12.9.07

Síla srdce [A Mighty Heart] - 80%

Daniel Pearl byl americký novinář, kterého před pěti lety unesli v Pakistánu, popravili a nahráli to na video (pokud jste jedním z těch tří lidí na světě, kteří to video ještě neviděli, můžete to napravit zde).

Brad Pitt produkoval filmovou verzi těchto tragických událostí a Angelina Jolieová hraje Pearlovu manželku.Především: Film není nijak skandální, popravu v něm neuvidíte a dokonce neuvidíte téměř nic z toho, co se s Pearlem dělo po jeho únosu. Michael Winterbottom (Tristram Shandy, Road to Guantanamo) ho režíroval výborně, s několika opravdu bravurními momenty, ale centrální myšlenka filmu je poněkud slabá.

Vznikl podle knihy Pearlovy manželky, takže je jeho značná část věnována tomu, že těhotná manželka ho milovala a když byl unesen, byla z toho velice zoufalá, nemluvě o tom, co cítila po jeho popravě. To se dalo očekávat, nevím proč by mě to mělo zajímat, a ani přesvědčivý přízvuk a pláč Angeliny nedodá jejím scénám zajímavost.

Mnohem zajímavější jsou scény, ve kterých sledujeme, jak se pakistánská policie ve spolupráci s Američany různými nepříliš čistými metodami snaží odhalit stopy únosců. Je to vpodstatě regulérní detektivka, odehrávající se v bizarním prostředí (Pakistán a jeho obyvatelé vypadají extrémně realisticky) a plná napětí. Tvůrci si ovšem nemohli vymyslet jiný konec, než k jakému reálně došlo, takže film nejenže nedopadne dobře, ale nedopadne vlastně nijak.

Takže, jak už jsem psal výše, není to špatný film, ale lituji toho, že Winterbottom nevyužil svůj nezanedbatelný talent ke zfilmování něčeho, co by mělo použitelný filmový příběh...

8 komentářů:

 1. Jsem jendním z těch třech a nehodlám to "napravovat". A myslím, že je velmi nevhodné dávat odkaz na video se zavražděním člověka. To je totiž přesně to, co ti únosci chtěli.

  OdpovědětVymazat
 2. Těch 80% mě trochu mate. Kdybych měl z recenze odhadnout hodnocení, tak tipuju maximálně 60%.

  OdpovědětVymazat
 3. Safra, to uz jsem tu dva z tech tri ... a ani ja nejak netouzim po tom to "napravovat". Imho nejak nevim, k cemu "dobremu" bych tu scenu potreboval mit v hlave nadosmrti ulozenou ...

  OdpovědětVymazat
 4. a ja jsem ten treti, a naprosto s vama souhlasim

  OdpovědětVymazat
 5. ja jsem ctvrty, ale prave jsem to "napravil" a abych rek pravdu tak me to tak trochu zklamalo. videl jsem horsi veci.

  OdpovědětVymazat
 6. Taky sem to neviděl a napravovat to nehodlám.
  A komentář "viděl sem horší věci" je dost cynický.. tvuj strejda to nebyl.

  OdpovědětVymazat
 7. je to hrozné, ale takové věci se dějí a "druhá strana" rozhodně nezavírá oči před podobným. Neměli bychom ani my.

  OdpovědětVymazat
 8. Vsadím se, že jsi u toho měl erekci "první strano", stejně jako u dvaceti podobných, které si uvědoměle zhlédl...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.