27.1.10

Recenze: Čepel smrti - 0%

Dostal jsem od tvůrců nabídku zrecenzovat nový český horor / slasher, který v těchto dnech vychází na DVD. Takže do toho.Jak vidíte už z traileru, film je amatérský. Obávám se ale, že nechápete, jak hrozně moc amatérský je...

Děj spočívá v tom, že pomalu chodící chlap v černém hábitu s gumovou maskou a velkým nožem podřezává lidi. Mezitím se buď mluví nebo někdo chodí tmavými prostorami. Prostě jako Vřískot, kdybyste z něj odstranili veškerý humor a udělali z něj sračku.

Nerad vynáším absolutní soudy, ale připadalo mi, že v celém filmu není žádná scéna, ve které by tvůrci použili filmové svícení. Tudíž se mnohokrát stane, že postavám nevidíme do obličeje, případně je nevidíme vůbec. Barevné korekce samozřejmě také neexistují, takže film vypadá jako kdyby byl natočen digitálním fotoaparátem za 3000 Kč (což není vtipné přehánění, on tak opravdu vypadá). Zcela běžně se v jednom záběru objeví světelný zdroj, zaznamenaný jako 100% bílá a současně něčí obličej ve 100% stínu (tedy dynamický rozsah zcela mimo měřitelné limity). Většinou ale převládá podsvětlenost, takže není nic vidět. Například mnohé scény (celé scény!) vypadají takto:


K pocitu "horšího YouTube videa" přispívá také "umění" kameramana, který neváhá do statické kamery strkat a upravovat zabíraný úhel v průběhu záběru. Většinu času ji ale drží v ruce, takže se klepe podle toho, jak byl kameraman zrovna unavený. Chvílemi se mu dokonce podaří udržet herce v záběru.

Ve filmu se objeví v menších rolích několik českých televizních herců, kteří nepředvádějí nic světoborného, ale ve srovnání s ostatními účastníky (odmítám napsat "herci") jde o výkony oscarového kalibru. Většina ostatních "účastníků" totiž jsou zcela neznámí mladí studenti (pravděpodobně členové štábu a jejich kamarádi), kteří:
 • Neumějí vůbec hrát
 • Někteří se před kamerou vyloženě stydí
 • Všichni jsou obětí strašlivých postsynchronů, které často vůbec nesedí na pohyby úst a všechny postavy v nich mluví stejně hlasitě a stejně nezkresleně, bez ohledu na to, jak daleko od kamery se právě nacházejí.
 • Jejich hlášky jsou bizarní směsí spisovné, hovorové a neexistující češtiny. Například: 
  • "Je docela dobře pravděpodobný, že to nebyly poslední vraždy."
  • "To znamená, že když není vrah, tak může být další obětí."
  • "Tak jo, tak já tedy jdu."
  • "Teď jenom otázka, jak toho vraha dopadnout."
  • "Uau, tak tuhle čepici je škoda nesebrat. Musím si ji hnedka zkusit."
  • "Zkuste chytit vraha. Možná jsme blíž než si myslíme."
  • "Ten vrah tě málem dostal."
Ohledně audia bych ještě vyzdvihl absenci ruchů (když někdo jde, nevydávají jeho kroky často žádny zvuk, nebo podstatně méně zvuku, než by měly) a zvukový efekt vraždění, kdy pomalé přejetí nožem v přibližné blízkosti těla vydává zvuk jako když kladivo bouchne do dýně.

Ona vůbec většina obrazových i zvukových elementů tohoto filmu by byla vhodným materiálem pro nějakou přednášku na FAMU, protože se zde dočkáme snad úplně všech myslitelných filmařských chyb a prohřešků hezky pohromadě.

Film naprosto nefunguje ani na té nejtriviálnější úrovni: Děvčata se neobnaží, nesouloží, vražd je málo a nejsou ani příliš krvavé, natož nějak nápadité. Vrcholem maskérského umění je to, že jedné z obětí teče po probodnutí z úst krev (ostatní na sobě mají tu krev jen nakreslenou).

Pokud bych měl za každou cenu vyzdvihnout nějaký pozitivní aspekt filmu, byla by to pravěpodobně hudba, která je tak kvalitní, že by se možná skoro hodila do nějaké béčkové hororové videohry.

Znovu upozorňuji, že Čepel smrti vychází pouze na DVD! Kdyby byla uvedena v kinech, pak by šlo o další mezník v dějinách české filmové distribuce, protože jde o mnohem strašnější zážitek, než cokoliv, co kdy v našich kinech bylo uvedeno. Ale i pokud srovnávám s video- a televizní produkcí, nevzpomenu si (naštěstí?) na nic podobně nepodařeného. A nenechte si namluvit, že to je způsobeno jen nedostatkem peněz. S jakýmkoliv digitálním fotoaparátem a stříhacím programem zdarma by se dalo stvořit mnohem lepší dílo.

Ano, je mírě vtipné se na tuto hrůzu dívat, možná tak minutu, dvě. Některé nechtěně vtipné hlášky se stanou možá legendárními. Ale trpět u toho 80 minut? To je opravdu zločin proti lidskosti.

41 komentářů:

 1. Na CSFD: http://www.csfd.cz/film/229857-cepel-smrti/

  píšou, že tam hraje Dana Morávková a major Zeman a já se ptám? Jak moc? Na CSFD jsou uvedený hned v úvodu. A taky Jana Bobošíková (bobovize)??!! Co ta tam dělá?

  OdpovědětVymazat
 2. Panebože... tohle jsem opravdu poránu vidět nemusel. Myslel jsem, že nic horšího, než LuŠtěLa mě tenhle týden neskolí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem konsternován... jedná-li se o film, jež natočil žák 3 třídy základní školy s podporou retardovaných žáků, pak se jistě jedná o skvělý počin. Pokud se jedná o dospělé jedince, pak tedy Bůh s námi. Kde to spěje česká filmová tvorba ???? Odpovím si sám: DO ZÁHUBY. je to normální magořina....

  OdpovědětVymazat
 4. No tak si amatéři udělali radost. No a co?

  OdpovědětVymazat
 5. Přesně tak, tímto to nekončí ale naopak začíná.

  A opravdu tam řekli slovo "hnedka" ? :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Na prázdniny!!!

  To musím vidět!

  OdpovědětVymazat
 7. Martina
  "Uau, tak tuhle čepici je škoda nesebrat. Musím si ji hnedka zkusit."
  Tak tohle mi připomíná velmi krátkou parodii na slashery, kdy oběť nemůže utéct před vrahem, protože se jí rozvázala tkanička a ona se při zavazování boty omylem přivázala k noze stolu.
  A nejsem vůbec proti točení amatérských filmů. Ale ať si to pak aktéři nechají pro sebe. To je jako kdyby na DVD oficiálně vyšel Pár Pařmenů (i když to byla aspoň trochu sranda).

  OdpovědětVymazat
 8. Ty postsynchrony jsou fakt děsné, herci také. Tvůrci by měli mít soudnost a nevypouštět to takhle veřejně. Že jsou amatéři, je neomlouvá. I neprofesionálové dokáží točit pěkné řezničiny. Třeba kanadského Bagmana (http://www.youtube.com/watch?v=2UVEmhcHX8o). A to i v Česku. Třeba ZombieWrestling vol. Max od budějovických Trinity Pictures (http://www.trinitypictures.cz/index.php?main=dfilmy).

  OdpovědětVymazat
 9. Ajvngou: Major Zeman tam je 30 sekund, když do něj jeden z hrdinů náhodou vrazí v metru a řekne mu, že je mu nějaký povědomý. Bobošíková je tam asi minutu, jako starostka. Danu Morávkovou neznám, takže nevím která to je.

  OdpovědětVymazat
 10. Z traileru (ktery jsem pro tento ucel pretrpel jeste jednou) jsem pochopil, ze Moravkova hraje starostku...

  OdpovědětVymazat
 11. noizcore: Aha! Tak v tom pripade moravkova hraje minutu starostku a Bobosikove jsem si tam vubec nevsiml.

  OdpovědětVymazat
 12. neni Bobosikova ta, co je hned na zacatku traileru, jak nastupuje do auta a rve: "ze se ma Lucka zamknout!"

  OdpovědětVymazat
 13. Celou dobu, co jsem četl recenzi, jsem si myslel, že je to nějaká Fukova recese... bohužel není.

  OdpovědětVymazat
 14. ti tvůrci si trochu naběhli což? :)

  OdpovědětVymazat
 15. 2 Baklly: Nemyslím si, že by si naběhli. I špatná reklama je lepší než žádná reklama. Takhle se o tom filmu mluví (píše), což zřejmě bylo jejich cílem. A věřím tomu, že spousta lidí si to DVD koupí jen proto, že je to taková sračka a amatéřina. Radši bych teda ale utratil ty prachy za Kněžnu Libuši.

  OdpovědětVymazat
 16. Mě to teda děsně připomíná průměrný dějový porno, v kterým omylem chybí ty š*kací scény. I ti neherci mají odpovídající vizáž a a ty nepovedené postsynchrony působí spíš jako hodně levný a odfláknutý dabing.

  OdpovědětVymazat
 17. já myslel že je to fór............

  OdpovědětVymazat
 18. me to prijde jako povedene pokracovani filmu byl jsem mladistvym intelektualem.

  OdpovědětVymazat
 19. Viděl jsem zatím jen trailer, ale neušlo mi, že vrah příliš neovládá gramatiku.

  OdpovědětVymazat
 20. No to už musí být lepší film i tohle:

  http://www.youtube.com/watch?v=fmQTRj9BrM0

  OdpovědětVymazat
 21. Martina
  Anonym 18:15
  Ale ovlada, v tom dome na zacatku byly jen dve holky.

  OdpovědětVymazat
 22. franto, a co povedali tvorcovia na tvoju kritiku? a boli spokojni, ked ti davali svoj film? myslim to tak, ze ci mali sebareflexiu, alebo boli na svoj vytvor pysny. asi museli vediet, ze si dost nekompromisny nie?

  OdpovědětVymazat
 23. Anonym: Ucinili mi nabidku na recenzovani e-mailem a rovnou poslali link a heslo na stazeni kompletniho filmu, cehoz jsem vyuzil... Zadnou reakci na recenzi jsem od nich nedostal.

  OdpovědětVymazat
 24. Vtipné. Vidím, že tam hraje kámoška. Je sice pěkná, ale evidentně se tam neobnažuje :-)

  OdpovědětVymazat
 25. FF. podle traileru to vypadá, že dana moravkova starostka !!....
  lokace: scéna na parkovišti s policajtem

  OdpovědětVymazat
 26. Ad hlasky:
  "Ten vrah tě málem dostal."

  Ten autak me malem dostal (zabil, prejel) WTF?!

  OdpovědětVymazat
 27. Recenze je zbytečně krutá a reakce některých chytrolínů v diskusi hloupě urážející. Uvědomte si, že to není film, je to jen hraní si několika dětí na film! Kdyby místo toho ve volném čase fetovaly nebo přepadaly důchodce, bylo by to horší. Usuzovat z tohohle, že "česká filmová tvorba spěje do záhuby" (pcfonty), může jen opravdový debil.

  OdpovědětVymazat
 28. V 1:45 v "traileru" je nejlepší vyděšený výkřik filmové historie. Troufnu si říct, že natočím lepší film než tahle parta.

  OdpovědětVymazat
 29. Když nic jiného, ti školáci prokázali alespoň jakési produkční schopnosti. Zajímalo by mě, kolik z vás, milí účastníci této debaty, by dokázalo přesvědčit profesionální televizní herce, aby účinkovali byť jen na pár vteřin ve vašem homevideu, ha? :-)

  OdpovědětVymazat
 30. terzi: tenhle falesny drogovy argument jsem si uz precetla v souvislosti s hvezdnou skupinou lustela. ma snad mladez na vyber jen dve alternativy, tj. bud zamorovat verejny prostor svou kreativitou, nebo fetovat na jiznim meste??

  OdpovědětVymazat
 31. terzi: Takovy argument by mel smysl, kdyby toto dilo bylo pro kazdeho ke stazeni zdarma. Pokud se prodava za cenu srovnatelnou s normalnim hollywoodskym filmem, pak je nelogicke pouzivat pri jeho hodnoceni jina meritka. A kdo ho natocil, kolik na to mel penez a jestli mel radsi brat drogy, to s tim uz vubec nesouvisi (resp. souvisi, ale velmi okrajove).

  OdpovědětVymazat
 32. Lucie Kohoutová: Nerozumím. Jakej veřejnej prostor má být zamořen? Má to snad být promítáno na Staromáku na velkoplošné obrazovce?
  Fuxoft: Uznávám. Takový argument by měl smysl, pokud by se to opravdu do běžné distribuce dostalo, o čemž však pochybuju. A kdo si dobrovolně koupí DVD, které avizuje přítomnost paní Bobošíkové, ten si makonec nic jinýho nezaslouží.

  OdpovědětVymazat
 33. terzi: Tento film je v BEZNE DVD DISTRIBUCI, kde stoji stejne (69 Kc) jako nektere z nejslavnejsich filmu svetove kinematografie, coz povazuji za podvod. Kdyby byl tento film napr. pro kazdeho ZDARMA ke stazeni s tim, ze by spokojeni divaci mohli DOBROVOLNE poslat nejake penize tvurcum, pak bych k jeho hodnoceni pristupoval pravdepodobne trochu shovivaveji.

  OdpovědětVymazat
 34. ehehe a já myslel, že roztřepaná kamera ála rec nebo 24 je v posledních letech v kurzu :-P

  OdpovědětVymazat
 35. Proboha, když si natočili "doma film" a prodávají ho na DVD za 69 korun, tak to přece neznamená, že chtějí konkurovat "některým z nejslavnějších filmů světové kinematografie". Znamená to jenom to, že se DVD trh za poslední rok zbláznil... (Ku prospěchu nás všech.) Ta recenze je fakt trochu ubohá, sorry. Jako ano, film vypadá příšerně, ale nechápu argument, proč si nemá zasloužit trochu schovívavosti (jako film amatérský a nadšenecký), jenom z důvodu, že u Blesku vyšlo Ztraceno v překladu. Imho porovnávání hrušek se zlatými jablky. Boha jeho...

  OdpovědětVymazat
 36. Ad anon nade mnou:
  Tak ještě jednou - Když lidem hrozí, že to v očekávání plnohodnotného filmu koupí za běžnou cenu nejlepší klasiky, pak se to zlatým jablkům snaží konkurovat zcela záměrně a nárok na zvláštní zacházení to ztrácí.

  OdpovědětVymazat
 37. Kdyby si dali trochu toho fetu, tak by ten film byl mozna o dost zajimavejsi. Byla by to alespon artova kravina...

  OdpovědětVymazat
 38. sorry, Fuka, ale vůbec ste nezmínil tu účast těch lidí z dabingu, tyhle hlasy jsou dost slušné a dost známé....

  OdpovědětVymazat
 39. Zlutolidi, podvykony a marnonamet. Kdyz se tam nesviti, nikdo to netoci, nereziruje a vetsina nehraje je to amatvideo. A to by melo stat na obalu, pokud to tam je - v poradku. I za 500Kc. Tak to vidim ja.

  Pokud je na obalu ale neco jako novy cesky film, horror a tak, jedna se o podvod, domnivam se, srovnatelny s uvedenim 99% masa v protoparcich z polska. A tak by, v takovem pripade, tvurci zaslouzili pres drzku.

  A ted soukrome vzkazy:
  Anonymni je debil, JohnMetsn je debil, Gloster je debil, terzi je debil, 2singles, Lada a Vendelin jsou debilove, Elka, noizcore, pcfonty eso jannovak, bakkly, lubos a hustotles jsou take debilove.

  Dulezite upozorneni:
  Ajvngou je specialni kategorie, ten je tzv. hovnousek. (Aby diskuse nestala)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.