9.9.07

Zbouchnutá [Knocked Up] - 80%

On: Obtloustlý mladý vulgární Žid bez práce, žije ze zbytku peněz, které vysoudil, když mu přejeli nohu. Většinu dne hulí a baví se s kámoši.

Ona: Slušně vychované slečna z vyšší střední třídy, která právě začala úspěšně budouvat svou kariéru televizní hlasatelky. Šla to oslavit na diskotéku, opila se tam, vyspala se s Ním a nezůstalo to bez následků. Následuje tato scéna:Pokud se mnou souhlasíte, že "40 let panic" byla veskrze geniální záležitost, budete se mnou souhlasit i v tom, že Zbouchnutá (od stejných lidí) je ještě lepší.

A je překvapivá.

Navzdory mému očekávání není většina humoru stavěna na brutálním střetu rozdílných světů dvou hlavních hrdinů. Sotva se dohodnou na tom, že potrat nebude a že to spolu zkusí, začíná v podstatě reálná story toho, jak těžké je pro takové dva mladé lidi "zkusit to spolu" a co na to říká jejich okolí.

Ve filmu jsou sice velmi sprosté dialogy - ale většinou proto, že přesně takhle mezi sebou dnešní mladí opravdu mluví. Rozhodně nejde o "sexykomedii" například ve stylu Prci, prci, prcičky, ale spíš o výborný sitcom, který bez větších problémů udrží tempo celé dvě hodiny!

Herci (většinu neznáte) jsou vynikající a dialogy jsou neuvěřitelně vtipné. Jsou rozebírána i některá velmi seriózní témata, ale všechna s lehkostí, dokonalým komediálním timingem a drtivými hláškami. Zápletka není nijak vykonstruovaná (dokonce si nemůžu vzpomenout, že by ve filmu byl nějaký zásadní záporák) a celý film se točí opravdu především kolem toho, jestli spolu tihle dva nekompatibilní jedinci můžou přeci jen žít.

Dávám Zbouchnuté tag "super", protože si myslím, že se musí líbit opravdu každému. 100% jí nedávám jenom proto, že by si všichni mysleli, že jsem vyměkl a dávám 100% komedii, kde si skoro 2 hodiny lidi povídají o vztazích, nejsou tam žádní skládací roboti a nikdo nikoho nekope do koulí.

Jediná potenciální komplikace spočívá v tom, že dialogy počítají s tím, že divák velmi dobře ví, kdo je Boba Fett, XBox 360 nebo Doc Brown. Některé komplikovanější odkazy se české titulky pokusily "dovysvětlit", ale samozřejmě to ne vždycky funguje.

10 komentářů:

 1. AD "problematické" odkazy - mno, možná ne každý divák zná herní konzole sedmé generace, ale u Back to the future nebo, proboha, Star Wars by se snad měli chytat všichni.

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem uprimne presvedcen, ze zrovna u nas PODSTATNE vic lidi (nahodnych lidi z ulice) vi, co je XBox 360, nez identifikuje odkaz na "Where we are going, we don't need roads" a Doc Browna...

  OdpovědětVymazat
 3. Nešlo k recenzím přidat i datum české premiéry, pokud ji znáte? Většinou je píšete ve velkém předstihu, tak se už těším jít do kina na něco, co vůbec v distribuci ještě není.

  OdpovědětVymazat
 4. Data ceskych premier viz sekce "Odkazy" vpravo nahore (tam jsou skutecne AKTUALNI udaje). Recenze pisu vetsinou s predstihem, a neni vyjimkou, ze po vydani recenze datum premiery zmeni.

  OdpovědětVymazat
 5. Casto s recenzi na fff nesouhlasim, ale posledni dobou pozoruji ze uplne zasadne. Tam kde byl '40yr old virgin' vtipny a neotrely, tam tento snimek tlaci na pilu vulgarnostmi a popravde, fekalni vtipky jako ten u gynekologa bych od Judda Apatowa absolutne necekal. A ze tak dneska lidi mluvi, to ma byt omluva? No nic, prave jsem to dokoukal a nevim co me vic znechutilo, jestli ten film, nebo tahle recenze.

  OdpovědětVymazat
 6. fekalni vtipky u gynekologa patri k zasadnim stavebnim kamenum dobreho filmu!

  OdpovědětVymazat
 7. http://www.youtube.com/watch?v=E4Ls5YxxGbA

  OdpovědětVymazat
 8. "Seriózní témata"? Kdy se v cetine slovo "seriózní" stalo synonymem k "vážný"? Zrovna od cloveka, ktery preklada, bych takovy anglismus necekal.

  OdpovědětVymazat
 9. From Ravenhorn

  To Rushid.

  Já taky často nesouhlasím, ale tentokrát souhlasím. Já dávám 90%.Moc se mi to líbílo a jsem rád, že jsou filmy, kde je to lehce erotické a sprostá slova, jelikož většinou to kvůli přístupnosti cenzurujou.

  OdpovědětVymazat
 10. Hmm, vtipný tak pro věčnýho puberťáka Fuku.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.