22.1.10

Recenze: Lítám v tom [Up In The Air] - 70%

Ryan Bingham (George Clooney) se živí vyhazováním lidí. Když má někdo dostat padáka a jeho šéf je příliš velký poseroutka na to, aby mu to sdělil, zavolá specializované firmě a ta pošle Ryana Binghama (nebo některého z jeho 30 kolegů). A tak Ryan létá po celých Spojených státech a nosí špatné zprávy. Okolo 320 dní ročně tráví v letadlech a hotelích. Má sice byt, ale nesnáší ho. Jeho domovm je nebe a luxusní hotely.

Ryan je úspěšný, pořádá přednášky, nemá závazky, nestýká se s rodinou. Životním cílem pro něj je nalétat 10 milionů mil s jednou aerolinkou a tím získat doživotní superplatinovou kartu (nebo něco takového). Ryan je velmi inteligentní a dokáže sobě i ostatním racionálně odůvodnit, proč je pro něj objektivně nejlepší žít tak, jak žije.Ryanův dokonale nalinkovaný život je téměř současně nabourán na dvou různých frontách:
 • V jednom z luxusních letištních salonků se náhodou seznámí s přibližně pětatřicetiletou Alex (Vera Farmigaová). Oba jsou bohatí a úspěšní, oba mají fetiš na klubové superkarty a rigidní organizovanost života, oběma vyhovuje nezávazný sex a oba neustále létají po USA - tudíž si mohou občas dát sraz v nějakém Hiltonu. A Ryanovi se to zalíbí tolik, že se mu začíná měnit jeho dosud bezchybný žebříček hodnot.
 • Do jeho firmy nastoupí mladičká Natalie (Anna Kendricková), která přijde s nápadem nahradit všechno to létání internetovými videokonferencemi (tzn. dávat výpovědi na dálku). Ryanovi se to pochopitelně nezamlouvá a nakonec se s Natalií vydává na cestu napříč USA, aby jí ukázal, co tahle práce doopravdy obnáší. A ukáže se, že Natalie, která ze sebe dělá 110% profesionálku, je do značné míry ještě děcko.
Clooneyho Ryan Bingham je ve výsledku velmi tragickou postavou, ale můžeme diskutovat o tom, proč vlastně. Je to proto, že má zcela zvrácený žebříček životních hodnot? Nebo proto, že má logicky vyargumentovaný "foolproof" žebříček hodnot, ale v kritickém okamžiku podlehne a přestane se jím řídit? Každopádně, Lítám v tom je ultimativní film o tom, že rozum a chtíč nemohou být v opozici natrvalo.

Je poněkud zavádějící označovat tento film za komedii. Spíš by se hodilo ozněčení "absurdní fraška", protože se sice párkrát zasmějete, ale není to moc příjemný smích.

Nezapomínejme, že Jasonu Reitmanovi (režie a spoluautor scénáře) je teprve 32 let a natočil zatím pouhé tři filmy, všechny nadprůměrné až výborné. Ten člověk před sebou má velké věci, což je patrné především z toho, jak opravdově působí ztvárnění Ryanova rozpoložení, byť jde o rozpoložení typické pro někoho, kdo je přibližně o generaci starší než režisér. Reitman junior natočil další film, který nevybočuje z mainstreamu, ale přitom není podbízivý ani hloupý.

Nicméně, než abych byl nadšen z toho, že vidím na plátně něco dosud neviděného, měl jsem spíše stabilní neutuchající mírné potěšení z toho, že Reitman (a všichni herci) proplouvají tímto potenciálně velmi zrádným materiálem bez podstatných chyb a zádrhelů. Což je jistě záslužný výkon (obzvlášť vzhledem k mládí   režiséra), ale k nějakému zásadnímu nadšení mi to nestačilo.

20 komentářů:

 1. vendulkabendulka22. ledna 2010 v 18:03

  'Vera Farmigaová' je totalni prechyleni. Snad te jednou nejaka postizena Berryova potka a umlati destnickem.

  OdpovědětVymazat
 2. Vendulkovábendulková di do prdele.

  OdpovědětVymazat
 3. Vendulkobendulko, víš co to je diakritika?

  OdpovědětVymazat
 4. film nic moc, ja bych dala tak 50 procent za toho j.c.

  OdpovědětVymazat
 5. vendulkabendulka23. ledna 2010 v 0:07

  Bohuzel vim, taky si picham inzulin

  OdpovědětVymazat
 6. Clooney me SERE tim svym neustalym priblblym sotva znatelnym usmevem

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tech 70% me zklamalo, myslim ze to melo na silnych 80%..:)
  A Vera Farmigaová s masli kolem pasu a v tech satenovych kosilo/halenkach mela urcite na 100%...:)

  OdpovědětVymazat
 8. FF - věk režiséra !? co to ma společné s filmem? je to snad jediné negativum filmu? starneš Franto...kde není co napsat tak napišme, že režisér je mlád...

  OdpovědětVymazat
 9. Ne, vek rezisera je POZITIVUM filmu, coz tam 2x pisu.

  OdpovědětVymazat
 10. "myslim, ze to melo na silnych 80% " --- jednoznacne NE. 70% je moc. Cloony hraje jak seagal 4 ksichty na celej film. Nuda jak v brne ;). Ja bych dal tak 40% za tu nahou prdel.

  OdpovědětVymazat
 11. ...a to ta nahá prdel ani nepatří té herečce, nýbrž dvojnici :(

  OdpovědětVymazat
 12. V souvislosti s Up in the air se pry mluvi o znacnem Oscarovem potencialu...pry vystihuje duch doby atd. ci co...

  OdpovědětVymazat
 13. Jeste ze nazor na film je silne subjektivni, pokud je film zrucne natocen po technicke strance a dobre odehran coz tenhle je, pak je to jenom na pocitu dotycneho divaka...
  Fakt je ten zadek a "sideboob" od dvojnice?neeeee to jste mi to pokazili...:)))

  OdpovědětVymazat
 14. To se musí vyjímat v životopise - "hrála jsem prdel Anny Kendrickové".

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 15. Ále, já bych si klidně něčí prdel zahrál. Stejně by mi na větší roli můj herecký talent nestačil :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Dost mě překvapilo, že film získal Zlatý glóbus za scénář, kde jsem to přál Tarantinovi. Říkal jsem si, že Up in the air musí být něco opravdu geniálního, když to porazilo mistrovský a do poslední hlášky promyšlený a vypiplaný scénář k Hanebným panchartům.

  OdpovědětVymazat
 17. Takže něco jako Kozí příběh, Fanto?

  OdpovědětVymazat
 18. anonymní jsem proto, že se neumím registrovat. takže david marek. františku kde se to takhle nechá vidět? já se na to těším ale 28. ještě nebylo. a nenechte se vykonceptit. píšete ty recenze prima :-) dm

  OdpovědětVymazat
 19. a nikoho nepřekvapilo, že v 22:45 filmu nesouhlasí stíny?
  všechny jsou doleva, jenom stín domu s balonky jde nahoru (tedy pokud je pozorovatel v tom domě - což vypadá, že je)

  - náhodně jsem tam zastavil, když jsem kontroloval zda ho mám celý ... film :-)

  OdpovědětVymazat
 20. aha, tak můj komentář se týkal UP, sorry

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.