4.3.12

Videohra: SSX (2012) - 70%

Videoherní série SSX (zkratka ze "Snowboard Super Cross") začala před 12 lety na PlayStationu 2. Vlastně, původní hra SSX byla tehdy v roce 2000 pro spoustu lidí (včetně mě) tím definitivním pádným důvodem, proč si koupit PS2.

Od té doby prošla série SSX několika iteracemi (bylo jich něco mezi pěti a osmi, podle toho, které SSX tituly počítáte jako plnohodnou součást série), přičemž docházelo k jasnému vývoji ke stále extrémnějším a extrémnějším akrobatickým prvkům a ke stále větší volnosti. Čímž se dostáváme do roku 2012, k právě vycházejícímu prvnímu SSX titulu pro PS3 (a XBox 360), který se měl původně nazývat "SSX: Deadly Descents", ale nakonec se jmenuje pouze "SSX", což má zřejmě symbolizovat návrat ke kořenům.


Což není pravda. SSX (2012) pokračuje ve vzdalování se od kořenů a je extrémnější, šílenější, agresivnější a s větší volností. Aspoň na první pohled.

Předně je nutno říct, že SSX je dobrým příkladem hry, která má naprosto masivní "production values". To znamená, že jsou v ní tuny obsahu: Mnoho tratí, mnoho prken, mnoho odemknutelných postav, mnoho šatů a vybavení pro ně, mnoho "achievements" (včetně zcela absurdních jako "za dosažení méně než XYZ bodů při akrobatické exhibici").

Dále: Mnoho rozličné hudby, která se při hře automaticky remixuje, a také možnost použít jako soundtrack své vlastní oblíbené skladby. Bezchybné zvukové efekty. Hlasy komentátorů (s patřičnými přízvuky pro různé části světa).

Dále: Krásně efektně animovaná herní menu. Krásně animovaná a nastříhaná 3D intra. "Oživlé comicsy", které nám představují jednotlivé závodníky (ty mi přišly tak snaživě megacool, že to bylo až trapné, ale dají se přeskočit).

Hra opět stojí na dvou základních pilířích, a to jsou závody ("race it") a akrobacie ("trick it"). V závodech máte dojet co nejrychleji do cíle. Při akrobacii máte nabrat co nejvíce bodů za akrobatické prvky (skoky, manévry ve vzduchu, grinding tyčí a jiných objektů).

Hra má tři herní módy, přičemž začít byste měli na "World Tour", která vám seznámí se všemi horami (ne se všemi trasami na těchto horách, ale aspoň s jejich rozdílnými prostředími), naučí vás kupovat a používat všechno rozličné vybavení a umožní vám odemknout většinu závodníků (celé je to provázeno jakýmsi cool comicsovým příběhem o sportu, lásce a nenávisti, který je pochopitelně zcela zprdele a je na něm ironické, že je zřejmě myšlen neironicky). Tedy: Projedete event, dostanete nějaké XP a peníze, a pokud jste splnili podmínky eventu, postupujete k dalšímu (lineárně, bez možnosti výběru).


Tady mi začalo připadat, že něco není v pořádku, protože mi to všechno šlo až překvapivě hladce, přestože jsem žádné SSX mnoho let nehrál a přestože jsem používal defaultní ovládání, které se dost zásadně liší od ovládání starších SSX her. Naprostou většinu eventů (odhadem tak 80 procent) jsem úspěšně plnil na první pokus, aniž bych si všímal jestli zrovna mám závodit (tj. sjet horu co nejrychleji) nebo dělat akrobacii (t.j. hodně skákat). Výsledek byl, že jsem měl brzy hromadu peněz, za které jsem si neměl co koupit (protože ani to nejdražší vybavení v obchodě nebylo lepší než to, co jsem měl na sobě) a před eventy jsem se úplně přestal zdržovat zjišťováními, zda mi náhodou není nabízeno ke koupi něco, co by se mi mohlo hodit. Zajímalo mě, jaká hora přijde jako další, bavilo mě sjíždět je, ale neměl jsem téměř žádný pocit, že jsem něčeho dosáhl proto, že jsem se snažil.

V ostrém protikladu s těmi osmdesáti procenty hry bylo zbývajících 20 procent eventů, ve kterých jsem mohl zemřít (okamžitě) tím, že jsem spadl do propasti. Extrémní skoky v SSX znamenají, že letíte třeba více než 5 sekund vzduchem, takže VŮBEC netušíte, co se nachází na místě vašeho dopadu. A tam se nachází buď sníh, nebo propast (uprostřed sněhu), znamenající okamžitou smrt. Když tu propast před dopadem uvidíte a uvědomíte si, že letíte do ní, tak už je pozdě, prožože měnit dráhu za letu nemůžete (s výjimkou některých eventů, ve kterých máte na zádech plachtopadák).

Přesněji řečeno: Propast neznamená okamžitou smrt. V libovolném okamžiku (včetně okamžiku těsně po smrti) totiž můžete použít "rewind" a vrátit čas o libovolný počet sekund zpět, za což jsou vám odebrány body. Tento herní mechanismus je bohužel dle mého názoru zcela "broken" a nedává smysl. Rewind vás stojí nějaké mínusové body a přetáhne vám hodnocení aktuálního comba do mínusu, přičemž vám zůstane aktivní multiplier (takže výsledkem použití rewindu po pádu na ústa při akrobacii jsou mínusové body krát multiplier, z bodového hlediska většinou horší výsledek než kdybyste ho nepoužili, normálně si rozbili hubu a pokračovali). A při závodech vám je rewind už úplně k ničemu, protože při rewindu vaši protivníci jedou nerušeně dál! Takže skočíte, letíte sedm sekund vzduchem do neznáma, spadnete do díry, umřete, dáte rewind, 10 sekund se posunujete do okamžiku před skokem (protože za letu už dráhu pohybu měnit nemůžete, tzn, musíte skok provést jinak nebo ho neprovést), a zatímco to celé provádíte, soupeři vám ujedou o 10 + 7 = 17 sekund, čímž většinou přijdete o šanci je dohnat.

Záměrem zřejmě je, aby si hráč pamatoval, kde jsou zrádné jámy, nicméně moc zábavné to není a nějaké taktizování to stejně neumožňuje, protože o zlomek sekundy jinak provedený skok znamená, že přistanete potenciálně o desítky metrů jinde.

Důsledkem toho všeho je, že zatímco eventy typu "závod + možnost někam spadnout" jsou nehratelně obtížné, ostatní jsou příliš snadné. Tak snadné, že mě napadl radikální experiment:


Nezapomeňte, úspěch (a další postup) v tomto módu znamená "skončit aspoň třetí", není potřeba vyhrát.

Abyste si nemysleli, že jde o nějaký ojedinělý jev, který jsem pracně objevil na jediné trase, zkusil jsem totéž v náhodně vybraném eventu, který jsem předtím nehrál a který je inzerován jako "nebezpečný, s vysokou pravděpodobností smrti, i pokud mám brnění":


(Doprovodný psychedelic trance v obou případech není defaultní herní hudba, ale z mé MP3 sbírky.)

Toto už není event z World Tour módu, nýbrž z "Explore" módu, ve kterém si vybíráte eventy v libovolném pořadí a účastníte se jich s libovolnými jezdci, ale jinak se nijak příliš neliší od "World Tour". I zde ale platí, že většina eventů typu "závod + možnost umřít" je příliš těžká a většina ostatních příliš snadná.

Je na čase se podrobněji zmínit o kupování itemů. Dražší prkna samozřejmě lépe jezdí, lépe boostují a lépe trikují (omlouvám se českému jazyku). Dražší obleky lépe vypadají a občas mají speciální vlastnosti. Další speciální itemy jsou nezbytné pro některé typy eventů. Například různé svítilny mají různě silné baterie a různě velký kužel světla, ale není mi jasné, proč ve hře vůbec jsou, protože i bez nich je ve většině tmavých levelů vidět zcela dostatečně (tzn. místo ozářené svítilnou je světlejší než neozářené místo, ale hráči to při hře nijak nepomůže) - jenomže pokud svítilnu nemáte, hra vás do těchto levelů vůbec nepustí.

Každopádně, po jednom dni hraní jsem měl dva miliony kreditů, přičemž nejdražší nabízené itemy stály méně než 100 000 a žádný z nich mi nepřipadal k ničemu užitečný (itemů jsou stovky a většina z nich vypadá jako náhodně generovaná). Jako kdyby to nestačilo, můžete si navíc kdykoliv dokoupit další kredity za reálné peníze.

A některé extra speciální eventy (ujíždění před lavinou, při kterém je kamera nikoliv pět metrů za vámi, nýbrž 50 metrů před vámi), působí spíš jako nějaká mini-hra ze Super Mario Party, nemající žádnou souvislost se zbytkem SSX (i když běží ve stejném grafickém a fyzikálním enginu).

Spousta věcí zkrátka vypadá, jako kdyby do hry byla přidaná jen proto, aby toho v ní bylo co nejvíc, a nedává z herního hlediska moc smysl.

Souvisí s tím také design levelů, kterých je opravdu spousta, ale nejsou tak vypiplané jako u starších dílů. Znamená to, že když jsem se v rámci levelu vydal někam, kam mě tvůrci hry nechtěli pustit, velmi často jsem skončil zaražený někde ve skále a s nutností rewindu. A když ne zaražený ve skále, tak aspoň v místě, kdy kamera je před vámi a zabírá vás, takže netušíte, kam jedete (kamera se nedá nijak ručně ovládat). V předchozích dílech bylo většinou jasně definované, kudy vede hlavní trasa a kde jsou z ní potenciální odbočky a zkratky...

Jako poněkud nešťastné vidím i rozhodnutí umožnit hráčům od začátku hry ty nejšílenější triky. Například při normální rovné jízdě z mírného svahu můžete vyskočit tak vysoko, že provedete před dopadem dvě salta. Už od začátku hry. Kam se pak mají vaše schopnosti vyvíjet při následném mohutném levelování? (V prvním SSX trvalo dost dlouho, než se vaše postava stala takovým borcem, že toto dokázala.) Totéž platí pro skoky z můstků. Pokud od začátku dokážete skočit desetisekundový skok a provést v jeho průběhu pět triků, pak vás postupný upgrade na patnáctivteřinový skok a osm triků už tolik nebere.

Tato hra je prostě od počátku do konce vymyšlená tak, aby i totálnímu nováčkovi od první sekundy připadalo, že je megaborec. Je evidentní, že takové bylo zadání projektu, a je evidentní, že se to podařilo. Když se díváte, jak někdo hru hraje, vypadá to úchvatně. Když ji hrajete vy, je vám při tom dobře. Dokud nezačnete přemýšlet o tom, jak se vlastně liší výsledky dobrého hráče od výsledků začátečníka.

Zatím tato recenze nezní příliš pozitivně, že?

Teď se ale naštěstí dostaneme k tomu nejlepšímu. K online módu, neboli "Global Events". Kdyby ho hra neměla, pravděpodobně bych jí nedal přes 50 procent, protože velké části jejího herního designu považuji za zbytečné a nefungující.

SSX nemá multiplayer v klasickém smyslu. Když vidíte na obrazovce ostatní jezdce, kteří jedou vedle vás, neznamená to, že se v tuto chvíli v této části mapy vyskytuje nějaký hráč. Funguje to ve skutečnosti tak, že poté, co hráč dojede, jeho přesná trasa je uploadována na servery a odsud stažena k ostatním soupeřům. Nikdo nečeká na dojetí někoho jiného. V herním světě stále probíhají desítky až stovky klání, která mají časový limit (desítky minut až nekoli dní) a každý účastník daného klání může v rámci tohoto časového limitu závodit libovolněkrát (poté co jednou zaplatí "zápisné" za dané klání). Po skončení klání se vezme NEJLEPŠÍ výsledek každého hráče, podle nich se všichni hráči (desítky až tisíce v každém klání) rozřadí do pěti úrovní a podle výsledné úrovně jsou jim rozděleny peníze.

Znamená to, že v jednu chvíli se můžete aktivně zúčastnit libovolného množství klání současně, libovolně mezi nimi přeskakovat a snažit se zlepšovat ve všech svůj nejlepší výsledek (a také průběžně vidíte jak se pohybujete mezi pěti medailovými úrovněmi). Hráči, které při sjezdu vidíte, jsou ve skutečnosti náhodně vybráni z nejlepších výsledků těch, kteří nedávno tuto trať jeli.

V tomto módu padá většina námitek, které ke hře mám, protože všichni hráči jsou omezeni stejně a mají stejné podmínky a stejná rizika.

Protože z principu online módu vyplývá, že jeden hráč nemůže při jízdě NIJAK ovlivňovat ostatní, znamená to, že v celé hře v žádném levelu není nic, co by hráč mohl svou jízdou změnit / ovlivnit (například roztříštitelné desky nebo bedny, blokující cestu, jako v předchozích dílech). Pochopitelně na sebe také hráči nemohou vzájemně útočit.

Podobným způsobem jako tato hromadná soutěžení fungují soukromé turnaje pro pár přátel.

Významným plusem je, že k hladké online hře při tomto principu nepotřebujete nijak zvlášť kvalitní internetové připojení (výsledky a tratě protivníků se upladují / stahují mezi závody). Tyhle polo-online módy jsou dle mého názoru zajímavá věc, kterou je zapotřebí lépe vytěžit. Pracuji na tom. :)


Další zajímavá "polo-online" záležitost spočívá v tom, že při jízdě můžete rozmisťovat tzv. "geotagy", což jsou zářící koule, které zůstanou v místě, kam je při hře umístíte, a objevují se ostatním hráčům v jejich levelech na stejných místech. Z takto umístěného geotagu získáváte následně automaticky peníze, tak dlouho dokud se nějakému jinémmu hráči nepodaří ho sebrat. Tudíž je každý hráč motivován k tomu, aby geotagy umisťoval do těžko přístupných míst. V praxi to bohužel znamená, že je umisťuje do bezedných propastí (zlomek sekundy před smrtí) nebo do zabugovaných částí levelu, kde je kamera tak zmatená, že schovaný geotag neuvidíte, protože zabírá jiný úhel.

Tyto online aspekty jsou na novém SSX to zdaleka nejlepší. I když i zde se projevuje skutečnost, že celá hra je nadesignovaná tak, abyste pořád získávali spoustu kreditů za nic (v některých závodech vyhrajete i při nejhorším možném umístění podstatně více kreditů, než vás stálo zápisné!), což musí nutně vést k jejich drastické devalvaci. I když jsem záměrně hledal ty nejdražší online závody, nikdy jsem nenašel žádný, který by byl dražší než cca desetina obsahu mé virtuální peněženky. Pokud chcete co nejvíce vydělat, je tudíž nejlepší vyhledávat co nejdražší eventy, které co nejdřív skončí (za pár minut) a které stihnete dvakrát - třikrát projet, což vám s takřka stoprocentní jistotou zaručuje výdělek desítek až stovek tisíc kreditů. Opravdu by mě zajímalo, jak chtějí tvůrci řešit hyperinflaci, která musí záhy ve světě SSX nastat...

Nové SSX je zábavná adrenalinová hra. Je ale zábavná a adrenalinová přesně opačným způsobem, než jsou třeba Dark Souls (ve kterých můžete být frajer pouze a jedině pokud máte dost zkušeností). Rozhodně je ale spousta hráčů (obávám se, že dokonce většina), kterří dají přednost takovémuto pravidelnému čůrku adrenalinu před střídáním zoufalství a euforie v Dark Souls.

Vzhledem k tomu, že zdaleka největší zábavnost SSX spočívá v jeho online módu, považuji ještě za svou povinnost upozornit vás na následující: Abyste mohli hrát SSX v online módu, musíte se zaregistrovat pomocí kódu, který je vložen uvnitř krabičky, a který je NA JEDNO POUŽITÍ. Pokud tento kód už někdo použil (například když koupíte SSX z druhé ruky), musíte si koupít nový jednorázový online kód v PS online obchodě! Slyšel jsem o podobných hnusárnách, ale na vlastní kůži jsem je zatím nezažil. Je to evidentní další krok v bitvě vydavatelů proti prodeji second-hand videoher.

32 komentářů:

 1. Jé, Franta má stejnou tv placku jako já!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A která to je, smím-li se zeptat?

   Vymazat
  2. To anonymní: Ty jsi holka, že jo? ;-)

   Vymazat
 2. První SSX jsem hrál dost, naposled jsem hrál SSX Tricky, to bylo taky super (alespoň tak si to pamatuju).... tohle je nějak, ehm... i když mi už není 15 a vítám určité formy zjednodušování, tohle je moc, to je jak hrát něco na Kinectu :-) . Jinak s těmi kódy jsem se setkal, hraju hlavně singleplayer, takže jsem je zatím nepoužil a hru prodal i s Online Passem. Do budoucna to má být prý ještě horší, na disku se bude prodávat jen kostra hry a zbytek se bude stahovat podle kódu v balení (Podobně to má Ridge Racer na PS Vita, ale tam se zatím za 80% obsahu platí)

  OdpovědětVymazat
 3. Ten experiment mi poněkud připomíná toto: http://www.youtube.com/watch?v=KWbLOFGSEDo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jeste vetsi frajer gamer nez ja, protoze on to nema z kopce....

   Vymazat
  2. Až budu starý, dementní nebo po lobotomii, poprosím aby mi koupili kinect. To bude megapařba!

   Vymazat
 4. Ta hra se hraje sama! (doslova) Nejde to reklamovat?

  OdpovědětVymazat
 5. Moc dobrá a čtivá recenze, zajímal by mě Váš názor (lépe formou recenze) na GT5, jestli ho máte a hrajete.
  Jinak poslední hra tohoto typu co jsem hrál já bylo demo Cool Boarders 4.
  Je samozřejmě smutný, když hra hraje za vás, to fakt nemám rád :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. GT a jeho realisticnost neni pro me, protoze se VUBEC nevyznam ve skutecnych autech a ani me nijak nezajimaji. Mam 15 let starou Skodu Felicia a jsem naprosto spokojen. :)

   Vymazat
  2. Aha, škoda. Od vás bych si to rád přečet :-)
   Nicméně Felda je skvělý, živý a lehký auto do města, která přežije snad vše. Na dálnici je to už jiná pohádka :-D
   Je to 1.3 ?

   Vymazat
  3. To nevim, ja se fakt v autech nevyznam, v autobazaru mi ji vybiral muj znamy. :)

   Vymazat
  4. Jo až takhle. No tak ať slouží :-)

   Vymazat
 6. Bylo by mozne napsat nazev psychoskladby na pozadi ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohuzel ne, je to z nekolikahodinoveho alba, ktere ma v PS3 jako doprovod k akcnim hram. Myslim ze neco odsud: http://www.electricuniverse.de/

   Vymazat
 7. Ahoj, docela by mě zajímalo, jestli je ve hře taky multiplayer splistscreen.

  OdpovědětVymazat
 8. Hry, takže není co řešit, money transfer on way

  OdpovědětVymazat
 9. V minule recenzi na Dark Souls jsem souhlasne (a pobavene) pokyvoval pri cteni vety "většina těch dnešních megaher jsou gay záležitosti pro sráče" a dneska tady ctu 70% pro tuhle zhovadilost :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Presne tak, o ty vytahovy gayhudbe na pozadi se radsi ani nezminuju...

   Vymazat
  2. seš mimo, mimoni

   Vymazat
 10. Ha, další nezávislá recenze na videohru - skvělé, jen houšť! Ještě někdo by zvážil častější podporu FFFilmu, kdyby se tu hry častěji mísily s filmem? Recenze Dark Souls mě přesvědčila k koupi, pokud si to tady čte nějakej distributor plejstejšn pařeb...

  OdpovědětVymazat
 11. Zajimave, mohl bys vyzkouset jakou roli tam hraje nahoda (tzn. jak se bude prubeh hry lisit, kdyz budes opet hrat za stejnych podminek bez pouziti ovladace)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rekl bych, ze jizda bude naprosto stejna a po stejne trase. Ac je SSX hodne arkadova a akcni, nejake (svoje) zaklady fyziky cti. Takze by vsechny ty odrazy, skoky a grindy mely jet jako pres kopirak. :)

   Vymazat
 12. Nemal sa ten ovládač zatiaľ previbrovať do inej dimenzie, alebo aspoň spadnúť na zem? :-) (mám vypnutý zvuk)

  SSX Tricky na PS2 bol pre mňa jeden z najlepších herných zážitkov, všetko krásne plynulé a bezproblémové, krása. A žiadne trofeje!

  Trofeje (achievementy) v hrách sú celkovo niečo s čím nie som celkom stotožnený. Dohrám hru a vidím že väčšinu vecí som vôbec nezískal, s mojou povahou mám obsedantné nutkanie to hrať ďalej nie kvôli zábave a relaxu, ale kvôli achievementom (ale nerobím to). O tomto hranie nemalo byť, navyše - kto to ocení? Dám si zoznam "platín" do CV alebo zoznamovacieho inzerátu? Pff.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a ešte, Fuxoft, kedysi si chválil hudbu na Nintendo, pretože bola generovaná, ergo mohla reagovať na to čo sa deje v hre, na rozdiel od hudby z CD napríklad na PSone. Hudba v SSX sa podľa recenzie tiež mení, nestojí teda za to?

   Vymazat
 13. "plachtopadák"!!! ROFL

  OdpovědětVymazat
 14. Ty vole nudle jako krava! Je tam nejaky FF? Uz nemam zadnou silu odlolovat to zpatky hehe

  OdpovědětVymazat
 15. Online pass neni potreba, hrat online jde, jen clovek neziskava body...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.