleven, moje Visa fungovala bez problemu.

  (vii) Suica karta (nebo asi Pasmo) je naprosto zasadni; nedovedu si predstavit, ze bych na kazdou cestu zvlast kupoval listek, tohle cini cestovani trivialnim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (viii) Sushi restaurace nejsou nijak zvlast caste a sushi nemusi byt nutne dobre. Klasicke japonske "fastfoody" typu soba, ramenu, ryze s veprovym a vajickem atd. mi velmi chutnaly, jsou caste a levne. Byl jsem dvakrat na running sushi a prislo mi to jen o malo lepsi nez supermarketove sushi v cechach... u Šibuji jsem mel zase uhore, ktery stal tolik jako ten v prazske Hanabi, ale chutnal mnohem hure. Jen jednou jsem byl v klasicke japonske sushi restauraci na vybornych sashimi, sake a drobnych pochutinach okolo, ale vyplazl jsem 6000Y. Obecne za dobre sushi v Tokyu bych rekl ze nezaplatite vyrazne mene nez za dobre sushi v Praze, zejmena pokud nebudete nejak peclive hledat (ja zapadl do kazde restaurace vicemene podle toho, kde jsem kolik videl lidi, jak jsem mel hlad a jak se mi libila).

   (viii-b) Pokud chcete nekde vecer pracovat az do noci, dost japonskych McDonaldu ma otevreno nonstop. Vite-li o jinych alternativach (zvlast mimo centrum, tzn. asi ne manga/internet cafe :), rad si je poslechnu.

   (ix) Jinak mi Japonsko neprijde vubec jako draha zeme! Cena beznych (mistnich) potravin, softdrinku, ubytovani atd. mi prisla podobna nebo jen mirne drazsi nez v Praze. Drazsi je MHD, ale ne tak, aby pri kratsim pobytu vyhlodala velkou diru do rozpoctu. Dost drahy je jakykoliv alkohol, krome sake (kdyz uz tam jsem) jsem se bez nej ale vetsinou snadno obesel.

   (x) Pohledy v Japonsku existuji. Vyber je omezeny, ale daji se sehnat treba v "duty free shopech" na Akihabare v patru se suvenyry (kde jinak neni v zasade nic zajimaveho, jinak jsem tam koupil jen hello kity privesky na mobil pritelkyni a segre :).

   (xi) Pokud budete jeste na posledni chvili kupovat treba caj za letistni kontrolou v Narite, pamatujte, ze po priletu do shengenskeho prostoru budete prochazet opet security (prestupujete-li uvnitr shengenu) a s lahvema s pitim neprojdete!

   (xii) Pokud jste se pred cestou nestihli ucit katakanu, alespon vyznamnou cast znaku se stihnete naucit i behem letu; ja zvladl bez intenzivni namahy tak 1/2 a u dalsi 1/4 jsem mel alespon mlhave povedomi. (To se tyce tech zakladnich znaku; kombinace a nabodenicka jsou celkem primocare.) Katakana se opravdu hodi velmi, zaroven ucit se neco jineho je skoro k nicemu, pokud se zaroven neucite japonsky. 4-5 zakladnich kanji (muz, zena, velky, maly) pochytite na miste z popisek.

   (xiii) Pozoruhodny zazitek v Akihabare je "Maid cafe". Je to celkem drahe, ale velmi japonsky wtf.

   (xiv) Pokud k Vam v priletove hale na Narite prijde televizni stab a zacne se Vas ptat, proc jste prileteli do Japonska, je mozne, ze s Vami bude chtit stravit cely den a pak jeste dalsi a dalsi...

   Vymazat
 41. Potřebujete půjčku na zahájení podnikání ? Jsem generální ředitel společnosti Anderson , nabízíme všechny druhy půjčky , firemní úvěr, osobní půjčky , studentské půjčky a obchodní úvěr , Máte-li zájem o tuto půjčku musíte nám napište e-mailem ::: (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com) .

  úvěr nabídku

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.