12.1.10

Recenze: Kniha přežití [The Book of Eli] - 60%

Třicet let po blíže nespecifikované apokalypse, která vyhladila většinu lidstva a spousta dalších oslepila. Padesátiletý Eli (Denzel Washington) putuje napříč zbytky USA, směrem k západnímu pobřeží a nese s sebou Bibli. Jde pravděpodobně o poslední Bibli na světě a chtěl by ji získat Carnegie (Gary Oldman), který šéfuje menšímu městečku a chce pomocí Bible ovládnout nejen město, ale pak i USA a... celý svět, muhahahah! Naprostá většina žijících lidí je totiž příliš mladá na to, aby vůbec věděla, co to Bible je (a aby uměla číst).Předně mě poněkud překvapilo, že trailer otevřeně zmiňuje, že jde o Bibli, protože ve filmu se to dozvíme až po několika desítkách minut a nejsme si ani jisti, jestli ta "výjimečná kniha", kterou shání Oldman, je stejná "výjimečná kniha", kterou s sebou nese Washington. Když se ale producenti rozhodli to prozradit a do značné míry na tom stavět kampaň, tak dobře - aspoň mi to umožní trochu obšírněji se o zápletce rozepsat.

Oldman tedy Bibli chce proto, aby si s její pomocí obtočil kolem prstu obyvatelstvo městečka (pro začátek), protože "Slovo Boží je nejsilnější zbraň k porobení slabochů". Tento výklad dle mého přijde leckterému křesťanovi urážlivý, ale zpět k Washingtonovi: Ten putuje se svou Biblí napříč kontinentem (pěšky), protože mu Bůh řekl, že je jí zapotřebí na západním pobřeží. Navíc ho slovo Boží chrání, takže je vpodstatě nemrtelný a má MAD COMBAT SKILLZ A VELKOU KUDLU. Nemluvě o velkém luku a občasné pistoli.

Zpočátku je film bratří Hughesů (Z pekla) slušně působivý. Zpustlé Spojené státy evokují Mad Maxe za pomoci monochromatických filtrů a dobře fungujících digitálních dokreslovaček. Denzel je v hlavní roli správně drsný badass motherfucker a Gary Oldman předvádí jednu ze svých lepších kreací - myslím, že poprvé hraje nikoliv "staršího chlapa", ale opravdu dědka, vrásčitého a víceméně unaveného životem. Také onen motiv s Biblí a vyšším posláním, ze kterého si výše dělám legraci, nepůsobil zdaleka tak rušivě, jak jsem si představoval.

Bohužel, přibližně od poloviny filmu začalo všechno jít nezadržitelně do kelu.

Nejdříve se objevila "vyvolená" krasavice Solara, která začala hlavnímu hrdinovi dělat společnost. Bohužel, mezi špinavými otrhanci vypadala jako ukrajinská supermodelka, což souviselo s tím, že ji hrála ukrajinská supermodelka Mila Kunisová. Ano, vím, že hrála i v jiných filmech, ale opravdu moc dobře hrát neumí a svým vzhledem a líčením do Knihy přežití opravdu nezapadla.

Pak přijde několik akčních scén, které značně popírají pomalou depresivní atmosféru první poloviny filmu, a Denzel při nich projevuje takové superschopnosti, že už to přestává být cool a začíná to být směšné.

No a konec se zvrhne takovým způsobem, že vedle toho Costnerův Pošťák vypadá jako realistická komorní záležitost. Detaily v následující spoiler-sekci.

Následují SPOILERY SPOILERY SPOILERY!!!

Na konci filmu těžce zraněný Denzel dorazí k Alcatrazu, kde přežívají poslední zbytky civilizovaného lidstva a Malcolm McDowell se zde chystá znovu rozjet civilizaci, protože má nějaké staré knihy a tiskařský stroj. Denzel sem ovšem dorazí bez Bible - tu získal Oldman.

Denzel vyzve McDowella, aby přinesl pero a hodně papíru a začne mu zpaměti diktovat kompletní Bibli - evidentně ji těch 30 let četl opravdu pozorně! V tutéž chvíli Oldman ve svém městě Denzelovu Bibli otevře a zjistí, že je celá psaná slepeckým písmem, které on (ani nikdo z jeho lidí) neovládá. Následuje vysvětlující detail Denzelova oka - hlavní hrdina byl od začátku filmu (možná od narození?) slepý! To ovšem z jeho už tak neuvěřitelných bojových schopností dělá něco velmi komického.

Bible je dodiktována, teprve pak Denzel spořádaně umře a Mila Kunisová se s jeho meganožem vydává zpět do postapokalyptické divočiny, šířit slovo Boží...

Dle mého úsudku je to dost těžko překousnutelné i pro průměrného kostelochodícího Američana, ale uvidíme...

36 komentářů:

 1. oni se z te bible muzou vsichni zblaznit, a pritom je pan prstenu lepsi. a ucebnice kvantove fyziky zas zajimavejsi.

  OdpovědětVymazat
 2. Uh. Eh. Och. Tady jde o ... Bibli? děkuji moc za recenzi, protože tohle zjistit až v kině, tak se snad obřadně na sedadle ukřižuji. Asi začnu víc koukat na trailery. Mažu z budíčku, uff.

  OdpovědětVymazat
 3. Franto, mohl bys někoho zodpovědného ze svého okolí požádat, aby ti zakázal tu fintu s trailerem? By mě zajímalo, jestli ty vidíš trailery na všechny filmy, na které jdeš, ještě před tím, než na ně jdeš, a jestli si ty trailery do detailu pamatuješ.

  Je trochu rozdíl vidět upoutávku, kterou člověk obvykle moc podrobně neštuduje, tři týdny předem, a nebo se znalostí kompletního filmu zpětně dohledávat co se v traileru mihne přes pět framů a na základě toho převyprávět tři čtvrtiny pointy.

  OdpovědětVymazat
 4. a osoulozi ji teda nebo ne?
  jinak dle me recenze vyzniva na slusnych a zabavnych 0%, kazi to skore technicke zpracovani?

  OdpovědětVymazat
 5. Pán prstenů lepší než Bible? To by asi Tolkien nesouhlasil. Jako slně věřící katolík dokonce do PP propašoval dost ze svých křesťanských názorů .

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Učebnice kvantové fyziky zajímavější než Bible? Max Planck, jakožto věřící, by asi také nesouhlasil.

  OdpovědětVymazat
 8. Myslím, že kolem "interpretace" tohoto filmu by se mohla strhnout docela zábava, kbdyby to za to stálo a nebyla to taková hovadina (nepůjde ale o skutečnou interpretaci, ale o to uhodnout, co tvůrci filmu chtěli říct, ale natočili film naneštěstí tak, že plno věcí není divákům zásadně jasných). Tak třeba: já jsem to pochopila tak, že hrdina je slepý jen na jedno oko. (Možná by pak mohl umět alespoň napůl Braillovo písmo :-)?) A mimochodem si myslím, že ta Oldmanova slepá přítelkyně tu slepeckou Bibli přečíst umí, ale nechce (podle toho, jak se tetelí, když se jí jen dotkne).
  Jinak i bojovník slepý na obě oči má za zády jistou tradici - najdete ho přinejmenším v Samurajovi Takešiho Kitana.
  Alenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tys musela vidět ten film na houbách, scherlock z tebe nebude

   Vymazat
 9. JARMOM: TAK TI DĚKUJU, blboune. Úspěšně se vyhnu spoilerům a ty to tady zase vykvákáš. Takový chytrolíny mám nejradši.

  OdpovědětVymazat
 10. SPOILERY!!! Alena: Souhlasím, že Oldmanova žena znala slepecké písmo, jenom Oldmanovi nechtěla pomoci. To jsem vypustil v rámci zjednodušení. Stojím si ale za tím, že Denzel byl úplně slepý a mělo to být normální "závěrečné šokující odhalení", ne nějaká symbolika. Je tam zpětně několik okamžiků, které to napovídají: Na začátku to kočku zastřelí až když udělá zvuk. S myší začne mluvit až když pískne. Padouchům potom říká, že je "cítil". Později, s Milou, zase něco "slyší". Těm dvěma šílencům v domku říká, že ignoroval ceduli před barákem "protože ji neviděl". A koneckonců, díky slepotě nemohl rovnou na začátku vzít auto a do toho Franciska dojet.

  OdpovědětVymazat
 11. Spoiler?
  Re:Samuraj Takešiho Kitana
  Už je to dlouho, ale nebyla v tomhle filmu zase šokující pointa, že samuraj celou dobu vidí?

  OdpovědětVymazat
 12. re: Zatoichi
  nie, sokujuca pointa koncu bola, ze aj ked si slepec otvori oci, tak nic nevidi (zhruba parafraza)

  OdpovědětVymazat
 13. Matej: Tak proc je otvira, hlupak? Zbytecne se mu do nich naprasi...

  OdpovědětVymazat
 14. Pro mě dostala recenze zcela nový rozměr, když jsem si přečetla, že "nejdříve se objevila vyholená krasavice Solara". (Naštěstí se to pak vysvětlilo.)

  OdpovědětVymazat
 15. Že je Washington slepý mě napadlo hned, jak byla v recenzi zmínka masové slepotě a superschopnostech, takže žádná šokující pointa to opravdu není. Stejně tak i kdyby kampaň neprozradila, že jde o Bibli to přece musí být každému jasné, když se to jmenu The Book of Eli.

  Jinak to, že si pamatuje celou Bibli nazpaměť není takový problém. Spousta věřících, i v současnosti, umí své kanonické texty zpaměti a to třeba i obrovské množství.

  OdpovědětVymazat
 16. Mila neni ukrajinska modelka.Zije od brzkeho detstvi v US a veskerou praci kterou delala zacinala tam.Myslim ze od 14let The 70s Show a modeling opravdu moc ne.Spis hraje od zacatku.

  OdpovědětVymazat
 17. Bratrům Hughesovým od Z Pekla nevěřím a tomuhle filmu jsem měl v plánu se vyhnout. Jsem rád, že recenze dopadla tak, jak dopadla. Možná kdyby to nebylo o Bibli, tak by mně to ještě zajímalo, ale takhle..

  OdpovědětVymazat
 18. neva ze byl tolkien katolik, ale vyprodukoval neco co je ctivejsi a zajimavejsi nez bible.

  max planck mohl byt verici, ale
  fyzikove a vedci vetsinou popisuji
  boha jen mlhave a nejsou to
  doktrinari viry.

  takze bible, koran, atd. ok, ale stejne jsou to dila cloveka.

  OdpovědětVymazat
 19. Nezlobte se, ale prohlašovat, že Pán prstenů je "zajímavější" než Bible, může jen někdo lehce omezený. (Alespoň to neprohlašujte jako absolutní fakt.) Bibli je dnes třeba hodnotit jako součást kultury, ne jen jako literární dílo. Možná se Vám Bible nezdá zajímavá, ale kdyby nebyla napsaná, Váš život by dnes vypadal podstatně jinak, to mi věřte. Schválně, jak budou lidi okolo roku 4000 vzhlížet k Pánoví prstenů, to jsem zvědavá.

  OdpovědětVymazat
 20. ty vole poserte se z toho vaseho nabozenstvi.a hlavne tu zas nerozjizdejte ty vase debaty na tema ktery buh ho ma delsiho.

  OdpovědětVymazat
 21. Ježíš měl jenom víc času na propagaci a větší firmu za zádama, nic víc.

  A nejdelšího ho má Ganéša.

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 22. Bible nejenom že není záživná na čtení ale, když si uvědomím kolik vzdělanců se zabývá jejím výkladem... není ani dost srozumitelná na to aby se podle ní mohl někdo řídit. Ani ty zákony nejsou zrovna kompatibilní s dnešní justicí.

  Kdyby alespoň třebas uhořela ruka tomu, kdo na Bibli křivě přísahá, byla by užitečná

  OdpovědětVymazat
 23. cas 1:35 jak koukne s brokarnou z okna vylozene vypada, jak se bezne slepec kouka z okna nez z nej vystreli. Pekna recenze Franto ;) Asi na to pujdu ;)

  OdpovědětVymazat
 24. "Možná se Vám Bible nezdá zajímavá, ale kdyby nebyla napsaná, Váš život by dnes vypadal podstatně jinak, to mi věřte."

  japonci, cinani, indiani se bez bible obesli.

  OdpovědětVymazat
 25. cas 13:09 Faktem je ze zivot japoncu, cinanu a indianu vypada jinak :-D. Sorry, ale nedalo mi to.

  OdpovědětVymazat
 26. jen všetečná otázka: točil se film opravdu na alcatrazu a v san franciscu, nebo jsou to jen digi rozbořené kulisy? V tom městě jsem trávil vcelku podstatnou část života, tak mě to tak nějak zajímá ... stejně jako ten film, i přes to, že bude asi dost blbej, bude celkem cool (přinejmenším v očích křesťanské mládeže).

  OdpovědětVymazat
 27. SPOILERY! Ne, San Francisco je ve filmu videt jen na par okamziku z dalky a Alcatraz na 99% neni skutecny Alcatraz ale kulisy / trik.

  OdpovědětVymazat
 28. Mila Kunis fakt není supermodelka. Zvlášť když má něco kolem metru padesátpět (odhaduju podle jejího účinkování v That 70´Show)

  OdpovědětVymazat
 29. No, upřímně, celou Bibli z paměti je docela fuška, ale je fakt, že když čteš pravidelně, tak si toho zapamatuješ hodně.
  Je to ale tak trochu varianta na Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita, kde si každý z tajného spolku pamatuje nějakou knihu. Hlavní hrdina některou z knih Písma.

  OdpovědětVymazat
 30. Martina

  @Wenceslas
  To není jen o pravidelném čtení. Drtivá většina církví a taky několik sekt založených na křesťanské víře, provozuje učení textů zpaměti a to už od útlého věku :)

  OdpovědětVymazat
 31. To je supr, kolik lidí se dokáže vyjádřit ke knize, kterou nikdy pořádně nečetli, a srovnávat ji. Prvně měř, pak řež.

  OdpovědětVymazat
 32. to Fuxoft :

  !SPOILER!

  Sice tu jeho slepotu nějaké scény napovídají, ale naopak jsou tu přesně opačné příklady scén, kdy divákovi nemusí být jasné, jestli byl opravdu slepý. Krásný příklad - na začátku prohledává dům a otevře dveře, kde je oběšenec. Začne se smát a říkat, jak je to super(že našel boty)...nicméně to usoudil pouze z otevřených dveří :-). Asi víra, která mu "ukazovala cestu" dokáže ledacos :-)

  Abych nebyl jen kritikem, musím uznat, že ona scéna je pak decentně zakončena náznakem ohledání, jako kdyby to dělal slepec.

  OdpovědětVymazat
 33. Nevím, proč si spousta lidí stěžuje, že má ten film křesťanský podtext! Kolik filmů se točí normálních . . . kde si můžou nevěřící užít nesčetné vraždy, potoky krve, sex, krimi, násilí a další prvky které jsou oblíbené . . . a kolik filmů se točí pro věřící? Veřtě nebo ne, ale Českou Republiku z jedné třetiny tvojí věřící vrstva! A ve filmu vás nikdo nenutí, aby jste uvěřili, tak nevím, co všichni remcáte! Kdo nečetl Bibli a nerozumí jí, nemluvte nadarmo! Já jí čtu a rozumím jí! A Pána Prstenů jsem přečetl taky celého a povím vám...je to krásná trilogie! =) Hezký příběh a tak, ale zdaleka vám to nedá tolik do života, jako když čtete Bibli a rozumíte tomu! Já jsem panu Washingtonovi za tenhle film převelice vděčný! Je super, že se za takový příběh nestydí a neřeší, že bude spousta lidí kritizovat a remcat, přestože sama nechápe podstatu filmu. Čao!

  OdpovědětVymazat
 34. Nechápu co vám tolik vadí na té bibli?!?Ten příběh je docela dost uvěřitelný.Ve světě kde ztratily moc peníze tak co je víc než-li víra v něco nebo někoho?Náboženství ovlivňuje lidstvo už celá tisíciletí a myslím si, že dost radikálně.Film rozhodně není špatné dílo ,ale má svoje mouchy.Rozhodně nevyužil všechen svůj potenciál a to je docela dost škoda.Já osobně bych byl potěšen kdyby byl natočený nějaký "preqevel" celého děje.Musím ještě nakonec pochválit hudbu, protože ta je perfektní...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.