5.3.12

Recenze: Příliš mladá noc - 60%

Den po Silvestru prožijí dva kluci s cizími lidmi v cizím bytě cosi bizarního...


Co přesně prožijí, to se jednak dost těžko popisuje, a také bych nechtěl příliš spoilerovat. Řekněme, že dva neznámí chlapíci s jedním děvčetem chtějí po chlapcích jistou drobnou službu, následkem které se jich všech pět ocitne v jednom bytě, kde se pak různě paří (alkohol, drogy a dojde dokonce i na nejhorší, tzn. na Mortal Kombat na PS3). V průběhu večera se k této pětici přidá ještě policista, který se přijde podívat, co je to tam za rámus, a už zůstane.

Nevím přesně, jaká je oficiální definice ohledně distribučního formátu tohoto filmu, ale "vypadá" jako studentský film a odpovídá tomu i jeho délka )něco přes 60 minut).

Většina filmu se odehrává v onom bytě, nedočkáte se nějakých akčních scén a nedočkáte se ani nějak zásadního děje. Je to tzv. "pocitový film", a patří rozhodně k těm lepším.

I když je na vícero místech filmu patrné, že tvůrcům chyběly zkušenosti i peníze, jde po režijní a herecké stránce o slušně zvládnutou záležitost.


Tím mám na mysli především to, že mi často na filmech vadí, když něco není dostatečně vysvětleno a nechápu iracionální chování postav. Příliš mladá noc je ale tak dobře natočená a má od začátku do konce takovou správně hutnou, ujetou atmosféru, že není na závadu, když u většiny postav vlastně vůbec nevíme, proč jsou tam kde jsou a proč se chovají tak, jak se chovají (a proč například nikoho nenapadne zavolat rodičům těch maých kluků). Když potom těsně před koncem nastane pár záběrů, které nemohou být realita (ale spíše nějaký flashback / flashforward spojený s opileckou fantazií), do atmosféry filmu to zcela organicky zapadne.

Nic se nevysvětlí, nic z toho nevyplyne, nikdo nic neřeší, ale byla to fakt divná noc, kterou si většina účastníků bude pamatovat. A divák taky.

Nabízí se srovnání s filmem Čtyři slunce (oba jsem viděl těsně po sobě), který je o něčem podobném (pár zkrachovalců se protlouká životem a vyvrcholí to čímsi neuchopitelným), je sice profesionálněji natočen, ale nepodařilo se mu tak dobře skloubit podivnou realitu se závěrečným mystičnem.

34 komentářů:

 1. Ať to čtu jak to čtu, furt mi to drhne. Není ten název blbě? "A night too young" mi přijde jako ekvivalent k "a hour too late", a to se taky obvykle nepřekládá jako "příliš opožděná hodina", žejo. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Název "A night too young" mi zní taky divně, chápal bych ho jako "O jednu noc mladší, než by měl být". Možná vyházeli při překladu z toho, že název filmu "A Bridge Too Far" u nás přeložili jako "Příliš vzdálený most", což je špatně, protože to znamená "O jeden most dál, než bychom měli být".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.usingenglish.com/forum/ask-teacher/135914-bridge-too-far.html

   A BRIDGE TOO FAR is an idiom for a position reached that is too risky and might be the result of taking ‘one step too many.’ The phrase comes from the title of the book ‘A Bridge Too Far’ (1974) by Cornelius Ryan and as far as I know did not have an existence before that. The book, which was also made into an excellent film in 1977, is about the 1944 allied landings in Holland. These landings were intended to capture 11 bridges needed for the allied invasion of German, but the enterprise failed miserably at Arnhem. In advance of the operation General Fredrick Browning is said to have protested to Field-Marshal Montgomery, who was in overall command: “But sir, we may be going a bridge too far.’ Today, this expression is mainly found in journalistic use.

   A current example of its usage might be something like: "I know I can graduate from college within four years but earning my doctorate degree within five years might just be a bridge too far for me to achieve!"

   Vymazat
 3. chybí zde e-mailová komunikace mezi Františkem a producentem filmu. Bude zjednaná náprava?

  OdpovědětVymazat
 4. Neodkazuje název k tomu, že Bohdanu Slámovi umřel syn v noci při autonehodě, když byl ještě příliš mlád?

  OdpovědětVymazat
 5. Pánové, víte, jak je to s tím opakovaným vtipem? Asi ne...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důrazně požaduji informace o výskytu análního bělení a full frontalu. Nebo všichni dostanete přes držku.

   Vymazat
  2. Při každém opakování vtipu se Bohdanu Slámovi zabije další syn?

   Vymazat
  3. JJ ...a taky koťátko

   Vymazat
  4. ...a taky ve Fukušimě vozářenej Japonec

   Vymazat
  5. Správně se píše FFukušima! To vím každý japanolog, otaku a hentai.

   Vymazat
 6. Já jsem zpomalenej, směju se i opakovaným vtipům!

  OdpovědětVymazat
 7. MOc nechápu ta procenta. Kdyby to byl výpravný akčňák, tak 60 % znamená "na ty prachy, co na to měli, je to docela sračka". V tomhle případě to vypadá, že to znamená "na ty prachy, co na to měli, je to docela super". Dává to smysl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No mně to dává smysl úplně skvělej.
   Já když dám filmu ze žánru, který se mi líbí (třeba dobrá spejsopera) šedesát procent, rozhodně tím neřeknu, že jsem byl nadšený. Pokud to udělám u komedie o lidech, kteří jsou jeden jako druhej zákeřný bezohledný parchanti a dělají si navzájem odporné schválnosti, což je třeba podstata většiny českých komedií typu Ženy v pokušení, tak tím chci říct, že jsem to kupodivu přežil a je to ten největší kompliment, jakého jsem schopen (ženy v péčku mají ode mě deset procent). Takže neříkám, že to tak má František, ale pokud ano, chápu to.
   Jindra

   Vymazat
 8. ale trailer se mi líbil, jinak moc nechápu tu zápletku, příde mi trošku pitomá..

  OdpovědětVymazat
 9. teď mi došlo, že to je vlastně jeden díl South Parku převedenej do hranýho filmu, akorát tam jsou jen 2 výrostci, myslim, že to fakt sedí, malí kluci konfrontovaný ze světem dospělejch, za absurdních okolností se nějak dostanou, pak to vyšumí a v dalším díle se stane zase něco jinýho, minulost nehraje roli..

  OdpovědětVymazat
 10. Omlouvám se že načínám z jiného soudku, ale mohl by mi někdo konečně vysvětlit jak to je s aktuálním časem na tomto blogu?
  Je to losangeleský čas, protože je tento server umístěn ve Státech, aby neporušoval česká autorská práva? Nebo to je speciální fukušimský čas?

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Franto,
  oprav si ve větě: "Řekněme, že dva neznámí chlapíci s jedním děvčetem chtějí po chlapcích jistou drbnou službu, následkem které se jich všech ocitne v jednom bytě..." slovo "drbnou" má být asi "drobnou" a obrat "následkem které se jich všech ocitne" na "následkem které se všechni ocitnou". Nerejpu, jenom upozorňuji :)

  OdpovědětVymazat
 12. Intimní aktuální příběh syrově a autenticky nahlíží na současné partnerské vztahy, přičemž nekompromisně odkrývá jejich prázdnotu. (oficiální text distributora)
  chybí mi nastavené zrcadlo...

  OdpovědětVymazat
 13. Takhle lepší? Už se to dostalo na obvyklý standard? :-D

  "Intimní aktuální příběh syrově a autenticky nahlíží na současné partnerské vztahy, přičemž nastavuje nekompromisní zrcadlo odkrývající z mnoha úhlů fenomén jejich citové vyprázdněnosti. Těžiště snímku je tedy v postavách a jejich psychologii."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm... "vyprázdněnosti"? Tzn. že původně byli "cituplní"? ... a pak se jim stalo něco nepěkného :-)))))

   Vymazat
 14. Takhle se nastavuje zrcadlo, teplákový kokoti:

  ˙˙˙oןpɐɔɹz éuǝʌɐʇsɐu ıɯ íqʎɥɔ

  (ɐɹoʇnqıɹʇsıp ʇxǝʇ íuןáıɔıɟo) ˙nʇoupzáɹd ɥɔıظǝظ áʌýɹʞpo ěusıɯoɹdɯoʞǝu žɯǝčıřd 'ʎɥɐʇzʌ éʞsɹǝuʇɹɐd éusɐčnos ɐu ížíןɥɐu ʎʞɔıʇuǝʇnɐ ɐ ěʌoɹʎs ɥěqířd íuןánʇʞɐ íuɯıʇuı

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není zrcadlově, to je jen vzhůru nohama! :-D Ale jinak dobrý.

   Vymazat
 15. FFFilm by měl více nastavovat zrcadlo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fukův čokl by měl méně nastavovat....však vy víte co

   Vymazat
 16. No v USA by šli sedět na dvacet let za morální ohrožení nezletilých .., a to bohužel neni vtip

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevim, jestli by sli sedet na dvacet let a taky nevim, jestli se tam hodi to "bohuzel".

   Uz vidim, jak tvuj dvanactiletej synek je pres noc nezvestnej, pak zjistis, ze ho naky dospely lidi meli nekde v byte, chlastacka, drogy a mrdacka a ty coby otec jim zajiste podekujes, ze tomu tvymu potomkovi udelali spravnej mejdan.

   Vymazat
 17. Tady je to téměř pokaždé samý Anonymous a jeden František Fuka... Že by útok?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta je ve skutečnosti unser Führer a hackerský útoky provádí přes svůj starožitní ZX Spectrum, protože je tak hardcore.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.