2.2.10

Recenze: Jarmareční bouda - 30%

Tento film je podobenstvím o světě. Jde de facto o remake čtyřicetiminutového amatérského filmu z počátku 80. let, který se tehdy v Československé socialistické republice stal zásadní undergroundovou záležitostí.Nemá pochopitelně smysl snažit se popisovat děj.

K formě filmu jen upřesnění: Kompletně celý se odehrává v exteriérech v okolí Prahy s několika rekvizitami v podobě rozbitých hraček, starého nábytku, několika zbraní a různého skládkového haraburdí. Žádná z postav nemá jméno ani motivaci, všechny jsou symboly.

Při sledování filmu se mi pořád znovu a znovu vybavovala tato scénka Monty Python:Problém tohoto filmu není v neexistující výpravě a superminimálním rozpočtu. Z čistě vizuálního hlediska jsou dokonce některé záběry docela zajímavé.

Stejně tak není problém v hereckých výkonech. Především Jaroslav Dušek, ale i většina ostatních hrají své absurdní postavy způsobem, který většinou není nechtěně vtipný.

Problém - a to problém naprosto zásadní - je v tom, že tvůrci filmu si myslí, že ťali do živého a z nějakého důvodu nevědí o tom, že tato forma tnutí do živého by byla revoluční možná v roce 1930 v Německé kinematografii, v roce 1950 v italské kinematografii, v roce 1970 v americké kinematografii, v roce 1985 v Československé televizi nebo v roce 1995 na mongolském videotrhu. Bohužel, v roce 2010 musí něco podobného působit pouze apaticky, křečovitě a nechtěně vtipně v jakékoliv kinematografii.

A "bohužel", nezanedbatelné schopnosti herců i tvůrců znamenají, že výsledek nepůsobí téměř vůbec nechtěně vtipně. Pouze apaticky a křečovitě (ano, oboje současně).

A na závěr takový lakmusový test. Podívejte se na celý následující trailer a pak si položte otázku: "Zaplatím přes 100 Kč za to, abych se mohl na tohle dívat 80 minut?"

22 komentářů:

 1. Jak se jmenuje / odkud je prosim skladba co hraje v traileru c.1? Diky

  OdpovědětVymazat
 2. Radek: To je, myslim, puvodni hudba z tohoto filmu.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Neprošel jsem testem - vydržel jsem ten trailer sledovat asi 45 vteřin. Ne, že bych do toho nebyl ochoten investovat svoje peníze, nejsem do toho ochoten investovat ani svůj čas (byť není příliš drahý).

  Gerry

  OdpovědětVymazat
 5. Já to vydržel skoro dvě minuty! Ale byl jsem unavený a otupělý po těžkém dni v práci, takže jsem byl odolnější vůči tomuto psychologickému útoku.

  OdpovědětVymazat
 6. Kdybych to asi viděl ve Varech, nebo na nějakým studentskym festivalu se stopáží 20minut....tak si řeknu, že se autor zajímavě zamyslel, a že to mohlo dopadnout hůř. Třeba celovečerním filmem v českých kinech.

  OdpovědětVymazat
 7. Zvláštním, úchylným způsobem se mi ten trailer líbil. Myslím, že s podporou vhodných psychoaktivních látek by shlédnutí celého snímku bylo silným zážitkem.

  OdpovědětVymazat
 8. Já se u toho pětiminutového traileru vážně bavil, zdá se mi to jako výborná parodie na pseudointelektuální pseudoartové filozofování. Naproti tomu si nedokážu představit, co tam bude těch dalších 95 minut a trochu se toho bojím...

  OdpovědětVymazat
 9. Ad Radek: Sergei Prokofiev, Romeo a Julie, suita č. 2, Montékové a Kapuleti

  OdpovědětVymazat
 10. Radek, Gloster: Moment, co je "trailer c. 1"? Trailer na zacatku clanku se jmenuje "trailer 3" a je v nem "Romeo a Julie". Trailer na konci clanku se jmenuje "trailer 1" a je v nem puvodni hudba.

  OdpovědětVymazat
 11. Na konci je trailer č. 1 (ten pětiminutový) a v něm je prvních 35 sekund sbor pějící nějaký requiem (končí po "Jarmareční bouda") a pak následuje Prokofiev (pod "Uvidíte dostaveníčko krásných a moudrých lidí.")

  OdpovědětVymazat
 12. Aha, tak jeste jinak. Ignorujte vsechno co jsem predtim napsal. To co jsem oznacil za "puvodni hudbu", to je na zacatku traileru na zacatku clanku a je to i ve filmu. Jinak ve filmu jsou prevazne dila klasicke hudby.

  OdpovědětVymazat
 13. To mimino je fakt dobrý. A pak jsem to vypnul.

  OdpovědětVymazat
 14. Tohle ale není žádný oficální trailer, byl to "trailer" pouze první ukázkový sestřih pro dotočnou filmu, který se nikdy neměl dostat ven. Oficiální trailery se doděly teprve teď a budou vysílány Českou televizí. Ani jeden z těchto trailerů tedy není oficiální. KK

  OdpovědětVymazat
 15. Tento trailer není oficiální, šlo pouze o sestřih určený pro dotoučnou filmu, který se neměl dosta ven. Ani jeden z trailerů není oficiální. Oficiální trailery se dodělaly teď a budou vysílány Českou televizí. Kk

  OdpovědětVymazat
 16. Něco mi říká, že to asi nebude oficiální trailer. Je tedy v tom oficiálním to mimino?

  OdpovědětVymazat
 17. bylo počato pouze pro účely dotočnou filmu a nikdy se nemělo dostat ven.
  Oficiální mimino se teprve teď podělalo.

  OdpovědětVymazat
 18. Gloster: díky, díky a ještě jednou díky!

  Fuxoft: myslel jsem "trailer 1", který je v článku jako poslední, možna jsem to špatně definoval

  OdpovědětVymazat
 19. Na trailery k Jarmareční boudě asi ani není třeba se koukat, zato skeč, ve kterém Monty Pythons parodují Godarda, je skvělý. Ocení ho ovšem asi spíš znalci Godardových filmů než jen běžní fandové MPFC.

  OdpovědětVymazat
 20. Jarmareční bouda je ojedinělý film. A mohu s jistotou říct, že je skvotný :-), již jsem ho zhlédla na promítání. Je to film provokativní...., stačí se jen zamyslet nad tím, co jisté postavy a děje symbolizují, ale na to je mnoho lidí líných... Jinak, já osobně bych Boudu ohodnotila celými 100% :-) P.S.- Z traileru se o hlubším smyslu filmu člověk moc nedozví :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.