18.9.07

Gympl - 40%

Petr (Tomáš Vorel ml.) a Michal (Jiří Mádl) studují gymnázium, ale stejně jako většinu ostatních spolužáků je to tam sere, učení je nezajímá, a chtějí si pouze užívat, což znamená především pařby a sprejování. Dospělí (učitelský sbor a rodiče) pro to samozřejmě nemají pochopení, ale studentům je to u prdele a užívají si. Jak opakovaně tvrdí, nechtějí svou "vzpourou proti systému" nic dokázat, jenom je to prostě baví.

Režisér a scenárista Tomáš Vorel mladým hrdinům tohohle filmu evidentně fandí a ukazuje nám, jak je hrozně bezva (a naprosto normální) v sedmnácti letech chlastat, kouřit, jezdit na nárazníku tramvaje, mezi vagony metra a opilý souložit na továrním komíně. Což mě - přestože jsem pro každou špatnost - docela zaskočilo. Jediný, komu to všechno ve filmu chvílemi přijde trochu divné, je hrdinova přítelkyně Pavla, ale Martina Procházková, přestože má zajímavé charisma, ji bohužel hraje dost nevalně (obzvlášť její dialogy tahají za uši) a i kdyby ji hrála lépe, ostatní spolužáci ji ignorují nebo jí pohrdají.Z čistě technického pohledu patří Gympl mezi českými filmy k lepšímu průměru, tj. například střih a kamera mají občas slušné grády a hudba (Wich) pasuje k tomu, co se na plátně děje. Někteří profesoři (plejáda slavných českých komiků) jsou docela vtipní, takovým tím novácko-estrádním způsobem, ale nikdo z nich není více než karikatura (možná s výjimkou Matonohy, viz dále). Dokonce jsem se v některých momentech přistihl, že se mi líbí herecký výkon Jiřího Mádla (!) a uchechtl jsem se pár irelevantním vtípkům (running gag s neustále zhuleným studentem), ale nikdy to nemělo dlouhého trvání, protože jsem si stále musel uvědomovat, že se nedívám na české "Prci prci prcičky" nebo "Porky's", ale na film, který se snaží být nějakou serióznější sondou do života teenagerů.

Zkrátka, od prvních minut filmu jsem měl obrovskou touhu všechny ty studentíky seřezat, pro začátek jim zarazit kapesné (které musela většina z nich mít značné) a pak by se vidělo.

Někdo může tvrdit, že už jsem starý, přecitlivělý, a že Gympl je nezávadná blbost pro mladé, jako byl třeba Discopříbeh. Ale dá se tohle srovnávat s Discopříběhem?

Discopříběh měl premiéru v roce 1987, kdy mi bylo 19 let. Chodil jsem tehdy do kina na úplně všechny filmy (včetně azrebájdžánských dramat z ropných plošin), takže jsem pochopitelně zašel i na Discopříběh. Já i většina mých vrstevníků jsme se u něj bavili, ale pokud si pamatuji, všichni jsme měli jeho hlavní představitele (naše tehdejší vrstevníky) za "takové roztomilé blbečky, kteří z toho časem vyrostou a budou si s okolním světem rozumět, a pokud ne, dostanou možná ředitelskou důtku a pak je už rodiče srovnají".

Hrdinové Gymplu jsou naprosto zásadním způsobem odlišní. Jsou to zlí hajzlíci, kteří mají legraci z toho, že dostanou starého učitele do nemocnice, tráví většinu nocí chlastáním, hulením a vandalismem, ředitelské důtky je naprosto nevzrušují a před rodiči je zatajují (a nemají z toho žádné morální dilema nebo strach, prostě je ignorují). Nemají od koho "dostat za vyučenou", protože pro ně nejsou autoritou učitelé, policisté, ani jejich rodiče. Pohrdají všemi. A když už dojde k nejhoršímu a mají opravdu průser, tak nechají rodiče, aby ho vyžehlili, přičemž si mezi sebou notují, jací jsou ti rodiče čuráci (což je přesný citát)...

Možná si říkáte, že to je přece blbost, že rodiče pro mladého člověka, neschopného samostatné obživy, přece automaticky musejí být nějakou autoritou. V reálu možná ano, ale ne v Gymplu. Někteří z rodičů zde sice občas na děti řvou, ale žádný z nich neudělá nic, co by na jeho ratolest mělo jakýkoliv výchovný účinek. Matce hlavního hrdiny není nic divného na tom, že její syn chodí domů po půlnoci opilý, matce jeho přítelkyně je jedno, že její dcera odejde z domu a delší dobu (dny? týdny?) žije jinde - konkrétně u svého třídního! Nezapomeňte, že se stále bavíme o sedmnáctiletých dětech!

Jistě, takoví grázlíci a takoví rodiče existují, ale nevěřím, že jich je nějaké výrazné procento, protože život všech z nich musí logicky záhy skončit smrtí předávkováním / uchlastáním / přejetím / spadnutím z továrního komína, v lepším případě umístěním do pasťáku.Paradoxní je, že někteří z učitelů občas pronesou poměrně logickou hlášku, která by mohla vést k řešení některých naznačených problémů, ale Vorel tyto logické argumenty prezentuje jako absurdní humor, kterému se divák má smát, protože se při nich učitelé šklebí, řvou a koulejí očima. Prostě, hrdinové jsou v tomto filmu pouze ti, kteří usilovně pracují na destrukci sebe i svého okolí, a baví je to. Ne náhodou je jedinou kladnou postavou z řad učitelů ten nejmladší z nich (35letý třídní Matonoha), který se svými studenty chlastá, hulí, chodí s nimi v noci sprejovat (!), nechává je u sebe doma pořádat večírky, při kterých se hází namazané chleby na strop, nechá se svádět svou studentkou, odpustí jí 80 neomluvených hodin (ředitelka je "zlá", protože ho za to vyhodí ze školy!) a na závěr tutéž studentku osahává nahou ve třídě (a zřejmě se tam s ní i vyspí, ale není to vidět)!!! Abych rovnou předešel argumentům těch z vás, kteří vědí více o mém soukromém životě: Rozhodně netvrdím, že je něco apriori závadného na tom, když si dospělý človek začne se studentkou gymnázia, ale kdybych byl její učitel, zatraceně bych si to rozmyslel.

Nikdy jsem nebyl zastáncem jakékoliv cenzury. Ale stejně jako si myslím, že by neplnoleté dítě bez dozoru nemělo koukat na porno a hrát Grand Theft Auto (s rodičem, který mu to vysvětlí, klidně ano!), myslím si také, že by průměrný gymnazista neměl vidět Gympl - pokud ten gymnazista není dostatečně chápavý na to, aby mu došlo, že to pan režisér natočil jenom pro prachy, sponzorovala mu to Pražská energetika a Dopravní podniky a tomu, kdo by mu postříkal auto, by určitě dal přes držku.

Je mi jasné, že poslední větu předchozího odstavce leckteří mladší z vás budou brát jako doporučení, protože zakázané ovoce je přece tak lákavé. Ale a jestli český teenagerský film dospěl od Starců na chmelu, Básníků a Sněženek a machrů do tohohle stádia, je mi z toho upřímně smutno.

45 komentářů:

 1. OK a fotografie te nahe studentky je kde?!

  OdpovědětVymazat
 2. frantisku, vitej v budoucnosti! soucasny mladaci opravdu prestavaji mit respekt z cehokoli a nikdo, krome 50centa, pro ne nepredstavuje autoritu... kdo na vsechno kasle a dokaze vyhlasit ucitelku, je nejvetsi king... bylo to i driv, ale pouze u toho maleho procenta, jak pises ty... ted je to imho vice rozsirene

  OdpovědětVymazat
 3. Nejak jsem v traileru nemohl vydychat vykon Vorla juniora, bylo to ve filmu stejne?

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, souhlasím s vyzněním recenze včetně závěru, jen proti jednomu se musím ohradit - že "takoví grázlíci a takoví rodiče existují, ale nevěřím, že jich je nějaké výrazné procento". Bohužel skutečnost je jiná. Už na ZŠ je takových víc než hodně a obracet se na rodiče ve většině případů vůbec nemá smysl. Jejich reakce kolísá mezi "A co s ním mám dělat?", "To je nesmysl, on takový není." a "To je vaše starost, ne moje.", pokud ovšem vůbec reagují...

  Mimo téma: v jedné upoutávce na seriál Hraběnky jsem četl, že jsou natočené spíše filmovou technikou, docela by mě zajímal váš názor jakožto filmového odborníka - mně z toho šla hlava kolem :).

  OdpovědětVymazat
 5. typicky model hajzlika z filmu sedi na 90% prazskych teenagers. v jinych mestech jsou na tom nepatrne lepe. tak to proste franto je. humorne mi prijde, ze dopravni podnik praha na jednu stranu knuci, ze diky sprejerum plati xx milionu rocne za cisteni a pak se vrhne na support takoveho podniku. Jak rika muj znamy, ktery prodava v graffiti shopu, tenhle film ma ambice spustit boom a dodat "odvahu" tem, kteri doted jeste vahaji...

  oproti filmu s podobnou tematikou (wholecar) je tohle prachsprosta sracka, kterou nezachrani ani dj wich, ani skutecni sprejeri z NTS a CMR, kteri na filmu s usmevem spolupracuji (a kteri maji ve skutecnosti na svedomi x desitek posprejovanych meter).

  OdpovědětVymazat
 6. Podivej Frantisku, my jsme asi tak stejne stari, vid? Film jsem jeste nevidel, takze soudim jen podle recenze, ale obavam se, ze bude blize realite nez si myslime. A k tem ostatnim filmum, ktere vidime skrze ruzove bryle mladi - ja mam opravdu rad Snezenky a machry, ale ono se tam taky chlasta a soulozi, az je z toho pruser. A Discopribeh vypravi o zlate prazske mladezi, o jejimz chovani meli moji rodice (prazaci) takove mineni, ze mi ten film pomalu zakazovali. Holt, hrance moralky se posunuji i ve filmu... Ja bych Gympl prirovnal spise k The Kids, i kdyz v nem je jakesi moralni poselstvi.

  OdpovědětVymazat
 7. taky jsem ve fukove veku, punk a
  metal posloucham porad, ale uz
  jsem slusnym zamestnancem velke
  firmy. az bude mit moje decko tech
  17 roku, zatim ma 2 roky, tak
  bude sekat dobrotu, jinak bude
  mazec! nejake vylomeniny mu asi
  odpustim, ale vsecko ma svou miru.

  OdpovědětVymazat
 8. Hmm, podle recenze to zni, ze se blizi budoucnost, kdy budou zaci i ucitele chodit do skoly ozbrojeni a respekt bude mit ten, kdo bude mit vetsi kver (jak ukazuje druhy dil Navratu do budoucnosti). To je to opravdu tak spatne? Ja asi taky ziju v nejakem oparu optimismu, ze to snad tak vazne jeste neni.

  OdpovědětVymazat
 9. FF: diky za pekne tri minuty!

  OdpovědětVymazat
 10. Františku, já už jsem rodič, dokonce dvojnásobný a dneska jdu na třídní schůzky. A věř mi, že je mi z toho špatně už teď. Děti sice žádný průsery (zatím) nemají, nicméně to panoptikum učitelů a učitelek a těch perel, co z nich padají, je naprosto neuvěřitelný. sek

  OdpovědětVymazat
 11. Františku, vítejte v relitě...

  OdpovědětVymazat
 12. Taky se mi zda,ze je Frantisek ponekud zaujaty.Ackoliv jsem ten film nevidel,pochybuju,ze se mi bude libit min nez posledni filmy z velkovyrobny Hrebejk/Jarchovsky, ktere tu myslim dostaly vyssi hodnoceni.
  Vycitat Vorlovi prachy je podle me uplne zcestne. Kurva,vzdyt ten clovek natocil P.Petku a Kour,coz jsou filmy,ktere by uz dnes ani nevznikly,protoze rozhodne nebyly urceny mainstreamovemu publiku.
  Dneska by na ne nikdo nedal ani korunu. Cestou z mesta sice zacal utocit na penezenky,ale stejne,kdo z ceskych reziseru by se odvazil natocit celovecerni nemou grotesku?
  Obvinovat tohoto rezisera z touhy po penezich je blbost.

  Taky mi to tematem pripomina Kids. A ze Kids meli moralni poselstvi{kdyz sukas co se da,bacha na AIDS].No, ne zrovna velke,kazdopadne pro nas to byl tenkrat hit{v puberte]a zadne moralni poselstvi jsme tam nezaznamenali. Ciste ve stylu: TO bylo supr,jak ji tam nakonec vosuka...

  Tohle nejspis bude podobny film,mladez by na nej chodit nemela{ale bude]a starsi si film moralne zhodnotit dokazou.

  Cejtim zaujatost.

  OdpovědětVymazat
 13. Tomáš Vorel že by to točil jenom pro peníze :-))))))))))))))) Je vidět, že jste asi neviděl žádný jeho film.
  A teď už jenom technicky k článku, kdybyste si chtěl něco náhodou opravit:
  Namazané chleby na strop se nehází u třídního v bytě, ale u věčně zhuleného studenta doma. Třídní nechodí se studenty chlastat a rozhodně je v táškolních činnostech nepodporuje, je to takový jelimánek, který se je snaží spíš pochopit, a tak s nimi jednou vyrazí na noční sprejerskou akci.
  A Dopravní podniky se k filmu přidali cca teprve před týdnem, takže na jeho natočení nepadla od nich ani koruna. Podpora je outdoorová.

  OdpovědětVymazat
 14. recenze Kurzu negativního myšlení:
  ... byť je film avizován jako černá komedie, humoru je v něm pramálo a většinu času jsem ze všeho nejvíc chtěl, aby všichni už proboha přestali hysterčit, litovat se a buď se sebrali nebo konečně spáchali sebevraždu. (Pozor: Diváci slabších nátur možná nesnesou některé dost explicitní scény, jako například sexuální předehru dvou hodně starých postižených lidí.) ...

  recenze Gymplu:
  Režisér a scenárista Tomáš Vorel mladým hrdinům tohohle filmu evidentně fandí a ukazuje nám, jak je hrozně bezva (a naprosto normální) v sedmnácti letech chlastat, kouřit, jezdit na nárazníku tramvaje, mezi vagony metra a opilý souložit na továrním komíně ... Jsou to zlí hajzlíci, kteří mají legraci z toho, že dostanou starého učitele do nemocnice, tráví většinu nocí chlastáním, ... Pohrdají všemi ...


  Fuko ty seš prostě póza, jak vyšitá. Už radši nic nepiš, ať se neztrapňuješ.

  OdpovědětVymazat
 15. Druha strana mince: film jsem jeste nevidel, ale urcite na nej zajdu - abych se skutecne presvedcil, jestli to je (ne)povedenea vypoved dnesni doby nebo (ne)povedena komedie o mladych (a pro mlade). Mam pocit, ze presne o tom pan Fuka ve sve recenzi psal a pokud je to skutecne pokus o skloubení obojiho, je to spatne. Ma-li to byt komedie pro mlade (o mladych), nemelo by poselstvi filmu vyznit tak, ze nejvetsi borec je ten nejvetsi grazl. Proc? Protoze je to spatne, i kdyby to tak vetsina mladeze chapala. Neco jineho by bylo, kdyby se jednalo o vypoved dnesni doby - potom necht z filmu cisi deprese a zmar, at je tam co nejvic fetaku, znasilneni a uspesnych sebevrazd (viz Mandragora), aby se clovek vydesil, v jake dobe ze to zijeme, ale at na to proboha nechodi deti skolou povinne - takove filmy jsou prece urceny pro vyspele publikum, ne pro lidi, co po shlednuti Snowboardaku jdou koupit prkno jenom proto, ze je Madl proste k sezrani...

  Je ale samozrejme mozne i to, ze dnesni mladezi vubec nerozumim a ze Gympl je presne pro ne, protoze se v tom filmu vidi v takovem svetle, v jakem by se radi videli ve skutecnosti...

  OdpovědětVymazat
 16. s mladezou denne prichadzam do styku a nezda sa mi, ze by to bolo az take zle - tagovanie (sprejerina) alebo mierny vandalizmus v opitosti, to ano. Ale ak sa aj najde mladik ktory oznaci svojich (viac-menej normalnych) rodicov za curakov a pritom sa od nich necha vydrzovat - to ani dnesnemu mlademu cloveku nepripada cool.

  OdpovědětVymazat
 17. Jsem svým založením materialista a nestydím se za to. Tudíž mi činí poměrně velké problémy jakkoliv se ztotožnit s někým, kdo ničí cizí majetek "protože ho to prostě baví" (viz trailer). Takovýho malýho hajzla bych popravil bez soudu (viz Pulp Fiction). Takže když pominu některé příšerné herecké výkony, je můj názor jasný. Gympl je film o zmrdech určený pro zmrdy (viz jeden z komentářů u filmu Napoleon Dynamite na CSFD). PS: Co se týče Vorla, opravdu jediné dvě věci stojí za povšimnutí a to zmiňovaný Kouř a Pražská pětka. Zbytek jsou komerční srágory bez vtipu a nápadu. Punto.

  OdpovědětVymazat
 18. Zajimave je,ze Vorel natocil film o problemech se sprejery,ale natocil ho tak trochu pozde.Hlavni sprejersky boom byl prece nekdy v polovine 9Olet. Ted uz se situace trochu stabilizovala. Take se konecne objevuji legalni steny,kde se da sprejovat...atd. Takze jestli chtel Vorel upozornit na neco aktualniho,tak to mu trochu ujel vlak a mel tocit spis film o Youtube nebo tak. Ale jak nekdo poznamenal,pokud ten film je dostatcne dobry{kultovni],muze to primet dalsi cast mladeze k sprejovani,coz neni zrovna dobre.

  OdpovědětVymazat
 19. Řek bych, že pár lidí přede mnou špatně koukalo, nebo u toho taky trochu zahulili: 1)Scénář (původně knížku) nepsal Vorel, ale Tomáš Houška, estli se nepletu, tak ředitel gymplu. Takže bych se přikláněl k tomu, že to neni tak od reality, jak pár lidí řiká. 2) Ten film neni oslavou grafiti, tam se jenom ukazuje, jak to taky vobčas vypadá a chodí. A to asi chodí. 3)Že tam neni žádnej hodnej fešáček s jedničkama, to mi přijde taky víc ze života, než "teenegerský" sračky , který poslední léta zaplavujou kina. Když to shrnu: Ten film určitě neni komedie. Je to zlý. Bylo mi z něj hrozně smutno. Ale mam pocit, že jenom proto, že ukázal lidi tak hnusný, jak vopravdu jsou. Pohled do zrcadla holt bolí.

  OdpovědětVymazat
 20. Už nastavili zrcadlo?

  OdpovědětVymazat
 21. To ti teda kamaráde nezávidím, jestli se koukáš na film Gympl a máš pocit, že se díváš do zrcadla. Problém samozřejmě není v tom, co je na plátně, ale jak je to prezentováno. Bohužel mám spíš pocit, že celkové morální vyznění nevypovídá toliko o stavu současné společnosti jako spíš o tom, jakej je Vorel vyčůránek.

  OdpovědětVymazat
 22. Sehnal jsem knížku a snažim se srovnat. Zmatek je to obojí. Ale v knížce toho hezounka sejme vlak. Z toho mrazí. A taky mam pocit, že to je najednou úplně jinej příběh a úplně jiný sdělení.

  OdpovědětVymazat
 23. Ale prosím vás vždyť to je pořád stejné! Ve 30.letech poslouchala mládež Jazz a provokovala staromilce, za komanču rokec za normalizace nosili dlouhé vlasy a všichni do hromady chlastali a souložili a provokovali tím své okolí! Bylo to už v Dekameronu! A všichni dohromady se smáli svým učitelům a přiváděli je k šílenství(ti je ale v té době mohli mlátit a trochu respektu si vynutit)! A ve všech těhle dobách byla zlatá mládež která když udělala průser dostala se je toho za pomoci papínka kterého si jinak moc nevážila!

  OdpovědětVymazat
 24. to anonym 17:54. Přesně tak. Viz třeba Obecná škola, kde dostali učitelku do cvokárny.
  Pane Františku, z této recenze bych měl pocit, že začínáte být zapšklý a okoralý.

  OdpovědětVymazat
 25. Mirka Spacilova se asi snazi ze sebe udelat "mladici". Nazyvat chovani hlavnich hrdinu jako "moderni" mi prijde ujete.

  OdpovědětVymazat
 26. Kurva, kdybych nevědel, že to psal Fuka, tak bych snad po dvaceli letech vyrazil do kina na českej film v domnění, že je to nějaká existáncíální punková tvrďárna.

  Františku, toto byla nejhorší recenze, jakou jsem od tebe kdy četl!!!

  Viděl jsem jen "film o filmu" a ani mě nenapadne ztrácet s tím ještě někdy čas, až to do TV pustí celý.
  Problém toho filmu opravdu evidentně není v tom, že líčí ošklivé děti jako hezké, ba ani že tak činí v intencích Papouškovejch sraček adorujících homolkovskou lůzu, ale prostě v tom, že Vorel je kretén, kterej nikdy v životě nenatočil metr dobrýho filmu (Pražskou pětku nevyjímaje).

  Tudíž ani tahle pseudogenrační výpověd gerontního vošousta, kterej primárně potřebuje znovu prodat svý starý kamarády a nově svýho synka, bohužel má stejnou výpovědní hodnotu, jako celá ČS kinematografie posledních dvou dekád - žádnou.

  Možná kdyby to nstočil Cuarón...

  OdpovědětVymazat
 27. Právě jsem se vrátila z Hradu...Ehm, promiňte, z premiéry filmu Gympl.Z frustrace, že jsem asi divná a stará, když se mi to nelíbilo, mě dostala Františkova recenze. Sedí od prvního do posledního písmene. Zůstal ve mně ale jiný, větší smutek: že je to další sračka, na kterou přispěl Státní fond na podporu kinematografie a že je pod tím podepsaná Česká televize. O úřednících těchto institucí hodně vypovídá kvalita jimi podporovaných filmů. A v době, kdy kdejaké zpackané výběrové řízení se dostane před soud, by je měl už někdo aspoň odvolat. A jako daňový a koncesionářský poplatník pomýšlím na žalobu pro porušování povinnosti při správě cizího majektu.

  OdpovědětVymazat
 28. Bohužel musím konstatovat že zatímco filmy co se líbí FF se obvykle líbí i mě, u Mirky Spáčilové to platí přesně naopak...

  Bez ohledu na skutečný nebo mentální věk jejich autorů ve mě obě recenze vzbuzují touhu film nevidět - která se naštěstí snadno splní.

  Než si tedy zase někde přečteme že "díky pirátské nahrávce distributor přišel o příjmy z 300 000 vstupenek".

  Zajímalo by mne jak si Gympl povede v návštěvnosti.

  OdpovědětVymazat
 29. Film jsem právě shlédl ve zlínském Velkém kině. Musím říct Franto, že jsi poněkud zaujatý. Bylo to na víc, než na 40%. V recenzi máš v lecčem pravdu, nicméně z mého pohledu (jsem o generaci mladší - ročník 1976, ale na Spectru jsem taky vyrůstal :-) se to hodně přibližuje realitě. Některé postavy jako by z oka vypadly některým mým známým. No, asi tak nějak.

  OdpovědětVymazat
 30. Fuka žije v nejakej vlastnej realite - Gympel ako film IMO nie je nič moc, ale moralizovanie by si mohol František nechať od cesty, prípadne ním obšťastňovať svoje deti, ak nejaké má alebo bude mať.

  Niekedy som dokázal s Fukovými názormi súhlasiť, ale posledný rok je ako po lobotómii. Nejaký vážny úraz? Prudký úder do hlavy?

  OdpovědětVymazat
 31. Já se opravdu nedivím, že se naše mládež chová tak jak se chová, když jim k tomu sami dáváme návod. A neustále se ve filmech objevují drogy a jak jsou cool, sex, zbraně, vandalismus. A následně ten film nekončí tak jak třeba zmíněné Sněženky a machři, tedy alespoň trochu výchovně. Tedy za průser je pak odpovědnost. Možná to dopadne tak že před filmem bude upozornění, že se jedná o film a v žádném případě autoři nechtějí aby jste to co vidíte dělali. Pokud si myslíte, že ve 30 letech sprejeři, nebudou sprejovat, tak jste na omylu. Znám takový ***píp**. Co mě štve tak nový fenomén YOUTUBE a na něm parchanty ukazující co vše si dovolí, byl jsem svědkem, jak 3 magoři běhali po střechách zaparkovaných aut a hrozně se tím bavily

  OdpovědětVymazat
 32. Ten kdo psal tu recenzi, je úplně mimo...Ten film je skvělý, ale musíte se pokusit v něm najít trochu hlubší myšlenku což pro běžného konzumního diváka není asi úplně jednoduché..Ten film nic neobhajuje, ani se nesnaží vydělat miliony.Ukazuje nejen školu a studenty, ale celou společnost tak, jak doopravdy vypadá. Ano, možná trochu s nadsázkou, ale právě proto vás možná přinutí se nad vším zamyslet. A jak autor píše že by ty děti okamžitě uzemnil...víte, ti rodice ve filmu se o to snaží celou dobu, ale žádné ovoce to nenese. Možná že kdyby studenti slyšli více chvály a méně zákazů mělo by to větší efekt..

  OdpovědětVymazat
 33. Před rokem jsem ukončila studium na gymnáziu a musím říct, že film Gympl je naprosto věrohodný. Možná to byla zrovna náhoda, ale mí spolužáci se chovali přesně tak jako ti ve filmu, chlastali, souložili, jezdili dokonce na akce, kde se všichni zhulili a následně souložili. Je to realita. Já byla mezi nimi za divnou, protože jsem se těhle jejich akcí nezúčastňovala. A náš učitelský sbor? Neměl k tomu filmovému vůbec daleko. Tak to prostě je. Osobně bych dala gymplu tak 75%. Rozhodně lepší než slátaniny typu Panic je nanic, Snowboarďaci atd. Sněženky a machři jsou sice pěkný film, ale připadají mi vůči realitě jako totální idylka. btw:Návštěvnost filmu je asi vysoká; když jsem se byla podívat, sál byl plný - tolik lidí nebylo na jakémkoli letošním americkém blockbusteru.

  OdpovědětVymazat
 34. !!!"Pismena na lince jsou lepsi nez vytukana na klavesnici"=>by Palermo/ISK/!!!
  Recenze je dobrá ale nesedí mi hláška "tráví většinu nocí chlastáním, hulením a vandalismem" protoze graffiti se neda brat jako vandalizmus....Vratme se do starovekeho recka, kde kdyz se zacinalo se socharstvim, tak to nikdo nebral vazne, stejne je to s graffiti v soucasnosti...nikdy nemuzete vedet co se z graffiti vyvine.Napriklad cesky writer Jan Kaláb je vysokoskolsky vzdelany umelec, pokud bude vic lidi jako on bude graffiti o necem jinem nez o cmarani. A jestli si dale myslite ze graffiti je vandalismus, tak to berte tak, ze se najdou lopaty ktery jsou schopny cmarat po cemkoli (napr. po pmatkach). A ke komentari ze respekt je jen z 50centa...taky musim protestovat, je mi 16, graffiti se mi libi, hip hop posloucham ae 50centa nemuzu ani citit.

  OdpovědětVymazat
 35. Ja mám osobne na to nasledovny nazor....film ako taky nebol uplne o nicom. Ja som si napriklad z neho vzal jednu myslienku...neviem, ci to bolo skutocne posolstvo. T.j.: Ak si k***t a niet ti niet rady, tak ti niet ani pomoci a dopadnes ako ti dvaja sraci z tohto filmu....

  OdpovědětVymazat
 36. hmm fotia sa v metre u graffitu a dole na dverach je 06 a film viseil v 2007 :D detail :D:D:D:D

  OdpovědětVymazat
 37. Graffiti neni len o chyteni a totalnej toyerine!!! ak to niekdo vie a da si legal tak je to nieco ine nez taky k***tko pocarbe pamiatky a uplne zbytocne veci...u nas je DaoR a RCL´S Crew a ty maju okolo 20-26 rokov a vedia ako to davat a taky ako je ATO CREW to je maximal toy pretoze ty soplaci maju max 13 rokof a uplne k***tini carbaju sak to sa ani ako graffit povedat neda,a ako tam bol tem : Michal Kocourek tak to nejde ze ho len taq napadne ze podme carbat ze ja dam greffiti a som byg dady ale to musi clovek vediet a to co on spravil ako prve tak sorry ale jemu by som cenu(sprej) do ruky nedal,a ze isli do yardu je tez blbost bo vsedci carbali a anik nedaval pozor sak nemali ni plan a to je uz ake toy graffiti su na viditelnich miestach aby ich okoloiduci ohodnotili ne ako ten ich Komincek ci co to bolo graffiti malo byt styl pisma co ma uhladene kryvky vsedko to dodrzuje urceni plan a ne ako ze sa tam tie farby prekrivaju navzajom a to je uz o nicom, to co bolo v Gympl tak no jedine TOY

  OdpovědětVymazat
 38. Nojo, nedostudovany Franta. I kdyz na gymplu byl urcite za slusnacka (nesoulozil, nechlastal, sedel v prvni lavici, zajimal se o pocitace), bylo mu to houby platny a vejsku nedodelal. Ted pise za almuznu recenze a zviditelnuje se na netu aby uspokojil svoje ego. Neni divu, ze jsou mu pak lide kaslajici na hodnoty nesympaticti. Ten film je mimochodem vybornej a presnej, ale chapu, ze lidi co nevytahnou paty od pocitace budou vzdycky preferovat lakovani na ruzovo typu Prcicky apod...

  OdpovědětVymazat
 39. Autor recenze má naprostou pravdu a možná je ještě velmi mírný, pokud se týče kvality filmu a jeho výpovědi. Gympl jsem viděla. Je to naprosto depresívní a bezvýchodná slátanina. Jsem učitelka angličtiny a k reakci na film mne přivedla reakce mých žáků (8. třída ZŠ), tedy dětí, které by ve svém věku tento film neměly vidět (14 let). Bohužel viděly. A na mé napomenutí, když zase jednou jejich vulgarita a chování překračovaly únosné meze, se mi vysmály: "Viděla jste Gympl? To je život! Tak se nedivte!" Co jim na to říci? V tomto věku těžko pochopí, že film je nadsázka. Mnohem víc budou věřit blábolům a "hrdinům" filmu, považovat všechny učitele za blbce a sami si nadále myslet, že vše je jim dovoleno. Nemyslíte, že by se s tím něco mělo dělat? Film ovšem žádnou alternativu nenabízí. Končí stejně depresívně, bezvýchodně a bohužel není ani směšný natož legrační.
  Mimochodem, víte, že i během promítání filmu mnoho lidí odchází znechuceno?

  OdpovědětVymazat
 40. Blogger Fuxoft řekl(a)...

  anonym pervert: tady.

  19. září 2007 10:24


  lol... prej pervert.. :D ... na tom neni nic pervezního neasi :-)..

  OdpovědětVymazat
 41. Doporucuji pani ucitelce anglictiny podivat se na v USA a Anglii velice popularni serial Skins. :)) Vitejte do reality!

  OdpovědětVymazat
 42. Eduard Nud

  Ano. Dnešní mládež je zkažená. Oni například volají domů, kde jsou a kdy přijdou. To my přišli s diskošky až ráno, pokuď nás před tím nepřivezla bezpečnost.

  Ano, taky jsme poslouchali modernu, ale my to dělali pro ideáli. Museli jsme porazit totalitu. No ti Komanči z toho museli být úplně hotoví. Však je taky porazili jedině Plastici, takoví umělci se skutečně hned tak nenajdou.

  Ono taky, kdo chce skutečně poznat mladou generaci, neměl by prosedět celé dny u televize a mačkat všech čtyři kanály sem tam. Nebo zkusit vyhnout se grázlům a nechodit jenom na schůze SSM a nebo mýtinky KSČM. Pěkný den.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.