30.1.10

Recenze: Bratři [Brothers] - 70%

Mladý kapitán Sam Cahill (Tobey Maguire) odjíždí do afghánské války a doma nechává manželku Grace (Natalie Portmanová) se dvěma dětmi. Jeho bratr Tommy (Jake Gyllenhaal), černá ovce rodiny, je čerstvě propuštěn z vězení a nevypadá to, že by chtěl začít sekat dobrotu. Když přichází z Afghánistánu zpráva o Samově smrti, Tommy se začne pozvolna sbližovat s Grace a dětmi a stává se "lepším člověkem". Těsně poté, co se s Grace sblíží "docela dost", z Afghánistánu se nečekaně vrací živý Sam. Fyzicky v pořádku, ale plný traumat z dlouhého zajetí a mučení...


Problém filmu tkví (přes nespornou profesionalitu herců i tvůrců) v tom, že je v něm kladen důraz na (pro mě) nezajímavé věci. To, co jsem popsal v prvním odstavci, a co je jasné od třetiny filmu (není to tedy spoiler), se totiž před našima očima odehrává velmi dlouho. Grace je zničená, Tommy objevuje své lepší já, my celou dobu víme, že Sam žije, a čekáme, kdy konečně dojde k návratu a začne se rozehrávat pořádné drama.

K návratu skutečně dojde, Sam chvíli předvádí žárlivého magora (vizuálně dost připomíná mladého De Nira v Taxikáři), zdá se, že začne být reálně nebezpečný svému okolí, a pak... Ve chvíli, kdy jsem si řekl "Tak se ta situace konečně pořádně dramaticky rozjela, teď se těším co bude dál!", film skončil. Přitom to "vyhnání do krajnosti" není zdaleka tak extrémní, jak se snaží naznačovat trailer.

Takže: Ano, všichni se snažili, je zajímavé dívat se na dobré herce, ale škoda toho scénáře, který nerozehrál to nové, co se nabízelo, a zůstal u variací na motivy, které už tady byly opravdu mnohokrát.

Měl jsem opravdu dojem, že se dívám na pilot k dramatickému televiznímu seriálu, který by vůbec nemusel být špatný.

13 komentářů:

 1. Franta asi doufal, že bude nějaký mučeníčko, že jo?

  OdpovědětVymazat
 2. Nebyl tenhle film v Palcích někdy před 5 lety?

  OdpovědětVymazat
 3. yo: Mucenicko tam BYLO.

  Anonym: Jde o remake danskeho filmu z roku 2004.

  OdpovědětVymazat
 4. Celý trailer na tento film ukazuje kompletně celý dramatický oblouk filmu, což je dost trapné.

  OdpovědětVymazat
 5. Ano, trailer je extrémně dramatický, a popravdě jsem si říkal, že to bude hodně nabubřelý film a nechci ho vidět ani kdyby mi platili. Ještě že toto FF odře za nás.

  OdpovědětVymazat
 6. Ne, trailer ukazuje celý film mimo posledních 5 minut!

  OdpovědětVymazat
 7. "se těším, co bude", ne "se těším co bude".

  OdpovědětVymazat
 8. podívejte se raději na původní dánský film......mnohem lépe typově obsazen. lepší je holt originál :)

  OdpovědětVymazat
 9. nojo, 1) remake má smysl pouze pokud je lepší než originál
  2) drtivá většina remaků je horší

  a totéž platí i v hudbě

  OdpovědětVymazat
 10. No jo, ale vysvětlujte tvůrcům, že zrovna ten jejich remake nepatří mezi ty povedené :-D

  OdpovědětVymazat
 11. Proc do hajzlu ti pitomi americani predelavaji dobre filmy a delaji z nich takove sracky?
  Jeste ze je nase produkce pro ne vicemene nezajimava, i kdyz po Pagan Queen, kdo vi. Mozna budeme za chvilu koukat na Jana Zizku, aneb jak to skutecne bylo.

  OdpovědětVymazat
 12. Martina
  anonym 20:14
  Nechci se hádat, ale třeba i takové písně jako Hound Dog nebo I will always love you jsou remaky. Veliké množství slavných a kvalitních písní jsou remaky a lidi o tom ani nevědí. U filmech o tom vědí, protože se to většinou píše na obálku.

  OdpovědětVymazat
 13. Martina: Ano. Dokonce Pár písniček co považuju za svoje vůbec nejoblíbenější, jsou cover verze. Když někdo vezme dobrou věc a dotáhne jí k dokonalosti... předpoklad asi je, aby byl ortodoxní fanda původního autora.

  Ale jsem přesvědčenej že ve většině případů je lepší originál, a to i přes zub času.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.