13.3.12

Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi [We Need To Talk About Kevin] - 60%

Tilda Swintonová hraje ženu, v jejímž životě se stalo cosi velmi, velmi dramatického, což nějak souvisí s jejím synem Kevinem.


Film není ani tak o tom, co se vlastně stalo, ale spíš o tom, co se odehrává v hlavě člověka, který prožil zásadní trauma.

Proto má smysl, že je film vyprávěn na přeskáčku a vidíme bez ladu a skladu záběry z různých období hrdinčina života, od početí jejího syna Kevin, až po setkání s týmž synem ve vězení pro mladistvé. Film je zcela záměrně natočen tak, aby byl divák zmaten a značnou část filmu nevěděl, jak spolu souvisí střípky, které na plátně vidí. Až někdy po polovině filmu to začíná do sebe zapadat a vyvrcholí to tím, že se dozvíme, co tak tragického se vlastně stalo a proč je Kevin ve vězení. Není to ovšem něco, co by "najednou dalo smysl celé mozaice filmu", ale spíš jedna z divákem dlouho očekávaných a předvídaných možností.

Musím ale znovu zdůraznit, že film je natočen z pohledu (přesněji řečeno "z mysli") hlavní hrdinky, takže scény vidíme tak, jak si je ona pamatuje. Pak dává smysl, že svého syna Kevina vnímá prakticky od narození jako zákeřnou zrůdu, která cíleně a promyšleně ubližuje všem kolem sebe, ale nejvíc jí. Pokud bychom se na postavu Kevina podívali věcným pohledem, museli bychom konstatovat, že jeho vychcanost již od plenek výrazně přesahuje cokoliv, co prováděl Damien v Přichází Satan, a že je naprosto nemožné, aby dítě jeho věku něco podobného cílevědomě provádělo (což platí jak pro tříletého Kevina, tak pro patnáctiletého). Pokud pochopíme, že to všechno jsou subjektivní vzpomínky ženy, která to nemá v hlavě úplně v pořádku, a byla většinu času psychicky na dně, pak to má dejme tomu svou logiku, ale nečiní to film o moc zajímavějším.


Tilda Swintonová celý film nesleze z plátna. Jediné dvě další postavy, které stojí za zmínku, jsou satanistický Kevin (jehož představitel by dobře mohl hrát mladého Hannibala Lectera) a John C. Reilly jako manžel, kterého Kevin svou vychcanou manipulací poštve proti hrdince. Swintonová hraje skvěle a po řemeslné stránce není filmu příliš co vytknout, protože všechno podivné a nepochopitelné v něm je zřejmým záměrem.

Věřil bych, že takhle nějak to vypadá v mozku zničené, zmatené ženy po tragédii. Mám ale problém s tím, že nemám moc důvodů, proč se dívat dvě hodiny na záznam toho, co se děje v hlavně zničené, zmatené ženy po tragédii. A navíc se na to dívat v její zmatené, nechronologické verzi. V knižní předloze to možná mělo lepší opodstatnění a pokud ji znáte, film vás potěší jako její zručná audiovizuální ilustrace.

26 komentářů:

 1. Umře v tomhle filmu něčí tatínek? Roztrhají mu při marné snaze zachránit jeho život trenky? A co na to karma?

  OdpovědětVymazat
 2. Je tam satanský full frontal?

  OdpovědětVymazat
 3. Touhle logikou by se mohlo říct "Ghost Rider 2 se odehrává v subjektivní mysli Nica Cage, takže je v pořádku, že nic nedává smysl." Fakt to neberu jako věrohodně vysvětlení věcí, které se tu dějí. :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, zcela vážně: pokud teď řešíš věci jako viz. přechozí post tak bezpochyby pochopíme, když teď chvíli nebudeš psát recenze na brutality typu WNTTAK.
  Drž se!

  OdpovědětVymazat
 5. Tilda Swindonová celý film nesleze z plátna.

  To "z" tam chybí.

  Já vím, jsem hnidopich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. subjektivní vzpomínky ženy, která to nemá v hlavně úplně v pořádku

   To "n" tam přebývá.

   Já vím, anonym nade mnou je hnidopich.

   Vymazat
  2. A je to Tilda Swintonová.

   To "d" tam byť nemalo.

   Ja viem, všetci okolo mňa si musia niečo dokázať.

   Vymazat
 6. co se stane zhruba uprostřed filmu? Spoiler, please.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosil bych taky jedno pritlacne kridlo, stejne na to nepujdu.

   Vymazat
  2. V polovině se nestane nic, jen přibude další "střípek do mozajky" a za ním další a další. Takhle nějak podobně je poskládaný film 21gramů od nějakýho Mexičana - doporučuju!

   Vymazat
 7. Jako pozor! Ten klučina co hraje to Satanovo plémě v cca 3 letech je dost dobrý herec! Toho měl Lucas přeobsadit v re-reedici Skryté hrozby za toho přesladkýho blonďatýho Anakina. Libá představa co by pak ztropil (pozásluze) s útrobami Džardžra B. viz trajler 1:19 :-)

  OdpovědětVymazat
 8. souhlas s Fukou. Film jsem normálně protrpěl. Nevěrohodnost chování toho spratka je nepochopitelná. Jestli takhle vypadá výchova dětí v usa.......
  NEBRAT!

  OdpovědětVymazat
 9. Já viděl film v prosinci a byl to pro mě nejhorší filmový zážitek za poslední roky! tedy, ne že by film byl špatný, je asi dobrý, stejně jako vynikající Tilda, jak jinak, měl jsem ale problém nikoliv s nepotřebou sledovat, co se děje v hlavě zmatené ženy (nehledě na to, že jsem během filmu ani jednou neměl pocit, že by byla zničená, zmatená nebo narušená jinak, než že jí satanistický, zasraný syn dělá ze života Osvětim), ale s nepotřebou sledovat obecně dvě hodiny naprtosto krystalické depky na entou a kladl jsem si otázku, má-li ještě důvod něco podobného točit? Kdo se chce dívat dobrovolně na něco podobného (já to utrpení absolvoval jen díky Tildě, kterou mám rád). Věřím, že některá děcka jsou prostě sráči i když se rodič snaží, ale Kevin je opravdu ztělesněním zla do takové míry, že by ho divák rád sám zatřelil a Tildě ulevil.... Po konci jsem si říkal NIKDY něco podobného více a ještě dva dny mě bylo Za Swintonové postavu zle :o/

  OdpovědětVymazat
 10. Františku, prosím tě, bude pokračování lekcí hudby? Takt a další věci ještě zbývá probrat. Díky.

  OdpovědětVymazat
 11. KDO JE KURVA JARO SLAVIK???

  OdpovědětVymazat
 12. "Jediné dvě další postavy, které stojí za zmínku, jsou satanistický Kevin ... a John C. Reilly jako manžel..." Proč ten vyčítavý tón? Vždyť ony tam ani žádné další postavy nejsou, resp. nejsou nijak důležité v příběhu.

  OdpovědětVymazat
 13. Prosím, příště upozornit, že recenze obsahuje spoiler :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona je na FFFilmu nejaka recenze ktaera spoiler neobsahuje?
   Probud se!

   Vymazat
 14. Prosil bych nekoho, aby to pro me totalne vyspojleroval a popsal. Je Tilda magor, nebo je normalni a synek je Satanek, nebo co proboha??!!

  Na film nemuzu jit, Tilda je mi bytostne nesympaticka, nemuzu se na ni divat.
  Dekuji

  OdpovědětVymazat
 15. !!!POZOR TOTALNI MEGASPOILER!!! FAKT TO NEČTĚTE? JESTLI TO CHCETE VIDĚT!!!! Já jsem teda četla knihu, film jsem neviděla, ale asi to bude stejný. Tilda není nijak zvlášť psychicky narušená, její synek, kterého vlastně nechtěla, i když si myslela, že ho chce, je prostě psychopat, který postřílel ve škole spolužáky kuší a předtím ještě kuší zastřelil svého otce a malou sestru, pročež je ve věznici pro mladistvé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak dik. Ted je jen otazka, jestli je to takhle i ve filmu, nebo jestli film - jak to spis obvykle byva - s knizni predlohou ma spolecneho jen pramalo.

   Vymazat
 16. Heh a já doposud podle ukázek, co jsem viděl, myslel, že je to o autismu.

  OdpovědětVymazat
 17. To strileni lidi lukem byl strasnej trapas, jako sorry, ale nejak to dosahlo az rozmeru hodne divny komedie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On v knize sejmul docela málo lidí (tuším, že asi jedenáct lidí), tak to zas takovej trapas nebyl. Cokoliv na filmu nepochopíte, je v celkem dobrý knize. Franta má asi místo mozku atomovej reaktor, protože jsem ve filmu (narozdíl od knihy, kterou jsem četl potom) nenašel žádné vodítko, že matka může mít vzpomínky zkreslené.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.